Skocz do zawartości

Piotrek L.

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 967
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Piotrek L.

  1. Fajnie wyszło, ale szkoda że uciąłeś NGC 2424 z lewej strony. Ciekawe jest to, że to może być pozostałość galaktyki karłowatej. Czy możliwe jest, że wszystkie kuliste na początku miały postać małych galaktyk?
  2. Antoni a nie myślałeś może o wersji nieco mniej odszumionej? Moim zdaniem to nawet doda jeszcze więcej realizmu do tego pięknego zdjęcia Pozdro
  3. Jako posiadacz AZ GTi nie do końca się zgodzę, że cena jest dużo wyższa, bo w nowym montażu mamy: 1. Zintegrowany, mocny wedge, który bije na głowę ten który można dokupić sobie do AZ GTi (około 80eur) 2. Pręt przeciwwagi z przeciwwagą w komplecie (około 35eur za ten do SWA) 3. Zintegrowana lunetka biegunowa (około 48 eur bez adaptera do AZ GTI - choć mnie osobiście lunetka nie jest potrzebna) Po szybkim przeliczeniu wyszło mi, że za nowość w jednym kawału musimy dopłacić około 110 eur, czyli z jednej strony dużo, ale to jest nowość więc cena pewnie troszkę spadnie, a tutaj wszystko już mamy i nic nie trzeba kombinować. Oczywiście potrzeba troszkę czasu, żeby wszystko ocenić, ale moim zdaniem SW wypełni lukę, którą było zapotrzebowanie na tego typu montaż.
  4. Używam tego reapeter'a z DJI Tello i na spokojnie miałem obraz do 150m, ale to było w rejonie wolnym od innych sieci, więc może przy astrofoto do 25m da radę? Generalnie dobry reapeter, szkoda że nie ma go w normalnej sprzedaży
  5. Ten problem jest na zachodnich forach znany już dawno. Niestety ale spotka każdego użytkownika AZ GTi (mnie też), pytanie tylko kiedy? Od 6.15 widać inny rodzaj rozwiązania tego problemu - chyba pewniejszy. Powodzenia
  6. Piotrek L.

    m51

    Mocując aparat do teleskopu zdarza się, że matryca nie jest idealnie prostopadle do osi optycznej teleskopu (złączki, kolimacja teleskopu). U Ciebie są różnie pojechane gwiazdki, a przy błędach guidingu było by to samo w każdej części kadru. Nie wiem jakimi obiektywami dysponujesz, ale może warto by było żebyś spróbował coś dopasować o ogniskowej do 200mm, co z guidingiem mogło by dać Ci więcej z satysfakcji. Szerokie kadry też są fajne i łatwiejsze do opanowania.
  7. Zgadzam się z Kolegą .zombi., ta wersja jest super!!! Pierwsza wersja ma jakieś dziwne ciemne punkty/placki, jakby flat się przeflatował
  8. Piotrek L.

    m51

    Jak na początek, to ocena pozytywna! Nie zrażaj się!!! Nie przesadzaj z saturacją i pamiętaj, że sprawdzenie kolorów z jakąś fotką referencyjną to nie przestępstwo Oczywiście problemy z osiowością są dla Ciebie na pewno widoczne, ale to kwestia pracy nad sprzętem, a to przychodzi z czasem. Ważne że próbujesz i coś masz już zrobione. Rok, dwa i będziesz się cieszyć z bardzo ładnych fotek.
  9. Czy kabel USB do SW AZ GTI to tylko zwykły FTDI USB połączony z wtyczką RJ, czy trzeba jeszcze go wcześniej programować?

    Pytam bo sam FTDI USB kosztuje dużo mniej niż oficjalny gotowiec.

    1. apolkowski
    2. ZbyT

      ZbyT

      tu masz chyba wszystko co trzeba na temat samodzielnego wykonania takiego kabla

      http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

    3. kubaman

      kubaman

      zrobiłem taki kabel sam, ale nie działa

      być może trzeba coś zmienić w ustawieniach samego monta

  10. Czy warto zapłacić za wersję PRO do SharpCap'a?

    Czy może istnieje coś darmowego i konkurencyjnego?

    NINA mnie jakoś nie przekonała - póki co...

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. kristofus

      kristofus

      Tak trochę poza tematem pytania:

      PA w SharpCap 2.9 jest za darmo i jest ok. Ale...

      PA w NINA jest za darmo ale zrobi swoje bez widoczności Polarnej (podobnie jak PAT kolegi @bujarek). SharpCap nie. Nina ma też "live platesolve". A tego z kolei nie pamiętam w PAT.

      PAT (czyli pewnie i NINA) w/g autora jest lepszy o tyle, że robiąc PA w okolicach obiektu fotografowanego załatwiamy temat korekcji refrakcji atmosferycznej, Sharpcap z tego co widzę też ją koryguje ale stosuje jakieś wartości uśrednione zależne od lat/long montażu.

      Nie testowałem co daje lepsze efekty ale różnica w kwestii widoczności Polarnej jak dla mnie jest zasadnicza. Innych szybkich sposobów, w szczególności darmowych, nie znam.

    3. Piotrek L.

      Piotrek L.

      MateuszW - ale SC ma wszystko co potrzebne do DS z wyjątkiem Plate Solve, ale tego aż tak nie potrzebuję, a NINA do guidingu i tak używa PHD.

      Czy możesz opisać wyraźną różnicę pomiędzy tymi programami w przypadku focenia DS-ów?

      Dla mnie w SC jest wygodne to, że widzę podgląd od razu, a innych programach trzeba włączać osobne okno, co mnie osobiście denerwuje.

    4. Patryk Sokol

      Patryk Sokol

      W NINIe też masz live view (wystarczy odpalić ekspozycję na loopie). 

      Główna przewaga NINY to planer sesji, który pozwala zostawić teleskop na noc, z meridan flipem i zmianą celu włącznie. 

      Do tego obsługa autofocusa, dobrze działa dithering (nie wiem czy w SC da się temat ditheringu w ogóle ogarnąć). 

      SharpCap jest ogólnie dużo bardziej hands on przy prowadzeniu sesji. 

  11. Czy tylko ja widzę to zdjęcie tak skompresowane, że skala 1:1 wygląda jak zdjęcie w kiepskiej gazecie
  12. Czy ktoś wie, jakie parametry (nie licząc długości) ma mieć pasek zębaty, żeby pasował do obiektywu z follow focus?

    Chodzi mi o to jaka ma być podziałka :)

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. Marcin_G

      Marcin_G

      Nie wiem czy paski zębate są w module zębatek do follow focus..... Można to pogooglować chyba.

      Ale może w tej sytuacji lepiej będzie zrobić motofokus na kołach zębatych a nie na pasku?

    3. Piotrek L.

      Piotrek L.

      Próbowałem wygooglować, ale nic nie znalazłem.

      Obecnie używam koła właśnie od Follow Focus, ale myślałem żeby był pasek, bo chce zmienić silnik z unipolarnego na bipolarny, bo ten co mam jest z przekładnią i luzy na niej mnie wykańczają nerwowo.

      Niestety silniki bipolarne są dużo większe i użycie koła zębatego od Follow Focus robi się kłopotliwe.

    4. Tayson

      Tayson

      ja mialem druknięta opaskę na pasek GT2 (ciety i klejony z metra)image.thumb.png.4fb585f494a9fb47f7d4cd2dd286703a.png

       

  13. Formalny zakaz ponieważ droga zaczyna się bramkami, jak na polskiej autostradzie (wjazd kosztuje około 40euro za auto), ale mimo to warunki w zimie są nie do pokonania autem, bo śnieg potrafi tam zasypać drogę na amen.
  14. Panowie, jeśli planujecie wyjazd w Alpy w sezonie narciarskim, to pamiętajcie, że w Austrii oświetlenie stoków potrafi nieźle dać w matrycę. Końcem października byłem na kilka dni na południe od Salzburga i mimo że na mapie LP było świetnie, to jak widziałem ile stoków narciarskich mam dookoła, to wiedziałem że zimą lepiej nie próbować tam jechać na astrofoto. Co do wyjazdu na czyjś teren, to dobrze by było, gdybyście mieli wcześniej kontakt z wynajmującym np pokoje, bo często ci ludzie są właścicielami połowy góry i na pewno Wam nie odmówią wjazdu na nią (o ile się będzie dało) zwłaszcza jak będziecie ich gośćmi, ale często ogłoszenia są od pośredników i wtedy trzeba im też powiedzieć co planujecie. Teraz z powodu covida ludzie tracą tyle kasy z powodu braku turystów, że na pewno się będzie się dało dogadać. Szkoda że zimą nie da się wyjechać na Grossglockner Hochalpenstrasse - to było by idealne, np taki parking P.S. Tak, ten parking jest na wysokości 2571 m.n.p.m
  15. Łukasz jak stackujesz darki? Ja w mojej QHY 178mm-c mimo redukcji AmpGlow też miałem z nim problem przy niektórych zdjęciach, ale stackując w DSS próbowałem najpierw opcji "Median", która efektu nie dawała, ale pomyślałem chwilę, użyłem opcji "Maximum" i problem zniknął Spróbuj, może Tobie też się uda.
  16. Wesołych Świąt dla Was wszystkich i dla Waszych Rodzin
  17. Też myślę o kabelku, ale zaczyna brakować mi gniazd USB, a wolałbym bez Huba USB, więc ciągle się łamie.
  18. Kurcze chyba coś robimy od podstaw źle, bo raz na początku miałem jakiś problem i po chyba kilku tygodniach odkryłem, że czegoś tam nie włączyłem. Niestety ja używam "gołego" RPi i z chłodzoną kamerą QHY, więc z lustrzanką nie pomogę - sorry. Mam nadzieję, że ktoś się zlituje i podsunie jakiś pomysł A użyłeś komendy: sudo apt-get update Może jak zrobisz update całości, to może zacznie działać?
  19. Mam to samo z RPi Na lapku z Win 10 wszystko śmiga, ale jak do tej pory Malina mnie wpędza w depresję... Co do łączenia montażu z RPi, to znalazłem kiedyś coś takiego, ale mnie nic nie wychodzi, bo wpisywane w montaż SSID ciągle gdzieś ginie. https://stargazerslounge.com/topic/370452-az-gti-with-raspberry-pi4-running-astroberry/
  20. Taka "gwiazda" istnieje i nazywa się chyba Gorący Pixel, który jest składnikiem szumu Mały przykład z mojego darka: Ponieważ wygląda na to, że wszyscy mają pogodę dobrą na robienie tylko darków, to nic nie wybadamy organoleptycznie Potrzebne nam gwiazdki i bynajmniej nie kwadratowe
  21. Niedokładnie napisałem, sorry Oczywiście, że chodzi o małą skalę i jej podatność na seeing. W tym konkretnym zestawie, musimy raczej sprawdzić dlaczego każdy kanał aż tak szaleje z ostrością, bo gdyby mały pixel miał aż takie znaczenie to czy były by możliwe takie ładne gwiazdki, mimo ustawienia ostrości bez motofokusera? To jest wycinek z oryginalnego Tiffa, z QHY 178 i Samyanga 135mm, na f/2. Gain 25, czas 180sec. Filtr Ha 12nm Astronomik. Cały czas pytanie brzmi, dlaczego drobny pixel z tym Samyangiem ma tak rozjechaną ostrość w poszczególnych kanałach, że OSC daje plackowate gwiazdy?
  22. Pytanie do naszego speca widmowego :)

    Czy takie zdjęcie może nam powiedzieć na oko, cokolwiek na temat filtra?

     

    IMG_2669-50.thumb.jpg.7dd0c979c3ad2de44a30d2fe9059c1dc.jpg

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. Piotrek L.

      Piotrek L.

      Ojej, przepraszam :(

       

      EXPLORE SCIENTIFIC 1,25" O-III 12nm

       

      Źle sformułowałem pytanie.

      Chodzi mi o to, czy takie zdjęcie może nam powiedzieć coś o jakości danego filtra.

      Oczywiście zdaje sobie sprawę, że producent takie fotki daje tylko z najlepszej sztuki, ale ciekawość robi swoje :P

    3. dobrychemik

      dobrychemik

      Mówi, że w odróżnieniu od Lumicona nie puszcza głębokiego fioletu i czerwieni, więc w sumie dobrze. I tylko tyle.

    4. Marek_N

      Marek_N

      To chińskie pseudo OIII o szerokości 25 nm. Ni pies ni wydra w kształcie filtra.

       

      Zdjęcie jest z recenzji filtra ze strony w podpisie:

      https://star-hunter.ru/explore-scientific-o-iii-1-25-filter-review/

       

      Z ciekawostek filterek nie jest napylony poprawnie do krawędzi:

      IMG_20200316_113530.jpg

       

      To norma dla chińczyków?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.