Jump to content

bujarek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

88 Neutral

About bujarek

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Recent Profile Visitors

1,410 profile views
 1. Również skorzystałem z usług @Tom-cio Po konsultacjach powstało takie oto mocowanie silnika krokowego do wyciągu. Sprawdzone w boju - wszystko działa jak należy. Dziękuję!
 2. Nie widzę powodu dla którego taka operacja miała by zmieniać odległość od obiektywu. Jeśli chcesz mieć pewność, że skręcasz do tego samego momentu to możesz zaznaczyć odkręcane elementy np. rysując linię flamastrem (a najlepiej dwie - tak jak te czerwone dla przykładu). Tak samo możesz oznaczyć połączenie korektora. Aha, patrząc teraz na to stare moje zdjęcie, widać, że śrubki imbusowe mocno porysowały element na którym opiera się cały fokuser - zakładam, że to połączenie na jaskółczy ogon już przećwiczyłeś, bo jak widać to może być źródłem przekrzywienia toru optycznego.
 3. Tuba zakończona jest gwintem (trochę widać ten gwint na zdjęciu). Element, który jest nakręcany na tubę, to ten sam, który zawiera wkręcony korektor.
 4. To jest połączenie na gwint - czerwona strzałka.
 5. Aby rozbić problem na składowe, spróbuj usunąć korektor (on się wykręca, przynajmniej w moim egzemplarzu) i wtedy sprawdź obraz gwiazd - gwiazdy w środku kadru powinny być okrągłe. Bez korektora możesz też sprawdzić (przynajmniej zgrubnie) kolimację samego obiektywu np. za pomocą kolimatora cheshire.
 6. Tak, wysyłam PW z informacjami. Udostępniam pełną wersję z licencją na 3 miesiące do testów. Film z ustawiania za pomocą PAT, w czasie rzeczywistym (8:38 min.) i do niezależnego testu wyników tego ustawienia przez PHD2: Na dziś chyba faktycznie nie istnieje. Mam jeszcze pomysł na zmianę PATa, tak aby plate solve'y były liczone równolegle do procesu wykonywania zdjęć - pozwoli to skrócić czas samego pomiaru o mniej więcej kilkanaście-kilkadzesiąt sekund.
 7. Zamiast pole align max lepszy będzie mój PAT - m.in. dlatego, że uwzględnia precesję.
 8. Te ujęcia z perspektywy pierwszej osoby to sam miód...
 9. Cieszę się, że Ci się udało uruchomić plate solve'a. To teraz, jak PAT już Ci działa, to i synchronizacja montażu (automatycznie) także (PAT robi sync'a po pierwszym zdjęciu, w czasie pomiaru błędu).
 10. wcs = world coordinate system. Dzieki wcs można np. obliczyć współrzędne RA/DEC danego pixela na zdjęciu. Dużo więcej tutaj: https://fits.gsfc.nasa.gov/fits_wcs.html
 11. Tak, liczy po spirali, dużo szybciej niż PinPoint. Jest też taki fajny plugin do Maxima: http://www.astrogeeks.com/AstroGeeks/andre/ps2_plugin/
 12. Każdy z tych programów ma API. Asps zrobi plate solve "blind", za to jest wolniejszy. Platesolve2 jest szybki, ale musi mieć podane przybliżone położenie kadru. Platesolve2 myli się w pobliżu bieguna. Asps wewnętrznie korzysta z kodu astrometry.net i ma tą dodatkową zaletę, że oblicza dane wcs.
 13. Paweł, Odnośnie napięcia pasków w przekładni to w moim egzemplarzu AZ-EQ6 są one fabrycznie tak mocno napięte, że, naciskając na nie palcem, ma się wrażenie jakby były wykonane z blachy. W korespondencji mailowej nie wspomniałeś, że chodzi o położenie z teleskopem ustawionym pionowo w zenicie. U mnie (też w AZ EQ6) występuje ten sam objaw gdy próbuję guidować w okolicy zenitu. Zgaduję, że ten objaw to backlash na przekładni ślimakowej. Przeważenie w osi deklinacji raczej przyniesie więcej szkody niż pożytku jeżeli guide wysyła korekty w obie strony. Znam tylko jeden sposób - to jest celowe "przekoszenie" ustawienia bieguna i wyłączenie korekt w osi deklinacji, w kierunku dryfu w dec. Ale nie wiem czy zabawa w ogóle jest warta przysłowiowej świeczki, bo takie trudne położenie teleskopu to tak naprawdę tylko kilka-naście minut w ciągu nocy.
 14. Ta wartość jest w pikselach? Moje pytanie już uciekło na poprzedniej stronie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.