Jump to content

Lech43

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

About Lech43

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

264 profile views
 1. Sprzedaję ale cały zestaw Celestron C8-NGT Lech43
 2. Sprzedam prawie nieużywany Celestron C8-NGT. Specyfikacja jak na załączonej fotce. Wszystko częściowo nawet w oryginalnym fabrycznym opakowaniu. Okular w zestawie fabrycznym to PLOSSL 20mm Multi- Coated (50x). Pozostałe elementy tak jak na specyfikacji plus kabel do zasilania z zapalniczki samochodu (nigdy nieużywany). Dodatkowo zasilacz 12V i okular Sky-Watcher 6mm Wide Angle 58deg 1,25" (150x). Instrukcja obsługo w jęz. polskim i oryginalna w angielskim. Zakupiony w Delta Optical. Teleskop był używany tylko kilkanaście razy w warunkach domowych. Cena 3500PLN. Preferuję sprawdzenie zestawu i odbiór własny w Milanówek k/W-wy.
 3. To może być bardzo ciekawa dyskusja. Mnie bardzo interesuje jak praktycznie zabezpieczać sprzęt zarówno w warunkach domowych jak i w plenerze przed przenoszeniem drgań gruntu (bazy). Przy powiększeniach powyżej 100x staje się to już poważnym problemem.
 4. Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o gwint i prawy i lewy na tym samym wałku a takiego to chyba nie można kupić.
 5. Myślę że najtańsze i najpewniejsze jest wykonanie takiego detalu na tokarce i to z jednego zamocowania. Tokarka daje również możliwość wykonania gwintu metrycznego (w śrubie i w nakrętce) o niestandardowym skoku co może zwiększyć precyzję posuwu. Ponieważ średnica jest stosunkowo mała (M8) to tokarka (i tokarz) musi być precyzyjna. Na pewno można znaleźć taką tokarkę gorzej może być z dobrym tokarzem.
 6. Dla ścisłości: czarnej dziury nie da się obserwować bo nawet światło z niej nie może się wydostać. Możemy natomiast obserwować zachowani się materii wokół czarnej dziury.
 7. Jeśli dobrze pamiętam, Słońce jest gwiazdą średniej wielkości i prawdopodobnie nie stanie się supernową ani nie ulegnie totalnemu kolapsowi zamieniając się w czarną dziurę. Czeka ją los białego karła. Zanim to nastąpi na skutek wypalania się paliwa jądrowego wewnątrz gwiazdy i zmian ciśnienia wewnątrz warstwy zewnętrzne Słońca zaczną się oddalać od jądra i pochłoną planety (na pewno te najbliższe). Następnie Słońce zacznie się kurczyć i zamieni się w białego karła. Ale mamy na to dużo czasu co najmniej kilka miliardów lat!
 8. Interpretacja jednostek fizycznych to zadanie również dla filozofii naukowej. W układzie SI stała Plancka równa jest: h=6,62... x 10-34
 9. S. Hawking wycofał się ze swojej teorii wieloświatów. Natomiast wg mojej znajomości rzeczy określenie Einsteina dotyczy głębszego spojrzenia na budowę wszechświata. Wielu wybitnych naukowców uznaje że precyzja z jaką zbudowane są prawa fizyki odkrywane przez nich nie mogła być dziełem przypadku. Np. taka stała Plancka (gdyby była o jedną jednostkę swojej bliskiej zeru wartości mniejsza lub większa to wszechświat już dawno by się rozproszył lub zmniejszył do rozmiarów czarnej dziury) albo podwójna Heliosa DNA i jej niewyobrażalna precyzja budowy. Nie chodzi o to aby nakłaniać do deistycznego poglądu na wszechświat ale do stwierdzenia , że wielu wybitnych naukowców budując teorie w skali mikro i makro wyrażają swoje wątpliwości do przypadkowości( w sensie teorii prawdopodobieństwa) do powstania naszego wszechświata.
 10. Zastanawiam się czy nie warto uruchomić tematu albo nawet zakładki dotyczącej KOSMOLOGII. Wielu wybitnych fizyków teoretyków i matematyków próbuje określić zasady budowy materii i Wszechświata. To są fascynujące przemyślenia i teorie. A co my robimy że tak nas zakręca obserwacja Nieba? Robimy to samo tylko na różnych poziomach wiedzy. Np. co miał na myśli Einstein mówiąc: Bóg nie grał w kości. Co myślą forumowicze o tym stwierdzeniu?
 11. Witam, nie wiem czy dobrze postrzegam ale chyba trochę lobbystów Dobsona tu widzę, Powiem tak kilka lat temu byłem w podobnej sytuacji i postanowiłem poradzić się starszego i zapalonego amatora astronomii, miałem podobną sumę do dyspozycji. Kryteria jakie postawiliśmy były takie: -GT jako podstawa (go to) bo dla początkującego błądzenie samemu po niebie jest dość kłopotliwe, -dobre wzmocnienie (powiększenie) np. do 500x bo i tak powyżej 150x będą problemy z fundamentem czyli z podstawą (bazą) - GT jest związane oczywiście z komputerem i bazą obiektów, -solidny montaż (niemiecki) z dobrym obciążeniem, - łatwość montażu i demontażu dla szybkich plenerowych obserwacji. I po namyśle padło na Celestron 8N-GT. I byłem bardzo zadowolony z tej decyzji. W tym czasie kosztował ok 3000 PLN, obecnie trochę drożej ale lekko używany można dostać w tej cenie. Jeśli będzie zainteresowanie to służę sugestiami: e-mail : mirgos@interia.pl
 12. Witam, mam C8-NGT, prawie nowy Lech (887669442)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.