Skocz do zawartości

antwito

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  444
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez antwito

 1. Mógłbym prosić o zdjęcia aparatu na PW? Jest możliwość sprawdzenia przebiegu migawki?
 2. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Myślę, że kret wprowadzałby zakłócenia nawet, gdyby był po przeciwnej stronie lądownika. To bardzo precyzyjne urządzenie, o czym świadczy też ta osłona. Coś mi się obiło o uszy (a raczej oczy ), że w jakiś sposób te urządzenia mają razem współpracować. Gdyby ktoś znalazł więcej informacji na ten temat, to chętnie poczytam.
 3. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Na Marsie stoi już HP3, czyli polski Kret, o którym tak było głośno Zamieszczam też animację, jak to ma działać
 4. antwito

  M42 - porównanie IR, UHC i SkyGlow

  Świetny pomysł. Zdaje się, że dlatego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być przeznaczony do obserwacji w podczerwieni, a jego lustra pokryte będą złotem, a nie aluminium
 5. antwito

  Po prostu linki (jednym zdaniem opisane)

  Pewnie większość z nas choć raz spotkała w życiu jakiegoś przeciwnika eksploracji kosmosu. Część z nich tłumaczy to tym, że na świecie jest mnóstwo biedy, a my marnujemy pieniądze na "jakieś głupoty". Aby pokazać jak bardzo tacy ludzie są w błędzie, NASA stworzyła interaktywną stronę, na której można dowiedzieć się, ile rzeczy zawdzięczamy kosmonautyce. https://homeandcity.nasa.gov/ Moim zdaniem ciekawy pomysł, chociaż wygląda na ukierunkowany do młodszych przedstawicieli naszego gatunku
 6. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Osłona sejsmometru już stoi, gdzieś też widziałem informację, że ramię bierze się za naszego kreta
 7. Czyli albo będą wysyłać pojedyncze śrubki, albo się pośpieszą z budową SLS, który już teraz jest uważany przez niektórych za niewypał W latach 60. uwierzyłbym, że dadzą radę...
 8. Mnie natomiast ciekawi, że USA planuje postawić bazę do 2024 roku, więc mają tylko 5 lat. Ciekawe jakich rakiet chcą użyć, skoro aktualnie używane konstrukcje chyba nie dorównują Saturnowi V, który wyniósł Apollo 11? Według wikipedii z aktualnie używanych rakiet największy udźwig na LEO ma Falcon Heavy (54,4t), który startował tylko raz. Reszta nie osiąga nawet 30 ton. Wspomniany Saturn V miał 118 ton udźwigu!
 9. antwito

  NASA szykuje wyprawę do Plutona!

  Jednak nie bałwan, a naleśnik z orzechem :/ "Ostatnie spojrzenie na Ultima Thule i taka niespodzianka!" www.pulskosmosu.pl
 10. antwito

  Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)

  Co to może oznaczać? Czy ta kometa np. została przechwycona przez nasze Słońce? A może to efekt bardzo potężnej kolizji? Zastanawia mnie też częstość występowania takich obiektów Czy nie są on bardzo rzadkie?
 11. Gdzie jest @HAMAL:g:

  1. Pokaż poprzednie komentarze  13 więcej
  2. wimmer

   wimmer

   Hamal znikał już na dłuższe okresy. Myślę, że to dość zajęty człowiek i brak mu czasu po prostu lub mobilizacji, żeby czynnie uczestniczyć w życiu forum. Myślę również, że to ten typ człowieka, który mówi, jak ma coś szczególnego do powiedzenia, więc założę się, że jak będzie miał jakiś dobry, nowy materiał, to opublikuje :)

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   Dziki, masz rację. Przepraszam. 

  4. dziki

   dziki

   Nic się nie stało. Polemizuję z postawą "daj se luz, poszedł to poszedł, wróci to wróci". Szczególnie to dla mnie niezrozumiałe w obliczu ostatniego ostatecznego odejścia osoby uczestniczącej w życiu astro. Akurat niemożliwe było to przegapić, ale zauważ, że mimo, że Januszowi nie pomożemy, to efektem tej informacji jest pomoc Jego rodzinie. A stało się tak dlatego, że ktoś się zainteresował.

   Więc tak, życzę Grzegorzowi, żeby był po prostu zajęty innymi sprawami, a nasze zainteresowanie okazało się niepotrzebne.

   Czy mi się wydaje czy czyste niebo nadchodzi? No to głowy do góry!

 12. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Ale to może być jedynie kwestia złożoności tej sieci. Te najprostsze organizmy też robią w kółko jedno i to samo. A człowiek pod względem mózgu to istny majstersztyk w królestwie zwierząt. Z wikipedii: Ile neuronów posiada dzisiejsza SI?
 13. antwito

  Mocowanie 2" czy 1,25"?

  Jak mamy wszystkie okulary w tym samym rozmiarze, to nie trzeba się bawić dodatkowo z przejściówką. Warto mieć wyciąg 2" z myślą o przyszłości, a poza tym wyciągi 1.25" i tak są pewnie marnej jakości(?) Przynajmniej widuję je tylko w tańszych sprzętach.
 14. Obudził mnie budzik, zerknąłem przez jedno okno, zerknąłem przez drugie i poszedłem spać Nawet najmniejszego przejaśnienia nie było. Jowisz w dzień potrafi być całkiem fajnie widoczny, więc może chociaz z nim się uda w listopadzie.
 15. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Trochę zawalili sprawę w takim razie, ale to jak zwykle przez $$$. Co do biegunów, to marzy mi się misja wysłania tam czegoś, co zrobiłoby odwiert w lodzie i zbadało skład atmosfery uwięzionej tysiące lat temu (tak jak to robimy na Ziemi). Ta planeta ma jeszcze sporo do odkrycia i wysłanie tam ludzi mogłoby pozwolić lepiej ją zbadać. O bardzo zaawansowanych robotach, dorównujących człowiekowi w sprawności prowadzenia badań na razie się jedynie mówi. Swoją drogą, przypomniały mi się kulki na Marsie z misji Opportunity. Ponoć jedna z hipotez ich powstania mówiła, że to dzieło bakterii
 16. antwito

  InSight - lądowanie na Marsie !

  Aż nieprawdopodobne, że tak duża ilość terenu jest całkowicie jałowa, bez ani jednego mikroorganizmu. Ciekawe czy na InSight nie przybyło coś z Ziemi, mimo starania aby wszystko było sterylne
 17. Ustawiać budzik czy nie ustawiać. Chłodzić Syntę, czy nie chłodzić :g:

  1. Pokaż poprzednie komentarze  5 więcej
  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Prawdopodobnie 2 razy wyłączyłem budzik, ale czy ujrzałem 100% pokrycia - nie pamiętam, choć to też bardzo możliwe. 

  3. antwito

   antwito

   Ja zerknąłem przez okno i nie było najmniejszej dziury w chmurach. Nie było sensu nawet wychodzić na zewnątrz, więc poszedłem spać.

  4. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Przynajmniej nie trzeba było wylazić i przeklinać potem, pakując walizki:)

 18. antwito

  Odszedł od nas Janusz Płeszka

  Miał olbrzymią wiedzę i po aktywności widać jak bardzo kochał astronomię. Choć nigdy na żywo z nim nie rozmawiałem, to na pewno na zawsze pozostanie w mej pamięci. Bardzo smutna wiadomość, wyrazy współczucia dla rodziny
 19. antwito

  Czy Facebook to przeżytek?

  Mimo wszystko uważam, że zakaz to gruba przesada. Wszystko ma swoje wady i zalety, a piszecie tutaj głównie o wadach. Jeśli korzysta się z FB z głową, to wcale tak źle to nie wygląda. To, że większość użytkowników korzysta "bez głowy" to inna sprawa. Alkoholik powinien zwalać winę na alkohol sam w sobie czy swój brak umiaru? Moim zdaniem na to drugie Uważam, że lepiej jest edukować niż po prostu zakazywać, bo jak się rozpędzimy z tymi zakazami, to może dojść do niezłych absurdów i gorzko tego pożałujemy. zakażmy internetu bo uzależnia :-)
 20. antwito

  Czy Facebook to przeżytek?

  Sami decydujemy jakie dane osobowe dajemy FB, do niczego nas nie zmuszają. Mamy też wpływ na to, jakie informacje pojawiają się nam na tablicy (zależy jakie strony "lajkujemy"). Ja mam pełno astronomicznych wieści Zauważyłem, że bardziej mamy upadek for internetowych, bo ludzie przenoszą się na grupy FB, a nie odwrotnie. Na pewno ma to taką wadę, że ciężej jest szukać odpowiedzi na pytania, które już się pojawiły.
 21. Ale bym poobserwował nocne niebo! :essen: Sesja i wkuwanie wyprowadzeń wzorów pięknie mi w tym przeszkadzają :/ Trzeba brać Synte i zamieszkać w Bieszczadach. 

  1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
  2. antwito

   antwito

   Hmm... No to może do Afryki :g:
   A tak poważnie, to ostatnio bywały u mnie przejaśnienia.

  3. ekolog

   ekolog

   W Bieszczadach? A faktycznie, w Polsce Dębica jest tylko jedna, niedaleko od Bieszczad. To dobry news dla Zlotowiczów co tam już się szykują.

   Pozdrawiam

    

  4. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Jeśli gdzieś jest pogoda w PL (dziś chyba Poznań przez chwilę) to się cieszę, niech będzie też na zlocie. Nie mówię o samym zobaczeniu gwiazd, ale takim spodziewanym oknie pogodowym, które pozwoliło by a)zrealizować wyjazd b)zaobserwować konkretną listę obiektów. Obie te rzeczy w mej okolicy spełniły się ostatnio w listopadzie, toteż lista obiektów wydłuża się irytująco, a ww Synta8 obrasta w kurz. Pozdrówki:) 

 22. Pogodnych nocy, zdrowia, czasu, niezawodnego sprzętu i oczywiście Wesołych Świąt
 23. W nocy 16/17 grudnia udało mi się trafić na okienko w chmurach przed godziną 1. Mimo, że mieszkam na wsi, bardzo duże zaświetlenie nieba, które potęgował śnieg niestety nie pozwoliło na obserwację obiektu gołym okiem (jedynie czasami miałem wrażenie, że coś widzę). Kometę oglądałem więc w lornetce i Syncie 8. W tych sprzętach faktycznie kometa była widoczna, chociaż nie było efektu "WOW" :p Obserwowałem z okularem 25mm i 9mm - ten drugi pozwolił trochę lepiej przyciemnić tło. Dla posiadaczy ciemnego nieba obiekt musi być o wiele piękniejszy, u mnie nawet nie dało się za bardzo przyzwyczajać wzroku do ciemności. Dodam, że znalezienie jej było banałem ze względu na sąsiedztwo Plejad Jakie są prognozy tej kometki na najbliższe tygodnie? Może udałoby się jeszcze zgrać dobrą pogodę i brak śniegu w najbliższym czasie. Tylko pytanie, czy nie spadnie jej zbytnio jasność?
 24. Spadł śnieg i niebo pojaśniało, ale w teleskopie i lornetce kometa jest widoczna :)

  1. ekolog

   ekolog

   Co istotne pojaśniało przez obecność tego śniegu ale źródłowym winowajcą są ... ludzie (a nie tylko gwiazdy i Księżyc). :):(Te kwanty ze sztucznego oświetlenia, które "grzęzły" w gruncie, trawie, itp teraz odbijają się od śniegu ku górze, a potem od drobin pyłu w atmosferze ku dołowi.

   Pozdrawiam

   p.s.

   Co ciekawe odbijają się też pod ostrymi kątami i dlatego nawet odległa jasna miejscowość uzyskuje nagle dalszą siłę rażenia w kwestii zaświetlenia nieba.

   tak!.jpg

  2. antwito

   antwito

   Oj tak, śnieg potrafi bardzo zwiększyć LP. U mnie w pochmurną noc, kiedy na niebie są gęste chmury, niebo dosłownie świeci na pomarańczowo (mieszkam na wsi).

  3. astrokarol

   astrokarol

   U mnie świeci i bez tego :D

    

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.