Jump to content

jupiter1969

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  291
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

179 Good

About jupiter1969

 • Rank
  Altair
 • Birthday 02/08/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14,Scopos 30 mm,SW UWA 13 i 8 mm,ES 6,7 i 4,7.DO SL 15 X 70,polaryzacyjny zmienny i kolorowe.

Recent Profile Visitors

3329 profile views
 1. Gumka recepturka pomogła mi zrozumieć OTW.

  1. ekolog

   ekolog

   Ogólna Teoria Względności to ponoć piękna ale i trudna teoria. Gdyby nie Einstein zostałaby wymuszona dopiero w erze satelitów bo na nich czas idzie inaczej niż na Ziemi  (z jednej strony spowalnia jego upływ tam większa szybkość a z drugiej na Ziemi czas jest spowolniony względem jego orbity przez większą grawitację (lub zakrzywienie przestrzeni) - ale bilans nie wychodzi na zero - i całe szczęście).

    

   Pozdrawiam

  2. diver

   diver

   Nie wiem, jak Ci na tej gumce OTW wyszła... Mnie wyszła dopiero na gumowej... membranie. ;):)

 2. Po czasie można tak powiedzieć,ale przed,skąd miałbyś to wiedzieć. Może właśnie te decyzje uchroniły służbę zdrowia przed zapaścią,która i tak jest nieunikniona. Te procedury są gotowe już od dawna i opracowane przez fachowców WHO. Podobnie jest możliwe wycofanie pieniądza z obiegu w razie niepowodzenia w pracach nad szczepionką i wydaje się to być jak najbardziej zasadne
 3. To maże zadaj sobie pytanie : Co będzie jak te przychodnie otworzymy ?
 4. Ależ mnie wciągnęło.

   

  1. ekolog

   ekolog

   Obiecująco się zaczyna. Definicje super (łatwe i przyjemne i ciekawe).

   Kradnę to ;) (linka)

    

   Pozdrawiam

 5. Ok,wszystko jasne,ale ta metoda nie daje nam gwarancji ustawienia LW pod katem 45*. Ciągle zastanawia mnie niezgodność kolimacji kolimatorem laserowym i optycznym. Załóżmy,że mamy już wyciąg dobrze ustawiony,w tym przypadku kolimator laserowy ustawi man LW pod właściwym kątem,bez względu na to co pokarze kolimator optyczny. Wychodzi na to,że kolimator laserowy to jedyna metoda na ustawienie LW pod kątem 45*,bez względu na to czy mamy właściwy ofset i czy LW jest idealnie centralne. Co Ty na TO ?
 6. Słupsk,200 m od centrum,otwieram okno i zgadnijcie co widzę ? Tak naszą galaktykę i to nie zerkaniem tylko na wprost.

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Ale w sensie, że teraz? :D

  2. jupiter1969

   jupiter1969

   Ta.. przez ND.5 :original:

 7. A nie zawadza dolna tuleja 1,25",miałem te szkiełko i raczej do kątówki bym go nie wkładał.
 8. To oczywiste,ale będzie to skutkowało ustawieniem wyciągu tylko w jednej osi.a potrzebne jest nam ustawienie w dwóch osiach.Nazwijmy to pionem i poziomem.Co mi z tego,że będzie pion,ale bez poziomu,Bo ustawiając tak jak piszesz,ustawiam do pozycji wyciągu,która nie koniecznie musi być właściwa. Rzut boczny i owszem,ale rzut od góry ? Wystarczy obrócić rysunek o 90* i co wtedy ?
 9. W rozsądnej cenie zakupię.
 10. Warunkiem prawidłowej kolimacji konieczne jest ustawienie LW po kątem 45* do osi optycznej lustra.No to zobaczmy co się wtedy dzieje. Jak widać nic nie jest centryczne,oczywiście na rysunku wartości przesunięć są skrajnie duże ze względu na f2,2,ale przy np. f 6 te wartości są sporo mniejsze,ale nie zerowe.Przesunięciu ulega dosłownie wszystko.Tak więc wynika z tego,że kolimacja centryczna nie jest właściwa. Czarna linia -oś optyczna LG niebieska - wyciąg pomarańczowa -widok LW w wyciągu niecentryczny żółta - widok LG w LW niecentryczny. Wychodzi na to
 11. Ugryźmy temat trochę inaczej: co powinniśmy widzieć w LW ? Zielone kreski.Obraz LG w LW jest przesunięty,jeśli ustawimy LW tak ,aby widzieć całe LG,zmieniamy kąt LW i nie będzie to 45* ! A oś optyczna sporo nam ucieknie Tłumaczy to brak zgodności kolimacji Hamalowej z kolimacją laserem,ba nawet Catseje,który miałem też wykazywał to przesuniecie. Czy mam rację ? Rozstrzygnijcie.
 12. No bez jaj,ktoś taki jak Ekolog grozi najbardziej wartościowym członkom tego forum banem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Panowie !! Miejmy trochę szacunku dla siebie !!!

  Człowiek,który jest od lat  banowany na forach astro, na FB blokowany przez większość grup .Tu czuje, się  jak u siebie !!!

  Apeluję do członków administracji :ZRÓBCIE Z TYM PORZĄDEK !!!!!!!!!!!!

  Panowie miejcie jaja !!!Na Ekologu świat się nie kończy !!

  Pozdrawiam Michał Wyka.

  1. Show previous comments  5 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   Coś mnie ominęło, Ekolog został adminem? :) 

  3. shiryu

   shiryu

   On 8/6/2020 at 11:17 PM, Selmak said:

   Kiedyś w dziale astrofotografia wstawiał zdjęcia nagich lub pół nagich piłkarzy ;-P

   przecież to gwiazdy

   :)

  4. Paether

   Paether

   Skąd ten screen?

    

   Edit: Ok, już widzę.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.