Jump to content

elay

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  110
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

52 Neutral

About elay

 • Rank
  Borowy Misiek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bydgoszcz / Wysoka
 • Sprzęt astronomiczny
  NEQ6 belts / SW N 150/750 PDS / SBIG 2000XCM

Recent Profile Visitors

581 profile views
 1. No to Nawet nie wiem jak to powiedzieć, przez tyle lat podłączałem SBIGA do montaży SW bez zastanawiania się, że powinienem dobierać odpowiednią stronę kabla. Zakładałem, że ST4 to obowiązujący bezproblemowy standard. Nie pamiętam ażeby kiedykolwiek był problem z guidem. Wszystko pod kontrolą Maxima zawsze działało jak należy. Od dłuższego czasu oczywiście używam Pulse Guide. Za to problem miałem z guidowaniem MEADE LX200 GPS, gdyż Meade ma "swój system" guidu.
 2. Tak trochę na skróty, ale wartość teleskopu w foceniu DSO można sprawdzić na astrobin.com. Sprawdzisz tam, czy, ile i jakie fotki są robione tym teleskopem. Jak w wyszukiwarce wpiszesz popularne udane modele np. SW ED 80 to wyskoczą Ci setki stron ze zdjęciami, a ile po wpisaniu powyższego lub adekwatnego (np. Meade) teleskopu ?
 3. Poniżej linki, kliknij w specyfikację, są dane o rozdzielczości napędu : https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-heq5-pro-statyw-neq5 https://deltaoptical.pl/montaz-hybrydowy-az-eq5-statyw-neq5
 4. W wątku który podałeś przeczytaj pierwszy post na drugiej stronie
 5. No tak ....... ale ja piszę o przekładni planetarnej która jest zamontowana wewnątrz silnika (bez możliwości regulacji), HEQ5 i NEQ6 mają silniki bez takiej dodatkowej przekładni. Zwróć uwagę gdzie w "Twoim" sprzęcie wychodzi ośka w silniku. Dodatkowo występują problemy z puszczającymi hamulcami/sprzęgłem. Bardzo możliwe, że tuba 150/750 z kamerką przeciąży ten układ. To o czym piszę powyżej, oraz o POŁOWĘ mniejsza rozdzielczość dyskwalifikuje ten sprzęt do foto DS. Zanim kupisz ten montaż, proponuję jeszcze poczytać. Kiedyś tu na forum wypowiadało się kilku użytkowników.
 6. Kiedyś używałem extension tube pod Heq5. Do astrofoto DS to rozwiązanie się nie nadaje, za duże drgania. Do wizuala jest OK, ale tylko do tego. Jeśli chodzi o montaż który wybrałeś, to jest to dużo gorszy sprzęt od Heq5. Mam na myśli astrofoto DS. Napędy osi mają dwa razy gorszą rozdzielczość, a silniki mają wbudowane przekładnie planetarne, co generuje nieusuwalne luzy. Poczytaj o tym montażu tu na forum.
 7. Dziękuję Panowie za wyrażenie opinii Łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie. Pozdrawiam
 8. Mój pierwszy paralaktyk to był EQ6 (2008r.), ale dokładnie pamiętam jego budowę i właśnie widzę tą różnicę o której piszesz. Moja wątpliwość dotyczy łożyska pod ślimacznicą. Taka forma docisku ślimacznicy wymaga dokładnej obróbki współpracujących elementów i "gładkiego" łożyska. Z technicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż w EQ6, ale wymagana jest wyższa jakość wykonania. Pisząc o wielozadaniowości, chodzi mi o to, czy SW nie przekombinowało i np. montaż nie stracił stabilności poprzez system przestawiania, ale znam Twoje fotki z forum i widzę, że jest OK. Wcześniej nie zwróciłem uwagi, że używasz AZ-EQ6, kiedyś chyba używałeś EQ6 i tak zapamiętałem.
 9. Witam. Od jakiegoś czasu (po sprzedaży HEQ5) szukam cięższego montażu do astrofoto. Nie mogąc znaleźć nic sensownego na giełdzie zacząłem rozglądać się po sklepach za nowym sprzętem. Jako, że oprócz astrofoto, lubię sobie popatrzeć (obecnie do wizuala używam SW FLEX 12" GoTo) , wpadłem na pomysł, a może zamiast NEQ6 warto rozważyć AZ-EQ6 GT. Po zrobieniu małego resetu sprzętu do wizuala były montaż do wszystkiego. Ale wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego. Na myśli mam to, że jakoś mało jest użytkowników AZ-EQ6, a co za tym idzie mało opinii i recenzji. Dlatego mam prośbę do użytkowników, proszę o opinię jak się sprawuje ten sprzęt, może jakieś wykresy z prowadzenia, a jeszcze lepiej porównanie z NEQ6. Moje wątpliwości szczególnie budzi min. system wysprzęglania, ale pułapek pewnie jest więcej. Pozdrawiam Elay
 10. Witam. Poszukuję montaż EQ6 lub HEQ5. Może być komplet lub sama głowica. Chętnie rozważę też inne modele/marki nadające się do astrofoto. Pozdrawiam Elay elay@onet.eu
 11. Bellezza, po prostu bellezza Abell
 12. Nie wiem czy kolega Patryk Kizny się nie obrazi że mu tu "zaśmiecamy" wątek ? Tak masz rację balkon to masakra, tym bardziej że blisko mam lotnisko , 3 markety i skrzyżowanie przelotówek. Wizual układu słonecznego jeszcze ujdzie, o jakimkolwiek astrofoto, jakomkolwiek technologią mogę zapomnieć Zostają zloty astro 3/4 razy w roku i ... działka w Borach :)
 13. don Pedro normalnie BAJKA - tak jak piszesz W Rzeszowie byłem tylko raz w życiu , ale chyba powtórzę sebacyw fajnie Ci wyszło i cieszy oko, ale chyba trochę za bardzo podciągnąłeś, w wizualu aż tak nie wygląda.
 14. Jeśli dobrze wpisałeś cyferki na rysunku to z tą złączką masz odległość 55,95mm , a dla SW jak napisałeś powinno być 55,5mm, ale to chyba za mała różnica żeby wykazało problemy. Jeśli złączka jest mocowana do kamery za pomocą jaskółczego ogonu , może coś nieosiowo skręciłeś ? Jeśli złączka jest dorabiana, a nie "fabryczna" to sprawdź suwmiarką czy płaszczyzny są idealnie równoległe. Back focus 20mm minus 10mm schowane w złączce plus 45,95mm złączka = 55,95mm PS Gdybyś potrzebował suwmiarkę i/lub chciał przetestować z flattenerem TeleVue TRF-2008 - zadzwoń
 15. Sprawdź back focus QHY8L i Canona, pewnie jest inny i stara złączka jest bad.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.