Jump to content

Makower

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  50
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14 Neutral

About Makower

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Do pobrania kalendarz astronomiczny na rok 2019 w popularnej formie klepsydry. Wydruk najlepiej w formacie A3 lub większym. (w punktach poligraficznych kolorowy wydruk laserowy A3 w zeszłym roku kosztował 2.50 zł). Różnica pomiędzy dwiema wersjami kalendarza dotyczy tylko wyszczególnienia dni w miesiącach (1, 10, 20 dzień miesiąca lub tylko weekendy). Każda noc na kalendarzu jest reprezentowana przez cienki poziomy pasek i pozwala odczytać momenty wschodów i zachodów Słońca, planet i Księżyca. Dla Księżyca widać wyraźne "schodki", gdyż jego wschody i zachody zmieniają
 2. Do pobrania kalendarz astronomiczny na rok 2017. Wersja zwykła i weekendowa. Dla porównania kalendarz dla Chorwacji, gdzie nawet na przełomie czerwca i lipca można sie cieszyć czterogodzinna nocą astronomiczną. Do użytku niekomercyjnego. https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... a-2017.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... eekend.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... k-2017.pdf https://dl.dropboxusercontent.com/u/485 ... eekend.pdf
 3. Z polskiego forum ale nie pamiętam jakiego. Chyba tabelka z tutorialu do maxima co sobie zgrałem. Tabelka nie jest podpisana przez autora i przepraszam, że zamieszczam podania autora ale nie pamiętam. Dla mnie była bardzo użyteczna. Tabela nosi tytuł : Gwiazdy GV2 do kalibracji koloru. Być może nawet jest to tabelka Twojego autorstwa.
 4. Wg, mnie ustawienie bezwzględnej orientacji lunetki biegunowej jest zaletą. Ustawienie bezwzględnej orientacji jest łatwe i robisz to tylko raz. Oczywiście masz rację - nie napisałem, że na początek - pierścieniem pod pokrywka musze dać 4(5) E Sprawdzę twój sposób i porównam. Ale na pewno mój jest szybszy i łatwiejszy. Jak bedzie mniej dokładny to chetnie z niego zrezygnuje. Oczywiście pisałem o EQ6.
 5. Ja robię jesze prościej. (lunetka biegunowa jest wcześniej ustawiona na stałe) Ustawienie montażu wstępnie na polarną i jako-takie wypoziomowanie. - odblokowanie osi RA i kręcąc przeciwwagą ustalamy datę na pierścieniu pod pokrywką. - blokujemy os RA. - kręcimy pierścieniem RA i ustawiamy godzinę na dolnej skali (duże cyfry) - blokujemy pierścień srubką. - odblokowujemy oś RA i ustawiamy na 0 (zero) - Ustawiamy "na polarną" - włączamy pilot i wykonujemy aliegnację.
 6. Ta siatka jest chyba źle nadrukowana. Ustaw polaris odwrotnie jak ci pokazuje Stellarium np na 1 maj. Wydrukiem gwiazdozbiorów sie nie przejmuj. Odwrotnie Polaris bo masz obraz odwrócony. Tzn jak spojrzysz w Stellarium 01maja ku polarnej z kierunku "north" To widzisz Polarna około godziny 5. (patrząc zgodnie z zegarem) Lunetę ustaw tak aby kółeczko było na godzinę 11 (wg zegara). I juz zrobione. Potem jak w tutorialu.
 7. Czy te nowe pawilony powstaja na tzw. Żurawiej Górze? To było miejsce tzw. "Wakacji w Planeterium" u Pana Pilskiego we Fromborku. Byłem tam z bratem pod koniec lat 80-tych. Mielismy rozbity namiot na polu namiotowym na Żurawiej Górze. Zajęcie były ciekawe. Brat obsługiwał strzałkę w planeterium a ja teleskop słoneczny na zewnątrz. Potem brat obsługiwał jak pamiętam wahadło foucaulta a ja na Żurowiej Górze wywoziłem taczki piachu pod wyrównywanie terenu. Obsługiwałem tez radiostację. Żórawia Góra to był UL-4 jak pamietam. Radiostacja główna to była Pasieka. To były wspaniałe wakacje i czasy
 8. Oto mój jednoklatkowiec. M17 Eos 600D unmod, TS115/632mm, UHC-S, 04Jul14, 1x 5 min Wybrałem przypadkowo zdjęcie do obróbki w DPP Canon software.Jest lekko pojechane ale inne były lepsze. Wydawało mi się, że to dobry materiał do poskładania. Ale jak poskładałem w M-DL to dużo lepiej nie było. Przede wszystkim pod wzgledem koloru.
 9. A czy przemyślałeś tego sami-apo bo wg mnie lepszy - fringe killer. Mam semi-apo 1,25 do refraktora i tak sobie daje radę. Dośc mocno ściemnia obraz. Ludzie piszą, że fringe killer lepszy ale nie odpowiadam za to.
 10. Otrzymałem pomoc w tej sprawie. Dzięki.
 11. Pewnie, że wykona. Tylko muszę mu dać odpowiedni rysunek techniczny. Poza tym w astromiteku top pier mozna było zamawiać z takimi śrubami regulującymi pochylenie. To juz nie wiem jak to powiedziec ślusarzowi. Wolałbym zamawiac od kogoś co orientuje sie w temacie.
 12. Astromitek znikł w necie. Gdzie teraz zamówic top pier to głowicy NEQ6/HEQ5 ? Prosze o pomoc bo mam parcie na kopanie grunu i betonowanie.
 13. Lata i miesiące mijają. Granice polityczne się zmieniają. Ale Śruba fotograficzna Allena od wielu, wielu miesięcy nie daje się zepchnąć z pierwszego miejsca bestsellerów w sklepie Astromarket.
 14. W całej tej historii najważniejsze jest to, że dokumentacja tej wyprawy była pewnie w całości napisana już po chińsku a nie po angielsku. Jeszcze pare wypraw i dla inżynierów z całego swiata konieczne bedzie studiowanie języka chińskiego aby nadążac za bieżącą technologią. Kiedyś rządził w nauce niemiecki, potem angielski. za 20 lat będzie to chiński. A my bedziemy tylko peryferiami świata jak juz zreszta jestesmy. ma to też swoje zalety.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.