Jump to content

kuba_527

Społeczność Astropolis
 • Posts

  480
 • Joined

 • Last visited

About kuba_527

 • Birthday 08/08/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://kuba-foto.eu

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  k. Skierniewic
 • Sprzęt astronomiczny
  R90/900, N150/750, L15x70, 450D, 350D, IMX178m, IMX128c, NIKON P900

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

kuba_527's Achievements

301

Reputation

 1. Możesz użyć do tego "Focus Aid" tak jak tu opisano: https://astrophotography.app/usersguide/focusing_aid.htm -wybierasz gwiazdę o odpowiedniej saturacji (PEAK blisko max, SAT najlepiej 1) -zostawiasz okienko - podczas robienia kolejnych zdjęć będzie podawać FWHM/HFD i rysować wykres Nie bardzo jest opisane w jakich jednostkach APT podaje te wartości (ja nie znalazłem). Nic nie robiłem, kolumna wypełnia się po rejestracji - wtedy określana jest "jakość" zdjęcia. Czy po rejestracji w zakładce "Output logs" wyświetla Ci znierzone wielkości gwiazd?:
 2. Ważne spostrzeżenie, ale u mnie przelicza: CCDInspector podaje dla tej klatki 3,16pix co po przeliczeniu daje 2,08".
 3. Jeżeli gwiazdy są "spuchnięte"/zblurowane seeingiem to i detal jest gorszy. Czemu w wątkach planetarnych widzimy często animację z podpisem "można zobaczyć jak seeing się zmieniał"... Detal można wyciągać na różne sposoby - ale nie tego dotyczy moje pytanie i wątek. Jakiś czas temu przeniosłem montaż z "trawnika" do roll-offu na piętrze budynku gospodarczego. Mam wrażenie że mimo kolejnych upgrade'ów sprzętu to co miało pomóc (przeprowadzka) w jakimś stopniu zaszkodziło. Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej niezłych fotografii ze skalą mniejszą niż 1''/pix chciałbym się dowiedzieć jak małe udaje się uzyskać gwiazdy.
 4. 8...10 sekund łuku?! Toż to by było prawie 30 pikseli! FWHM w pikselach bym jeszcze zrozumiał. SIRIL do przeliczenia pikseli na sekundy łuku (prawdopodobnie) korzysta z danych zawartych w nagłówku FITS:
 5. Tytułem wstępu. W dążeniu do jak najlepszego zdjęcia: -poprawiamy montaż żeby miał jak najlepsze prowadzenie -ustawimy ostrość na maskę/rozmiar gwiazdy itd -kupujemy jak najlepszą optykę -kamera chłodzona mono - żeby maska Bayera nam nie bruździła -obiekt w zenicie -klatki 60s - nie za długie, nie za krókie -.... Robimy zdjęcia, wszystko działa idealnie, wykres guide jak po sznurku (sytuacja idealna). Wrzucamy sesję do programu i SIRIL czy DSS czy pewnie inne narzędzia wypluwają nam FWHM na poszczególnych klatkach (załóżmy że chodzi o rozmiar w sekundach łuku). Otrzymuję taki wykres (akurat z SIRILA): Co powiecie o otrzymanym wyniku? Średnio? Słabo? Teleskop Newton 6", kamera QHY178M. Walczę już jakiś czas z tym tematem i jestem ciekawy Waszych wyników. Chciałbym wiedzieć gdzie się znajduję. Zdaję sobie sprawę że seeing się zmienia i raz jest lepiej a przeważnie gorzej. Potrzebuję wiedzieć jakie najlepsze wyniki Wam się przytrafiły, a jakie są "zwykle".
 6. Wykorzystałeś do tego soft do guide (PHD) czy jakiś własny software? Szukam czegoś do pomiaru falowania powietrza/seeingu przy większych fps (logowanie jak gwiazdka skacze w kadrze i jakaś statystyka). Trzymam kciuki za dalsze sukcesy
 7. Ostatniej nocy zapuściłem sesję z klatkami 1200s ze "śledzeniem" - wykorzystując "śledzenie komety" w PHD2. Wszystko super, materiał zbierał się do rana ale... prędkość w deklinacji wpisałem dodatnią... planetoida "zwiększa" wartość deklinacji, ale w kierunku południowym... Coś by pewnie wyszło bo chwilami widać gwiazdki około 19mag.... Mam jednak jeszcze pytania - mamy czas UT+2, czyli pozycja z godziny 1.30UT to u nas 3.30 - prawda? Druga sprawa to same współrzędne- jeżeli mam efemerydy: 2020-Sep-23 01:30 23 55 34.56 -10 44 03.1 To nic nie muszę już przeliczać i jest to TO miejsce na niebie?
 8. Tak 6". Myślę że tutaj naświetlanie ze śledzeniem planetoidy ma jakąś szansę. Spróbuję też przy lepszym niebie, bo wczoraj było średnie.
 9. Załączam klatkę 180s F/5 w kierunku 23h56m26s -10deg35min50sec z około 22.10. Nie widzę szansy na planetoidę. Gwiazda 17mag ledwo majaczy.
 10. "maximum outside carbon fibre tube diameter is 150mm" Szukam dalej
 11. Z rurkami do około fi 100 to nie ma większego problemu (Ali, Ebay). Wczoraj wysłałem zapytanie do italiantelescopes.net zobaczymy co powiedzą.
 12. Poszukuję rury karbonowej fi175...180mm do teleskopu 6" F5. Długość około 0,8m. Ktoś? Coś? Gdzieś? W TS mają ale 445Eur wydaje mi się trochę dużo.
 13. W jakim programie (WIN) można łatwo przeglądać FITSy z kamerki? 

  1. Show previous comments  5 more
  2. Agent Smith

   Agent Smith

   Pierdoła ale de facto bug. Cenne info.

   Może ktoś z Państwa Administrostwa zrobi z tego wątek dla potomności?

    

   PS. Może zgłosisz tę pierdołę p. Irfanowi?

   Podobno poprawia takie rzeczy dosyć często.

  3. Tayson

   Tayson

   irfan sam rozciaga fitsy, co moze mocno zamieszac w ich ocenie

   obraz.thumb.png.f10bc11867c82da279f09600d592b4c7.png

  4. kuba_527

   kuba_527

   W "Options"-> "Properties/Settings" dopisałem rozszerzenie FIT i już działa bez zahamowań :) 

   image.png

 14. Zmień w ustawieniach "Image Matrix Interpolation". Domyślenie jest chyba AHD - każde inne powinno dać poprawne gwiazdy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.