Jump to content

MateuszW

Biznes
 • Content Count

  6,783
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

MateuszW last won the day on May 14

MateuszW had the most liked content!

Community Reputation

4,633 Excellent

2 Followers

About MateuszW

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 06/24/1995

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, ASI174MM, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 9, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D750, D7500, D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Recent Profile Visitors

22,520 profile views
 1. W astronomii taki filtr służy wyłącznie do przyciemnianie obrazu. Stosując dwa filtry mamy płynna regulacje jasności. W żaden sposób nie poprawiamy nim kontrastu obiektów na nocnym niebie,wiec ma on sens tylko do Księżyca i ewentualnie jaśniejszych planet w dużej tubie.
 2. Ja nie skreślałbym takiego rozwiązania z automatu. Problem jest generalnie z tym, aby dobrać odpowiedniego barlowa do odpowiedniego teleskopu, aby nie wprowadzić dodatkowych wad optycznych. Wielką niewiadomą jest po pierwsze, jaka powinna być optymalna odległość barlowa do matrycy, oraz co robić w wypadku teleskopu z flattenerem/korektorem, tj jakie odległości dać między nimi, a barlowem, oraz barlowem i matrycą. W ogólności nie ma powodu zakładać, że to nie działa. Trzeba metodą prób i błędów znaleźć to idealne połączenie sprzętu i wszelkich odległości. Jest to wielki problem, wymaga masy czasu i testu różnego sprzętu, przez co nikt się na to nie porywa. W niedługim czasie zrobię test TS65Q + Powermate 2,5x z odpowiednią złączką (odległością). Będę tego używać do Słońca, ale kto wie, może osiągnę idealnie skorygowane pole? A jeśli jednak nie, to już nie mam pojęcia, w jakim sprzęcie to jest możliwe. Kolejny, ale już raczej jasny problem to kwestia światłosiły - barlow 2x przyciemni nam światłosiłę 2x, czyli obraz będzie 4x ciemniejszy. W większości teleskopów zrobi się z tego totalna ciemnica. Drugi problem, to jeśli myślisz o użyciu tego w większym teleskopie, to zwyczajnie dostaniesz zbyt długą skalę - za długą na nasz seeing i możliwości montażu, a więc to nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów. Kolejna sprawa to, że zazwyczaj w naszych sprzętach niewiele brakuje do osiągnięcia skali odpowiadającej zdolności rozdzielczej teleskopu albo nawet ją przekraczamy. Dla przykładu TS65/420 i ASI1600 ma zdolność rozdzielczą 2,13", natomiast skalę 1,84"/pix. Oznacza to, że mamy nawet zapas skali i rejestrujemy już każdy możliwy detal (no może nie każdy, bo do tego trzeba 2x zdolność rozdzielczą, ale bez lucky imagingu raczej nic więcej tym nie osiągniemy). Oczywiście w jaśniejszym sprzęcie i kamerze z większym pikselem będzie odwrotnie i tam barlow mógłby mieć potencjalnie sens - ale czy nie lepiej właśnie kupić zamiast tego kamerę z drobniejszym pikselem? Taką ASI183 z pikselem 2,4 um? Wówczas mamy to samo, co gdyby do kamery z pikselem 4,8 um dołożyć barlowa 2x! W droższych teleskopach istnieją czasem do wyboru korektory wydłużające ogniskową lub zwykłe. Np w ASA. Ale t naszym świecie cenowym nie spotkałem się z tym. ISS to fotografia planetarna
 3. Jest taki bardzo prosty mod, 4 kółka i 2 paski, bez żadnych mocowań itp. Niestety nie pamiętam, jak się nazywa i nie mogę znaleźć...
 4. Cena standardowo w stylu Rowan Astronomy, czyli absurdalna i zaporowa. Samo rozwiązanie jest mądre i za 300 zł myślę, że byłoby warte zakupu. Zamiast standardowej regulacji na stałe luzu mamy docisk sprężynowy (o ile to zrozumiałem), który stale niweluje luz, radząc sobie z mimośrodowością przekładni (bo klasycznie, jak wykasujemy luz w jednym położeniu przekładni, to w innym luz będzie większy, a w jeszcze innym będzie za ciasno). Rozwiązanie w stylu tego, co oferuje iOptron za darmo od zawsze. No i moim zdaniem ten mod bardziej przydałby się na oś Dec, bo to tam luz jest kluczowy dla skutecznego guidingu. Niewielki luz w RA, poza kwestią mocnego wiatru, nie stanowi problemu dla prowadzenia i guidingu. Moim zdaniem, jesli dobrze rozumiem zasadę działania tego moda, to przesuwanie się ślimaka na tych sprężynach będzie też skutkowało zmianą odległości osi od silnika, czyli zmieniać się będzie luz na przekładni pośredniczącej (lub pasku). Efekt będzie miał mniejsze znaczenie niż luz głównej osi, ale nie jest zaniedbywalny. W iOptronie przesuwa się cały zespól napędowy, łącznie z silnikiem i jest to lepsze rozwiązanie. Tu się tak nie da zrobić. Takie modyfikowanie, jak zauważyłeś jest bez sensu ekonomicznego. Trzeba albo poprzestać na tańszych wariantach, albo iść w lepszy mont. Ja belt moda kupiłem z drugiej ręki (i nie od Rowan, tylko innej, tańszej firmy), łożyska i smary chyba ok 200 zł, zamiast kupowania wedge wymieniłem śrubę na twardą i ją posmarowałem i efekt jest ten sam. Więcej moim zdaniem nie ma sensu inwestować w ten mont.
 5. Taki zestaw powinien dobrze pracować
 6. Widzę, że TS zrobił nową wersję popularnego TSOAG9. Wygląda fajnie. Wcześniej element z bagnetem był osobny i powstawała tam pewna niesztywność, teraz nie powinno być problemów. Kupuj, nie istnieje nic innego na rynku Tylko upewnij się, czy redukcja T2 jest w zestawie, ja tego nie rozumiem. Będzie potrzebna pod MPCC, bo na M48 będzie za mała odległość.
 7. Nowa cena 210 + wysyłka. Świetne i tanie koło na początek przygody
 8. Za czasów przedcmosowych nie było wystarczająco wydajnych serwerów cloudowych A ludzie nie byli tak leniwi i palili 20h zamiast 2h i kombinowania z odszumianiem
 9. Masz rację, to kwestia postawienia granicy. Dla mnie nauczenie ML co to jest szum, a co "nie szum" to jeszcze nie oszustwo Ale już poprawianie detali czy kolorów zdjęcia na podstawie bazy internetowej już tak - wtedy to jest taka próba wymyślenia jak wyglądałby dany kadr, mając do dyspozycji kiepskie zdjęcie i dużo dobrych zdjęć, ale nie do końca tego samego. Chodzi mi o to, że względem CPU a desktopowego GPU będzie przepaść. A kolejna przepaść (ale mniejsza?) będzie między naszym GPU, a Teslą Hmm, 2560 rdzeni cuda względem 2432 w moim 1070TI nie brzmi tak druzgocąco Pytanie jaka jest różnica w wydajności pojedynczego rdzenia?
 10. No nie zgodzę się. Moim zdaniem to niewiele "więcej", niż robi z materiałem np odszumianie w nowym PSie - to już nie jest jakiś prosty gaussian blur, tylko skomplikowany algorytm, który również może coś tam "domalować", jak ML. Ale tu gość pisze o prędkości na CPU w PC. Dobre GPU w zwykłym PC da już potężnego kopa. Ograniczeniem nie do przejścia może być jednak rozmiar pamięci...
 11. A ma ktoś pojęcie, jaka jest wydajność tamtych GPU, które on proponuje? Czy dobra karta desktopowa ma sens? Odpaliłbym to, gdybym miał czas
 12. Film z aparatu niby pozwoli na więcej klatek z ISS, ale będzie dużo gorszej jakości. Co innego kamerka planetarna. Za pojechanie ISS nie odpowiada ilość klatek na sekundę, tylko czas naświetlania klatki. Nie potrafię powiedzieć na szybko, ile to powinno być, ale gdzieś krócej niż 1/1000. Popatrz na parametry podawane w tym wątku (a najlepiej to sobie policz dla swojej skali ).
 13. Ile ludzi tyle opinii Jeśli ma być proste i intuicyjne to chyba nie SGP. Jego się wybiera z powodu funkcjonalności, nie prostoty. Za Maxima nie warto tyle płacić. Myślę że APT byłby tu najodpowiedniejszy, najłatwiejszy do opanowania i przy tym funkcjonalny.
 14. Powiem Ci, że na na Samyangu 135 z Nikonem też zauważyłem podobny efekt, z tym że czerwony jest z lewej, a niebieski po prawej. Zakładałem, że to jakiś mój błąd, ale nie wgłębiałem się w temat. Przypadek? Osobiście nie widzę tu sensownego wytłumaczenia. Ale żeby to zależało od programu do wywoływania? Ja stackuję od razu rawy w DSS, nie wywołuję oddzielnie.
 15. Sprzedam koło filtrowe manualne 5x1,25". Stan bardzo dobry, chodzi bez zarzutów. W zestawie wszystkie oryginalne złączki. Gdzieś mam opakowanie, próbuję znaleźć. Proponuję 220 zł + wysyłka 14 zł.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.