Skocz do zawartości

Konrad_M

Społeczność Astropolis
  • Postów

    71
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Konrad_M

  1. Miejsce gdzie mam ustawić laser namierzam organoleptycznie wspomagając się stellarium. Teraz miałby za mnie to robić mały teleskop z goto. 12 mam półtora roku. Niebo mam ciemne Andromeda widoczna gołym okiem bez najmniejszych problemów. Mieszkam na wsi najbliższe większe miasto jest oddalone o 40 km (RADOM)
  2. Stellarium mobile mam, ale jest po angielsku, co mnie trochę myli, (inne nazwy). Z pomocą stellarium odnajduje więcej gwiazdozbiorów. Co do szukacza to ciężko powiedzieć. Ja to robię tak namierzam laserem miejsce gdzie powinien być szukany obiekt, potem patrzę w szukacz i jak widzę mgiełkę to ustawiam na środek krzyża i patrzę w okular. Jeżeli nie widać mgiełki w szukaczu to przesuwam na boki aż znajdę. Czasami obiekt jest za słaby żeby zobaczyć go w szukaczu to oraz szukam w okularze
  3. Trudne jest dla mnie odnalezienie innych obiektów niż te co wymieniłem. Jest przecież dużo więcej do oglądania przez ten teleskop. W stellarium jest tyle Messierów i ngc że nawet nie wiem który da się zobaczyć a który nie. Poza tym nie potrafię ich zlokalizować. Znam tylko podstawowe gwiazdozbiory tj Andromeda, Orion, Byk, W. Niedźwiedzicy, M. Niedźwiedzica, Wielki Pies, Woźnica. Reszty nie rozpoznaje. Myślałem, że taki teleskop by mi wskazał mniej więcej punkty gdzie mam szukać. Ale ciekawym rozwiązaniem jest też ten system z linku na astromaniak
  4. Ten teleskop chciałem wykorzystać tak jak pisze z resztą r.ziomber , że zamontował bym na nim laser następnie nacelował bym go na obiekt, zaświecił laserem i wycelowałbym 12" w ten punkt. W gso 12" mam szukacz a obok laser. Potrafię znaleźć kilka obiektów na niebie tj galaktyka Andromedy, Mgławica w Orionie, w niedźwiedzicy M51, galaktyke wiatraczek, gromadę w Herkulesie, Mgławica kraba, galaktykę w trójkącie i tam kilka gromad otwartych i kulistych Jednak nic więcej nie potrafię odszukać a 12 ma raczej większe możliwości
  5. Witam. Planuję zakup małego teleskopu z systemem goto i bazą obiektów który będę wykorzystywał do odnajdywania obiektów na niebie aby następnie wycelować tam moim teleskopem Gso 12". Mam problem z odnajdywaniem obiektów i z dlatego ten pomysł. Myślę o tych teleskopach: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=2985&lunety=Teleskop Sky Watcher MAK 90 90 1250 GOTO SynScan filtr s oneczny https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=869&lunety=Teleskop Meade ETX 70 AT 70 350 z systemem GOTO AutoStar plecak tr jn g polowy https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=1929&lunety=Teleskop Celestron 60 LCM 60 700 z GOTO i SkyAlign Który z tych teleskopów polecilibyście do tego celu?
  6. I bardzo dobrze, że charakterystyczne gwiazdy mają (normalne) nazwy zwyczajowe, łatwiej zapamiętać niż ciąg przypadkowych cyfr i liter
  7. Mógłbyś dać zdjęcie tego okularu, bo szukam w internecie takiego i niema. Jestem zainteresowany
  8. Trochę się tym wystraszyłem, bo napisał kiedyś ktoś na forum, że przetarcie lustra wtórnego szmatką powoduje jego zniszczenie.
  9. Świecę diodą led w latarce telefonu. Przy świetle dziennym rysek nie widać. A tak z ciekawości zapytam, czym są te ryski, że widać ich tylko podczas podświetlana diodą led? Na lustrach domowych nie zauwarzyłem takich rysek.
  10. Witam. Ostatnio podczas obserwacji zaparowało mi zwierciadło wtórne w moim GSO 12, popełniłem wtedy podstawowy błąd i przetarłem lustro szmatką. Na drugi dzień zauważyłem na nim smugi więc wytarłem go ponownie szmatką i umyłem. Teraz jest już czyste. Ale są na nim takie jakby mikro ryski widoczne dopiero jak świeci się na lustro w boku ostrym światłem. Są to bardzo płytkie ryski ktorych nie widać dopóki się nie poświeci na lustro pod kątem. Chciałem zapytać czy te mikroryski pogarszają właściwości optyczne teleskopu? Czy jest to zauważalne podczas obserwacji?
  11. Rozumiem. Ale przecież jak użyje okularu o długiej ogniskowej i szerokim polu widzenia np 100 stopni i 30mm to mam małe powiększenie i szerokie pole widzenia. Rozglądam się teraz za okularami i znalazłem okular krótkoogniskowy o dużym polu widzenia i jest on na 2" (Explore Scientific 5,5 mm 2'' (100 stopni) ). Co o tym myślicie?
  12. Też mam lornetkę 15x70 Celestrona SkyMastera kupowałem nową używam jej już od trzech lat chyba i jak na razie wszystko działa No spodziewam się że w teleskopie będzie lepiej, chyba to oczywiste ?
  13. Kupiłem dzisiaj GSO 12 już poskręcałem, ale niestety pogoda nie dopisuje więc na razie nie przetestowałem
  14. Po dłuższych przemyśleniach i poczytaniu różnych tematów doszedłem do wniosku, że z ekonomicznego punktu widzenia lepiej kupić gso. Jednak męczą mnie dwie rzeczy, chciałbym czasem zrobić jakieś zdjęcie, w gso będe musiał podnieść lustro. W gso tak naprawde lepszy jest tylko ten jeden okular, który mogę przeciesz do synty dokupić. A wyciąg z mikrofuserem też można z czasem dokupić jak ten będzie kiepski. Wiadomo, że wyjdzie drożej, ale jeżeli tuba optyczna synty jest lepsza, może warto?
  15. Witam. Dzisiaj chciałem zamówić teleskop Synte 12, lecz sprzedawca zaproponował mi GSO 12, że niby lepszy od Synty i ma lepsze wyposażenie. Po przeczytaniu kilku tematów na ten temat w internecie jestem trochę zmieszany i nie wiem co wybrać. Faktycznie GSO ma lepsze wyposażenie, tzn okular 30mm 2" Erfle'a i 9mm Plossla 1,25" Jaka jest różnica między okularami 2" a 1,25" i czy jest sens stosować 2" ?? Wyciąg okularowy wydaje się również lepszy w GSO ponieważ ma mikrofocuser 1:10 Czytałem na forum, że ten wyciąg nie jest taki dobry i ciężko pracuje i ma jakieś wady czy to prawda?? Za to synta ma lepsze zwierciadło główne - szkło pyrex Czy faktycznie jest różnica między tymi zwierciadłami?? Czytałem też, że GSO ma za nisko osadzone zwierciadło przez co nie ostrzą w nimj lustrzanki, Czy to prawda?? Widziałem dwie wersje teleskopów GSO tzn. niebieską w Delta optical i białą na Teleskopy.pl czy jest między nimi jakaś różnica prócz koloru?? Pojawiały się także opinie że GSO mimo możliwości ustawienia przeciwwagi potrafi opadać pod ciężarem akcesoriów. Syntę jak i GSO mogę mieć w tej samej cenie więc waham się trochę co ostatecznie wybrać.
  16. Witam. Mam takie pytanie teoretyczne. Czy masa satelity wpływa na jej prędkość na orbicie?? Tzn na tej samej wysokości orbity satelita o większej masie będzie poruszał się z tą samą prędkością co satelita o mniejszej masie? Na moją logikę, to cięższy satelita jest przyciągany przez ziemie z większą siłą, więc potrzebuje większej siły odśrodkowej, aby mógł zrównoważyć siły i pozostać na orbicie. Żeby ta siła była większa, potrzeba większej prędkości obrotowej. Ale, Galileusz odkrył, że dwa ciała o różnej masie, spadają z ta samą prędkością w próżni. Więc jak to jest, ciało cięższe przyciągane jest z tą samą siłą co ciało lżejsze? Wtedy wszystkie satelity poruszające się na tej samej wysokości orbity niezależnie od masy poruszają się z tą samą prędkością obrotową? I jeszcze jedno, skoro przyspieszenie podczas spadania nie zależy od masy, to w drugą stronę też przyspieszenie statku kosmicznego odlatującego od ziemi na orbicie nie zależy od masy? Więc statek cięższy może w próżni mieć ten sam silnik co lżejszy?? Wydaje mi się, że nie. Teraz powiedzcie mi dlaczego
  17. Konrad_M

    Perseidy 2014

    U mnie chmury około 22 się rozeszły całkowicie i niema nawet jednej, kilka ładnych bolidów widziałem, lecz księżyc jest teraz coraz wyżej i już strasznie psuje całe niebo. Wcześniej mniej przeszkadzał.
  18. Możecie mi szybko podać obiekty widoczne o tej porze roku w lornetce 15x70

    1. MaciekM

      MaciekM

      Szybko się nie da.

      Jeśli chcesz zaplanować sobie obserwację. To skorzystaj z atlasu. ;)

    2. piotr_a

      piotr_a

      Albo tabeli wimmera

  19. Mógł by ktoś zamieścić mapkę w którym miejscu księżyca wylądował łazik?
  20. Bardzo fajna wizualizacja, można kliknąć w dowolnym miejscu i wyświetla się prędkość wiatru. A tak na marginesie to przydał by się jakiś wątek na forum, w którym wszyscy wrzucali by takie ciekawe symulatory itp. (tak żeby było to w jednym miejscu łatwe do znalezienia)
  21. Myślę, że ciężko będzie odnaleźć gwiazdę która zmieniła orbitę komety ISON. Obłok Oorta jest 1000 razy dalej od słońca niż Pluton, z racji tego siły grawitacji słońca są już bardzo słabo odczuwalne, więc ruch ciał w obłoku Oorta jest bardzo powolny (inaczej by uciekły). Z racji słabej grawitacji ten ruch jest łatwo zaburzyć a pola grawitacyjne innych gwiazd są tam bardziej odczuwalne. Więc pobliskie gwiazdy czasami potrafią ten ruch zaburzyć, w wyniku tych zaburzeń zmienia się orbita ciał obłoku z kołowej na eliptyczną. Część tych ciał ma tak eliptyczną orbitę, że sięga ona aż do środka układu słonecznego, i są one kometami które w początkowej fazie są bardzo powolne i ich lot trwa bardzo długo. Według mnie (nie jestem tego pewien na 100% ale na 99%) komety te, jak i inne ciała poruszające się w obłoku Oorta po orbicie eliptycznej potrafią zderzyć się z innymi elementami obłoku, które znów są wytrącone z równowagi i mogą zmienić swoją orbitę i zostać kometom. Kometa wraz ze zbliżaniem się do środka układu przyspiesza według mnie (nie jestem tego pewien) kometa przelatując blisko słońca może osiągnąć prędkość ucieczki z grawitacji słońca i przelatując ponownie przez obłok Oorta ponownie może zakłócić jego równowagę a za razem zmienić orbitę następnego elementu na eliptyczną.
  22. Filmy starsze, które ja obejrzałem i polecam to: Kosmiczni Kowboje - http://www.filmweb.pl/film/Kosmiczni+kowboje-2000-1082 Pierwszy Krok w Kosmos - http://www.filmweb.pl/film/Pierwszy+krok+w+kosmos-1983-8646 Przymusowe lądowanie 1998 - http://www.filmweb.pl/film/Przymusowe+l%C4%85dowanie-1998-127167 Kosmiczna Katastrofa - http://www.filmweb.pl/film/Kosmiczna+katastrofa-2011-624698 Dzień Niepodległości - http://www.filmweb.pl/film/Dzie%C5%84+Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci-1996-5289 Supernova 2012 - http://www.filmweb.pl/film/Supernova+2012-2009-538287 Oczywiście filmy takie jak Misja na Marsa, Czerwona Planeta, Apollo 13 i 18 i inne też polecam, ale już o nich pisaliście
  23. Jeżeli twierdzi się, że kometa niesie materiał zbliżony do pradawnego oznacza to, że kometa po raz pierwszy odwiedza układ słoneczny, tak jak kometa ison. Było w filmie też powiedziane co destabilizuje elementy Obłoku Oorta które tworzą komety. Jest to oddziaływanie gwiazd które podobnie jak i planety krążą po orbitach (tylko, że są to orbity w okół jądra galaktyki) Aha no i cieszę się, że filmik wam się podobał
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.