Jump to content

LibMar

Moderator
 • Content Count

  2830
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Status Replies posted by LibMar

 1. Czy Wy widzicie prognozy pogody? :D

  1. LibMar

   LibMar

   Już wybrałem kandydatki na nowe planety pozasłonecze do obserwacji :)

   Będzie to pierwsza obserwacja w 2020 roku... w końcu!

  2. (See 21 other replies to this status update)

 2. Zachęcam też do innych tranzytów niż tylko tego jutrzejszego :))

 3. Nawiązałem pewną współpracę w temacie gwiazd zmiennych i egzoplanet... :)

   

  73069247_2397104723874424_11158098819080

 4. Udało się :)

   

  1. LibMar

   LibMar

   Podeślij pojedyncze klatki, to zrobię Ci krzywą tranzytu :D

  2. (See 2 other replies to this status update)

 5. Pytanie do właścicieli cmosów: usb 3.0 daje w dsach jakieś korzyści poza o sekundę szybszym odczytem klatki? Kamera ma na przykład mniejsze amp glow? O planety nie pytam, bo to oczywiste :)

  1. LibMar

   LibMar

   Jedno to prędkość sczytywania klatki, ale inna sprawa to widok LIVE. W ASI1600MM-c na USB 2.0 mam prędkość nie większą niż 2 FPS przy maksymalnej rozdzielczości. Trochę mniej przyjemnie ustawia się kadr lub ostrość (jest skokowo). Na ASI178MM-c przyzwyczaiłem się do 8 FPS, kiedy wszystko szło płynnie i niemal od razu.

  2. (See 8 other replies to this status update)

 6. W końcu! Pierwsza nocka od wielu tygodni wykorzystana :):)

  1. LibMar

   LibMar

   Obserwacja kandydatki na egzoplanetę. Nowym sprzętem, który czekał od dłuższego czasu :)

  2. (See 2 other replies to this status update)

  1. LibMar

   LibMar

   @gawain74 Bardziej niż znalezisko (co prawda, nie miałem o takim charakterze wcześniej), to właśnie wzbudzenie zainteresowania wśród astronomów ma większe znaczenie :) Bo tego nie było do tej pory :)

  2. (See 3 other replies to this status update)

 7. Stackował ktoś w registaxie Księżyc z pełnej klatki ?

   

  1. LibMar

   LibMar

   Pamiętam, jak przy 5184x3456 nie chciał cokolwiek puścić, nawet jak było tylko kilka klatek. Zmniejszenie rozdzielczości poprzez cropowanie albo przynajmniej zmniejszanie 2x pozwalało już zestackować jakieś tam kilkadziesiąt. Zdecydowanie lepiej spisywał się program polecany przez Mateusza :)

  2. (See 5 other replies to this status update)

 8. Skoro bieguny magnetyczne teraz szybko nam się przesuwają, inne muszą być wytyczone granice widoczności zórz. Najbardziej ucierpi przy tym Ameryka Północna. Czy ktoś prowadzi takie aktualizacje, albo chociażby z którego roku pochodzi ta mapa? Od burzy z 2003 roku przesunęło się mniej więcej o 8 stopni w równoleżniku na północ, tak więc w miejscach gdzie zwykle wystarczało KP=5, to obecnie podobny efekt zobaczymy raczej dopiero przy KP=8...

   

  image.png

  1. LibMar

   LibMar

   Bardziej bokiem. Delikatnie się zbliża, aby przy obecnym tempie i kierunku, za kilkanaście lat zacząć się oddalać. Od 2003 roku dla Polski ta granica na mapce przesunęła się o około jedno KP na południe

  2. (See 2 other replies to this status update)

 9. Skoro bieguny magnetyczne teraz szybko nam się przesuwają, inne muszą być wytyczone granice widoczności zórz. Najbardziej ucierpi przy tym Ameryka Północna. Czy ktoś prowadzi takie aktualizacje, albo chociażby z którego roku pochodzi ta mapa? Od burzy z 2003 roku przesunęło się mniej więcej o 8 stopni w równoleżniku na północ, tak więc w miejscach gdzie zwykle wystarczało KP=5, to obecnie podobny efekt zobaczymy raczej dopiero przy KP=8...

   

  image.png

  1. LibMar

   LibMar

   Wiadomo, że KP nie jest odpowiednim wyznacznikiem zórz (bywało, że przy KP 8-9 widać z Florydy), ale przez ostatnie kilkanaście lat, różnica w widoczności musi być już wyraźnie inna. Może dlatego w niektórych przypadkach w Polsce zdarzało się rejestrować zorze przy KP=4?

  2. (See 2 other replies to this status update)

 10. Mam pytanie, czy można jakoś ogarnąć giełdę? Dużo jest wątków, gdzie przedmiot jest sprzedany, a wątek wisi i traci się czas na wejście i nadzieję, że się kupi coś zaraz :)

  1. LibMar

   LibMar

   Właśnie przejrzałem pierwszą stronę i spodziewałem się większego "śmietnika". Z pięćdziesięciu ofert przeniosłem tylko dwie. Sprawdzamy regularnie, a te dwa nam umknęły.

  2. (See 2 other replies to this status update)

 11. Jest katalog gwiazd 18 mag dla CdC (jak wgrać ?) ? Lub znacie jakieś mapy do 18 mag, może online ? Albo program który znając jasność jednej z gwiazd na zdjęciu pokaże wartość dla reszty (filtr V) ? 

  1. LibMar

   LibMar

   Aaa, czyli chodziło o tamtą dalszą - wszystko jest poprawnie. Bardzo trudno jest zmierzyć dokładną wartość i zawsze mogą wystąpić odchyłki o te kilka setnych. Jeśli chciałbyś przeprowadzić fotometrię, najlepiej wykorzystać do tego mapki generowane przez AAVSO. Wtedy każdy stosuje narzucone wartości, aby nie było takich skoków. Skoro już poprawnie kalkulujesz, to bez problemu możesz teraz spróbować na dowolnym obiekcie :)

  2. (See 8 other replies to this status update)

 12. Jest katalog gwiazd 18 mag dla CdC (jak wgrać ?) ? Lub znacie jakieś mapy do 18 mag, może online ? Albo program który znając jasność jednej z gwiazd na zdjęciu pokaże wartość dla reszty (filtr V) ? 

  1. LibMar

   LibMar

   A skąd masz wartość 8.13 mag? Z CdC? Ze zdjęć Digital Sky Survey wygląda na coś mającego 15 magnitudo, co potwierdza się w kalkulacjach. Kwazary zmieniają swoją jasność, więc Gaia podaje wynik uśredniony. Wygląda to na błąd w CdC :)

  2. (See 8 other replies to this status update)

 13. Jest katalog gwiazd 18 mag dla CdC (jak wgrać ?) ? Lub znacie jakieś mapy do 18 mag, może online ? Albo program który znając jasność jednej z gwiazd na zdjęciu pokaże wartość dla reszty (filtr V) ? 

  1. LibMar

   LibMar

   1) Na górze wpisujesz RA i DEC swojego obiektu:

   http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-3?-source=I/345[...]

   2) Ze swojego rekordu kopiujesz wartości BP, G oraz RP.

   3) Z pracy naukowej https://arxiv.org/abs/1008.0815 pobierasz parametry konwersji na poszczególne filtry (np. B, V, R, I, g, r, i, z itd.)

   4) Podstawiasz parametry, na przykład dla V:

   GMAG-(-0,0176-0,00686*(BPMAG-RPMAG)-0,1732*(BPMAG-RPMAG)^2) = Vmag

    

   I w ten sposób dostajesz bardzo dokładny pomiar obiektu do 21 magnitudo (najszybciej jest zrobić to w Excelu). Oczywiście odpowiadam tylko na pytanie z katalogiem online, przedstawiając najdokładniejszą jak na razie metodę (z 2018 roku). Cały katalog ma jakieś pół terabajta, więc do CdC nie wrzucisz. Coś za coś, przynajmniej schodzi o 3 mag głębiej niż Tobie było potrzebne :)

  2. (See 8 other replies to this status update)

 14. Jest katalog gwiazd 18 mag dla CdC (jak wgrać ?) ? Lub znacie jakieś mapy do 18 mag, może online ? Albo program który znając jasność jednej z gwiazd na zdjęciu pokaże wartość dla reszty (filtr V) ? 

  1. LibMar

   LibMar

   Gaia DR2 zawiera pomiary w BP, G oraz RP, które można przekonwertować do B, V, R, I i inne, do poziomu 21 mag.

  2. (See 8 other replies to this status update)

 15. Nie dawno wróciłem z obserwacji i zaliczyłem sobie kilka gwiazd zmiennych przez lornetkę,a gołym okiem jedna gwiazda zmienna cefeida jasna Zeta Gem dałem na 3.70 mag :astronom:

   

  IMG_20190207_194543_filtered.jpg

  1. LibMar

   LibMar

   Nie myślałeś może nad fotometrią? :) 

  2. (See 1 other reply to this status update)

 16. Oby przez najbliższy miesiąc nie było pogody.... Stary sprzęt sprzedany, nowy w drodze :-)

  1. LibMar

   LibMar

   Phi, dwa miesiące nie było pogody, to przyzwyczajony jestem :P

  2. (See 6 other replies to this status update)

 17. Wiecie co jest niesamowite? - mógłbym żyć bez żadnego wglądu na aktualną pogodę a po lekturze niektórych wpisów i poruszanych wątków mógłbym z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć jaka jest aktualnie... i nie - nie chodzi mi o brak wrzucanych zdjęć czy relacji :-)

 18. To dopiero musi być gwiazda wielokrotna! Spójrzcie ile ma komponentów. Czekam tylko na czyste niebo...

  image.png

  image.png

  1. LibMar

   LibMar

   Według danych sondy Gaia, żadna z tych czterech nie jest związana grawitacyjnie i wszystkie leżą obok siebie z przypadku ;)

  2. (See 3 other replies to this status update)

 19. Proszę bardzo na jaki pomysł wpadli innowacyjni Rosjanie - billbordy na niskiej orbicie. Zawalmy niebo tak by nie było nic widać a co ! https://www.sciencealert.com/(...)

  1. LibMar

   LibMar

   Po co umieszczać coś na niebie, skoro przez 90% czasu będzie zakryte w chmurach :D

  2. (See 18 other replies to this status update)

 20. Czy to świecidełko nadaje się do czegokolwiek (jako zwykły "pokazywacz")? 

   

  https://deltaoptical.pl/wskaznik-laserowy-zielony-z-5-wymiennymi-koncowkami

  1. LibMar

   LibMar

   @jupiter1969 coś więcej? Mam ten sam od lat i działa bez większych zarzutów. Coś tracę, że nie kupiłem inny laser?

  2. (See 5 other replies to this status update)

 21. EV Lacertae gwiazda rozbłyskowa, czerwony karzeł typu M,znajdujący się w gwiazdozbiorze Jaszczurki w odległości około 16,5 lat świetlnych od Ziemi.

  Gwiazda EV Lac jest gwiazdą słabą, niewidoczną nieuzbrojonym okiem. Jej jasność wizualna wynosi 10.3 mag. Świeci z jasnością porównywalną do 1% jasności Słońca. Jednak wytworzyła ona najsilniejszy do tej pory zaobserwowany rozbłysk pochodzący od innej gwiazdy niż Słońce. Został on wykryty 25 kwietnia 2008 roku przez rosyjski przyrząd Konus zainstalowany na satelicie WIND, a następnie przez satelitę Swift pracującego w zakresie rozbłysków promieniowania gamma. Rozbłysk ten był obserwowany przez 8 godzin. Jego siła była na tyle duża, że spowodowała automatyczne wyłączenie instrumentów pokładowych satelity Swift.

  W czasie jednego obrotu wokół własnej osi, trwającego 4 dni, EV Lacertae generuje silne pole magnetyczne, 100 razy silniejsze od pola magnetycznego Słońca! Energia wytworzona w polu magnetycznym stała się główną siłą olbrzymich rozbłysków. Młody wiek tej gwiazdy jest powodem, dla którego gwiazda szybciej się obraca i może generować tak potężne rozbłyski.

   

   

  1. LibMar

   LibMar

   Najsilniejszy, chodzi o wartość bezwzględną czy względną? Bo jak gwiazda ta rozbłyśnie o 2 mag (do 8.3 mag), to czy nadal będzie silniejszy niż rozbłysk bardziej odległego karła 17 mag do 13 mag?

  2. (See 3 other replies to this status update)

 22. jeśli nie będzie pogody, dokonam jakichś zniszczeń

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.