Jump to content

Prot

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  253
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

74 Neutral

About Prot

 • Rank
  Altair
 • Birthday 03/21/1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.cocoon-studio.pl
 • Skype
  Prot03

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań, Koło, Janów
 • Zainteresowania
  grafika 3d, fotografia, piękno i Kosmos

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Odsuwany dach w obserwatorium może być bezpieczny, wystarczy zrobić stalową konstrukcję dachu w postaci kraty, i na to płytę obornicką zakręcaną od wewnątrz z porządnym opierzeniem, do tego napęd dachu który będzie samohamowny, nie na listwie zębatej czy łańcuchu tylko na śrubie trapezowej, miałem swego czasu takie rozwiązanie w obserwatorium, działało.
 2. Sumuje się błąd prowadzenia i ustawienia na polarną.
 3. Planetoida którą udało mi się zarejestrować to (1049) Gotho. Okrąża słońce w ciągu 5 lat i 166 dni.
 4. Na moim Sbigu są takie same pasy, te pierwsze st2k chyba tak miały.
 5. Sam montaż będzie na pewno bardzo sztywny, jaja zaczną się dziać jak wsadzisz na niego prawie półtorametrowy teleskop, tworzy się wtedy duża dźwignia, u siebie musiałem to poprawiać. Co do rozpórki, bardziej myślałem o takiej, która będzie wspólna dla podstawy i wideł, ale taka jaką opisujesz to też dobry pomysł i to rzeczywiście możesz zrobić później. W widłach nie robiłbym otworów, albo dorobił później albo zrobił dwie wersje od razu. Zerknij sobie np na ASA DDM60 i AP1200, ten drugi ma nawet podwójne, nie wiem czy skręcane czy frezowane z jednego el. Jeszcze małe sprostowanie, bo nie do końca tak jak chciałem, ująłem temat paska HTD, Ja go nie rozciągałem tylko próbowałem rozciągnąć, on się nie daje rozciągać, tylko zaczyna pękać w pewnym momencie, więc mocno je napinając można uzyskać dużą sztywność.
 6. Bardzo jestem ciekaw jak Wam pójdzie etap budowy, tak naprawdę najważniejsza jest wytrwałość i konsekwentne dążenie do celu. Wiem po sobie, że bardzo trudno na etapie prototypowania o terminowość wykonawców, zwłaszcza na maszynach CNC, często trzeba się prosić, niestety nikogo nie interesują małe ilości, a na tym etapie robi się pojedyncze elementy. Projekt na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie. Tak jak już, ktoś zwrócił uwagę ważne są widły trzymające montaż, te otwory z boków nie są chyba potrzebne, zróbcie je maksymalnie grube, wstawcie w środek jeszcze jakąś rozpórkę. Co do pasków, jeżeli je odpowiednio napniecie będą mocno trzymać. Minus jest taki, że wtedy dają większy opór dlatego dajcie silnik z dużym momentem. Wydaje mi się, że trzy przełożenia z mocnym silnikiem powinny wystarczyć. Testowałem kiedyś wytrzymałość paska HTD 3M, rozciągając go w szczękach tokarki, musiałem naprawdę mocno je rozkręcić używając dłuższego ramienia zanim zaczął powoli pękać. Nie sztuką jest zbudować montaż za dużą kasę, Jeżeli chcecie, żeby montaż zdobył serca astroamatorów, to zróbcie wersję z enkoderami i bez, bo enkodery pewnie sporo podniosą cenę. Precyzyjnie wykonane koła zębate, osadzone na odpowiednio grubych wałkach powinny dać stosunkowo dobre prowadzenie dające skorygować się guidingiem. Z czego pamiętajcie że najdokładniej musi być wykonane pierwsze przełożenie od strony silnika. Avalone miał fajny pomysł na montaż paskowy, ale zastosowanie tam sterownika SW to słaby ruch, druga kwestia to cena, która moim zdaniem jest nieadekwatna do jego możliwości, wolałbym za ta kasę Takahashi lub Losmandy. Budując swój montaż przekonałem się że porządna ślimacznica to bardzo dobre rozwiązanie i nie na darmo stosuje się ją w montażach. Jeżeli robić paski albo napęd cierny to po to żeby obniżyć koszty produkcji. Nie rozumiem czemu montaż Ryszardo przeszedł tak bez echa, z tego co gdzieś czytałem autor był przygotowany na seryjną produkcję. Tyle ode mnie, życzę powodzenia i wytrwałości!
 7. Bardzo ciekawy pomysł, fajnie jak surowy beton obrośnie bluszczem. Zieleń absorbuje mniej ciepła niż beton. Ciekawym pomysłem byłoby wkopanie takiego kręgu na 2/3 wysokości w ziemię, tylko nie wiem jak wtedy z wilgocią, choć jedno jest pewne, wilgoć będzie zawsze. Jak koledzy mówili 2m średnicy to troche mało, coś koło 2,5 do 3m musiałoby być. Ja zmajstrowałem coś takiego, koszt bez automatu to pewnie z 600zł https://drive.google.com/file/d/1sz-A6IL06u9bqcqW-X977mYCPZEPSHqM/view To prototyp, do pokrycia użyłem foli kiszonkarskiej klejonej taśmą budowlaną. Stoi już trzeci rok, przeżyło kilka wichur. Docelowe inspirowane spiralą Fibonacciego będzie miało szyta na miarę plandekę. Osobiście też mam mieszane uczucia co do niektórych drewnianych domków zaadaptowanych pod obserwatoria, czasami brakuje obok niemieckiego krasnala;)
 8. Jak cały ten wątek:! Przez niedoskonałości tych zdjęć czuć że sięgamy głęboko w kosmos
 9. Kilka klatek przy okazji testowania montażu, teleskop to GSO 12" F4 z korektorem SW 0,9x, kamera ST2000xm. M33-dwie pierwsze klatki 600s, kolejne 900s i 1200s, coś się zarejestrowało z lewej strony jądra przy drugim ramieniu, widać jak się porusza przełączając kolejne klatki czy można taki obiekt zidentyfikować? M110 rgb, tak samo M42 i M45 wszystkie chyba po 300s Ngc 1514 też RGB tylko w bin2, od razu lepszy kształt gwiazdek, ciekaw jestem jakby się sprawdził z tym GSO Sbig STL 11000 z pixelem 9m Rzadko robię sobie selfie, specjalnie dla Hamala, to jest nowa i mam nadzieje ostateczna wersja montażu:)
 10. Piękna, aż by się chciało wątek jednoklatkowców z OSC!
 11. M42 300s i IC410 600s, Sbig ST8300, teleskop Bresser 152s, montaż własnej konstrukcji.
 12. Jak odpalisz guiding po opanowaniu montażu, zastosuj 3s klatki, jeżeli montaż będzie źle prowadził pobaw się agresywnością korekt. Belt Drive nie powinien potrzebować takiej agresywności korekt, u mnie w EQ6 jak dobrze pamiętam miałem ten parametr na 8 a teraz działa na 4.
 13. Moim zdaniem nie ma luzów ale PE może mieć:D
 14. Duser dobrze radzi z zamianą guidera, zobaczysz jak wygląda wykres i na tym zakończ patrzenie i sugerowanie się wykresami. Ustaw sobie metodą dryftu montaż obserwując klatka po klatce co się z nim dzieje, Janusz Wiland fajne tutaj opisuje: Jeżeli zobaczysz, że teleskop w osi Dec nie ucieka postaraj się ogarnąć oś Ra, nie wiem czy masz jakiś suwak do korekty prędkości, jeżeli nie to spróbuj przeciwwagą, dociążyć lub odciążyć silnik. Generalnie w osi Ra nie powinno nic sprężynować, bo tam korekta powinna polegać na zwalnianiu i przyśpieszaniu prowadzenia, problem może wystąpić jedynie w osi Dec, gdzie silnik raz może kręci w jedną raz w drugą stronę. Przede wszystkim musisz poznać zachowania tego montażu, ale patrząc się na kolejne klatki. U mnie takie nie płynne korekty w osi Dec wyglądały tak:
 15. Jeżeli montaż 20s nie uprowadzi bez guidingu to zwiększanie czasu może nic nie dać. W przekładni pasowej może występować efekt sprężynowania o którym pisałeś na początku, jak pokażesz zdjęcie to powiem Ci czy to może być przyczyną. Przerabiałem to u siebie, mój montaż ma w tej chwili w osi DEC przekładnie cierno pasową i miałem taki problem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.