Jump to content

jupiter1969

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  251
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

163 Good

About jupiter1969

 • Rank
  Altair
 • Birthday 02/08/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Słupsk
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14,Scopos 30 mm,SW UWA 13 i 8 mm,ES 6,7 i 4,7.DO SL 15 X 70,polaryzacyjny zmienny i kolorowe.

Recent Profile Visitors

2,468 profile views
 1. Tyle zachodu,a można było zakupić taki z adapterem : https://teleskopy.pl/Filtr-księżycowy-polaryzacyjny-BST-/-TPL-1,25--teleskopy-611.html Jeden wkręcasz w adapter a drugi w okular i po sprawie.
 2. Nic nie ogranicza,nie trzeba mieć konta.by tam zajrzeć.
 3. Pod warunkiem,że nie znikną w ciemności. Jasne,ale nie zmienia to postaci rzeczy,że jest już za ciemno. Większość z nas omija 13%,woli 25 %,ale jak mówisz : co się komu podoba.
 4. !3 % hm... Jak dla mnie znacząco za ciemno ( nie zobaczymy już tych drobnych detali ),znacznie lepiej będzie w 25 %. Polaryzacyjny i owszem,ale pojedynczy,na podwójnym obraz sporo traci na ostrości.
 5. W Newtonie będzie to zapewne tak jak mówisz,ale w refraktorze może być już znacznie gorzej,gdy dołożymy do tego kątówkę i przesunięcia się na siebie nałożą.
 6. A ściągnij z całym pająkiem,potem tylko wycentrujesz i po sprawie.
 7. Nie wiem jak w 8"ale w 14" mam dwie wysokości wysunięcia na rurkach. Zapodaj fotkę z tym co masz w wyciągu.
 8. Okręgi powinny być idealnie centryczne, domknięte i jednakowej grubości,może przyjrzyj się im dokładnie,nie żebym się czepiał,ale sam to też kiedyś robiłem i tez mi się wydawało,że jest ok,a nie było. Wiele razy obserwowałem nie zbyt dobrze skolimowanym teleskopem,i jakoś nie było tragedii. Co do planet,to trzeba poczekać aż będą wyżej,a najlepiej je obserwować godzinę po zachodzie Słońca.
 9. To tyczyło się kolimatora laserowego,nie okularu ! To,że nie widzisz różnicy wcale nie oznacza,że jaj nie ma !
 10. Witam. Nie wiem skąd tu podejrzenie o płaskoziemstwo ! Po prostu coś mi się ubzdurało,że na schemacie powinny być rozmiary kątowe,ale wykonałem sobie proste doświadczenie : wziąłem 3 naczynia,kieliszek,szklankę i miskę,nagle wszystko stało się jasne. Teraz bynajmniej wiem jak to komuś wytłumaczyć i zobrazować w prosty i zrozumiały sposób. Swoją drogą jestem na tym forum już 6 lat,chyba powinniśmy się już trochę znać !
 11. Wyciągnij to,a do wyciągu wsadź tylko kątówkę i okular 10 mm. Będzie o niebo lepiej.
 12. Sprawdź czy w okularze nic nie lata - potrząśnij nim. Obróć go w wyciągu i obserwuj co się dzieje.
 13. Dzięki panowie za odpowiedzi,już to rozumiem. W sumie to już pierwsza odpowiedź powinna mi wszystko wyjaśnić. To jedna z tych sytuacji,gdzie chłopski rozum zawodzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.