Jump to content

bujarek

Społeczność Astropolis
 • Posts

  78
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Warszawa
 • Sprzęt astronomiczny
  CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Recent Profile Visitors

3365 profile views

bujarek's Achievements

98

Reputation

 1. jak poniższe najlepiej przetłumaczyć na polski?

  RA of image center (hh:mm:ss)

  Declination of image center (deg:min:sec)

  Image rotation angle (deg:min:sec) and mirror/flip (parity) flag

  Average residual (arcsec)

   

  eh, .zachciało mi się własnego plate solvera... :)

  1. apolkowski

   apolkowski

   Wrzuciłem do translatora googla i tylko drobne poprawki zrobiłem:

   RA środka obrazu (gg:mm:ss)

   Deklinacja środka obrazu (deg:min:sec)

   Kąt obrotu obrazu (stopnie: min: s) 

   flaga odbicia/flipa (parzystości)

   Średnia reszta (arcsec)

  2. Andrzej Lach

   Andrzej Lach

   Cytat

    

   Image rotation angle (deg:min:sec) and mirror/flip (parity) flag


    


   Wydaje mi się że tutaj "flag" użyte jest raczej w znaczeniu "znacznik", więc raczej powinno być:

   "Kąt obrotu obrazu (deg:min:sec) i znacznik odbicia/odwrócenia (parzystości)"

 2. @dobrychemik dzięki, analizuję właśnie te logi. Proszę podeślij ustawienia z EQMOD.
 3. OK, w porządku, albo przy następnej sesji daj znać z wyprzedzeniem i sprawdzimy zdalnie na żywo.
 4. Wykonałem setki pomiarów za pomocą PATa i nigdy mi się nie zdarzyło coś takiego. Myślę, że jest to coś w ustawieniach danego setupu (poza konfiguracją PATa), może EQMOD, może sterownik montażu, a może nawet sterownik kamery (przykład T7C, )... nie wiem czego używasz, więc trudno zgadnąć. Mogę snuć teorie, ale bez dodatkowych informacji nie jestem w stanie pomóc. W której części nieba wykonujesz pomiar: na jakiej deklinacji, czy może montaż wykonuje meridian flipa podczas pomiaru? Widziałem dotychczas tylko jeden log z takim pomiarem i wina tkwiła bezpośrednio w wyliczonych współrzędnych z plate solve trzech zdjęć. Nie pamiętam teraz dokładnych cyfr, ale powiedzmy, że pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem różnica w deklinacji (z plate solve) wynosiła 30 arc-sec. Natomiast pomiędzy drugim a trzecim pomiarem ta różnica wynosiła wielokrotnie więcej, co jest zupełnie nielogiczne. PAT wykonuje obliczenia na podstawie danych z plate solve'a więc jeśli te dane są bezsensowne to wynik nie może być lepszy. Planuję dodać zabezpieczenie, w którym np. wynik typu 3000 minut i więcej będzie odrzucany z błędem. Chętnie zobaczę log z takiego pomiaru. Jeśli u Ciebie jest to powtarzalne to bardzo proszę o możliwość podpatrzenia zdalnie co się dzieje. Jeśli masz logi z poprzednich pomiarów to proszę podeślij, zobaczymy co się stało.
 5. Potrzebny fits z kolorowej kamerki, do testów plate solvera. Ktoś może ma coś pod ręką? Widziałem gdzieś na forum (kilka dni wcześniej), ale nie mogę teraz odnaleźć.

 6. Chciałem w ten sposób wykluczyć na 100% jedną z dwóch niewiadomych - montaż lub tubę/luźny guider. 1. gdyby oba testy dały taki sam efekt to winny byłby montaż (lub np. ciągnący kabel, etc.), 2. gdyby na guiderze efekt był inny to winna byłaby RASA lub luzy na guiderze. Teraz jednak już widziałem Twój film. Ciekawi mnie czy przy podłączonym encoderze osi, montaż również wykonuje takie "korekty"?
 7. Kuba, W PHD2 jest takie narzędzie Guiding Assistant. Spróbuj wykonać pomiary najpierw przez kamerę guidera, a następnie przez kamerę główną - nic nie zmieniając pomiędzy obydwoma testami. Dwa testy po 5 minut każdy. Oczywiście oba testy bez guidingu.
 8. Cześć, gdy przeczytałem, że masz problemy z wykorzystaniem PATa to wysłałem do Ciebie wiadomość. Jeśli chcesz to chętnie pomogę zdalnie, np. przez Anydesk. Chciałbym zobaczyć jakim cudem, przy praktycznie zerowym błędzie PA, miałeś błędne prowadzenie. Może to nie wina ustawienia na biegun? Czy jesteś pewien, że te kreski na zdjęciach są w osi deklinacji?
 9. Mateusz, domyślam się, że mówisz o jakimś innym programie, tak?
 10. Witam i przepraszam za długi czas odpowiedzi. Odesłałem odpowiedzi na wszystkie zapytania, które miałem w oczekujących na poczcie i PW. Jeśli ktoś nie otrzymał to bardzo proszę o informację na PW. Tak, platesolver jest niezbędny. ASPS, PlateSolve2 lub Pinpoint - do wyboru. Wymaganiem jest platforma ASCOM - w celu sterowania montażem. PAT potrafi komunikować się z kamerami za pomocą ASCOM. Maxim jest nadal wspierany jako opcjonalny. Tak, 32 bit na Win10 będzie działać. Specjalnie utrzymuję środowisko programistyczne, aby PAT działał nawet na 32 bit Windows XP.
 11. Proszę: "Unknown" to Case 270, tutaj szczegóły: http://cdsportal.u-strasbg.fr/?target=Case 270
 12. Czy ktoś używa monitorów IPS 4K? Proszę o opinię czy warto iść tą drogą?

  1. .zombi.

   .zombi.

   Ja bym tam nie eksperymentował tylko szedł w dedykowane profesjonalne lub półprofesjonalne monitory do obróbki graficznej.

  2. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   np. z IPS 4K :P Przecież to generalnie najlepsze matryce i praktycznie wszystkie dobre monitory je mają. Z tych tańszych, a niezłych, używam w domu LG 27UD88-W.

 13. Generalnie nigdy mi nie działała synchronizacja montażu w bezpośredniej okolicy bieguna. Odsuń montaż (w deklinacji) o 2-3 stopnie i spróbuj.
 14. Również skorzystałem z usług @Tom-cio Po konsultacjach powstało takie oto mocowanie silnika krokowego do wyciągu. Sprawdzone w boju - wszystko działa jak należy. Dziękuję!
 15. Nie widzę powodu dla którego taka operacja miała by zmieniać odległość od obiektywu. Jeśli chcesz mieć pewność, że skręcasz do tego samego momentu to możesz zaznaczyć odkręcane elementy np. rysując linię flamastrem (a najlepiej dwie - tak jak te czerwone dla przykładu). Tak samo możesz oznaczyć połączenie korektora. Aha, patrząc teraz na to stare moje zdjęcie, widać, że śrubki imbusowe mocno porysowały element na którym opiera się cały fokuser - zakładam, że to połączenie na jaskółczy ogon już przećwiczyłeś, bo jak widać to może być źródłem przekrzywienia toru optycznego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.