Jump to content

oicam

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  129
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

80 Neutral

About oicam

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Skąd
  Lublin
 • Sprzęt astronomiczny
  AR90s f/5.6, 10x50

Recent Profile Visitors

441 profile views
 1. To troszke gorzej ale się nie poddawaj. Jak nie wyjdziesz z teleskopem i nie spróbujesz to my i tak Ci nie powiemy co zobaczysz! Obserwuj póki jest pogoda bo zaraz się skończy i okazja przeleci koło nosa.
 2. A jak duże miasto masz? Ja w święta z Lublina zidentyfikowałem łącznie ze 25 galaktyk plus gromady kuliste i mgławicę planetarną. A do tego jak przymierzyłem się do Panny to zgłupiałem i już nie liczyłem i nie identyfikowałem z atlasem. Najprościej to weź atlas/CdC/Stellarium i poszukaj co teraz widać. W Psy Gończe prawie w zenicie, łatwe dojście do każdej jasnej galaktyki, także się nie zgubisz. Nad południowym horyzontem góruje M104 w Pannie, jasna jak czort. W Warkoczu Bereniki też masz i gromadę kulistą i jasną galaktykę. We Lwie masz tryplet i grupę Leo I. Z tego 5 galaktyk na
 3. Spokojnie, nic straconego. Skieruj teleskop na Psy Gończe, tam łatwo znajdziesz M94, M63, M51 z sąsiadką, NGC4449 i 4490, M106. Wszystkie są na tyle jasne, że je znajdziesz bez problemu.
 4. @maciek z Uwielbiam M104 i Twoje zdjęcie jest wspaniałe!
 5. Tak by było, jeżeli obserwujesz w krótkim achromacie, w którym przelot 1,25'' może potencjalnie dawać winietę/przycięcie apertury, ale tego nie wiem i należałoby to sprawdzić mierząc źrenicę wyjściową z noskiem 2" i z noskiem 1,25".
 6. Ja kiedyś miałem Celestrona 70mm f/10, gwiazdy szpileczki, wspaniale oddawał kolory gwiazd. Wyciąg 2" do takiego refraktora to świetny pomysł.
 7. Kombinujesz jak koń pod górkę. Za cenę Bresserka 80 na AZ Nano miałbyś nowiutki AZ4. Nie rozumiem Twojego postępowania. Mam i AZ Nano i AZ4 i moim zdaniem to wydajesz niepotrzebnie pieniądze! Ogólnie Nano z tym SW80 będzie pracował całkiem dobrze. Ale zamiast kupować tyle gratów i tracić na każdym pieniądze złożył byś świetny zestaw z giełdy. Po co Ci tyle montaży? Dla Newtona 130 i SW80 i lornetki wystarczy jeden i ten sam AZ4. No chyba, że będziesz obserwował przez wszystko jednocześnie.
 8. Może właśnie lepiej się nauczyć. Na forach są poradniki jak to zrobić. Będziesz miał na wyjeździe lornetkę ze statywem i z małym śrubokręcikiem. W drodze też może się rozkolimować. Raz dwa pokręcisz śrubkami i kolimacja na oko gotowa.
 9. Gdzieś tu na giełdzie była SM 15x70 Celestrona za grosze chyba ~250 zł. Tyle że do kolimacji.
 10. "PS. Zapewniam że "Noc cudów" nie umrze" Trzymam za słowo!
 11. Bo to chodzi o względną różnicę jasności, a nie bezwzględną. Ewidentnie u mnie tak to działa, że przy zaświetlonym niebie zamiast ŹW 4,6mm daję 3,6mm i pięknie obiekty Messiera wyskakują z tła jak króliki z kapelusza...
 12. Zrób zdjęcie całego zestawu i zamieść tutaj na forum.
 13. Teraz na Astromaniaku masz SW100 ED za grosze. Ale widzę, że ktoś ma rezerwację. Ale warto napisać do właściciela może jeszcze się nie sprzeda. http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=61476
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.