Jump to content

antwito

Społeczność Astropolis
 • Posts

  458
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by antwito

 1. Coś niesamowitego. Z tego co zrozumiałem na live, to zastosowali tam zwykłe kamery dostępne dla szarego Kowalskiego z drobnymi modyfikacjami typu obudowa itp.
 2. Postanowiłem wycelować zestawem Synta 8 + Barlow x2 + MS Lifecam Cinema na Marsa. Niestety na pełnym zoomie obraz jest tragiczny (szum nie pozwala na uzyskanie czegokolwiek) dlatego musiałem go zmniejszyć. Wyszło coś takiego i mam pewność, że to ciemne i białe na tarczy to na pewno detal, bo na innych avikach wychodzi podobnie Gdyby nie to ograniczenie rozmiaru tarczy, to pewnie trochę więcej tego detalu by się załapało. Będę jeszcze eksperymentował (o ile pogoda pozwoli) i może uda się coś uzyskać na pełnym zoomie. Ciekawe jaka byłaby różnica w porównaniu do T7 z Chin Ps. Ciekawa dysproporcja względem Waszych zdjęć
 3. Odkopię temat sprzed 16 lat Czy posiada ktoś informację na temat średnicy, skoku i zarysu śruby (albo raczej ślimaka) zastosowanej w tym napędzie? Śruba M8 posiada skok 1,25mm, natomiast zastanawiam się, czy uwzględnić zmianę odległości i zarysu między zwojami przy wykonywaniu takowego. Strona niestety nie działa, a szkoda, bo pamiętam, że sporo rzeczy można się było dowiedzieć. Swoją drogą w dzisiejszych czasach temat pasowałby do ATM EDIT: Znalazłem działającą stronę Pana Leszka i odpowiedź na moje pytanie (skok identyczny jak zastosowana śruba na ślimacznicy). Zostawiam link na przyszłość http://lx-net.pl/nap/na1.htm
 4. Faktycznie nie były zbyt jasne. Liczyć nawet nie próbowałem ale wygląda to co najmniej dziwnie
 5. Jest szansa, że jutro też zobaczymy tą linię? Jak to wygląda w przyszłości, czy te satelity mają się powoli oddalać od siebie czy zostaną w takiej ciekawej gromadzie?
 6. Wszyscy chcą Ci chyba uzmysłowić, że możesz (a wręcz jest to prawie pewne) przez najlepsze lata swojego życia robić coś co ostatecznie się zmarnuje i się tylko załamiesz. Zostanie astronautom jest mega trudne będąc w sytuacji jakiej jesteś i robiąc to w ten sposób w jaki chcesz to robić. Jestem troszkę starszy od Ciebie i mimo zaledwie 5 lat różnicy, już inaczej na to patrzę (co też powinno Ci dać coś do zrozumienia). Ja polecam iść w kierunku przemysłu kosmicznego i jednocześnie marzyć po cichu o turystyce kosmicznej, która jest kwestią czasu. Jeśli ktoś Ci powie, że nie liczy się to, jak i gdzie się urodziłeś, to go nie słuchaj To jest brutalna, ale jednak prawda.
 7. @Agent Smith czyli ja też się z Tobą nie zgadzam Bo tak na prawdę to przecież każde obliczenia wyglądają w ten sposób. Ucząc się matematyki analizujesz gotowe zadania, a potem sememu rozwiązujesz nowe tym samym schematem i wychodzi dobrze Wszystko jest schematyczne, dlaczego akurat przy robieniu zdjęcia czarnej dziury dane miałyby wyglądać inaczej? Tylko dlatego, że to jest czarna dziura? Ja to rozumiem w ten sposób, że po odebraniu z kilku teleskopów naraz jakiegoś sygnału mamy konkretne dane, ale nie wiemy co one oznaczają - są w pewnym sensie zaszyfrowane. Dlatego rozwiązujemy ten szyfr na podstawie zdjęć i danych z radioteleskopów innych obiektów (które są de facto pewne) i otrzymujemy swego rodzaju schemat, w jaki sposób te dane należy odczytywać by coś z tego wyszło. Tutaj za dojście do tego schematu odpowiedzialna jest sztuczna inteligencja, co ma sporo zalet. Teraz nic, tylko kierować sprzęt w inne miejsca kosmosu, ulepszać komputer obliczeniowy i korzystać z nauczonej już SI. Jeśli to nie tak i jestem w błędzie to proszę o poprawienie. A przy okazji zadam pytanie Ile czasu zajęła nauka, a ile przetwarzanie już konkretnych danych czarnej dziury?
 8. Jeśli dobrze rozumiem, to dane wejściowe były w postaci prawdziwych zdjęć jakiś obiektów + do każdego była próbka danych zrobionych za pomocą kilku radioteleskopów?
 9. Trzeba się pogodzić z tym, że jak na razie niczego lepszego niż takie przybliżone obrazy nie będziemy w stanie osiągnąć. Za to zwróćcie uwagę, jakie możliwości otwiera to przed nami - jakby teraz powtórzyć coś podobnego tylko część teleskopów postawić na Księżycu? Albo nawet na Marsie kiedy będzie w koniunkcji ze Słońcem? Chyba jest to wykonalne? A gdyby kogoś zastanawiało, co konkretnie widać na zdjęciu to polecam filmik
 10. Właśnie, dlaczego M87? Czy informacje o Sagittarius A* były fałszywe czy doszło do jakiejś zmiany?
 11. Ciekawa ta ostatnia grafika. Co to są za dwa zjawiska w pobliżu Polski?
 12. Jeśli już stosować, to pewnie tylko suchy smar. Wszystko inne przyciąga wszelkie zanieczyszczenia i tylko więcej problemów możemy sobie narobić ;)
 13. To na co zwróciłem uwagę, to wnętrze tej kapsuły. Wygląda jak z filmów SF Trzymam kciuki za misję. W tym roku mija 8 lat od ostatniego wyniesienia ludzi w kosmos za pomocą sprzętu "Made in the USA".
 14. Czy przy takich gigantach (20-30") można już zobaczyć jakieś kolorki na wybranych mgławicach? Ciekawi mnie też obraz planet - do jakich powiększeń można dochodzić w naszych krajowych warunkach?
 15. Mógłbym prosić o zdjęcia aparatu na PW? Jest możliwość sprawdzenia przebiegu migawki?
 16. Myślę, że kret wprowadzałby zakłócenia nawet, gdyby był po przeciwnej stronie lądownika. To bardzo precyzyjne urządzenie, o czym świadczy też ta osłona. Coś mi się obiło o uszy (a raczej oczy ), że w jakiś sposób te urządzenia mają razem współpracować. Gdyby ktoś znalazł więcej informacji na ten temat, to chętnie poczytam.
 17. Na Marsie stoi już HP3, czyli polski Kret, o którym tak było głośno Zamieszczam też animację, jak to ma działać
 18. Świetny pomysł. Zdaje się, że dlatego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być przeznaczony do obserwacji w podczerwieni, a jego lustra pokryte będą złotem, a nie aluminium
 19. Pewnie większość z nas choć raz spotkała w życiu jakiegoś przeciwnika eksploracji kosmosu. Część z nich tłumaczy to tym, że na świecie jest mnóstwo biedy, a my marnujemy pieniądze na "jakieś głupoty". Aby pokazać jak bardzo tacy ludzie są w błędzie, NASA stworzyła interaktywną stronę, na której można dowiedzieć się, ile rzeczy zawdzięczamy kosmonautyce. https://homeandcity.nasa.gov/ Moim zdaniem ciekawy pomysł, chociaż wygląda na ukierunkowany do młodszych przedstawicieli naszego gatunku
 20. Osłona sejsmometru już stoi, gdzieś też widziałem informację, że ramię bierze się za naszego kreta
 21. Czyli albo będą wysyłać pojedyncze śrubki, albo się pośpieszą z budową SLS, który już teraz jest uważany przez niektórych za niewypał W latach 60. uwierzyłbym, że dadzą radę...
 22. Mnie natomiast ciekawi, że USA planuje postawić bazę do 2024 roku, więc mają tylko 5 lat. Ciekawe jakich rakiet chcą użyć, skoro aktualnie używane konstrukcje chyba nie dorównują Saturnowi V, który wyniósł Apollo 11? Według wikipedii z aktualnie używanych rakiet największy udźwig na LEO ma Falcon Heavy (54,4t), który startował tylko raz. Reszta nie osiąga nawet 30 ton. Wspomniany Saturn V miał 118 ton udźwigu!
 23. Jednak nie bałwan, a naleśnik z orzechem :/ "Ostatnie spojrzenie na Ultima Thule i taka niespodzianka!" www.pulskosmosu.pl
 24. Co to może oznaczać? Czy ta kometa np. została przechwycona przez nasze Słońce? A może to efekt bardzo potężnej kolizji? Zastanawia mnie też częstość występowania takich obiektów Czy nie są on bardzo rzadkie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.