Jump to content

Rammstein5

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1307
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Rammstein5

 1. Cześć, Jesztem z Mikstatu do Kępna 25km;) Jak coś pisz na prv.
 2. Co z tym okularkiem, sprzedany czy jednak nie?
 3. Niesamowita jest ta mgławica, powiem szczerze szczęka opada
 4. Przyłączam się do gratulacji i żałuję trochę że nie widziałem nic o tym bo do Ostrzeszowa mam 12km i też bym z chęcią się zjawł. Jeszce raz gratuluje
 5. Radziłbym nie kombinwać z domowymi metodami mycia okularów, ten pendzelek celestrona to znowu nie takie wielkie pieniadze a jest naprawde świetny i przedewszystkim mamy pewnośc że w ten sposób nie zaszkodzimy naszemu szkiełku. Jeśli masz starte warstwy MC, to przy obserwacji przedewszystkim jasnych obiektów w oteczeniu ich widzisz sporą ilość odblasków, które psuą skutecznie obraz.
 6. Nie pozostaje nic innego jak przyłączyć się do wcześniejszych gratulacji
 7. Potwierdzam wczoraj w Wielkopolsce idealne warunki do obserwacji. Przejrzystość rewelacyjna , już nie pamiętam kiedy ostatnio tak pogoda dopisała.
 8. Dokonałem dzisiaj dokładnego pomiaru znacznika na moim lusterku wtórnym. Wyniki troszkę mnie zdziwiły ponieważ środek mojego lusterka nie jest wyznaczony idealnie w samym środku elipsy, tylko jakieś 0,5cm poniżej. Teraz już sam nie wiem czy ja dobrze myślę ale wyznacznik powinien być chyba raczej w samym środku lusterka. Proszę o jakieś sugestię. Pozdrawiam.
 9. Nie chce tworzyć nowego tematu dlatego pozwoliłem sobie moje pytanie dołączyć do istniejącgo już wątku . A mianowicie niedawno nabyłem nowy okular który daje mi dosyć pokaźne powiększenie w moim Taurusie około 250x ( nigdy wcześniej nie obserwowałem z takim powerem tym teleskopem). Miałem okazje dwa razy obserwować tym okularem i jestem trochę zaszokowany kiepskimi obrazami. Gwiazdki jakieś takie nie ostre, pływające, roziskrzone na każdą stronę. Nie wiem czy to wina złego seingu czy też jakieś problemy z kolimacją. Przy obserwacji w mniejszych powiększeniach problem tan zmniejsza si
 10. Wczoraj po długiej przerwie wystawiłem sprzęt licząc na dobrą pogodę. Pogoda nawet się i sprawdziła ale nie wiem jak u was u mnie seing po prostu masakra. Chciałem potestować trochę nowego szkła, a tu nic z tego nie wyszło. Obserwacje jeszcze w granicach powiększenia 100x miały sens ale gdy powiększenie zwiększyłem do 230x to lepiej nie mówić. No cóż trzeba czekać na lepsze warunki.
 11. Obrazem planet radziłbym się zbytnio nie przejmować, ponieważ w głównej mierze zależy on właśnie od stanu naszej atmosfery. Prawdopodobnie trafiłeś na kiepski seing, Saturn nadzwyczajnie wysoko nad horyzontem nie jest i w efekcie zobaczyłeś to co zobaczyłeś. Poczekaj na lepsze warunki i powinno być ok.
 12. Najlepiej zostawić teleskop w spokoju, podejmując próby usunięcia tych smug można mu tylko zaszkodzić
 13. Myślę że najważniejszym punktem tego opisu jest zapewnienie że optyka jest ze szkła
 14. To jest prawdopodobnie też zależne z jakiego drewna dany teleskop wykonany. Konstrukcja mojego taurusa w 80% wykonana jest z drewna i jak narazie nie widać jakiś negatywnych czyników ( typu odkształcenia). Co do dekli z tym się zgodzę, mój dekiel się troszeczkę wyprężył i już nie pasował tak jak powinien, nie obyło się bez delikatnej przeróbki. Ciekawe jest to że jedne z najlepszych firm które produkują teleskopy na Amerykańskim rynku wykonują ich konstrukcje właśnie głównie z drewna. Mam tu an myśli np. Obsession.
 15. Nie wiem czy też tak macie ale u mnie ostatnim czasy pomimo ładnej pogody w dzień w nocy nachodzi jakiś leki cirus, który skutecznie obniż zasięg. Taka sytuacja utrzymuje sie już od dłuższego czasu
 16. Kometa obecnie jest naprawdę bardzo rozległa a zarazem jej jasność jest coraz mniejsza. To już nie jest ten sam Holmes który był miesiąc temu
 17. Naglera 11mm użytkowałem z Taurusem i był to mój drugi ulubiony okular zaraz po 17mm Naglerze. Jednak nie miałem możliwości porównać go z Pentaxem. Dla mnie za Naglerem przemawia przede wszystkim duże pole widzenia, może nie dla każdego jest to ważny czynnik ale ja jednak uwielbiam oglądać obiekty w szerokim otoczeniu. Oczywiście nie ujmując nic Pentaxowi bo on ma też pole duże jednak w porównaniu z Naglerem jest ono znacznie mniejsze. Jak najbardziej polecam to szkło.
 18. Ta twarda muszla była jedną z przyczyn która dyskwalifikowała dla mnie te okulary.
 19. Jeśli optyka się w w tych okularach nie zmieniła, a zastosowano tylko nową muszlę oczną to że niema się nad czym zastanawiać . Myślę że wysuwana muszla oczna będzie dużo bardziej wygodna niż ta która była dotychczas.
 20. Zupełnie nie spodziewanie po pochmurnym całym dniu około godziny 20stej wypogodziło się, zrobiły się świetne warunki do obserwacji. Na wyciąganie teleskopu niestety było już za późno ale luknąłem na kometę gołym okiem. Potwierdzam wypowiedzi kolegów. kometa jest wyraźnie widoczna gołym okiem, powiem tak nie da sie jej nie zauważyć. W porównaniu z wcześniejszymi obserwacjami kometa urosła naprawdę dużo, początkowo przypominała obiekt typowo gwiazdowy teraz bardziej przypomina obiekt mgławicowy wyraźnie kontrastujący z ciemnym niebem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.