Jump to content

oicam

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  77
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

39 Neutral

About oicam

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Skąd
  Lublin
 • Sprzęt astronomiczny
  AR90s f/5.6, 10x50

Recent Profile Visitors

175 profile views
 1. To raczej nie jest pytanie, tylko informacja o radioteleskopie SKA.
 2. oicam

  Pomocy!!!

  Znajdź kogoś z frezarką to Ci zrobi metalowy podobny element i tyle. Nawet z drewna coś takiego wyrzeźbisz. Jak Ci zależy to na pewno sobie poradzisz. Ja trzymam kciuki i czekam na Twoją relację z małego ATM
 3. No tak, a ja napisałem kto naprawdę robi cień
 4. To jest jego własny cień (w sensie Księżyca). Bo sam sobie zasłania Słońce.
 5. No to tutaj również garść doniesień o widoczności NGC 7000 gołym okiem. https://www.cloudynights.com/topic/10449-anyone-has-seen-ngc7000-with-naked-eye/
 6. W zeszłą niedzielę testowałem okular i podziwiałem M27 w polu prawie 3*. Od tamtej pory mam cały czas ten wspaniały obraz przed oczami. Dodam jeszcze, że zerkaniem widziałem ją w szukaczu 6x30 jako mała plamka, której nie dało się pomylić z gwiazdą. Ach gdzie ta dobra pogoda sobie poszła...
 7. Definitywnie się nie spala! Tylko odparowuje pod wpływem nagrzewania i ta materia jest rozwiewana przez wiatr słoneczny i ciśnienie promieniowania elektromagnetycznego i w jakimś stopniu jest jonizowana i czasami pobudzana do świecenia. To bardzo złożony proces.
 8. M110 ma małą jasność powierzchniową i rzeczywiście jest dosyć ulotna, ale jak ją już raz zobaczysz to w zasadzie za każdym następnym razem będziesz ją widział. Tak samo jest z M33 w Trójkącie. A jeszcze trudniej jest z M74 w Rybach. Czy kometa wykształci widoczny warkocz to zależy od komety i jej odległości od Słońca, a to czy będzie można go zaobserwować z Ziemi to zależy od orbity komety. Np. ostatnio kometa 46P Wirtanen z tego co pamiętam to w perygeum warkocz miała schowany za sobą i była widoczna jako koliście symetryczna. Kometa Africano jest teraz jaśniejsza niż 10m. I jeszcze przez kilka dni będzie w miarę wysoko nad horyzontem, ale z każdym dniem zmierza szybko na południe. Mapki na kolejne dni:
 9. Proszę bardzo: https://www.heavens-above.com/Comets.aspx?lat=42.60069&lng=-100.90825&loc=Snake+Camp&alt=352&tz=CST A tutaj mapka z rosyjskojęzycznego bloga
 10. Wow, super to wyszło. Ja się mam zamiar zasadzić na kometę w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zapowiada się bardzo dobre niebo, a i Księżyc będzie ciut dalej.
 11. Trzeba uważać, żeby kosą po oczach nie dostać...
 12. Ja na ten przykład mam bardzo dużo dużych męt w obu oczach i w zasadzie przy każdej źrenicy je widzę. A dodatkowo mam taką przypadłość jak śnieg optyczny, czyli ciągłe smużenie obrazu, jakbym patrzył na szumiący ekran telewizora. Ciekawi mnie czy ktoś tutaj spotkał się z taką przypadłością. Bardzo utrudnia obserwacje słabych obiektów.
 13. Podawałem już tutaj bardzo dobry przykład pokazów z fizyki na UMCS organizowanych przez lubelski PTF. Ta impreza trwa ze dwa tygodnie raz do roku. Przyjeżdżają dzieci i młodzeż z całego lubelskiego. Impreza jest płatna. I co roku nie ubywa chętnych. To największa tego typu impreza w Polsce, no oprócz może pikniku naukowego ale on ma inny format i jest za free.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.