Jump to content

Czarny

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  186
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

394 Good

About Czarny

 • Rank
  Antares

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.refraktor.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zakopane
 • Zainteresowania
  Ski-turing, taternictwo, geologia, gitara oraz szeroko pojęta fizyka.
 • Sprzęt astronomiczny
  Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm, + Pentax smc DAL 50-200 mm, +Soligor 400 mm, + Orestegor 500 mm.

Recent Profile Visitors

878 profile views
 1. Swego czasu, gdy trzon obserwatorów stanowili ludzie z Górnego Śląska to sprawa kamer była dograna. Z resztą większość kamer była przydatna dla ludzi z tamtego rejonu. Teraz większość ludzi jest z Dolnego Śląska i wschodniej Małopolski, dlatego sprawa tamtych kamer upadła. Co prawda tym drugim bardzo przydała by się nie działająca kamera na Liwoczu, która sama w sobie była "autorem obserwacji", ale nikogo nie ma bezpośrednio na miejscu by załatwił sprawę reaktywacji tamtej kamery. No i wbrew temu co napisał prawie dwa lata temu Eclipse9292, to społeczność DO nie umarła, tylko funkcjonuje nieco inaczej.
 2. Jak chodzi o Sułoszową to byłem nieco sceptyczny co do tej miejscówki. Głównie dlatego, że nie byłem na miejscu i nie sprawdziłem jak wygląda horyzont. Przy tym jak wystają Jesioniki na symulacji to można by wnioskować, że wystarczy byle zagajnik po drodze i już cel będzie niewidoczny. Pomyliłem się tylko w połowie. Udało się ustrzelić Pradziada, a Vysoka Hola była już nieco przysłonięta przez las i jej główny wierzchołek to tylko kilka pikseli nad lasem. http://www.refraktor.pl/2020/05/altvater-alternatywnie.html
 3. Tatry z Połańca. Choć jak popatrzeć na granice administracyjne, to punkt z którego fotografowałem przypisany jest do niewielkiej wioski Winnica a nie do Połańca. Przy czym to właśnie Winna Góra jest bliska mieszkańcom tego miasta jako pierwotne miejsce lokacji miejscowości. http://www.refraktor.pl/2020/05/nawdwislanski-zmierzch.html  
 4. Wspomnienie z Radoszyc... http://www.refraktor.pl/2020/04/radosc-w-radoszycach.html Zakłady są tak blisko, że trudno mi określić z którego dokładnie pochodzą obłoki. Faktycznie może być to Koksownia Przyjaźń.
 5. No i oczywiście witam Sławku w zakątku starej gwardii dalekich obserwacji. Ciszej tu niż np. u Zuckerberga, ale to akurat zaleta
 6. To co dymi za Bukowińskim to oczywiście El. Siersza. Natomiast po lewej, jeszcze przed Hutą Katowice również widać jakiś niewielki dym. Prawdopodobnie są to zakłady chemiczne w Alwerni, ewentualnie rafineria w Trzebini. Tylko nie wiem czy z rafinerii poszły by takie dymy? Obydwa obiekty są prawie na jednej linii. To co dymi za Lubomirem to oczywiście odległa o 96 km huta ArcelorMittal na Nowej Hucie. W orientacji bardzo pomaga tu położenie względem dobrze widocznego budynku jakim jest Szpital Powiatowy w Nowym Targu.
 7. To co dymi po lewej, a podpisane jest El. Jaworzno to blok Jaworzno III. To co opisane jest jako El. Siersza to El. Łagisza, piękne 140 km. El. Siersza dymiła by ciut na prawo od Bukowińskiego Wierchu, a El. Bełchatów w luce pomiędzy Parszywką a Gorylką. To co na mapie jest opisane Jako El. Bełchatów to jednak Huta Katowice. Nic innego na tej linii nie ma . Huta Częstochowa wypadała by nad Osielcem czyli już na prawo od północno-wschodniego krańca Pasma Policy.
 8. Nie wiem czy powinno, ale jeśli by kopciło to obłoki były by widoczne za Gorcami, a tych już zdecydowanie nie widać w kadrze. Kierunek i orientacja względem szczytów na zdjęciu, jest jednak kluczową rzeczą. Aby Obłoki z El. Bełchatów ustawiły się w jednej linii z końcem Pasma Policy widocznym na zdjęciu, trzeba by fotografować z grani głównej w rejonie Bystrej lub Kamienistej.
 9. To nie ten kierunek. Jeśli zdjęcie było robione faktycznie z rejonu Pośrednia Turnia - Skrajna Turnia, to el. Bełchatów wypadła by poza kadrem, a konkretnie poza jego prawym skrajem. Linia obserwacji powinna iść wówczas nad Sierockim. Za to tamte dymki pasują wręcz idealnie do Huty Katowice, circa 135 km w linii prostej.
 10. Tatry z Góry Motycznej: http://www.refraktor.pl/2020/03/nieostrosci-tance-i-swawole.html
 11. Dla pewności odpaliłem jeszcze symulacje i rzeczywiście. Szczyt podpisany jako Ciecień, to Kamiennik Południowy (205 km), a szczyt podpisany jako Lubomir to Łysina (205 km). Ciecień, jeśli miałby wyjść, to zza widocznej w kadrze przełęczy pomiędzy Kamiennikiem a Łysiną. Tyle, że przy podniesieniu o 200 m jeszcze nie wystaje, a z wyższymi wartościami się już nie bawiłem. W lewej części kadru majaczą też jakieś pagórki. Czyżby szczyty z Garbu Tenczyńskiego?
 12. Rewelacja! No i zabawnie wygląda zalesienie woków wulkanu. Czyżby ustalono teren chroniony o określonym promieniu wokół szczytu, a następnie zamieniono resztę na pola uprawne? Z ciekawości zrobiłem sobie symulację na UDeuschle z tego wulkanu i naszły mnie takie przemyślenia: 1. Znacznik o promieniu 300 km wygląda naprawdę śmiesznie jak zmienimy skalę na mniejszą. Wiem, to truizm ale musiałem to napisać :) 2. W Polsce to jednak mamy prawdziwą golgotę z DO. W Nowej Zelandii z jednej tylko góry można mieć tak olbrzymie możliwości.
 13. Obstawiam, że Ciecień to jednak Kamiennik Południowy, a Lubomir to Łysina.
 14. Seta... http://www.refraktor.pl/2020/03/na-pochyy-kozieniec-kazdy-obserwator.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.