Skocz do zawartości

MateuszW

Biznes
 • Zawartość

  5923
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Ostatnia wygrana MateuszW w dniu 18 Styczeń

Użytkownicy przyznają MateuszW punkty reputacji!

Reputacja

3957 Excellent

O MateuszW

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wieliczka
 • Zainteresowania
  Astronomia, informatyka, elektronika, majsterkowanie
 • Sprzęt astronomiczny
  SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, ASI174MM, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Ostatnie wizyty

19002 wyświetleń profilu
 1. MateuszW

  Pogoda na zaćmienie

  Ok, miałem nadzieję, że będzie coś więcej W moim poście jest screen z godz 6 lekko zzoomowany. No właśnie, Zakopane to jest ciekawe miejsce. Wg meteo pogoda ma być cały czas i jest dość blisko ode mnie (Wieliczka). Znacznie lepsze miejsce, niż ta Jelenia Góra. No ale meteoblue nie potwierdza optymizmu pogodowego i jest dylemat. No wg windy jest znacznie optymistyczniej. No i teraz komu wierzyć... Foreca to już w ogóle jest bardzo optymistyczna: https://www.foreca.pl/Poland/Masovian-Voivodeship/Warsaw/map/cloud No właśnie są A praktycznie nikt o tym nie mówi. W najbliższych latach będą bardzo marne częściowe lub półcieniowe i jedno całkowite pod horyzontem... 2025.09.07 mamy dokładnie to kolejne zaćmienie. Będzie podobne do obecnego, tylko jakby "z drugiej strony", bo Księżyc wzejdzie już prawie zakryty, jeszcze na jasnym niebie i im wyżej tym ciemniej będzie, oraz będzie głębsza faza. Czyli też nie będzie widać całości. A z tym spaniem to nawet nie żartuj Godzina podła, ale astronomia wymaga poświęceń!
 2. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - w poniedziałek mamy całkowite zaćmienie Księżyca Będzie ono co prawda trochę krótsze, niż ostatnio i większość odkrywania będzie już po zachodzie Łysego, ale wciąż jest to całkiem niezłe zaćmienie. Warto też szczególnie wziąć pod uwagę, że następne zaćmienie całkowite widoczne z Polski będzie miało miejsce dopiero w roku 2025!!! Także warto się zmotywować maksymalnie i zrobić wszystko, żeby go nie przegapić. Największym wrogiem jest pogoda. Proponuję więc ten temat, żebyśmy trochę powróżyli z fusów, jak to astrologowie O ile jeszcze przedwczoraj prognozy mówiły o bardzo dobrej pogodzie w sporej części kraju, o tyle teraz coś się stało i mamy klapę. Przypomnę tylko, że interesuje nas mniej więcej przedział godzin 4-7.30. Wg meteoblue powinien być całkiem spory czysty obszar na południowym zachodzie. Ale już meteo.pl twierdzi, że będzie znacznie gorzej (tu biały kolor oznacza brak chmur): Z tego sporego obszaru zrobiły się poszarpane skrawki. Najlepiej to mają Niemcy, ale nie dam rady tak daleko pojechać. Teoretycznie najbezpieczniejsza wydaje się na ten moment okolica Jeleniej Góra. Istotna jest też pogoda na zachód i północny zachód od miejsca obserwacji, bo Łysy będzie nisko w tym kierunku, a więc na wielu kilometrach coś może go zasłonić. Tamto miejsce spełnia kryteria. A wy co myślicie? Znacie jeszcze jakieś mapy? Jest ktoś z Jeleniej Góry, kto poleci dobrą miejscówkę? Link do map: https://www.meteoblue.com/pl/weather-maps/zakopane_polska_3080866?variable=precipitation3h_cloudcover_pressure&level=surface&lines=none&mapcenter=51.1518N19.7095&zoom=7 http://new.meteo.pl/um/php/small_maps.php?all=1 (ktoś wie, czy są dostępne większe? w linku jest napisane "small", co sugeruje obecność również "big", ale nie ma )
 3. MateuszW

  Montaż iOptron CEM25P

  Nie, enkoder jest po pierwsze tylko w Ra, a po drugie nie działa przy odblokowanie osi. Ja też mam i nic to nie daje.
 4. MateuszW

  Montaż iOptron CEM25P

  Jeśli pozycja home jest zła, to jest ryzyko uderzenia napędu. Trzeba na to szczególnie uważać, bo CEM w odróżnieniu od SW zapamiętuje swoją pozycję po wyłączeniu zasilania. Oznacza to, że gdy montaż będzie ustawiony gdzieś na obiekt, następnie go wyłączymy, odblokujemy osie i ręcznie ustawimy na home, a potem włączymy, to montaż nadal będzie myślał, że celuje tam, gdzie przed wyłączeniem. W efekcie bardzo łatwo o przywalenie. Ta funkcja ma sens, bo w przypadku zaniku prądu nie tracimy alignacji goto i montaż będzie nadal dobrze trafiać i wiedzieć, gdzie jest. Jednakże jest to mało intuicyjne zachowanie i trzeba na nie uważać. Metoda jest prosta - zawsze przed wyłączeniem parkować montaż. Ale u Ciebie Tomek być może są czujniki pozycji home, więc to może inaczej działać.
 5. MateuszW

  Montaż iOptron CEM25P

  Nie. Podczas goto montaż pilnuje, żeby zawsze podjechać od odpowiedniej strony. Natomiast przy trackingu, gdy dojedzie do meridiana, to albo się zatrzyma, albo zrobi flipa (jest od tego ustawienie w menu, oraz ustawienie ile stopni ma zwlekać z reakcją). Altitude limit nie ma tu raczej sensu. A kręcąc ręcznie niestety lub stety tak, trzeba uważać i samemu pilnować żeby nie uderzyć.
 6. MateuszW

  Zakrycie planetoidalne podczas najbliższego zlotu w Lipowcu

  @burza dziękuję za linki, jest sporo ciekawych pomysłów. Posiedziałem teraz trochę czasu wertując internet i znalazłem dwa ciekawe programy do synchronizacji czasu systemowego za pomoca gps podpiętego do portu com: http://www.dxatlas.com/ToyNtp/ - to wydaje się całkiem proste do odpalenia https://www.satsignal.eu/ntp/NTP-on-Windows-serial-port.html - tu jest bardziej skomplikowana sprawa Spróbuję zainstalować i przetestować te rozwiązania. Jeśli będą działać, to właściwie nie trzeba będzie już nic kombinować. Wykresy dokładności są wręcz fenomenalne dla naszych potrzeb.
 7. MateuszW

  Zakrycie planetoidalne podczas najbliższego zlotu w Lipowcu

  No własnie o to chodzi. NTP ma słabą dokładność. Dlatego próbuję zrobić synchronizację z GPS, ale nie znalazłem takiego programu. Za to wpadłem właśnie na inny pomysł, wydaje mi się że bardzo dokładny! Otóż, zrobię sobie proste urządzenie z GPSem, które w konkretnym i znanym momencie mrugnie diodą, którą umieszczę w teleskopie. Zrobię to na chwilę przed zakryciem, na jednym filmiku. Dodatkowo będzie wyświetlony znacznik czasowy z programu, jak piszesz później, dzięki czemu będzie można porównać chwilę mrugnięcia z czasem systemu i zrobić precyzyjną poprawkę. Co myślisz? Idealną rzeczą wydaje mi się pomysł QHY z GPSem umieszczonym bezpośrednio w kamerze: https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=46&cut=1. Myślę, że to jest metoda na odejście od prehistorycznej technologii kamer analogowych. Szkoda tylko że nie ma czegoś tańszego. I szkoda, że nie ma więcej takich kamer (a może są?). Inną metodą, ale to już bardziej skomplikowana sprawa, byłoby użycie kamer przemysłowych np PointGrey. To są cyfrowe kamery np z interfejsem USB, które można normalnie obsługiwać w FireCpature itp. Ale ich przewagą jest, że posiadają kilka pinów GPIO, które można wykorzystać do odczytania impulsu czasowego. Wymagałoby to tylko (lub aż) programu, który zrobi z tego użytek. Czyli np dodanie do FireCapture funkcjonalności odczytywania tych wejść i zapisu ich do metadanych pliku. W sumie to może zapytam autora FC, co o tym myśli.
 8. MateuszW

  Początek przygody z astrofotografią

  Generalnie na zmianę geometrii lekarstwem jest większa ilość klatek i spore zakładki. Wtedy ICE radzi sobie z odpowiednim naprostowaniem. A obiektywy używa się różne, choć częściej chyba nie takie strasznie szerokie. @loki_p mógłby tu napisać więcej, bo sporo tego robi Ja robiłem jakieś próby, ale finalnie nigdy nie skończyłem
 9. MateuszW

  Początek przygody z astrofotografią

  Ok, czyli mówimy o tym samym. Pisząc "naście" masz na myśli, że robiąc mało takich klatek z krótkiego okresu czasu problemu nie będzie? No to pełna zgoda Problem robi się gdy chcemy mieć tych klatek dużo. I od tego zaczęła się właściwie dyskusja (że kolega Meiser chciał zbierać 60 min ze statywu). I mi właściwie chodzi o to, że sama geometria (skorygowanego już) obrazu ogranicza możliwość stackowania do niedługiego czasu akwizycji. A to wiem Ale jakoś nie mam przekonania, bo robiąc to programowo tracimy duży kawałek zdjęcia, który trzeba wyciąć (no i niebo się już totalnie rozciąga).
 10. MateuszW

  Początek przygody z astrofotografią

  Hmm, mówisz o panoramie? Jeśli tak to masz rację, da się z tym poradzić ilością kadrów. Ale ja mówię o stackowaniu
 11. MateuszW

  Wytrzymałość wyciągu Synty i jej adaptera

  Ja na tym wyciągu pracowałem z osprzętem foto o masie 2 kg i nie było mowy o urwaniu czegokolwiek Giąć się gięło, ale wytrzymywało i podnosiło bez problemu. Jaskółczy ogon ma grube ścianki i raczej sporo wytrzyma.
 12. MateuszW

  Początek przygody z astrofotografią

  Galeria niestety nie pokazuje zdjęć... Mi chodzi o coś innego. Chodzi mi o to, że pomimo usunięcia dystorsji, samo w sobie odwzorowanie obrazu jest takie, że obiekt umieszczony w jednej części kadru będzie miał inną geometrię, niż w innej. Przykład: Zdjęcie z Tokiny 11 mm na apsc. Dystorsja została usunięta profilem i co? Zamek się "wali", czyli pionowe ściany stały się skośne. Gdybym umieścił zamek w centrum kadru, to ściany byłby proste.
 13. MateuszW

  Zakrycie planetoidalne podczas najbliższego zlotu w Lipowcu

  Fajny temat. Widzę, że moja Wieliczka mieści się pasie 1 sigma, a może udałoby się podjechać na północ? Jeśli będę miał możliwości czasowe, to chętnie spróbuję! Jeśli chodzi o służbę czasu, to czy ktoś zna jakiś program do synchronizacji czasu na Windowsie z GPS? Jak należy rozumieć tą sigmę? Czy będąc w niebieskim pasie mam 68% szans na rejestrację zjawiska, czy o co innego chodzi?
 14. MateuszW

  Początek przygody z astrofotografią

  Moim zdaniem problem jest większy. Uważam, że szeroki obiektyw, nawet całkowicie pozbawiony dystorsji i tak nie pozwoli na złożenie takiego stacka ze sporym przesunięciem. Odwzorowanie obrazu w "idealnym" obiektywie to odwzorowanie perspektywiczne (jeśli się mylę, sprostujcie!). Jak działa to odwzorowanie możecie sprawdzić sobie w Stellarium zmieniając odwzorowanie w ustawieniach. Efekt jest taki, że obiekty jakby wyginają się w kierunku rogów. Czyli jeśli ustawimy jakiś pionowy element w lewym rogu, to będzie wygięty w prawo, a w prawym rogu w lewo. Wynika z tego również znany problem osób robiących astrokrajobrazy - jeśli umieścimy w rogu jakiś budynek lub drzewo, to te elementy na zdjęciu będą się "walić", będą krzywe. I jest to właśnie cena walki z dystorsją, bo tutaj linie mamy proste, ale kosztem takich efektów. Przykład ze stellarium z ustawionym polem widzenia dla obiektywu 14 mm (ale dla apsc, a dla pełnej klatki będzie jeszcze gorzej). Zwróćcie uwagę na pochylenie Oriona, oraz jego rozciągnięcie(!), oraz ustawienie Aldebarana względem Księżyca (swoją drogą to mamy dzisiaj ich koniunkcję ). Teraz pomyślcie, że program stackujący musi tego Oriona poskładać, zachowując przy okazji jeszcze całą resztę. Bez ostrego gięcia jest to niemożliwe. A takiego gięcia niestety nie potrafią nasze programy (może Pix?).
 15. MateuszW

  Astropolis silnik problem

  Jednakże zerwanie połączenia z netem nie powoduje wylogowania, przynajmniej u mnie. Często mi świruje internet i po utracie połączenia nigdy mnie nie wylogowało.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.