Jump to content

bujarek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

96 Neutral

About bujarek

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Recent Profile Visitors

2991 profile views
 1. Chciałem w ten sposób wykluczyć na 100% jedną z dwóch niewiadomych - montaż lub tubę/luźny guider. 1. gdyby oba testy dały taki sam efekt to winny byłby montaż (lub np. ciągnący kabel, etc.), 2. gdyby na guiderze efekt był inny to winna byłaby RASA lub luzy na guiderze. Teraz jednak już widziałem Twój film. Ciekawi mnie czy przy podłączonym encoderze osi, montaż również wykonuje takie "korekty"?
 2. Kuba, W PHD2 jest takie narzędzie Guiding Assistant. Spróbuj wykonać pomiary najpierw przez kamerę guidera, a następnie przez kamerę główną - nic nie zmieniając pomiędzy obydwoma testami. Dwa testy po 5 minut każdy. Oczywiście oba testy bez guidingu.
 3. Cześć, gdy przeczytałem, że masz problemy z wykorzystaniem PATa to wysłałem do Ciebie wiadomość. Jeśli chcesz to chętnie pomogę zdalnie, np. przez Anydesk. Chciałbym zobaczyć jakim cudem, przy praktycznie zerowym błędzie PA, miałeś błędne prowadzenie. Może to nie wina ustawienia na biegun? Czy jesteś pewien, że te kreski na zdjęciach są w osi deklinacji?
 4. Mateusz, domyślam się, że mówisz o jakimś innym programie, tak?
 5. Witam i przepraszam za długi czas odpowiedzi. Odesłałem odpowiedzi na wszystkie zapytania, które miałem w oczekujących na poczcie i PW. Jeśli ktoś nie otrzymał to bardzo proszę o informację na PW. Tak, platesolver jest niezbędny. ASPS, PlateSolve2 lub Pinpoint - do wyboru. Wymaganiem jest platforma ASCOM - w celu sterowania montażem. PAT potrafi komunikować się z kamerami za pomocą ASCOM. Maxim jest nadal wspierany jako opcjonalny. Tak, 32 bit na Win10 będzie działać. Specjalnie utrzymuję środowisko programistyczne, aby PAT działał naw
 6. Proszę: "Unknown" to Case 270, tutaj szczegóły: http://cdsportal.u-strasbg.fr/?target=Case 270
 7. Czy ktoś używa monitorów IPS 4K? Proszę o opinię czy warto iść tą drogą?

  1. .zombi.

   .zombi.

   Ja bym tam nie eksperymentował tylko szedł w dedykowane profesjonalne lub półprofesjonalne monitory do obróbki graficznej.

  2. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   np. z IPS 4K :P Przecież to generalnie najlepsze matryce i praktycznie wszystkie dobre monitory je mają. Z tych tańszych, a niezłych, używam w domu LG 27UD88-W.

 8. Generalnie nigdy mi nie działała synchronizacja montażu w bezpośredniej okolicy bieguna. Odsuń montaż (w deklinacji) o 2-3 stopnie i spróbuj.
 9. Również skorzystałem z usług @Tom-cio Po konsultacjach powstało takie oto mocowanie silnika krokowego do wyciągu. Sprawdzone w boju - wszystko działa jak należy. Dziękuję!
 10. Nie widzę powodu dla którego taka operacja miała by zmieniać odległość od obiektywu. Jeśli chcesz mieć pewność, że skręcasz do tego samego momentu to możesz zaznaczyć odkręcane elementy np. rysując linię flamastrem (a najlepiej dwie - tak jak te czerwone dla przykładu). Tak samo możesz oznaczyć połączenie korektora. Aha, patrząc teraz na to stare moje zdjęcie, widać, że śrubki imbusowe mocno porysowały element na którym opiera się cały fokuser - zakładam, że to połączenie na jaskółczy ogon już przećwiczyłeś, bo jak widać to może być źródłem przekrzywienia toru optycznego.
 11. Tuba zakończona jest gwintem (trochę widać ten gwint na zdjęciu). Element, który jest nakręcany na tubę, to ten sam, który zawiera wkręcony korektor.
 12. To jest połączenie na gwint - czerwona strzałka.
 13. Aby rozbić problem na składowe, spróbuj usunąć korektor (on się wykręca, przynajmniej w moim egzemplarzu) i wtedy sprawdź obraz gwiazd - gwiazdy w środku kadru powinny być okrągłe. Bez korektora możesz też sprawdzić (przynajmniej zgrubnie) kolimację samego obiektywu np. za pomocą kolimatora cheshire.
 14. Tak, wysyłam PW z informacjami. Udostępniam pełną wersję z licencją na 3 miesiące do testów. Film z ustawiania za pomocą PAT, w czasie rzeczywistym (8:38 min.) i do niezależnego testu wyników tego ustawienia przez PHD2: Na dziś chyba faktycznie nie istnieje. Mam jeszcze pomysł na zmianę PATa, tak aby plate solve'y były liczone równolegle do procesu wykonywania zdjęć - pozwoli to skrócić czas samego pomiaru o mniej więcej kilkanaście-kilkadzesiąt sekund.
 15. Zamiast pole align max lepszy będzie mój PAT - m.in. dlatego, że uwzględnia precesję.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.