Jump to content

Konrad_M

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  71
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

17 Neutral

About Konrad_M

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 06/27/1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Janików
 • Zainteresowania
  1. Elektronika
  2. Astronomia,
  3. Akwarystyka,
  4. Technika estradowa,
  5. Motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 12" , Celestron Skymaster 15x70 ,

Recent Profile Visitors

975 profile views
 1. Miejsce gdzie mam ustawić laser namierzam organoleptycznie wspomagając się stellarium. Teraz miałby za mnie to robić mały teleskop z goto. 12 mam półtora roku. Niebo mam ciemne Andromeda widoczna gołym okiem bez najmniejszych problemów. Mieszkam na wsi najbliższe większe miasto jest oddalone o 40 km (RADOM)
 2. Stellarium mobile mam, ale jest po angielsku, co mnie trochę myli, (inne nazwy). Z pomocą stellarium odnajduje więcej gwiazdozbiorów. Co do szukacza to ciężko powiedzieć. Ja to robię tak namierzam laserem miejsce gdzie powinien być szukany obiekt, potem patrzę w szukacz i jak widzę mgiełkę to ustawiam na środek krzyża i patrzę w okular. Jeżeli nie widać mgiełki w szukaczu to przesuwam na boki aż znajdę. Czasami obiekt jest za słaby żeby zobaczyć go w szukaczu to oraz szukam w okularze
 3. Trudne jest dla mnie odnalezienie innych obiektów niż te co wymieniłem. Jest przecież dużo więcej do oglądania przez ten teleskop. W stellarium jest tyle Messierów i ngc że nawet nie wiem który da się zobaczyć a który nie. Poza tym nie potrafię ich zlokalizować. Znam tylko podstawowe gwiazdozbiory tj Andromeda, Orion, Byk, W. Niedźwiedzicy, M. Niedźwiedzica, Wielki Pies, Woźnica. Reszty nie rozpoznaje. Myślałem, że taki teleskop by mi wskazał mniej więcej punkty gdzie mam szukać. Ale ciekawym rozwiązaniem jest też ten system z linku na astromaniak
 4. Ten teleskop chciałem wykorzystać tak jak pisze z resztą r.ziomber , że zamontował bym na nim laser następnie nacelował bym go na obiekt, zaświecił laserem i wycelowałbym 12" w ten punkt. W gso 12" mam szukacz a obok laser. Potrafię znaleźć kilka obiektów na niebie tj galaktyka Andromedy, Mgławica w Orionie, w niedźwiedzicy M51, galaktyke wiatraczek, gromadę w Herkulesie, Mgławica kraba, galaktykę w trójkącie i tam kilka gromad otwartych i kulistych Jednak nic więcej nie potrafię odszukać a 12 ma raczej większe możliwości
 5. Witam. Planuję zakup małego teleskopu z systemem goto i bazą obiektów który będę wykorzystywał do odnajdywania obiektów na niebie aby następnie wycelować tam moim teleskopem Gso 12". Mam problem z odnajdywaniem obiektów i z dlatego ten pomysł. Myślę o tych teleskopach: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=2985&lunety=Teleskop Sky Watcher MAK 90 90 1250 GOTO SynScan filtr s oneczny https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=869&lunety=Teleskop Meade ETX 70 AT 70 350 z systemem GOTO AutoStar plecak tr jn g
 6. I bardzo dobrze, że charakterystyczne gwiazdy mają (normalne) nazwy zwyczajowe, łatwiej zapamiętać niż ciąg przypadkowych cyfr i liter
 7. Mógłbyś dać zdjęcie tego okularu, bo szukam w internecie takiego i niema. Jestem zainteresowany
 8. Trochę się tym wystraszyłem, bo napisał kiedyś ktoś na forum, że przetarcie lustra wtórnego szmatką powoduje jego zniszczenie.
 9. Świecę diodą led w latarce telefonu. Przy świetle dziennym rysek nie widać. A tak z ciekawości zapytam, czym są te ryski, że widać ich tylko podczas podświetlana diodą led? Na lustrach domowych nie zauwarzyłem takich rysek.
 10. Witam. Ostatnio podczas obserwacji zaparowało mi zwierciadło wtórne w moim GSO 12, popełniłem wtedy podstawowy błąd i przetarłem lustro szmatką. Na drugi dzień zauważyłem na nim smugi więc wytarłem go ponownie szmatką i umyłem. Teraz jest już czyste. Ale są na nim takie jakby mikro ryski widoczne dopiero jak świeci się na lustro w boku ostrym światłem. Są to bardzo płytkie ryski ktorych nie widać dopóki się nie poświeci na lustro pod kątem. Chciałem zapytać czy te mikroryski pogarszają właściwości optyczne teleskopu? Czy jest to zauważalne podczas obserwacji?
 11. Rozumiem. Ale przecież jak użyje okularu o długiej ogniskowej i szerokim polu widzenia np 100 stopni i 30mm to mam małe powiększenie i szerokie pole widzenia. Rozglądam się teraz za okularami i znalazłem okular krótkoogniskowy o dużym polu widzenia i jest on na 2" (Explore Scientific 5,5 mm 2'' (100 stopni) ). Co o tym myślicie?
 12. Też mam lornetkę 15x70 Celestrona SkyMastera kupowałem nową używam jej już od trzech lat chyba i jak na razie wszystko działa No spodziewam się że w teleskopie będzie lepiej, chyba to oczywiste ?
 13. Kupiłem dzisiaj GSO 12 już poskręcałem, ale niestety pogoda nie dopisuje więc na razie nie przetestowałem
 14. Po dłuższych przemyśleniach i poczytaniu różnych tematów doszedłem do wniosku, że z ekonomicznego punktu widzenia lepiej kupić gso. Jednak męczą mnie dwie rzeczy, chciałbym czasem zrobić jakieś zdjęcie, w gso będe musiał podnieść lustro. W gso tak naprawde lepszy jest tylko ten jeden okular, który mogę przeciesz do synty dokupić. A wyciąg z mikrofuserem też można z czasem dokupić jak ten będzie kiepski. Wiadomo, że wyjdzie drożej, ale jeżeli tuba optyczna synty jest lepsza, może warto?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.