Jump to content

Lysy

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2402
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Lysy last won the day on April 18 2018

Lysy had the most liked content!

Community Reputation

3719 Excellent

1 Follower

About Lysy

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 10/08/1965

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Kosmologia, astronomia, fotografia, ekonomia, polityka, literatura. Żeby nie przedobrzyć z intelektualizmem: air soft gun - ASG team Piaseczno.
 • Sprzęt astronomiczny
  C-11, losmandy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wczorajszy Jowisz przez "dziurę" w chmurach Bardzo zmienny seeing, gwałtownie siadający po godz. 23,30.
 2. Trochę pracy z materiałem sprzed dwóch dni. Jowisz złożony z dwóch filmików (winjupos) oraz nieco pracy nad kolorystyką
 3. Rewelacyjna fota! Jak nie z polskiej bajki seeingowej Trudno bedze to przebić Gratulacje!
 4. Witam. Wczorajszy Saturn przy całkiem przyzwoitym seeingu. Szczegóły w opisie na fotce.
 5. Się dorzucę. Fotka z wczoraj, po dłuuugiej przerwie odkurzyłem teleskop Seeing bardzo zmienny, fotka sprzed górowania, przerzuciłem się potem na Saturna.
 6. To i ja się dorzucę - Moon sprzed godzinki
 7. Nie udało mi się przebrnąć przez wszystkie wywody... Niemniej jednak w meritum sprawy - czyli nawiązując do tytułu topiku - uważam, że nie wiadomo i raczej nie dowiemy się nigdy skąd się wziął "nasz" Wszechświat. W ramach obowiązującej obecnie fizyki nie da się kreślić nauki bez tzw. założeń wstępnych. Wiele osób (ja również) sądzi, teoria Big Bangu jest jedną z najbardziej dziurawych teroii w fizyce - w ogóle. Trzymanie się tego pasztetu teoretycznego na zasadzie paradygmatu trwa w najlepsze, przy czym w modzie jest dopisywanie coraz to bardzej egzotycznych mikroteorii mających za zadanie udowodnić, że cały ten gmach teoretyczny zwany Big Bangiem nie zapada się w sobie jak czarna dziura Ciemna materia, teoria strun itp., itd... Rosnący stek - nie tyle bzdur (teoria strun jest "piękna" w sensie matematycznym) co koncepcji mających coraz mniejsze pokrycie w obserwacjach (m.in. mikrofalowego promieniowania tła, tempa ekspancji, ruchów własnych takich struktur jak galaktyki) służy raczej utrzymaniu wpływów z grantów niż realnemu rozwojowi kosmologii. Ale jest nadzieja na uzdrowienie tej sytuacji - coraz potężniejsze instrumenty powinny weryfikować w dół teorie (co nie znaczy że pozwolą na postawienie nowych i prawidłowych). Osobiście uważam, że dobijamy powoli do ściany poznawczej, posiadając kilkuprocentową wiedzę o Wszechświecie jako takim. To tak jakbyśmy próbowali poddać badaniom czy ocenić piękny obraz patrząc na jego niewielki wycinek. Nie ma to jak optymizm życiowy Teoria wysnuta przez p.Popławskiego nie jest czystym sc-fi, nawet da się ją w pewnych granicach zweryfikować poprzez wskazanie obrotu własnego "naszego" wszechświata który wpadł sobie do czarnej dziury. Niestety brak punktów odniesienia. Teoria sama w sobie jest ciekawa nie tyle poprzez sam pomył czarnej dziury, ale poprzez zawarcie informacji o możliwych "nadwymiarach". Jeśli świat, w którym zyjemy powstał poprzez utworzenie się czarnej dziury, to jest ona w jednym wymiarze ponad naszą 4-wymiarową czasoprzestrzenią. Osobiście odpowiada mi wszystko co zrywa z zaściankowych antropocetryzmem myślenia i umysłową ciasnotą poznawczą. (A tak btw... - ciekawe czy SETI nadal nasłuchuje radioodbiorników obcych czy już uznano, że jednak dochrapali się światłowodów...hehehe). A.
 8. Dołączę się do fotek z baaardzo zaległym materiałem (jedyna sesja w tym roku) z 4 czerwca, sprzed górowania. Jupiterek złapany niewielkim newtonem planetarnym 140/750 z dobrym lustrem LG i minimalistycznym LW. Warunki były mniej niż średnie, ale coś tam widać. Na naszej szerokości geograficznej - to nie jest rok na Jowisza
 9. A, dzięki za te fotki Wyniki są porównywalne, tym bardziej szacun dla projektu
 10. Przydałoby się zobaczyć wyniki prac innych zespołów - na ile są różne od zaprezentowanego wyniku. Nie chcę absolutnie snuć jakiś teorii spiskowych, ale za tym projektem mogą (i pewnie tak jest) stać duże środki związane z kolejnymi przedsięwzięciami. Pytanie, czy wybrano obróbkę "najładniejszą medialnie" czy najbardziej zbliżoną rezultatem do surowych danych? Ma się nieco wrażenie, że ta fotka jest za ładna Powstaje pytanie "techniczne" - czy i na ile algorytm "ekstrapolował" wynik mając zakodowane oczewkiwane dane wynikowe. Szkoda, że nie ma porównań z innymi wizualizacjami, jeżeli pracowały nad tym inne zespoły. A może są ale nie znalazłem ich w sieci?
 11. Zupełnie wtręt od d. strony... Nie czytałem wszystkiego, nie wchodzę do meritum procesingu, chcę tylko nadmienić, że nie ma i nie będzie czegoś takiego jak AI. Nie powinno się używac w ogóle tego skrótu. Możemy dojść do wykorzystania efektów kwantowych w procesorach, ale nasz pecet bedzie tak samo inteligentny jak kalkulator sprzed 30 lat lub nawet jak mój lewy but. :):) Mój but też jest AI. Zawsze mnie zadziwiał świat z "Terminatora" czy "Matrixa". Nie ma i nie będzie maszyn które mają tzw. "wolną wolę". Mogą mieć jedynie jej imitację - do takiego stopnia, przy którym decyzje zaczynają być kształtowane np. przez uczucia. Samouczące się programy mogą wspiąć się naprawdę na mega-wyżyny imitacji i tworzyć symulacje niemal nie do rozróźnienia dla zwykłego człowieka. Co w niczym nie zmiania faktu, że są imitacjami. AI mogą nawet rządzić i dzielić. Tworzyć dzieła. Bezduszne imitacje rzeczywistej twórczości. Kolorowe dmuchane niby - światy. Mogą też zniszczyć ludzkość, ale nie przez "chęć dokonania" tego aktu, a przez błąd lub celowe zaprogramowanie takiego efektu przez człowieka. Nawet dodanie procesów nieprohabilistycznych, losowych do oprogramowania mające uprawdopodobnić AI, niczego tu nie wnosi oprócz tego, że proces będzie mniej (albo wcale) przewidywalny. Trudno to zobrazować, AI nie może mieć wgranego oprogramowania z tzw. "chęcią życia", motoru napędowego będącego podstawą rozwoju inteligencji. Oprócz zabrania nam roboty za kilka latek innego pożytku z AI nie będzie Very sorry za to, że tak marginesowo topicowo...;)
 12. No wlaśnie, nie wiadomo z jakiej perspektywy (w sensie wymiarów fizycznych widocznych na focie) oceniać obiekt. Czy czarna dziura jest "mikrosaturnem" i widzimy ją w idealnym połozeniu niejako "z góry" obserwując dysk w jego płaszczyźnie? Trochę przypomina to problemy z interpretacją mgławic planetarnych (Ślimak np.) - czy widzimy kulę czy obiekt mniej-więcej dwumiarowy? Trudno raczej założyć, że widzimy czarną dziurę w M87 dokładnie "z góry". Przy założeniu, że czarna dziura to jednak coś otoczonego sferą - te "zagęszczenia" (lub niejednorodność innego rodzaju - nie wiem jak to interpretować) są umiejscowionie w około 50% kulistej sfery wokół horyzontu. Przy przyjęciu, że sfera ta wiruje i ta część gazów w sferze widoczna w dolnych częsciach zdjęcia się do nas zbliża (jasnożółoty), a ta w górnych oddala (ciemnoczerwony) oznacza to, że czarna dziura rotuje wokół własnej osi w układzie horyzontalmym wobec naszego położenia, może z minimalnym przesunięciem rzędu 5-10 stopni. Cała masa pytań, A to tylko trochę pixeli :):)
 13. Zdjęcie wyszło GENIALNIE. Raczej sądziłem, że zobaczymy kilka pixeli tworzących "nie wiadomo co" Tylko skąd te różnice w jasności dysku wokół horyzontu? - zakładam że to dysk i horyzont...;) Powinien być jednorodny -przynajmniej wg mojej wiedzy, oj będzie się teraz działo w zakresie interpretacji wyników
 14. Tak jak pisałem, abbera mi nie dokucza, astygmatyzm tak. Nie miałem niestety okazji looknąć przez dwójkę Vng. Poziom astygmatyzmu decyduje głównie o możliwości rozdziału układów wielokrotnych na niebie. Również w obserwacjach Księżyca duży astygmatyzm jest big problemem - rozdzielczość siada gwałtownie, - w lornetkach o dużym powerze widzimy np. "podwójne" brzegi kraterów. Z wyłączeniem niewielkiej ilości jasnych gwiazd - AC jest mało widoczne w lornetkach 8 czy 10x (w dzień to inna bajka ) Legendarna fuji 16x70 wali kolorkami w nieprawdopodobnym wręcz wymiarze a i tak jest kultowa na maksa ... Planet jak na lekarstwo i człowiek się takim pierdołami zajmuje...;)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.