Skocz do zawartości

Marek Pleskacz

Społeczność Astropolis
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Marek Pleskacz

  1. Bardzo ładna laurka wystawiona tym foliom grzewczym. Nic tylko się zakochać w tym "cieple słońca". Zapomnieli tylko napisać skąd się to promieniowanie podczerwone bierze. Jest gorzej niż myślałem. Przewodniki elektryczne tej folii grzewczej są ok 10mm od stopy a więc natężenia PEM jest znacznie wyższe niż w przypadku kabli będących w odległości 6cm.
  2. Zrobisz co zechcesz. To Twoje zdrowie i Twojej rodziny.
  3. Dwie uwagi do tego materiału. 1. Wypowiada się osoba której biznes polega na sprzedaży i instalowaniu kabli grzewczych. 2. Nie ma w nim słowa na temat mat grzewczych. Kable grzewcze mierzone były w odległości 6cm a maty grzewcze zakłada się praktycznie 2-3 cm od powierzchni podłogi i gęstość przewodników jest większa niż przy kablach. Natężenie PEM może więc być wyższe 5-10 razy. BTW. Poczytaj jak i kiedy zmieniano dopuszczalne normy PEM dla telefonii komórkowej. Zmieniały się one od 0.01W/m2 do dzisiejszych 10W/m2. Bez ostatniej zmiany, "bezpiecznego" poziomu, technologia 5G nie mogłaby być w Polsce wprowadzona. Za każdym razem popierano to wypowiedziami "specjalistów" od zdrowia.
  4. Ty myślisz że maty elektryczne to wytwarzają tylko daleką podczerwień? Nic dziwnego że nie rozumiesz ich szkodliwości. Kuchenka mikrofalowa to był przykład ekstremalny bo maty wytwarzają podobne promieniowanie tylko częstotliwość jest inna. Jest wiele opracowań naukowych na temat szkodliwości pól elektro magnetycznych o małym natężeniu i niskiej częstotliwości. Organizm człowieka jest pełen słabych impulsów elektrycznych które są przez nie zakłócane. Ale Ty tego nie wiesz i dlatego piszesz to co piszesz. Więc nie tkwij w ignorancji i się doucz. Wracając do pytania autora. Czy Ty chociaż zbudowałeś taki domek 35m2. Gdybyś zbudował to nie proponowałbyś kozy do jego ogrzewania. W takim domu nie ma miejsca na kozę. Proponowanie pompy ciepła gruntowej czy PW też jest bez sensu bo nie produkuje się tak małych pomp. Zastosowanie najmniejszej dostępnej spowoduje jej taktowanie i szybką jej śmierć. Z pomp ciepła to tylko PP są na tyle małe że można je tu zastosować, ale autor takiej nie chce. Czy ten domek ma być z rodzaju 35m2 budowanych na zgłoszenie? Jeśli tak to te 35m2 to po obrysie zewnętrznym a więc grubość ścian powinna być możliwie najmniejsza. Najlepiej do tego nadaje się szkielet bo ściana jest również ociepleniem. Wersja murowana daje mniejszą powierzchnię użytkową wewnątrz. Ja taki domek ogrzewam wężownicą z bojlera z wbudowaną grzałką 2.4kW podłączoną do wodnej podłogówki. Kosztowało to mniej niż 3k.
  5. Wsadź głowę do piecyka mikrofalowego i go włącz to przez chwilę poczujesz szkodliwość PEM. Niestety potem już nie będziesz mógł napisać tutaj że PEM czasami bywa szkodliwe.
  6. Zapewne wiesz że natężenie PEM maleje z kwadratem odległości od źródła. Źródło będące 2-3 cm od stopy ma większy wpływ niż to w ścianie. Pomyśl też jak skonstruowana jest mata w podłodze a jak kabel w ścianie.
  7. Trzeba mieć odrobinę kultury żeby wiedzieć że nie komentuje się czyjejś wiedzy bądź niewiedzy w temacie. Możesz napisać co sam wiesz w temacie ale poniżanie innych tylko dlatego że nie zgadzasz się z tym co napisali jest po prostu niskie.
  8. Może to będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale mnie zupełnie nie interesuje jakie Ty i inni mają zdanie na ten temat. Jak mam wybór to nie robię rzeczy które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Wy możecie włożyć głowy do mikrofalówki jeśli uważacie że fale elektromagnetyczne są nieszkodliwe. Mnie to lotto.
  9. Ja w takim domku zrobiłem ogrzewanie podłogowe wodne i grzeję przy pomocy wężownicy w bojlerze na CWU (grzałka 2.4kW). W przyszłości do tej podłogówki podłączę małą PC PW. Od mat lub kabli trzymam się daleko, bo to jest źródło pola elektromagnetycznego a ja po takim chodzić w zimie nie chcę.
  10. Weź kalkulator i policz ile potrzebujesz energii w akumulatorze aby zaspokoić te wieczorne potrzeby. Sugeruję nie wyciągać z akumulatora ołowiowego więcej niż 50% jego pojemności bo nie wytrzyma długo. Chociaż długo dla akumulatora ołowiowego to jakieś 500 cykli. Prosty przykład: 100W obciążenia, 12v200Ah akumulator wystarczy na jakieś 12 godzin. 12V/200Ah akumulator żelowy tani nie jest, tym bardziej UPS z takim akumulatorem. Nie ma tanich rozwiązań, gdyby były wszyscy by je już stosowali.
  11. Tą jedyną opłacalną. Reforming parowy z metanu. Właśnie do tego potrzebny jest rurociąg NS2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Reforming_parowy
  12. Jednak off-topic. Kopanie węgla brunatnego ma znacznie większy wpływ na środowisko niż kopanie węgla kamiennego. W Niemczech aby zbudować nową kopalnię węgla brunatnego wycięto hektary zdrowego lasu, jednocześnie Polsce zabroniono wycinania suchych drzew w puszczy aby uratować resztę drzew przed kornikiem. Z ekologią ani klimatem nie ma to nic wspólnego. Mniej kosztuje utrzymanie kopalni WK niż jej zamknięcie bo pracownikom bez pracy też trzeba płacić chociaż węgla już nie kopią. Niemcy pchają Europę w Wodór ale nie informują że wyprodukowanie tego wodoru powoduje wyemitowanie 8 razy więcej CO2 iż spalenie węgla. Znowu tu nie chodzi o ekologię.
  13. Ten zestaw jest nie najlepszy bo stosuje akumulator ołowiowy. Gdybym się nie chciał bawić we własny akumulator to wybrałbym ten i go rozwijał: https://bezsieci.pl/produkt/magazyn-energii-jednofazowy-do-instalacji-pv-5-7kwp-moc-3kva-pojemnosc-674-kwh/
  14. Żeby nie ciągnąć tematu off-topic, ale czy uważasz że niemieckie i czeskie kopalnie węgla brunatnego, te stare i te nowo budowane z wycinką lasu, są opłacalne? Zapewne będą jak w Polsce się kopalnie zamknie i Polska będzie od nich prąd kupować.
  15. Teraz jest znacznie lepiej dzięki rozwojowi elekromobilności. Akumulatory ołowiowe to dinozaury. Dzisiaj minimum to bateria LFP która, jak ją odpowiednio traktujesz wytrzyma i 15 lat. Na horyzoncie jest bateria LTO którą naładujesz w 10 minut i przeżyje Ciebie, Twoje dzieci i jeszcze będą działać dla Twoich wnuków. Oczywiście LTO jest jeszcze 100% droższe od LFP. Ale jeśli mają działać 3 razy dłużej niż LTO to są od nich tańsze w długim okresie. Tak jak w dłuższym okresie LFP są znacznie tańsze od ołowiowych.
  16. Twoja instalacja Astro jest opłacalna?
  17. Instalacja oparta na inwerterach Victrona (4 szt MultiPlus-II 48V 3000 i 1 szt EasySolar-II 48V 3000) i baterii 48V LFP marki Winston. Bateria jeszcze w rozmiarze 10kWh
  18. Witam, Mam instalację od 3 lat i nadal jest jedyną we wsi. Nawet w takiej sytuacji napięcie często przekraczało 253V i spadało poniżej 190V. W tym roku zainstalowałem magazyn (20kWh) i inwerter mogący pracować jako UPS. Do tego momentu autokonsumpcja była na poziomie 30%. Teraz standardem jest 98%. Kiedy napięcie wychodzi poza normę instalacja się odłącza i jadę z magazynu. Przy jakości naszej sieci to jedyne rozwiązanie. Pozdrawiam, Marek
  19. Witam, Ciąg dalszy przygody z tym objektywem dał kilka odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Po wizycie w sklepie DO i przetestowaniu sprzętu okazało się że zastosowanie kątówki nie nie jest możliwe. Przy zastosowaniu tylko złączki na wprost M42/2" można wyostrzyć jedynie z samym okularem. Przy zastosowaniu Barlowa nie ma mowy o wyostrzeniu. Złączka wkręcona w objektyw "gubi" jakieś 5mm backfokusa. Aby móc zastosowac Barlowa potrzebne będzie wykonanie specjalnej łączówki umożliwiajacej zaoszczędzenie tych 5mm. Narazie aby móc coś ogladać kupiłem okular Hyperion 13mm ktory po wykręceniu ostatniego modułu soczewek daje okular o ogniskowej 22mm. Przy tych 22mm zaczyna być już widoczne środkowe przyciemnienie. Pozdrawiam, Marek
  20. Witam, Przesylka dotarla w dobrym stanie. Pozdrawiam, Marek
  21. Witam, Po przerwie wracam do tego projektu. Na tutejszej gieldzie zamowilem zlaczke M42/2". Zastanawiam sie teraz nad kupnem Barlowa (jest BigBarlow 2" Tele Vue na tutejszej gieldzie) ale nie wiem czy backfocus mam wystarczajacy. Czy mial ktos doswiadczenie z podlaczaniem Barlowa (2") do takiego badz podobnego M42 objektywu? Pozdrawiam, Marek
  22. Jesli to jest M42x1 i jeszcze nie sprzedana to chcialbym to kupic. Próbowałem wysłać PW ale bezskutecznie.
  23. Ten zestaw gdybym nawet chciał nie będzie mobilny bo sam objektyw waży ponad 10kg. Statyw (kolumna) mam już zrobiony i bez obawy mogę na nim powiesić pewnie ze 20kg. Jest on również dość wysoki. Nie zamierzam go przenosić więc jego waga (około 20kg bez przeciwwagi) nie ma znaczenia. Będzie stał na działce w swoim własnym pomieszczeniu (w przyszłości).
  24. Aparat jakim teraz próbowałem to Olympus cyfrowy (4x3) E510. Zauważyłem że przejściowka M42/OM ma ok 6.5mm gwintu a w bagnecie objektywu jest tylko 4mm gwintu. Można więc uzyskać 2.5mm poprzez obniżenie tej przejściówki. Pozostając w temacie DIY. Doszedłem do wniosku że muszę zrobić "specjany" bagnet do tego objektywu. Wymiana bagnetów w tym objektywie jest baaardzo prosta. Jedna nakrętka i bagnet wyjety. Jednak aby coś zaprojektować musze wiedzieć jak to ma wyglądać. (wymiary, wymiary i jeszcze raz wymiary) Z wykształcenia jestem mechanik precyzyjny i może dlatego takie moje skrzywienie zawodowe 1. Czy bagnet na T2 2. Czy bagnet na tubus 1.25" (wyciąg nie będzie potrzebny bo jest ok 40mm regulacji w obiektywie) 3. Czy bagnet na tubus 2" (czy ma to sens jeśli średnica soczewki wyjściowej to 34mm) 4. Czy backfokus 49.1mm (44.6+4.5mm) jest wystarczajacy na kątówkę, soczewkę Barlowa i tubus okulara? 5. Jakie sa w okularach maksymalne odleglości ogniska od krawędzi jego tubusa. Gdzieś tu na forum wyczytałem że zastosowanie kątówki wydłuża ogniskową i jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić bez dodatkowej soczewki w tej kątówce. Jeśli chodzi o ergonomię to statyw(kolumna) którą sobie zbudowałem jest dość wysoka i kiedy próbowałem patrzyć horyzontalnie musiałem stawać na palcach aby sięgnąć okiem do okulara. Obserwacje w pionie nie były mocno utrudnione chociaż zgadzam sie że gdybym mial kątówke byłoby wygodniej. Jak kiedyś wspomniałeś potrzebny będzie szukacz. Oczywiście zamierzam go dodać i pozostając zgodnym z zasadą DIY przeszukalem swoje optyczne zasoby. Znalazlem 2 obiektywy i kilka różnych okularów. Czy coś z tego przyda sie do budowy szukacza? Pozdrawiam, Marek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.