Jump to content

kuba_527

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  465
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

296 Good

About kuba_527

 • Rank
  Altair
 • Birthday 08/08/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.kuba-foto.eu

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  k. Skierniewic
 • Sprzęt astronomiczny
  R90/900, N150/750, L15x70, 450D, 350D

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak w temacie. Rozważam zakup kamery ASI178MM-c lub QHY178M (IMX178, mono, chłodzenie TEC). Oferty proszę składać na PW. Kuba
 2. U mnie na wsi są głównie lampy sodowe - i z tym światłem walczę. Moje poczynania możesz zobaczyć na mojej stronie http://kuba-foto.eu/astrofoto-teleskopem.html wszystkie zdjęcia zrobione Canonem od "gwiazdki" 2017 są z tym filtrem. Ten filtr (D1) uważam za bardzo dobre rozwiązanie. D2 i P2 przepuszczają więcej czerwonego za Halfa - dla kamery OSC jest to niepotrzebne pasmo. OK jest tam "siarka" ale ponieważ z reguły jest jej bardzo mało, to nie zauważysz różnicy z nią czy bez niej, a szersze pasmo to więcej LP. Jeśli chcesz jakieś rawy z tego co w galerii to pisz śmiało - zobaczysz jak to wygląda prosto z aparatu. Czy "robi robotę"? Załączam dwa pliki (printscreeny z jpegów z aparatu). Ten z szarym tłem jest ISO800, 600s z filtrem LPS. Ten pomarańczowy to też ISO800 ale 180s bez filtra. Filtr wymaga wydłużenia ekspozycji. Pierwsze moje strzały z filtrem w "plejady" mnie rozczarowały - prawie nic nie było widać przy dotychczasowych czasach (180s).
 3. Dwa z tą samą plamą. 7 i 14 kwietnia 2019. Newton 150x750, MPCC, RisingTech IMX178 kolor, folia Baader.
 4. Tutaj masz zestawienie transmisji: https://www.sciencecenter.net/hutech/idas/lps-wideplots.htm Moim zdaniem (popartym opiniami z sieci) najbardziej "neutralny" jest D1. Taki zakupiłem, Zdjęcia robię modyfikowanym Canonem i przy składaniu stosuję balans kolorów 1:1:1 i wychodzi na mój gust przyzwoicie. D2 i P2 przepuszczają więcej podczerwieni, jednak dla OSC nie ma tam czego szukać, będą przepuszczać niepotrzebne LP.
 5. Najrozsądniejsza opcja to: -przerobienie wyciągu - nagwintowanie drawtube gwintem zewnętrznym (tak zrobiłem, nie stracisz możliwości normalnego wykorzystania clamping-ringu) lub wewnętrznym -dorobienie złączki tak by nakręcała się na drawtube i można było do środka tej złączki wkręcić MPCC (tym większym gwintem)) Po skręceniu wszystkiego musi być dobrze. Poszukaj "złączka mpcc" w grafice Googla to zobaczysz różne wykonania. Nie ma na to uniwersalnego patentu w stylu "kup to".
 6. Jak szybko odjeżdża? Czy po jakimś czasie gwiazda wraca do pozycji początkowej? Czy są jakieś "szarpnięcia" czy odjazd jest płynny? Jeżeli gwiazda nie wraca to zła prędkość osi Ra - co było sugerowane. Jeśli masz jakąś sesję bez guide to animacja położenia jakiejś gwiazdy na kolejnych zdjęciach wiele by powiedziała.
 7. Gdzie/jak najlepiej sprawdzać czy dana gwiazda to znana zmienna? Czy mapki AAVSO są tu wystarczającym źródłem? Od kilku dni przeglądam moje materiały (zainspirowany tym wątkiem) i tuninguję ustawienia MuniWina. Kilka znanych zmiennych znalezionych/potwierdzonych, ale też znalezionych kilka "ciekawych" wykresów dla gwiazd, które w AAVSO nie są oznaczone jako zmienne. Co prawda czytelność wykresów jest znacząco gorsza od tych prezentowanych (duży rozrzut między klatkami), ale trendy da się zauważyć.
 8. Czy jest możliwość sterowania programem Astro Photography Tool (APT) przez zewnętrzną (własną) aplikację (Visual Basic)? Chodzi mi o softwareowe "poproszenie" programu żeby zrobił zdjęcie w momencie gdy program sterujący montażem (nie zgodny z ASCOM) uzna to za stosowne. Kuba
 9. Super zestawienie! Kiedyś w wątku o Jowiszu wrzuciłeś zdjęcie z modyfikowanego Newtona 6" (lustro Orion Optics L/10 czy coś podobnego) gdzie byś jego ustawił jeśli chodzi o jakość obrazu? Pytam bo chodzi mi po głowie takie lustro.
 10. Jeżeli sienie mylę to właśnie z tych obu korzystam w APT z Canonem. AllSky jest wolny (70-120s), gdzie PS2 przy dość dobrych współrzędnych początkowych (+- stopień) to kilkanaście...30 sekund. Komputer z Athlonem 5200+ cośtam.
 11. Kiedyś naprawiałem pilota do eq3-2 i według moich obliczeń wychodziło że czas obrotu ślimaka to 662 sekundy, czyli jak wyżej
 12. Dithering w obu osiach, a jeżeli jest zastosowany to trzeba go zwiększyć.
 13. http://www.heavens-above.com/satinfo.aspx?satid=31116 Wczoraj mi przeleciał też obok Księżyca. Szybki jest
 14. Tak żeby było jasno - to jest korektor wkręcony w złączkę do wyciągu. Po rozkręceniu będzie wyglądał inaczej Odkręć pierścień z napisami (bo on chyba nie jest Ci potrzebny, niepotrzebnie blokuje gwint T2), korektor wykręci się "w drugą stronę".
 15. Zrobił bym kilka zdjęć za każdym razem obracając kamerę (wraz ze złączką jeśli to możliwe) i za każdym razem ostrość na środek kadru. Jeśli zniekształcenia się obracają razem z kadrem (obwarzanki w PG rogu, kometki w LG rogu) to coś nie tak z kamerą i złączkami. Jeśli nie to chyba wysyłka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.