Jump to content

KrzychK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  248
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

166 Good

About KrzychK

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Stargard
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 10" Flex Dobson; SW 102/1000 EQ3-2; ATM 80/400 AZ3; Skymaster 15x70; LVW 5mm; ES 82* 6,7mm, 30mm; TS Planetary HR 5mm, 9mm; BST WA 9mm 100*; Nagler T4 12mm, BST ED 12, 18, 25mm; kilka filtrów

Recent Profile Visitors

643 profile views
 1. Ludziom bardziej podoba się czarny (mi też), a przecież ,,miliardy much nie mogą się mylić". szuu ustaw sobie po prostu styl jasny i tyle.
 2. Dzięki za wyjaśnienie - mam nie AZ4, tylko ATZ . Tak czy siak, chodziło mi o dodatkowe ~40 cm długości i wyraźnie większą wagę tego montażu w porównaniu z AZ3 - mobilność ATZ/AZ4 jest w takim kontekście słabsza. Żywotność AZ3 polega wg mnie na jego podatności na modyfikacje połączonej z ceną i dostępnością (ciągle jest w sklepowych zestawach statyw+montaż+teleskop, więc pojawia się regularnie na giełdach, dokładnie tak samo dzieje się z niektórymi okularami, np SW LET 28 mm 2"). Tym niemniej także uważam, że AZ4 jest niedoceniany (i ATZ też ). Co do kątówki - chodziło mi dokładnie o to, że do tego taniego pryzmatu dobrze dokupić tanie lustro, bo za <50 zł (cena kątówki na giełdzie z wysyłką) można polepszyć może i nieznacznie, ale wyraźnie kontrast/transmisję/itp/itd. Tzw porządna kątówka to inna bajka (przede wszystkim cena 5x). A zestawowy pryzmat przyda się do obserwacji ziemskich, czyli przyrodniczych (równie fascynujące jak astronomiczne).
 3. Dzięki za linki, ta ,,twoja" modyfikacja jednak ma sens (pierwszy link), ta druga to nie wiem - może lepiej po prostu kupić AZ4 (tak zresztą zrobiłem - mam AZ4 GSO z mikroruchami), ale to już waga i rozmiary...
 4. PawelStw Zaintrygowała mnie twoja modyfikacja AZ3 - mógłbyś ją trochę przybliżyć? Zdjęcia z różnych stron, opis itp. Nie widziałem do tej pory takiego podejścia do tego montażu, a sam mam AZ3 i modyfikowałem go za pomocą przeciwwagi. Wg mnie twoje rozwiązanie nie usuwa największej bolączki montażu (odsunięcia teleskopu poza oś obrotu), a jedynie powoduje, że telep ..postawiony do pionu" nie uderza o statyw. Pewnie się mylę, dlatego proszę o szczegóły (ze swojej modyfikacji nie jestem zadowolony, szukam czegoś lepszego) Ale to raczej w osobnym wątku, ten jest o czymś innym. Co do kątówki - Malena ma tanią kątówkę pryzmatyczną, wymiana jej na lustrzaną, nawet tanią, poprawi zauważalnie kontrast.
 5. Nie miałem pojęcia, że istnieją galaktyki o takim kształcie (gdyby Hoaga była ustawiona brzegiem w naszą stronę, a nie ..en face", to wszyscy nie mielibyśmy pojęcia o ich istnieniu).
 6. M13 to był także mój pierwszy DS (szukałem go na niebie 20 minut ). Poszukaj NGC869/NGC884 (słynne Hichotki) - na ciemnym niebie widać je gołym okiem (tak jak M31) przez teleskop powodują zwichnięcie szczęki (tak jak M31). No i Saturn czeka na odkrycie... Widzę, że zanim skończyłem pisać, pojawiło się już kilka postów o Hichotach, tym bardziej weź je na warsztat.
 7. Temat wyboru akcesoriów do R90/900, które umożliwiałyby wykorzystanie w pełni możliwości tego teleskopu (skromnych, ale jednak) został już dawno wyczerpany. Malena pisze, że to nie jest jej ostatni teleskop, zapewne za jakiś czas zapyta, na co go wymienić w ramach budżetu, którym będzie dysponować. Wtedy będziemy mieli nowe pole do popisu Na razie dyskusja, czy achromat F10 za 400 zł to teleskop, czy nie, to totalny offtop.
 8. Też miałem podobne uczucia przy czytaniu postu Mariusz Psut. Pierwsze obserwacje zostają w pamięci na całe życie. I też od razu pomyślałem - powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w przyzwoity okular 12-15 mm.
 9. Do Księżyca w fazie blisko pełni kup filtr przyciemniający obraz, taki filtr przyda się także do obserwacji jasnych planet (przede wszystkim Jowisza. Najlepszy byłby polaryzacyjnly zmienny ( https://deltaoptical.pl/filtr-celestron-podwojny-polaryzacyjny-1-25?from=listing&q=Filtr+polaryzacyjny), ale też najdroższy. Można zastosować pojedynczy filtr (https://www.astroshop.pl/filtry-ksiezycowe-i-polaryzacyjne/orion-filtr-ksiezycowy-1-25-13%-transmisji/p,14458), będzie taniej, ale bez możliwości regulacji ilości przepuszczanego światła. Takie filtry nie wprowadzają ,,zafarbu", a jedynie blokują część światła, przez co bardzo jasne obiekty nie powodują bólu oka. Można też radzić sobie, zmniejszając źrenicę wyjściową, czyli zwiększając powiększenie, ale do tego z kolei potrzeba okularu z mniejszą ogniskową.
 10. Ja używam właśnie IPA Plus Kontakt. Ważna jest też ściereczka, musi być tylko taka przeznaczona do optyki, żeby nie porysowała powłok. Przy szczególnie opornych zabrudzeniach pomagam sobie piórem do czyszczenia optyki Lenspen (mam Celestrona, ale jest ich pełno różnych).
 11. Za Encyklopedią PWN: w świątyniach śiwaickich linga przedstawia się na ogół wraz z joni (wyobrażeniem łona, organu żeńskiego) w postaci kolumny kam. otoczonej u podstawy pierścieniem, co symbolizuje aspekt męski i żeński boskiej energii kreatywnej, źródła wszelkiego życia;
 12. Nie szedłbym tą drogą, zoomy mają swoje wady i ograniczenia i specyfikę zastosowań, za te pieniądze lepiej chyba kupić dwa okulary o stałych ogniskowych (aczkolwiek są tacy, co cenią sobie szybkość i wygodę zmiany powiększenia w zoomie). A reduktor ogniskowej do czego miałby się przydać? Chyba, że chodzi o soczewkę Barlowa, ale wtedy znów: do czego? Generalnie nie szalałbym z zakupami (patrz wyżej: trzy okulary + kątówka stykną), trzeba pamiętać o ograniczeniach teleskopu wynikających z praw fizyki i jakości wykonania elementów optycznych (oraz o ograniczeniach budżetowych wynikających z praw ekonomii ). Ciemnego i bezchmurnego nieba życzę, a JWP Seeinga upraszam o łaskę dla wszystkich.
 13. Kluczowe są dobre warunki atmosferyczne, czyli Jaśnie Wielmożny Pan Seeing. Planety są nisko, upały też nie sprzyjają seeingowi, zapewne to było główną przyczyną braku szczegółów na Jowiszu. Tym niemniej tym zestawem jak najbardziej da się zobaczyć dużo więcej niż gołym okiem.
 14. Faktycznie, przed gorączką kupowania coraz to nowych akcesoriów trzeba przestrzegać, bo to choroba podstępna i wyniszczająca. Do tego teleskopu nie trzeba nic więcej ponad trzy przyzwoite okulary (~9 mm, ~18 mm, ~30 mm), kątówkę lustrzaną (ta zestawowa pryzmatyczna przyda się do obserwacji przyrody) i filtra przyciemniającego do Księżyca (żeby nie wypalał oka blaskiem) i jasnych planet (łatwiej dostrzec szczegóły na Jowiszu i Saturnie). Szukacz daje radę, jeśli opanuje się celowanie dwuoczne, chociaż faktycznie z Red Dotem jest może łatwiej. a używany jest niedrogi. I tyle, żaden dodatek ponad te nie poprawi istotnie obserwacji (może ewentualnie filtry kolorowe do planet, ale przy takiej małej aperturze chyba niewiele dadzą).
 15. Do obserwacji koleżanki zachęcać raczej nie trzeba. Wszyscy starają się najlepiej, jak potrafią odpowiedzieć na prośbę Maleny: ,,Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości."
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.