Jump to content

Lysy

Społeczność Astropolis
 • Posts

  2465
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Lysy

 1. Jak w tytule. Nie interesują mnie kamerki color i z małymi matrycami (potrzebuję do szerokich pól). Zapraszam na PW.
 2. Ponieważ planetki się "skończyły", a trochę popracowałem sobie nad materiałami udostępnionymi przez kolegów w dziale "bawimy się materiałem" odgrzebałem własny dość leciwy materiał i spróbowałem jeszcze raz go przeprocesować uzbrojony w nową (powiedzmy) wiedzę...:) Jest to 50% klatki z Canon 50D (niestety APSC) z obiektywem Sigma S 150-600, parametrów fotki nie pamiętam. Montaż - eg 3-2 z napędem w jednej osi. O kolorze nie warto wspominać, coś się rozprzęgło przy obróbce, gradienty nieusuwalne, banding trudny do usunięcia przez astronomy tool w PS. Ale w bw da się oglądać Spróbuję następnie jak pogoda dopisze zacząć zabawę z pełną klatką z nieśmiertelnym obiektywem Canona 70-200 F/4. Sigmę sprzedałem i żałuję do dzisiaj.
 3. Sorry, powinno być w wątku "bawimy się materiałem", mea culpa.
 4. Na kolorowo i w mniejszej skali, fitswork odmawia posługi przy dużych plikach. Poza tym mniej szumu...:):)
 5. https://trybawaryjny.pl/czy-moge-kupic-adobe-bez-subskrypcji/
 6. Co do obróbki DS to ze mnie żaden specjalista Czytając jednocześnie tutorial spróbowałem W sumie fajna zabawa (ale i trudna).
 7. Ostatnia obróbka materiału sprzed tygodnia ...mniej hardcorowo...:) plus krótka animacja z dość niskiego położenia Jowisza, zaledwie 13 klatek w gifie.
 8. Pierwszy i chyba ostatni Saturn z b. roku... Warunki średnie, przegapiłem też zdrowo górowanie. Ale zaliczony
 9. Może uda mi się sklecić krótki gif z Jowiszem z kilkunastu klatek oraz zmuszę się do obróbki Saturna z tej sesji (planetka była już po górowaniu).
 10. Jeszcze jedna obróbka na normalnym monitorze
 11. Wreszcie niezły seeing + mycie lusterka. Fotka z ostatniej soboty, około 1600 klatek w L + 3 30-sekundowe aviki dla RGB. Z góry sorry za ciężki plik. Wskazane otwierać w nowej karcie...:)
 12. Spróbowałem swoich sił, Maxim, AI i PS. Zajmuje się głównie planetkami, tutaj kolor sobie odpuściłem, nieusuwalne gradienty. Fotka przycięta żeby pozbyć przepalonej gwiazdy w górze kadru Pseudo-flat w maximie, dekolwolucja w Astra Image i trochę rzeżby w PS (zmniejszanie gwiazdek + redukcja szumów DS).
 13. Na koniec zdjątko Jowisza z zaledwie 600 klatek -z 1 minutowego avi dla materiału zbieranego do gifa.
 14. Niestety nie mogę wziąć udziału w ankiecie. Wydałem tyle, że usunąłem z mózgownicy te niewygodne wiadomości. Po co się denerwować... Ale są też "pozytywy": 1)Mieszkania podrożały i tak musiałbym jeszcze trochę dołożyć do kawalerki w centrum Warszawy... 2)Kojący serce i duszę aspekt: na sprzedaży używanego sprzętu traci się tylko około 30-40% Wybiórczo sobie policzyłem, że w sumie przewinąłem przez własne ręce około 60 lornetek. Masakra... I ten browar na zlotach... Nie jest to hobby specjalnie rentowne... Poza tym ze schizami nie warto walczyć... No i tyle w temacie
 15. Wersja reżyserska po derotacji w winjuposie. i nierównej walce z kolorem
 16. Krótki gif z Jowiszem, widać jak gwałtownie zmienia się seeing, obrazki obrabiane z automatu przy tych samych parametrach. Około 40 minut obrotu planety.
 17. Jupiterek z soboty, nareszcie akceptowalne warunki seeingowe Jak się zawezmę to może wrzucę krótką animację w bw (do koloru cierpliwość mi się skończyła po 3 aviku...).
 18. Wczorajszy Jupiterek, warunki średnie.
 19. Jupek z 30.07, warunki seeingowe tragiczne. Wrzucam z uwagi na ciekawe położenie cienia :księżyca
 20. Pogoda nie rozpieszcza u mnie więc mała wariacja z ostatnim materiałem Zmiana punktów stackowania plus próba pozbycia się zielonego zafarbu na obrzeżach planetki.
 21. Szczegół na obrazku zależy przede wszystkim od apertury teleskopu i doboru odpowiedniego pixela w kamerce, poczytaj sobie o kryterium Nyquista (dobór ogniskowej wypadkowej do kamerki i apertury teleskopu, w praktyce to dobór krotności barlowa). Pamiętaj, że krotność nominalną barlowa można łatwo zmienić oddalając lub przybliżając soczewką do matrycy, ewentualne błędy na obrzeżach obrazka w przypadku planet nie maja żadnego praktycznego znaczenia). Jeśli to Ci w czymś pomoże, to ja obrabiam fotki w kolejności: Autostakkert (stackowanie) Astra Image (dekonwulacja wg Nyguista) - bez tego nie ma mowy o sensownym tzw. detalu w naszych polskich warunkach) Fitswork - do składania RGB (Luminację dodaje w PS do koloru) PS lub innym programik do zabawy z grafiką wynikową.
 22. Witajcie. Dzisiejszy Jupiterek z godziny ok. 0.30. Potem nastały chmurwy...
 23. Dopiero zobaczyłem topik, powalczyłem trochę z M51. Gradienty zabijają , trochę pomaga astro tools w PS. Ja w zasadzie w planetkach działam, ale zabawa fajna z tym materiałem. RGB i L.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.