Jump to content

KrzychK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  280
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

187 Good

About KrzychK

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Stargard
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 10" Flex Dobson; SW 102/1000 EQ3-2; ATM 80/400 AZ3; Skymaster 15x70; LVW 5mm; ES 82* 6,7mm, 30mm; TS Planetary HR 5mm, 9mm; BST WA 9mm 100*; Nagler T4 12mm, BST ED 12, 18, 25mm; kilka filtrów

Recent Profile Visitors

870 profile views
 1. Mam VB 1,25" od MAK-a 127 Celestrona (bez śrubek), to jest chyba to samo, co w SW, ale nie mam czym zmierzyć gwintów (suwmiarki oczywiście nie mogę znaleść, kiedy jest potrzebna). W każdym razie na zdjęciu wygląda tak samo (ma gwint T2 ,,na wyjściu").
 2. Ale zanim kupisz teleskop, jednak trochę o teleskopach poczytaj. Tego Maksutova z linku podanego przez ciebie nie kupuj.
 3. Tak w kwestii formalnej - fotografię można na monitorze zorientować w dowolnie wybrany sposób, jak co komu pasuje (mi akurat pasuje taka orientacja, żeby łańcuszek gwiazd przy Merope był skierowany w lewo-dół, bo tak zobaczyłem Siostry pierwszy raz ,,z bliska"). Tak więc jeśli: Tak się zastanawiałem, czy obracać, aby było "normalnie", czy zostawić taki kadr jaki miałem W poziomej orientacji lepiej się prezentują z pyłami wokół Mi zdecydowanie lepiej "wchodzą" Plejady z Electrą na górze Wolę w poziomie ;-) mi akurat pasuje taka orientacja, żeby łańcuszek gwiazd przy Merope był skierowany w lewo-dół; to można sobie tak ustawić obrazek, żeby najlepiej wchodziło. prezentowało się, pasowało i było normalnie, a następnie skupić się na tym, co na tym obrazku widać.
 4. Słusznie, filtr jest konieczny, dobrze że o tym przypomniałeś.
 5. Świetnie to wyszło, dla mnie to też świetna motywacja, żeby zabrać się wreszcie za tego Zeissa. Z uzupełnieniem lakieru będzie kłopot - nawet jeśli idealnie dobierzesz kolor i mat (uwzględniając płowienie lakieru z upływem lat), to nowe powłoki będą się różnić odcieniem od starych. Tak przynajmniej twierdzą wszyscy lakiernicy samochodowi, z którymi kiedykolwiek o tym rozmawiałem.
 6. Jeśli winko będzie czerwone, to nadmiaru czerwieni nie uda się usunąć.. Spróbuj z białym, powinno poprawić balans kolorów.
 7. Dzięki za opis, jak sobie poradzić z zagrzybioną optyką - na takie zabiegi czeka u mnie lornetka Zeissa z lat 80-tych.
 8. To dawne zdjęcie, które mgliście pamiętałem, to było chyba to: https://www.eso.org/public/poland/images/potw1726a/ 2017 rok. Tyle że wtedy Betelgeza zdaje się wyraźnie pojaśniała.
 9. No właśnie: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/betelgeza-gwiazda-nadolbrzym-zdjecia-przed-i-po-pociemnieniu.html
 10. Też pamiętam to zdjęcie (to było na pewno zdjęcie, nie symulacja), ale nie pamiętam, kiedy to było (dosyć dawno - rok, dwa lata?). Bellatrix - myślisz, że obecne pociemnienie mogło być spowodawane taką ogromną plamą na powierzchni?
 11. Zajrzeć można tam (co ochoczo uczyniłem), a rozmawiać tu (co niniejszym robię) lulu a nie myślałeś, żeby ten ,,bliźniaczy" telep z e-baya kupić dla brakującej w twoim kątówki (o ile taka jest w zestawie) a resztę odsprzedać (choćby ze względu na statyw na pewno znalazł by się chętny)?
 12. Na moim lapku jest żółtawa, pewnie to zależy od kalibracji monitora.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.