Jump to content

KrzychK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  224
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

147 Good

About KrzychK

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Stargard
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 10" Flex Dobson; SW 102/1000 EQ3-2; ATM 80/400 AZ3; Skymaster 15x70; LVW 5mm; ES 82* 6,7mm, 30mm; TS Planetary HR 5mm, 9mm; BST WA 9mm 100*; Nagler T4 12mm, BST ED 12, 18, 25mm; kilka filtrów

Recent Profile Visitors

607 profile views
 1. Zdecydowanie znajdź w pobliżu jakąś grupę i pojedź z nimi w teren, pooglądaj planety i DS-y przez różny sprzęt na różnych montażach, porównaj wrażenia i wtedy zdecyduj.
 2. Jeszcze jedna scena z polskiego podwórka. ,,Wściekły" z 1979. Kpt Zawada z KGMO ma na ścianie swojego służbowego pokoju plakat z naprawdę porządnym astrosprzętem. Producent niestety nie ma już takich w ofercie.
 3. Oznaczenie 2x na soczewce Barlowa informuje, że ta soczewka zwiększa ogniskową teleskopu dwa razy (w tym przypadku 1000 mm x 2 = 2000 mm). Używając jej z konkretnym okularem tak jakby dzielisz ogniskową tego okularu przez dwa - np twój okular 10 mm będzie miał w połączeniu z soczewką Barlowa ogniskową 5 mm. W każdym okularze na tulejce wkładanej w wyciąg teleskopu jest po wewnętrznej stronie gwint służący do wkręcania filtrów. Akurat w twoim Barlowie tego gwintu zdaje się nie ma, ale filtr możesz wkręcić w okular, tam taki gwint a pewno jest.
 4. Trzeba by jeszcze uwzględnić siły adhezji (w uproszczeniu ,,lepkość" materii) - jak dwa kawałki czegoś przylgną do siebie, to trzeba siły większej niż siła grawitacji, żeby je rozdzielić.
 5. Polskiej kinematografii ciąg dalszy - Ja gorę! Janusza Majewskiego z 1967: Widać z położenia lunety, że J. W. Xiążę Biskup gwiazdy podziwia w swoim pałacowym parku, bynajmniej nie na niebie:
 6. Jeśli chcesz odwoływać się do źródeł, to nie odwołuj się do Wikipedii, bo to źródło, którego nie sposób zweryfikować, więc niewiarygodne. No i chyba lepiej będzie ,, po twojemu' - jak Europa, to zawsze ta, jeśli ten, to tylko księżyc Europa, o Marsie tylko ten Mars, jeśli ta, to tylko ta planeta Mars, nie trzeba wtedy domyślać się kontekstów itd. I proponuję zakończyć dyskusję na ten temat, bo zaśmiecamy wątek koledze.
 7. Mówiąc/pisząc o planecie Mars mówimy/piszemy o niej, mówiąc o Marsie mówimy o nim. Tak samo pisząc o księżycu Europa piszemy o nim, pisząc o Europie piszemy o niej. We wpisie Andrzej78 nie ma moim zdaniem błędu, bo pisał On o księżycu - w kontekście samego wpisu, tematu i forum Europa to domyślnie księżyc Jowisza.
 8. Żona może wykorzystać do prasowania? To jest seksizm (w sensie, że jak prasowanie, to ,,babska działka").
 9. Ale Europa księżyc to On Jego cień, powierzchnia i cała reszta.
 10. Przy okazji - nie było jeszcze chyba wzmianki o Krótkim filmie o miłości, a przecież na samym początku jest tam zacny sprzęt:
 11. Też po przeczytaniu o As seen thru a Telescope pomyślałem od razu o Pdróży na Księżyc, ale po sprawdzeniu faktycznie potwierdziło sią, że on jest z 1902 r. Za to jest uznawany za pierwszy w świecie film s-f i teleskopów w nim dostatek:
 12. Broń Boże się nie zniechęcaj. Astrofoto to bardzo wymagająca dziedzina (zwłaszcza finansowo ), ale każdy z tych tuzów fotografii podziwianych przez Ciebie zaczynał mniej więcej tu, gdzie Ty teraz jesteś. Twój zestaw można ewentualnie rozbudować o żuraw lornetkowy umożliwiający obserwacje w okolicach zenitu bez ekstremalnej gimnastyki np https://www.astroshop.pl/montaze/omegon-montaz-lornetkowy-z-przeciwwaga/p,49757 Z moich doświadczeń z fotografią smartfonem/kompaktem wynika, że pewne znaczenie ma okular (z niektórymi aparat nijak nie chciał się dogadać), ale niestety w lornetce nie ma możliwości wymiany okularów. Tym niemniej z tym, co masz można nieźle zaszaleć pod nocnym niebem (wiem o czym mówię, bo miałem Celestrona 15x70 na TH70), tyle że relacje z obserwacji opierać się będą na zeznaniach naocznych świadków, nie na dokumentacji fotograficznej.
 13. Robiłeś tym zestawem zdjęcia przyrody? Bo rozumiem, że sprzęt najpierw służył do obserwacji naziemnych, potem zainteresowałeś się niebem. Największy problem to ostrzenie, automat sobie z tym nie radzi. Sprawdź, czy masz w smartfonie jakiś ręczny tryb czy coś takiego - w niektórych jest. Jakbyś się zdecydował kupić aparat, to chyba lepiej byłoby wybrać coś z wymiennymi obiektywami i fotografować samym aparatem z odpowiednim obiektywem niż podpinać go do lornetki. Tyle, że to już koszty. W razie czego można kupić adapter do aparatu, np taki https://deltaoptical.pl/adapter-microstage-ii
 14. Jeśli zdjęcia mają być pamiątką z obserwacji czy ilustracją opowieści o obserwacjach dla znajomych, to wystarczy adapter do podpięcia smartfona (np https://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Adapter%20do%20smartfon%F3w%20Solomark%20Smartphone%20Adapter%20metalowy). Pojawiają się czasem na giełdzie używane. Prowadzenie sobie na razie daruj. bo to dodatkowe koszty i konieczność opanowania kolejnych umiejętności - Księżyc i planety można póki co robić ,,z ręki". Przy tym budżecie na początek wg mnie najlepszy będzie Newton 8", to teleskop dający już naprawdę duże możliwości. Zostanie parę stówek na okulary, bo okulary zestawowe te możliwości poważnie ograniczają. Co do kolimacji Newtonów (bo za chwilę temat kolimacji obowiązkowo się pojawi ) to nie ma czego się bać, do wizuala wystarczy zgrubna ,,kolimacja Hamala" pudełkiem po kliszy. Czyli w przypadku wybrania Newtona 8" na montażu Dobsona trzeba będzie jeszcze doczytać o doborze okularów do teleskopu i o kolimacji. Kolimacja jest mocno demonizowana na forum, ale naprawdę nie ma się czego bać - nawet w rozkolimowanej Syncie 8 sporo widać. A o okularach do tego teleskopu na forum jest mnóstwo wątków.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.