Jump to content

Zorg7

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  141
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

82 Neutral

About Zorg7

 • Rank
  Regulus

Recent Profile Visitors

991 profile views
 1. Masz rację. Zapomniałem, że tam jest lustro wtórne, które daje 55% liniowej obstrukcji. Takie musi być aby klatka była w całości oświetlona w tak jasnym sprzęcie. Lepsza duża obstrukcja w sprzęcie do szerokich kadrów niż winieta.
 2. Tylko transmisję będzie miał większą na bokach kadru a w środku 35% .... taka praca za 400 ojro to dla mnie bulshit a nie blueshift
 3. W mojej ocenie filtr nadaje się do reklamacji. Teraz widać, że @wessel nie był nim zachwycony nie bez powodu. Na innych forach piszą że sprawuje się dobrze, ale ma większe odblaski od 8.5nm.
 4. Widać ją w małej lornetce. Najpierw szukasz Wielkiego W na niebie a potem lecisz prosto według linii jak na obrazku ....
 5. Piękne. Najlepsze i najbardziej różowe. @wessel Wyjaśnisz skąd taki kolor na obu obiektach ?
 6. Żarcik ale chyba się na nim wzorowałeś... tylko masz większe przybliżenie niebieskich otoczek A tak poważnie jak na kolorową kamerę i filtr Ha przy tych czasach staka to sporo widać. Obróbki nie oceniam.... Zawsze można zrobić wersję mono
 7. Debayerowanie nie ma wielkiego wpływu. Można złożyć metodą super pixel bez interpolacji i wyjdzie podobnie, tylko mniejsza rozdzielczość. Pasma zawierającego HA filtr nie wycina, więc HA powinno być czerwone. Na mgławice filtr CLS może pomóc, za to w temacie gwiazd podwójnych jest zbędny, o czym już tam pisałem:
 8. Twój temat dotyczył Newtona UNC f4, teraz w podpisach pod zdjęciami podajesz Newton UNC f5, więc o jakim teleskopie piszesz ? https://astropolis.pl/topic/67382-ts-optics-8-f4-unc-newton-carbon-tube/ Koledzy w temacie doradzali, aby sprawdzić prostopadłość wyciągu a nie wkładać bez powodu podkładki. Do tego nie potrzeba nadzwyczajnych narzędzi, wystarczy skolimowany kolimator laserowy, suwmiarka/linijka i długi pasek papieru. Odnośnie adaptera 1.25/T2 to były wpisy o adapterze samocentrującym. Niepotrzebne podkładki to wynik tego, że prawdopodobnie źle wykonałeś pomiar prostopadłości wyciągu, a tymczasem winę zrzucasz na "propagandę" ludzi którzy na oczy nie widzieli Twojego teleskopu. Skoro pomoc kolegów uważasz za "życzliwą"w cudzysłowie to po co tworzysz kolejne wątki z pytaniami o porady jak np. ten Jak dokonasz złego wyboru to wina też będzie po stronie forum ?
 9. Jak nie w Krakowie to w Markach... Kolor zielony jest wyraźnie widoczny w strukturach obiektu ...
 10. Jak wsłuchujesz się w głosy kustoszy muzealnych to nie możesz nic nowego kupić :). Jakby ci ktoś zaproponował w podobnej cenie Nikona D70 (QHY8 PRO - kamera klasy QHY8L - ICX453AL) zamiast NIKONA D5300 (QHY247C -IMX193) to co byś kupił?. Wybór jest ogromny w kolorowych kamerach CMOS. Mały pixel można binować i w ten sposób dobrać rozmiar pixela do ogniskowej. Przy niskim szumie odczytu i wysokim QE nawet po bin sprawność kamery będzie lepsza niż proponowanych zabytków CCD. Przewaga CCD to jeden wysokiej klasy przetwornik A/D, dzięki czemu pomiary (odczyty) napięcia z poszczególnych pixeli są bardziej powtarzalne (obarczone podobnym błędem). Moim zdaniem to minimalna zaleta. Binowanie sprzętowe CCD vs software CMOS biorąc pod uwagę niższy rn CMOS nie jest istotną przewagą. Nie mówię, że CCD są złe i nie można robić nimi zdjęć. Są perełki jak np. ICX694. Te sprzęty nadal się sprawdzają, tylko czemu nie wybrać lepszego sprzętu. Zdecydowanie nie zgadzam się, że nowe, kolorowe CMOSy są gorsze od starych CCD. Sama technologia CMOS czy CCD ma małe znaczenie. Ważne są parametry poszczególnych modeli a nowe CMOSy mają je przeważnie lepsze. Wielkość pixela (zakładając bin) ma mniejsze znaczenie niż dynamika przetwornika (patrząc na wykresy obecne modele CMOS dochodzą do 14 bit) i wysokie QE (sensory BSI 70-80%).
 11. Włożyłeś lustro dobrą stroną ?. Jakie było PH mydła ? Jak nie widzisz spajków to teoria z brakiem przedłużki jest bardzo prawdopodobna (brak ostrości). Widzisz gwiazdę jako jasną "plamę" czy obwarzanek z dziurą w środku ? Czy celę zamontowałeś tak samo jak była przed myciem ?. Łapki trzymające lustro muszą być na tyle luźno, aby dało się wsunąć między nie a lustro kartkę papieru.
 12. Duża ... bomba :). Na choinkę przydałby się kolor...
 13. Zorg7

  Moje podwójne

  Zastanawiam się, z jakiego powodu korzystasz z filtru CLS fotografując gwiazdy ?. To filtr na mgławice. W ten sposób wycinasz dużą część widma i kolory gwiazd, głównych bohaterek mogę być gorsze niż bez filtra. Przeważnie sygnał z gwiazd jest na tyle dobry, że nie potrzeba filtra.
 14. Zimne jak kosmos. Duże gwiazdy w 1:1 rozciapane. Druga wersja kolorystycznie lepsza.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.