Jump to content

rekamil97

Społeczność Astropolis
 • Posts

  104
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Skąd
  Rzeszów
 • Sprzęt astronomiczny
  Canon 600D mod, EQ3-2, Samyang 135mm, Canon 50mm 1.8

Recent Profile Visitors

1773 profile views

rekamil97's Achievements

68

Reputation

 1. Za kilka dni pełnia księżyca, już dziś będzie świecił prawie całą noc. Przy takich warunkach szukanie miejsca niezaświetlonego ma mały sens.
 2. Na razie odpuszczam guiding, bo nawet bez niego montaż HEQ5 z tego co wyczytałem jest dużo bardziej precyzyjny niż Eq3-2.
 3. Tak wygląda po mojej obróbce. Chodzi o to, ze na wyjściu jest masę czerwieni, która nawet po ściągnięciu daje sie we znaki. Niebo aż takie złe nie było (podmiejskie, droga mleczna widoczna).
 4. Wykonałem 15 klatek po 90 s mgławicy Veil. Ogniskowa 135mm. Nie mogę poradzić sobie z tą czerwienią na zdjęciu. Wrzucam stacka, gdyby ktoś mógł ocenić co to wyszło. https://drive.google.com/open?id=1Sl6yidyBkip-90Cegna3T295Z3y-Fl0h
 5. Jeśli chodzi o miejsca obserwacyjne w okolicach Rzeszowa czy ktoś próbował pod krzyżem Milenijnym w Niechobrzu? Ostatnio tam byłem i wydaje się dośc ciemnym miejscem (latarnie gasną ok północy na pobliskich drogach). Wydaje się lepszym miejscem niż słynna Magdalenka.
 6. Raczej chciałbym iść w strone astrofotografii od mniejszych ogniskowych (szersze kąty 135-300) do większych w przyszłości. Z tego co czytałem to HEQ5 w porównaniu z Eq5 jest bardziej precyzyjnym, chociażby od razu mamy wbudowaną precyzyjną lunetke biegunową, wbudowany napęd (w Eq5 nie ma). I rzeczywiście jeśli by celować to chyba HEQ5 by był najbardziej optymalny. Czekam jeszcze ja jakieś inne propozycje.
 7. Od jakiegoś czasu amatorsko próbuję swoich sił w astrofotografii z montażem Eq3-2, lustrzanką Canon 600D i obiektywami 135mm/50mm. Udaje sie palić spokojnie klatki w okolicach 2 min (na 135mm). Jednak pod wpływem czasu widzę, że z tego zestawu wiele więcej nie da się wyciagnąć. Zastanawiam się co można by było wymienić, żeby postawić w astrofotografię krok dalej. Miałem kilka własnych koncepcji, ale jeśli ktoś widzi inne możliwości to proszę o radę. Myślałem nad wymianą montażu z Eq3-2 na HEQ5 (po sprzedaży Eq3-2). Inną opcją byłby zakup dobrego obiektywu 200mm na starym montażu Eq3-2 (wiem że czas klatek jeszcze by się skrócił ale za to dzięki ogniskowej obiekty lepiej by sie prezentowały). Zakładałem jeszcze taką opcję żeby wymienić Eq3-2 na Eq5 - z tego co czytałem nie wiele by to dało, ale pewnie jakiś postęp by był. A może wejść w teleskopy ED? Chociaż wolałbym żeby było łatwiej, a z obiektywami jakoś to wydaje sie prostsze. A może jeszcze coś innego zrobić? Zakładając że budżet byłby tak do 3 tys max.
 8. Troche brakuje koloru. Jaka przysłona była zastosowana? Wstaw surową klatkę.
 9. Samyang 135mm, Canon 600D, ISO 800, czas pojedynczej 120 sek.
 10. Jeszcze miałbym pytanie - jaki jest lub może być powód tych "kółek" wokół jaśniejszych gwiazd"? Przyłona była na 4.
 11. Wielkie dzięki za odpowiedzi. Bo martwiłem się że coś poszło nie tak przy stackowaniu. A oto moja próba obróbki:
 12. Wykonałem 10 klatek RAW okolic M42 (poniżej przykład). Wykonałem stackowanie w DSS i uzyskałem coś "dziwnego", M42 jest wogóle innej barwy (silnie czerwona). Poniżej link do pliku TIFF. Czy to jest poprawny stack, czy coś się po drodze "zepsuło"? https://drive.google.com/open?id=1mywcUmvkV_JJFOgs9E4auRmJtCoszh6D
 13. Mam pytanie jeszcze co do tej drugiej osi: https://deltaoptical.pl/naped-w-dwoch-osiach-sky-watcher-eq3-2-cg4 W opisie "Niweluje obroty sfery niebieskiej w osi rektascensji oraz pozwala na korekcję w osi deklinacji". Jak to działa w deklinacji? Czy wymaga to jakiegoś dodatkowego oprogramowania?
 14. A byłby jakiś sposób na zautomatyzowanie trochę takiego procesu robienia klatek?
 15. Zawsze na zdjęcia jade 15 km poza miasto. Szkoda zbierać materiał przy zaświetleniu. Biegun starałem sie ustawić precyzyjnie, chyba po prostu dłużej montaż nie pociągnie. 2 min przy 135mm to już jest dużo. Następnym razem spróbuję więcej czasu poświęcić na tego oriona własnie zbierając kilka klatek, bo własnie stackowanie u mnie "tak średnio". Nigdy nie mam nerwów pstrykać 30 takich samych zdjęc.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.