Jump to content

Z4k

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

About Z4k

 • Rank

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Namysłów
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyMaster 15x70, GSO 8",

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  1193200

Recent Profile Visitors

600 profile views
 1. Może to nie kwestia lustra, a braku tubusa. We flexie powietrze nad lustrem znacznie szybciej wyrównuje temperaturę. W gso mamy długi komin który nie pozwala na takie szybkie mieszanie się powietrza. Co do wyciągu, GSO ma clamp ring, który nie rysuje okularów, czego w wyciągu sw chyba dalej nie ma. Śrub kolimacyjnych w gso faktycznie brak.
 2. Ten wentylator w GSO pomaga tyle co nic. Może chłodzi zwierciadło, ale powietrze w tubie i tak faluje.
 3. GSO ma lepszy wyciąg i lepsze okulary w zestawie. No i w gso da się wyważyć tubę przy ciężkich okularach.
 4. Jeśli wybierzesz GSO to powinno wystarczyć to co jest w zestawie. Ewentualnie można dokupić jakiś okular około 15mm i coś w okolicy 7mm (polecam 7mm, a nie 6mm bo sam mam 6 i warunków do jej użycia nie ma zbyt często), bo jednak ten zestawowy 9mm to takie patrzenie przez dziurkę od klucza. 30mm można zostawić i wymienić na samym końcu. Co do filtrów to praktycznie tylko UHC i polaryzacyjny do księżyca ale to w dalszej perspektywie czasowej. Jak kupisz teleskop i poobserwujesz sam będziesz wiedział czego potrzebujesz. O syntach się nie wypowiem bo nie miałem.
 5. Nawet rozwiązanie gso nie jest super wygodne. Waga to nie wszystko, liczą się gabaryty, a 8 ma je całkiem spore. Poza tym nie ma jak go dobrze chwycić. Ja nie mówię, że to zły teleskop, bo jest bardzo dobry jak za te pieniądze, ale jak mam go wynosić na 2h to czasem po prostu nie mam na to ochoty. Wolę wziąć lornetkę.
 6. Dobson 8" ma tylko jedną wadę gabaryty. Do pierwszej propozycji dokupisz tanie okulary, które z twoją drugą propozycją będą działać co najwyżej średnio. W drugim linku jest cena za samą tubę bez montażu (magiczne OTA w nazwie). Zastanów się jeszcze ewentualnie nad refraktorem 90/900. Zgadzam się z kolegą, że 90mm maczek jest za mały do obserwacji. Zastanów się co bardziej Cie interesuje planety czy obiekty głębokiego nieba. Jeśli to 2 to pomyśl nad jakąś dobrą lornetką zamiast teleskopu.
 7. Z4k

  Z4k

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.