Jump to content

Piotrek J.

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  27
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About Piotrek J.

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 04/17/1981

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  1583870

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łódź
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus T300, Uniwersał 170/900, Tento 10x50

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak w temacie. Tomy 1 i 2. Ewentualnie tomy 1, 2 i 3 (niebo południowe) .
 2. Tutaj są: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/5,114871,15527187,Ciemno_jak_Pjongjangu__Fotoreporter_AP_pokazuje_stolice.html
 3. Ostatnio obiegły media fotki Korei Płn. W miastach ciemno, z satelity nocą cały kraj to czarna plama w morzu światła. Jednak jest coś, czego im zazdroszczę
 4. Może trochę późno by o to pytać, ale jakie jest niebo w Odernem ?
 5. Polecam SkySafari Pro. Używam go do generowania mapek na żywo podczas obserwacji. Siłą programu są jego katalogi. Zawiera katalog Tycho oraz Hubble Guide Star Catalog (gwiazdy do 15 mag). Z DSów wszystkie NGC/IC, galaktyki do 18 mag, ciemne mgławice. Katalogi gwiazd zmiennych i podwójnych. Zdjęcia wielu DSów "wplecione" w mapy + obszerne info. Na komputerze mam Guide'a i muszę przyznać, że SkySafari Pro praktycznie mu nie ustępuje pod względem ilości obiektów i informacji o obiekcie. Jest może trochę mniej zdjęć wplecionych w mapy i opisów NGCów. Program jest mocno konfigurowalny. Wszystkie układy współrzędnych, siatka. Możliwość oddzielnej konfiguracji wyświetlania obiektów różnego typu ("solar system" , "stars", "deep sky", "milky way", ,"constellations"). Wyświetla większość znanych ciał układu słonecznego (ponoć z dużą precyzją) oraz np cienie księzyców Jowisza. Umożliwia aktualizację online parametrów orbit. Labelki z nazwami struktur na Marsie i Księżycu. Ma bajery graficzne (rysunki gwiazdozbiorów, drogi mlecznej, horyzontu), które na szczęście można wyłączyć. Inne bajery 3d - możliwość lotu do ciał układu słonecznego i do gwiazd. Obsługa jest prosta - najważniejsze fukncje (zmiana zasięgu , odwrócenie mapy do góry nogami, koła 1/2/5 stopni, wyszukiwanie) są sterowane dwoma kliknięciami na mapce. Mam go zainstalowanego na małym smartfonie (Samsung Ace2). Obraz dodatkowo przyciemniam sobie aplikacją "Screen adjuster".
 6. Nic mi nie wiadomo o zaplanowanym spotkaniu. Są szanse na pogodną noc, więc może ktoś ze stałych bywalców tej placówki przyjedzie...
 7. Czy ktoś się wybiera do Bukowca ? Chętnie dołączę z własnym sprzętem.
 8. W moim 17cm też ją zaliczyłem ostatniej nocy. Pow 60x. Widoczna zerkaniem jako kreseczka, czasami słabo majaczyło koliste halo.
 9. Xal: Prognozy pogody są obiecujące. Moje namiary wysłałem w prywatnej wiadomości.
 10. Piotrku, jaki masz teleskop (poza tym że 33cm) ? Pytam, bo sam zastanawiam się nad kupnem newtowna ok 30cm z możliwością transportu w pojedynkę małym samochodem osobowym.
 11. Zastanawiam się, czy możliwa jest ponowana aluminizacja takiego "stożkowego" lustra głównego. Nie położysz go na płaskim tak jak zwykłego krążka szkła.
 12. Ktoś z Was był w Bukowcu z własnym sprzętem ? Umawialiście się wcześniej z osobą z obserwatorium ? Czy przyjeżdżaliście niezapowiedziani ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.