Jump to content

Krzychoo226

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2,555
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by Krzychoo226

 1. Na miejscu będzie Winter więc o dojedzenie bym się nie martwił, a w temacie dopicia to myślę że każdy pokój będzie miał własny minibarek
 2. Wystarczający by dobrze mechanicznie zaprojektowany montaż mógł gładko sterować prędkością trackingu. Jaki bym nie wybrał to i tak nie sprosta wymaganiom forumowych marud Kiedyś Wam odpiszę w wątku zakupowym, póki co nie mam siły ani chęci.
 3. Myślę że panowie boją się deklarować na forum w obawie, że lepsza połówka w tajemnicy również przegląda astropolis
 4. Z tym uruchamianiem to mam tak jak napisał Paweł: ręcznie uruchamiam PHD2 i podłączam sprzęt. A jak masz zrobione ustawienia guidingu w SGPro? Bardzo możliwe, że SGPro narzuca bardzo rygorystyczne warunki które musi spełnić guider by uznał, że jest gotowy do pracy. Coś czemu twój montaż nie jest w stanie sprostać.
 5. Garść najnowszych wieści z placu boju: Udało się urwać prawie 2 kilogramy wagi montażu i nie jest to nasze ostatnie słowo, przerobiliśmy łączenie osi by było pewniejsze i beznarzędziowe, pojawił się adapter pod PoleMastera i pozaosiową lunetę biegunową. Zmniejszyliśmy liczbę elementów, część uprościliśmy więc cena również powinna spaść. Kierując się sugestiami z wątku zakupowego wybraliśmy ekonomicznie rozsądny i dokładny enkoder dla osi RA, co niestety implikuje brak możliwości przeprowadzenia kabli przez środek montażu. Coś za coś. Elektroniczna część sterownika dojrzała już do etapu zamawiania części i lutowania, ale najpierw chciałbym się jeszcze skonsultować na zlocie z elektronikiem lub dwoma, programistycznie walczę z instrukcjami slew i goto, ale większość protokołu którym komunikuje się eqmod mam już rozgryzioną.
 6. Jeśli możesz to jedź od Drezna, zaufaj mi A18 to bardzo kiepski pomysł. W stronę Niemiec jest już wyremontowana, ale od granicy to wciąż "schody do nieba". Warto nadłożyć te kilometry.
 7. Jedzie ktoś przez Łódź w sobotę i ma jedno wolne miejsce? Magda się zawieruszyła gdzieś bez internetu i nie ma jak sama zapytać. P.S. Ja rzecz jasna przyłączam się do gwardii piątkowej.
 8. https://www.astroshop.pl/obejmy-dla-szukaczy/omegon-obejmy-do-guidera-basic-105-mm/p,49762 + szyna na której można je zamontować i wyważyć całość z aparatem, a szynę do montażu. W ten sposób plastikowy samyang nie gnie się pod swoim ciężarem. Nie wiem czy to pomaga, ale nie miałem tych problemów fotografując canonem.
 9. A robicie zdjęcia z obiektywem w obejmach czy założonym tylko do aparatu a aparat do montażu? Powiem szczerze nie miałem tego problemu, a kilka zdjęć zrobiłem samyangiem.
 10. Po raz kolejny, w kolejnej dyskusji w której masz odmienne zdanie zaczynasz mnie obrażać. Masz jakiś problem związany z moją osobą? USA to przykład patologiczny, powiedziałbym wręcz że pod wieloma względami to bogaty kraj trzeciego świata. A ich obecny lider twierdzi, że globalnego ocieplenia nie ma, a porozumienie klimatyczne to spisek wycelowany w amerykańskie interesy. Jeżeli chcecie przytaczać przykład krajów zachodnich to wystarczy spojrzeć na Europę.
 11. Ilość detalu w mgławicy na zdjęciu Ryszardo jest dużo wyższa i moim zdaniem idzie w parze z rozmiarem gwiazd.
 12. I znowu syndrom biednego wiecznie pokrzywdzonego. Ciekawe kto zainwestował w badania i rozwój nowych technologii, kto pchnął cywilizację do przodu by przemysł i indywidualne gospodarstwa ograniczyły emisję. Ogromna część tych badań to ślepe uliczki. Bogaty nie ma technologii które mógłby zdjąć z pułki i zastosować u siebie, wszystko musi opracować i w bólach wdrożyć. A jak się sprawdzi to sobie to zastosujemy u siebie, bez kosztów, bez wysiłku. U nas inwestuje się w nierentowne kopalnie i huty, bo ważniejsze są głosy górników w wyborach niż spojrzenie prawdzie w oczy. Pod moimi linkiem jest bardzo dużo tabelek, wystarczy czytać i kliknąć odpowiednie dane, to chyba nie jest aż tak trudne.
 13. Kolego, jedyny bolszewizm jaki widzę to nie ekologia tylko ludzie odpowiedzialni za tą sytuację że emeryta nie stać na godne życie, młodzi wykształceni ludzie zmuszeni są wyjechać, lekarzy, nauczycieli i Bóg wie kogo jeszcze kreuje się na wroga narodu. Szukasz bolszewizmu nie tam gdzie powinieneś. Zmniejsz ogniskową, bolszewizm jest znacznie bliżej niż myślisz, może nawet mu przyklaskujesz, bo aktualnie zmienił nazwę na "narodowy".
 14. A teraz weź wykres emisji do rozmiaru gospodarki, zobaczysz kto unowocześnia gospodarkę i dąży do redukcji szkodliwej emisji. To już nie będzie pasowało do narracji wiecznie poszkodowanego narodu. https://edgar.jrc.ec.europa.eu/overview.php?v=CO2andGHG1970-2016&dst=CO2gdp Nowocześniej od nas wypadają Indie. Do reszty Europy nawet nie mamy co startować.
 15. A ja głupi myślałem, że astronomia zrzesza ludzi wrażliwych, świadomych i potrafiących spojrzeć na problemy szerzej niż tylko w perspektywie swojego podwórka i portfela.
 16. Przykro mi, tajemnica baremetal, póki co nie widzę potrzeby stosować RTOS.
 17. Tak, elementy oznaczone Q to mosfety przekazujące moc do silników krokowych. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo mogę użyć wydajnych nowoczesnych mosfetów dużej mocy bez obawy o grzanie się któregoś z elementów co jest problemem w 2208 czy 2209. Procesor jest ten sam czyli F411 Ta cewka pochodzi z przetwornicy 12 -> 36V, reszta jej elektroniki znajduje się po drugiej stronie płytki. Płytka ma 4 warstwy, tak jest lepiej i chyba nie ma fizycznej możliwości by poprowadzić tyle sygnałów i 4 różne wartości napięć na 2 warstwach. Broń Boże nie jestem elektronikiem, przed świętami przylutowałem pierwszy w życiu komponent smd. Porty które są wyprowadzine to ST4, enkoder, pilot (ale to przyszłość, jeszcze o nim nie myślałem), usb i zasilanie. Wszystkie są zabezpieczone przeciw przepięciowo, ST4 i usb mają pełną izolacje optyczną, a zasilanie filtr EMI.
 18. Jeżeli chodzi o silniki to pewnie tak jak napisał Mateusz, tyle że nie miałem okazji używać chińskich silników, bo nie widzę żadnych zalet takiego rozwiązania. Cena nie jest dla mnie argumentem, brak powtarzalności, dostępności, rzetelności dostawcy, dyskusyjna jakość i tak dalej. Ostatecznie najprawdopodobniej zdecydujemy się na mniejszy silnik, 35Ncm przy przełożeniu blisko 1000 to duży zapas. Serce sterownika to mikrokontroler z rodziny STM32 - wydajny, energooszczędny procesor arm. Co masz na myśli pisząc o dodatkowych stopniach końcowych? Chodzi o te dwa mniejsze mikrokontrolery? To sterowniki silników krokowych, po jednym na oś rzecz jasna
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.