Jump to content

jutomi

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1374
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

jutomi last won the day on July 17 2018

jutomi had the most liked content!

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.dachynarabek.pl tomasz_miazgowicz@interia.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Koziegłowy k.Poznania
 • Zainteresowania
  astronomia, fotografia, turystyka, wędkarstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  TSAPO1006, C8N, Columbus 12,8", Zhumell 25x100, DOE 10,5x70, Nikon EII 8x30

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

jutomi's Achievements

2.1k

Reputation

 1. A tak to wyglądało ze dwie godziny wcześniej, czyli 10.05.2021 około 23.00 z mojego setupiku, czyli ogniskowej 200mm. C6d+C200/2,8 @4,0 1x180s ISO1600 Kometa wyraźnie osłabła i ma około 10,5mag ale chyba wciąż jest jeszcze najjaśniejszą kometą nocnego nieba.
 2. Czy ktoś znalazł informacje na temat maksymalnej jasności tej stacji przy docelowej wielkości? Z pewnością nie będzie tak jasna jak ISS, który jasnością dorównywał Wenus ale zastanawia mnie czy będzie w stanie osiągnąć jasność Syriusza a może Wegi.
 3. jutomi

  Słońce w WL

  W lornetce 10x70 z filtrami ND5 widziałem przed chwilą wyraźnie 4 główne plamy o wielkości 50-70 jednostek i majaczące na granicy widoczności łańcuszki piegów pomiędzy nimi.
 4. Obiektyw sprzedany. Proszę o zamknięcie tematu.
 5. Wczoraj postanowiłem wykorzystać rozpogodzenie po zachodzie słońca i pomimo wszechobecnych cirrusów zrobić pożegnalne zdjęcia Samyangiem z podpiętą puszką FF. Poniższe fotki to pełne klatki, nie kadrowane, jedynie ze zmniejszoną rozdzielczością. Samyang przymknięty o jedną działkę do 4,0. Testowałem głównie punktowość gwiazd w narożnikach przy pełnej klatce. Na pierwszym zdjęciu to nie monstrualna winieta ale ciągle jeszcze jasne niebo na zachodzie około godziny 21. - białe noce zbliżają się nieubłaganie. Gwiazdozbiory zimowe: w jednym kadrze od zachodzącego Wielkiego Psa aż do Perseusza. Gwiazdozbiory wiosenne: od Małego Wozu po Raka i Hydrę.
 6. Mam na sprzedaż bardzo dobry, stałoogniskowy, budżetowy obiektyw UWA do astrofotografii szerokich połaci nieba: Samyang 14/2,8 ED AS IF UMC. Mocowanie Canon. Nowsza wersja, z czerwonym paskiem. W zestawie: - obiektyw, - oba dekielki, - papierkologia i oryginalne pudełko. Obiektyw zakupiony cztery lata temu. Jestem jego drugim właścicielem. Przez ten czas bardzo dobrze współpracował z moim Canonem 60d a potem z 6d. Chociaż nie wybierałem obiektywu spośród kilku, uważam że trafiłem na udany egzemplarz. Na dowód przesyłam zdjęcie Drogi Mlecznej przymknięte o jedną działkę przysłony, do f/4,0. Wygląd obiektywu również jest bardzo dobry. Na obudowie typowe, delikatne ślady użytkowania. Mechanika bez zastrzeżeń - pierścień ogniskowania pracuje płynnie, z prawidłowym oporem; podobnie pierścień przysłony. Optyka w stanie bardzo dobrym, z wyjątkiem dwu otarć powłok na obiektywie, które zaznaczyłem elipsami na zdjęciu. W takim stanie go kupiłem od pierwszego właściciela. Na szczęście nie zauważyłem żadnych oznak degradacji jakości zdjęć z tego powodu. Powód sprzedaży: przesiadka piętro wyżej. Cena: 749zł
 7. Panoramka 360o w dobrej rozdzielczości: https://www.360cities.net/image/mars-panorama-perseverance-rover-martian-solar-day-0045/vr
 8. Jak się Wam podoba ten filmik? https://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=173349 Szabolcs Nagy - z Londynu Mi szczęka opadła.
 9. Marcin, a skąd się wzięły te specyficzne jednoramienne spajki widoczne szczególnie na Maji, Taygecie, delikatniej na Celaeno i pod zupełnie innym kątem na Alcyone? Nie są powtarzalne na wszystkich najjaśniejszych gwiazdach, więc to nie jest efekt ściśniętej niesymetrycznie celi obiektywu. Poza tym to CFF.
 10. 1. SQM-L - i zawsze wiem jakiej jakości niebo mam nad głową. 2. Nikon 8x30 EII - lornetka do wszystkiego, na zawsze. 3. Oczy Wyraka 3x - idealnie skorygowana; do podziwiania Wszechświata w niecodziennym powiększeniu.
 11. Świeża fotka sprzed godziny. C6d+C2002,8 @4,0 1x25s ISO6400
 12. Mam takie samo zdanie. Jedyna uciążliwość w porównaniu do mk2 to brak gibanego wizjerka, reszta w astrofoto przemawia za mk1.
 13. Ktoś lobbował? Artykuł na głownej w Interii: https://menway.interia.pl/obyczaje/nauka/news-zanieczyszczenie-swiatlem-zagrozenie-ktore-widac-az-za-dobrz,nId,4968238#iwa_source=worthsee
 14. Z MTO to nawet Super Plossle są super. Nie masz dostępu do jakiegoś jasnego Newtona f/4,5-5,0 ? Swoją recenzję Morfeuszy robiłem z Newtonem f/5 i refraktorem f/6 - byłaby większa analogia i łatwiejsza interpretacja wyników.
 15. Skoryguj zegarek w aparacie. O tej godzinie planety były 2o40' pod horyzontem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.