Jump to content

bernis21

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

8 Neutral

About bernis21

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 01/19/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Lublin
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron EVO 8"
  TV Panoptic 24mm
  TV Delos 17,3mm, 14mm, 12mm, 10mm, 8mm,Recent Profile Visitors

633 profile views
 1. Jeżeli chodzi o transport samolotem to trochę inna waga i inna rozmowa i osobiście z HEQ5 bym się na to nie porwał, jeśli już to coś lekkiego, lekki montaż AZ np. SW HDAZ . Inny temat jest jak jedziesz autem jakieś 30/50/100/500km a inna waga jest jak lecisz samolotem ( tak mi się wydaje ), mogę się mylić, ale jeżeli często latasz i chcesz zabierać sprzęt ze sobą…. To chyba powinieneś wybrać coś innego, sam nie wiem, sama tuba to 8kg + do tego jakaś sensowna walizka na tubę to 3kg + kątówka + okulary ( 2/3szt ) = 13/14kg ( powiedzmy że to będzie podręczny ). Głowica i statyw do HEQ5 to jakieś 15kg, albo i więcej….. + zasilanie montażu + jakieś Twoje osobiste graty, to tak wszystko ściśniętne i na napince bym powiedział. Temat chłodzenia : SCT musi się chłodzić, musi i nie ma przeproś ( z drugiej strony co nie musi ). Jak robię obserwację w przydomowym ogródku to tuba zawsze idzie jako pierwsza na powietrze i się chłodzi min godz, później na montaż i coś zaczynam lookać i nigdy nie wchodzę na powery typu 250 i więcej W pierwszej kolejności zaczynam od najdłużych okularów, tj 35, 26, 22mm i idę w dół, a czas jest na moja korzyść bo z minuty na minutę teleskop się wychładza do temp otoczenia. Pamiętaj że jeżeli wyjmiesz tubę np. z temp 22 stopnie i wyniesiesz na mróz -5, to może zejść ci z tym trochę dłużej, duża różnica temperatur. Czy problemem jest czas chłodzenia? Wg mnie, myślę że nie jest. To jest chyba sprawa indywidualna i każdy ma jakieś swoje osobiste oczekiwania co do chłodzenia i czasu jaki to zajmuje, a co idzie za tym obrazów jakie otrzymuje. To trzeba przetestować na własnej skórze i samemu ocenić ile czasu to zajmuje i co komu pasuje a co nie :D. Temat Dsów : To moim zdaniem jest przede wszystkim zależne od nieba pod jakim stoisz. Koniec kropka. Mi to pasuje, wiadomo nie jest to sprzęt F5 i 18", jest ok, oka się nacieszy w moim przypadku. Czy mogłoby być lepiej? Zawsze może być lepiej, ale jest jak jest i jest super :D. Jeżeli będziesz wieszał na montażu HEQ5 to wydaje mi się że nie powinno być żadnych drgań.
 2. Jestem właścicielem EdgeHd 8” od dwóch lat. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Osobiście polecam. Jeżeli chodzi o mobilność to w moim przypadku jest tak, że jest mi bez różnicy jeżeli jadę autem, czy w bagażniku będzie 10”, 12” czy 8” jakie to ma znaczenie? Jedzie w bagażniku i już. Do swojego SCT mam montaż AZ więc szybciutko go wystawiam, wieszam sct i jazda . Nigdy nie robiłem kolimacji bo nie ma potrzeby, sprzęt jest cały czas w oryginalnym pudle i piance. Wyjmuje go z pudła i wieszam na montażu, a później do pudła i tyle jego podróży. Wg mnie do tego teleskopu kątówka 2” to podstawa i od tego należy zacząć. Pamiętam jak w kątówce 1,25’ i okularze Panoptic 24mm nie mogłem ogarnąć w polu widzenia gromad podwójnych w Perseuszu, wkurzało mnie to. Przy kątówce 2” wszystko się zmieniło, jest inaczej, jest lepiej, polecam. Kolejną rzeczą wg mnie jest albo wyciąg, albo mikrofouser, ale to z czasem, może nie będzie takiej potrzeby w Twoim przypadku. Ja wybrałem drogę Feather Touch i jestem zadowolony. Odrośnik to kolejna rzecz, którą należy kupić ( moim zdaniem ). SCT 8 to naprawdę fajna maszynka i mobilna.
 3. Ile płaciłeś za taką walizkę, jeśli można wiedzieć :).
 4. Temat do zamknięcia. Kątówka kupiona.
 5. Kupię nasadkę kątową do refraktora 2'". Najlepiej Baader ClickLock/WO/ES/GSO/TV.
 6. Witaj, ustawiam się drugi w kolejce. Jestem zdecydowany kupić to cudo.
 7. Jak masz 1000 zł to szukaj używki Delosa 10/12mm
 8. Niezły Timelaps :new_shocked:

  1. Show previous comments  7 more
  2. Agent Smith

   Agent Smith

   Oto orginał w pełnej krasie (animowany GIF, autor: Detlef Hartman)

   https://www.astrobin.com/full/327338/0/

  3. zbignieww

   zbignieww

   I to jest to !  :) 

  4. Agent Smith

   Agent Smith

   Właśnie ....:)

 9.  

  :new_shocked:

  1. Dementorin

   Dementorin

   I teleskop niepotrzebny

  2. mack_mnk

   mack_mnk

   Bawiłem się P900, bardzo fajnie to wygląda, do tego jeszcze astrokamerka do tuby 16-cali i można robić piękne pokazy life, testowałem i jest czad :D

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.