Jump to content

KrzychK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  259
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

171 Good

About KrzychK

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Stargard
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 10" Flex Dobson; SW 102/1000 EQ3-2; ATM 80/400 AZ3; Skymaster 15x70; LVW 5mm; ES 82* 6,7mm, 30mm; TS Planetary HR 5mm, 9mm; BST WA 9mm 100*; Nagler T4 12mm, BST ED 12, 18, 25mm; kilka filtrów

Recent Profile Visitors

684 profile views
 1. ,,gwiazd olbrzymów o dużym promieni więcej niż Słońca" ? Polski to chyba nie jest twój ojczysty język...
 2. Metylowy zostawia osad degradujący obraz (,,pijmy, bo się ściemnia" ). Najlepszy jest etanol w roztworze wodnym 40%.
 3. To ja poproszę o rezerwację do jutra, powiedzmy do południa (PW).
 4. W tej metodzie lepiej sprawdza się alkohol etylowy, nie izopropylowy. Warto byłoby może zorganizować jakieś sympozjum z czyszczenia optyki tą metodą w celu ustalenia zasad i procedury.
 5. Ja je porównywałem, bo miałem TMB i TS 5 mm w tym samym czasie. Przy przeciętnym seeingu przewaga HS była bardzo widoczna, przy dobrym seeigu (na szczęście zdarzył się taki) HS nie tracił wiele w porównaniu z ortho 6 mm Antares i Baader Genuine Ortho też 6 mm (miałem te wszystkie okulary w tym samym czasie, bo wybierałem coś w okolicach 5-6 mm). Został ze mną TS ze względu na szersze pole niż w ortho. Przy przeciętnie słabym seeingu nie ustępuje zbyt mocno orciakom, a te ostatnie ujawniają swoją przewagę dopiero te dwa, trzy razy w roku przy dobrym seeingu. Testowane na Jowiszu - trafił się seeing, którego nie miałem do tej pory ani nigdy wcześniej, ani później (taki z tych legendarnych ,,dwie, trzy noce w roku"). Zaznaczę jeszcze, że nie lubię ortho, żeby było bardziej obiektywnie (małe pole i małe ER). I jeszce jedna edycja ;P - przypomniało mi się, że miałem też wtedy w tytch porównaniach (a nawet jeszcze mam, tylko raczej rzadko używam) NPL 6 mm, a do plossli nic nie mam.
 6. Jeśli nie chcesz się bawić w łożyskowanie montażu, to bierz GSO, tym bardziej, że on ma też mikrofokuser. Jeśli wyjazdy za miasto mają być sporadyczne, to warto rozważyć zakup 8" i wtedy więcej kasy przeznaczyć na akcesoria. W mieście większa apertura niekoniecznie więcej pokaże.
 7. Tutaj jest trochę na temat filtrów kolorowych - co do czego stosować: http://teleskopy.pl/filtry.html Jak poszukasz ,,w internetach", to znajdziesz o wiele więcej i o wiele bardziej szczegółowych informacji (kiedy 1,25 a kiedy 2", jak i gdzie montować filtr w torze optycznym itd, itp).
 8. Pytający właśnie w Internecie szukał pomocy. Gdyby nie piotrkusiu i monter, toby jej nie znalazł. Wielu innych za to ochoczo udzieliło mu informacji, jakim w ich mniemaniu jest durniem i leniem, bo pyta bardziej doświadczonych o to, czego nie wie, zamiast najpierw skończyć uniwersytet a ewentualne pytania zadawać dopiero po przeczytaniu całego Internetu.
 9. Uważasz, że trzeba najpierw przejść kurs , potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i uzyskać ,,papier", żeby mieć prawo zadawać pytania na forum? Początkujący szukał porady i wsparcia, a dostał szyderę. Dobrze, że znalazły się osoby chętne do podzielenia się wiedzą nawet tak oczywistą i podstawową.
 10. Samym szarpaniem ten gość się nie przejmuje, a jego proceder trwa tak długo mimo zawiadomień, zgłoszeń itd, bo wymiar sprawiedliwości jest w takich przypadkach nieskuteczny.
 11. Ludziom bardziej podoba się czarny (mi też), a przecież ,,miliardy much nie mogą się mylić". szuu ustaw sobie po prostu styl jasny i tyle.
 12. Dzięki za wyjaśnienie - mam nie AZ4, tylko ATZ . Tak czy siak, chodziło mi o dodatkowe ~40 cm długości i wyraźnie większą wagę tego montażu w porównaniu z AZ3 - mobilność ATZ/AZ4 jest w takim kontekście słabsza. Żywotność AZ3 polega wg mnie na jego podatności na modyfikacje połączonej z ceną i dostępnością (ciągle jest w sklepowych zestawach statyw+montaż+teleskop, więc pojawia się regularnie na giełdach, dokładnie tak samo dzieje się z niektórymi okularami, np SW LET 28 mm 2"). Tym niemniej także uważam, że AZ4 jest niedoceniany (i ATZ też ). Co do kątówki - chodziło mi dokładnie o to, że do tego taniego pryzmatu dobrze dokupić tanie lustro, bo za <50 zł (cena kątówki na giełdzie z wysyłką) można polepszyć może i nieznacznie, ale wyraźnie kontrast/transmisję/itp/itd. Tzw porządna kątówka to inna bajka (przede wszystkim cena 5x). A zestawowy pryzmat przyda się do obserwacji ziemskich, czyli przyrodniczych (równie fascynujące jak astronomiczne).
 13. Dzięki za linki, ta ,,twoja" modyfikacja jednak ma sens (pierwszy link), ta druga to nie wiem - może lepiej po prostu kupić AZ4 (tak zresztą zrobiłem - mam AZ4 GSO z mikroruchami), ale to już waga i rozmiary...
 14. PawelStw Zaintrygowała mnie twoja modyfikacja AZ3 - mógłbyś ją trochę przybliżyć? Zdjęcia z różnych stron, opis itp. Nie widziałem do tej pory takiego podejścia do tego montażu, a sam mam AZ3 i modyfikowałem go za pomocą przeciwwagi. Wg mnie twoje rozwiązanie nie usuwa największej bolączki montażu (odsunięcia teleskopu poza oś obrotu), a jedynie powoduje, że telep ..postawiony do pionu" nie uderza o statyw. Pewnie się mylę, dlatego proszę o szczegóły (ze swojej modyfikacji nie jestem zadowolony, szukam czegoś lepszego) Ale to raczej w osobnym wątku, ten jest o czymś innym. Co do kątówki - Malena ma tanią kątówkę pryzmatyczną, wymiana jej na lustrzaną, nawet tanią, poprawi zauważalnie kontrast.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.