Jump to content

Cruzoe13

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Cruzoe13

 • Rank

 • Birthday 04/10/1996

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 1. Witajcie Astropolitanie ! Przede mną konkurs fizyczny na "piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie" i tak jakoś pomysł wpadł do głowy, że może coś zrobimy o gwiazdach? Nie jak koledzy, że zjeżdza wózek z równi pochyłej i bawią się w mierzenie czasu zjazdu, kąta nachylenia, tarcia etc. No jakoś mnie to nie kręci. Ale ja zawsze miałem "górnolotne pomysły". A może coś o gwiazdach? Taaak ! To jest to! Moje doświadczenie zakłada, że uda mi się zdobyć widma gwiazd i poprzez zabawę wzorami (na ciało doskonale czarne, bo chyba z tych wzorów pana Plancka i innych znamienitych,mogę otrzymać temperaturę gwiazdy) i z różnymi innymi pomocami otrzymam pewne właściwości badanych przeze mnie gwiazd, przez co będe mógł je sklasyfikować (diagram Hertzsprunga-Russella może mi pomoże? ). Zależy mi tylko na tych najjaśniejszych i które są teraz widoczne (naprawdę tych najjaśniejszych<0,1> mag, takich jak Syriusz,Capella,Wega,Altair) Mój zestaw badawczy składa się z Synty 8" oraz ze spektroskopu, takim jak na załączonym obrazku(http://fizyka.zamkor.pl/artykul/76/281-zestaw-nr-23-spektroskop-pryzmatyczny/). I tutaj rodzi się pytanie: Czy dane, które uzyskam domowymi sposobami pozwolą mi na taką zabawę fizyką? Jeśli tak, to jakimi narzędziami mogę je przekształcić, aby były mi pomocne? Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że hybryda siatki dyfrakcyjnej z lustrzanką i teleskopem mogłaby w tym wypadku spawić się przyzwoicie, choć nie mam pojęcia jak "obrobić" otrzymane dane. Aparat oraz siatka dyfrakcyjna(http://allegro.pl/folia-dyfrakcyjna-13-500-lini-cal-1000-lini-cal-i3693967473.html) jest również w moim zasięgu. Spetrometru żadnego takiego super nie postaram się załatwić, ale mam dużo zapału, który może nie zniweluje braku super sprzętu, ale to ma być doświadczenie iście w domowych warunkach Ostatnimi czasy troszkę czytałem o tym wszystkim, ale czym bardziej się w to zagłębiam, staję się jeszcze bardziej zielony. Proszę Was, rozwiejcie moje wszelkie nadzieje, lub nakierujcie mnie na dobrą drogę! Bardzo mile widziane są linki - odnośniki do wątków w "internetach", które będą mi potrzebne. Z optyki noga to ja nie byłem, ale idealnie też nie ogarniałem tematu, lecz połączenie teorii oraz praktyki przy teleskopie i spektoskopie pomoże mi nadrobić zaległości
 2. A co powiecie jeśli bym kupił Syntę 8", to jakie okulary, filtry musiałbym od razu kupić? Może na początek taki zestaw: Synta 8" Filtr mgławicowy Baader Planetarium UHC-S 1,25" Okular Baader Hyperion 24 mm, Ten zestaw +/- 1750 zł. Postaram się te 250zł dozbierać, czy może macie jakieś inne, sprawdzone konfiguracje dla początkującego?
 3. Witajcie ! Mam 17 lat, chodzę do liceum na "mat-fiz". Interesuję się elektroniką, IT, książkami z gatunku sci-fi oraz astronomią, przez co piszę do Was, drodzy Przyjaciele z Astropolis, bo chciałbym zacząć się bawić gwiazdami jeszcze bardziej. Gwiazdozbiory już od dawna ogarniam, nie mam problemu ze znalezieniem najważniejszych obiektów na niebie. Chciałbym zakupić pierwszy teleskop, który służyłby mi tylko do obserwacji, bo narazie mnie astrofototografia mnie nie interesuje, bo i nawet pożądnego aparatu nie posiadam Mieszkam w małej wiosce, najbliższe 40-tysięczne miasto jest w odległości 25km, więc niebo mam naprawdę przepiękne. Obserwacje będę przeprowadzał na miejscu, w przydomowym ogródku, dlatego mobilność nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Głównie chciałbym się skupić na DS'ach, choć wiem, że w ty budżecie raczej nie poszaleje. Jeśli to byłoby niemożliwe to następny wybór pada na Księżyc i planety. Przeczytałem wiele tematów na wszelakich forach, ogrom opinii nt. równych teleskopów wchłonął mój umysł, lecz jeszcze pytam się Was, drodzy Astropolitanie, CO KUPIĆ. Dużo dobrego dowiedziałem się o Syncie 8'' na Dobsonie. Czy to aby na pewno będzie dobry wybór? I jakie okulary dokupić, abym jak najwięcej radości czerpał z moich nocnych obserwacji?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.