Skocz do zawartości

gomba

Społeczność Astropolis
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez gomba

  1. Witam. Ja kupowałem filtr osobiście w Astrokraku i dostałem zapakowany w normalny firmowy karton, woreczek foliowy i sztywne pudełko z zatrzaskiem, oczwiście razem z drukowanymi danymi technicznymi i instrukcja posługiwania się filtrem. Sam filtr wykowany bardzo dobrze, bez problemu wkręcia się w redukcję MEADE oraz MoonLite. Bardzo dobry do obserwacji Księżyca i innych jasnych obiektów. Pozdrawiam.
  2. Tak to jest z inwalidami, nie wszyscy są zainteresowani pracą ;-)) Tak jak nie wszyscy w Spółdzielni są inwalidami ;-)) Daj adres mailowy to wyślę wszystkie fotki. Pozdrawiam.
  3. Witam. Obsolutnie się zgadzam, że M-C to bardzo dobre rozwiązanie do Słońca, Księżyca i planet. Bardzo dobra opty pozbawiona większości wad w tym chromatycznej daje wiele radości z obserwacji. No i tuba może robić na teleobiektyw. Jedyna wada to dużo szkła i wolne schładzanie co na Hawajach nie przeszkadza, ale w naszej szrokości geograficznej tak. Jeżeli mogę coś zasugerowć to trzmać gada na balkonie w foliowym worku, albo w lodówce o ile masz dostatecznie dużą - znaczy w chłodziarce, lub w czasie mrozów w zamrażarce. Najlepszym wyjściem jest chyba balkon. Ja trzymam tam cele z lustrem głównym 305 mm. Tym sposobem gdy wracam z pracy i widzę gwiazdy, to pakuję lustro do samochodu(reszta stale jeżdzi ze mną) i w drogę!! Chmury precz!!, wodę kupimy w sklepie!!!
  4. Też od kilku dni posiadam owo wydawnictwo kupione w Astrokraku - cena jak na koszt zamówienia indywidualnego w Shop at Sky całkiem dobra. Przed tygodniem kupiłem tam dwie książki i mapy Księżyca w cenie ok. 35$ a koszt przesyłki 45$ ;-)). Fajne co? A co do jakości i użyteczności atlasu to oceniam go jako bardzo dobry, znakomite uzupełnienie Sky Atlasu 2000 który nadaje się najlepiej do nauki i planowania obserwacji, ale jest mało poręczny z powodu rozmiarów. Takie dwie pozycje uzupełnione katalogien (SkyAtlas 2000 Companion) zaspokajają absolutnie wszystkie potrzeby nawigacyjne amatorskiej obserwacji. Szczerze polecam... no i kiedy kurcze wreszcie się wypogodzi??? (chodzi oczywiście o noc )
  5. Witam. Też wtrącę swoje trzy grosze jako użytkownik LB 12. 1. drobinki kurzu na powierzchni lustra nie mają wpływu na jakośc obrazu, ale jeżeli kurzu zbierze się dużo to lustro najlepiej wymontować wykręcając 3 śruby kolimujace i umyć wodą destylowaną z płynem do mycia naczyń np. Ludwikiem, spłukać kilka razy wodą destylowaną a potem setką spirytusu ale najlepiej skażonego, bo zwykły należy przede wszystkim wypić 2. wygląd zewnętrzny płyty lustra też nie ma znaczenia ale w moim LB jest pięknie oszlifowane i oprawione - zupełnie nie przypomina widoku z Twoich zdjęć - może Lemarc ma rację? 3. fakt słabego przebijania światła latarki od tyłu nie świadczy o jakości powłoki - każde lustro przepuszcza światło padające od tyłu - najlepsze zastosowanie tego zjawiska to szyba lustrzana w pokoju przesłuchań 4. warunek dobrego obrazu w Newtonie to porządna kolimacja; ja ustawiam oś optyczną przed każdą obserwacją, dobrze jest jest też oznaczyć końcówki kratownicy i gniazda literami albo cyframi bo po ponownym złożeniu kolimacja wymaga jedynie niewielkiej poprawki a czasem wcale. Optyka tego teleskopu jest naprawdę bardzo dobra a jak się trafi na dobry seeing to tylko świt jest w stanie zgonić Cię ze stanowiska. Powodzenia i pogodnego nieba.
  6. Witam z Sanoka. Dzisiaj niebo zachmurzone ale wczoraj halo było niesamowite - silne, średnicy ok. 35 stopni!! Nigdy wcześniej takiego nie widziałem, jego ogrom budził nawet niepój jak zwykle niecodzienne zjawiska. Żałuję, że nie dysponuję jeszcze sprzetem do astrofoto, tym bardziej, że na zjawisko takich rozmiarów może przyjdzie czakać wiele lat. Pozdrawiam wszystkich.
  7. Witam. Używam 2 prograów tj. Taiyoukei ktory bardzo dobrze chodzi na moim iPaq 2210, a o ktorym juz była tu mowa. Drugi to Pocket Stars w wersji na PDA, wersja demo na PDA, PC i SmartPhone 15-to dniowa jest do pobrania pod adresem: www.nomadelectronics.com Ten drugi program jest naprawdę znakomicie zrobiony, ma bazę kat. Messiera i Caldwela orz możliwość pobierania pełnych danych z sieci. Warto wypróbować, polecam!. Pozdrawiam wszystkich i Szczęśliwego Nowego Roku!
  8. Pokrowce wykonał dla mnie Zakład Tapicerski Spółdzielni Inwalidów w Sanoku, tel. 0134656968. Musisz zadzwonić i zapytać; mam nadzięję, że zachowali wymiary. Pierwsza wersja pokrowca na celę lustra głównego wyszła za mała i stąd wstawiony śrokowy pasek i dodatkowy zamek - widoczne na zdjęciu. Ale całość jest super. Pozdrawiam, spokojnych Świąt i pogodnego nieba w 2007. Roman Grzyb, Sanok. PS. Jutro odbieram fartuch na kratownicę. Teraz tylko precz i w drogę (Mleczną... ;-))
  9. Witam. Wymiary celi zwierciadła głównego to ok. 49 cm wys. i 43 śr. (z gniazdami kratownicy). Natomiast cela zwierciadła wtórnego 28x40 cm. Proponuję się tymi wymiarami nie przejmować. Celę główną sadza się na tylnym siedzeniu i przypina pasem jak pasażera - bezpiecznie jak u mamy. Jedyny problem wymiarowy to średnica podstawy montażu - ok. 70 cm. - to właśnie trzeba gdzieś ulokować... Pozdrawiam.
  10. Tak całkiem szczerze to podopieczny zakład mojej firmy - robimy im okresowe badania medyczne. Ale ja poszedłem jako zwykła prywatna osoba, zleciłem i zapłaciłem nie przedstawiając się. Na szczęście dzisiaj mamy gospodarkę rynkową i nikt nikomu łaski nie robi Wykonanie tego w domowych warunkach i na takim poziomie jakościowym raczej nie wchodzi w grę - trzeba mieć maszyny tapicerskie. Ale wyszło świetnie, realnie wygląda 100x lepiej niż na zdjęciu, więc nawet do głowy mi nie przyszło się targować. Zwykły metalizowany pokrowiec na złożony LB kosztuje w USA ok. 90$. Niech żyje astronomia i optyka!!! Pozdrawiam.
  11. Też zależy mi na ochronie cennej optyki, więc wymyśliłem i zleciłem wykonanie czegoś takiego do mojego LB 12". http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...590?entry212590 Pozdrawiam.
  12. Materiał z którego zrobione są oprawki to ertalon - tworzywo konstrukcyjne o małej rozszerzalności cieplnej i białe lub w tym przypadku kremowe - nie zagrzewa się od słońca - w ciągu 2 godzin w pełnym słońcu pozostały chłodne. Oprawki są wytoczone na tokarce, składają się z 2 pierścieni, ten zewnętrzny z kołnierzem o średnicy równej wewnętrznej średnicy obiektywu lornetki. Folię z marginesem ok 2 cm nakłada się na pierścień wewnętrzny który jest spasowany prawie ściśle z zewnętrznym i wtłacza się tak aby folię dobrze wyrównać. Jest to trudne. Ja popełniłem błąd zostawiając na rysunku różnicę średnic 0,5 mm ale to za dużo. Lepiej zamówić ściśle dopasowane i doszlifować odpowiednio papierem ściernym. Oczywiście niewielkie pofałdowanie folii nie ma wpływu na ostrość obrazu. Średnica pierścienia wewnętrznego powinna być ok. 4 mm większa od wenętrznej średnicy obudowy obiektywu - trzeba ją wykleić przyciętymi kawałkami np. filcu; oczywiście dla zabezpieczenia obudowy przed porysowaniem. W sumie wygląda to całkiem fajnie i, co najważniejsze, jest to rozwiązanie fukcjonalne i trwałe.Trzeba tylko znaleźć jakieś pudełko lub pokrowiec na bezpieczne przechowywanie filtrów. Podrawiam, no i oczywiście czystego nieba w dzień i w nocy
  13. Witam. Mam przyjemność zaprezentować komplet pokrowców na LB 12". Zrobione w sanockiej Spółdzielni Inwalidów, materiał to skóra ekologiczna podbita gąbką dla celi lustra głównego i wtórnego, oraz bez podbicia na montaż i kratownicę. Koszt 317 zł. Nareszcie mój teleskop jest właściewie chroniony w czasie transportu. Załączam zdjątka. Pozdrawiam wszystkich.
  14. Witam. Przed kilkoma dniami otrzymałem zamówione oprawki do folii Badera. Oto jak prezentuję się na moim sprzęcie. Widok bardzo dobry, takie rozwiązanie uważam za idealne dla obserwatorów plam. Oprawki wykonane przez kolegę w jego firmie wg mojego rysunku. Polecam takie rozwiązanie - jakość obrazu co najmniej taka jak w lornetce Coronado a cena kilkanaście razy niższa
  15. Nic tylko ukłony wielkiego szacunku. Oczywiście ciekaw jestem widoków jako dają te niewątpliwe arcydzieła. Sam wygląd to dla mnie rewelacja. Jest kilka amerykańskich firm robiących Newtony z drewna ale Pana teleskopy biją je na głowę! Jeszcze raz gratuluję i chylę czoła przed sprawnością rąk i głowy. A tak całkiem na boku i po cichu...(((czy jakaś możliwość wykonania pod zamówienie... cena??... ;-))) Pozdrawiam.
  16. Witam Używam WO 7 mm. To bardzo dobrej klasy optyka, znakomicie wykonany, jako okular o takiej ogniskowej dla mnie docelowy. Niestety bardzo wymagający - perfekcyjna kolimacja teleskopu, seeing min. 3. Najlepszy do rozdzielania cisnych gwiazd podwójnych, gromad kulistych, obserwacji planet i oczywiście spacerków po Księżycu. Niestety kosztowny (jak każda jakość), ale w końcu kupić raz i święty spokój bo dobry w każdym teleskopie. Pozdrawiam, 300 pogodnych nocy!
  17. SUPER!! Z całego serca życzę powodzenia. Jak dla mnie to jest urządzenie docelowe i dużym Newtonem. Na samą myśl o obserwacjach takim zestawem skóra sztywnieją wszystkie członki...;-))))
  18. Witam. Pokrowce szyję na zamówienie w Zakładzie Tapicerskim Spółdzielni Inwalidów. Oczywiście na każdą część teleskopu oddzielnie - kwestia ochrony w czasie transportu i przechowywania jest tu najważniejsza. W jednym ze sklepów internetowym spotkałem się z pokrowcem ale na cały złożony teleskop. Mam zamiar też uszyć fartuch na kratownicę - sporo użytkowników takiego systemu podkreśla poprawę kontrastu. Pewnie trzeba się sammemu przekonać. Pokrowce mają być gotowe najpóźniej we czwartek; zdjęcia postaram się zamieścić wieczorem. Pozdrawiam.
  19. Witam. Od trzech prawie miesiaca jestem szczęśliwym posiadaczem LB 12" DeLuxe. Oczywiście nie będę powielał wrażeń z rozpakowania i montażu dobka, tudzież całego teleskopu - są absolutnie pozytywne, żadnych problemów. Ponieważ po zmontowaniu okazało się (zgodnie z moimi przewidywaniami), że układ optyczny jest kompletnie rozjechany (lustro główne patrzyło gdzieś zezem), dokonałem kolimacji używając kolimatora i metody wg Hamala (chylę czoła za prostotę i geniusz tego rozwiązania), co udało się w ciągu kilku minut - a była to moja pierwsza kolimacja Newtona. Oczywiście oznaczyłem czytelnie ramiona kratownicy, zaciski na celi lustra głównego i wtórnego. Po zmontowaniu na stanowisku obserwacyjnym i wykonaniu testu gwiazdowego kilimacja okazała sie idealna. Moje wrażenia z kilku sesji obserwacyjnych są skrajnie pozytywne. Telskop jest bardzo dobrze wykonany, optyka znakomita, wyciąg to czysta przyjemność a prowadzenie ułożyskowanego dobsona z hamulcem osi rektascencji jest tak proste jak Pandy mojej żony z podwójnym wspomaganiem kierownicy. Do okularka 26 mm QX będącego w zestawie dokupiłem WO UWAN 7 mm po przeczytaniu wielu postów i oczywiście testów wg Astronocy. Wczoraj widok przez 26 mm był znakomity mimo prawie pełni księżyca - z zaskoczeniem obserwowałem Wielką Mgławicę w Orionie! Większy power przez 7 mm niestety słaby, gwiazy iskrzace, puszyste, niestety przewalające się po niebie mgiełki uniemożliwiały uzyskanie dobrego obrazu. Ale spacer po Księzycu udał mi się znakomicie... niestety moje lewe oko dochodziło do siebie przez 10 min. A propos - jakiego filtra używacie do obserwacji Łysego? Dotychczas używałem tylko lornetki Swaro 15x56 ale w tak światłosilnym reflektorze nie da się długo obserwować. Poniewać przez najbliże 2-3 lata zamierzam poświęcić się tylko obserwacjom i nauce nieba, więc póki co jest to dla mnie sprzęt docelowy (no chyba że się zdecyduję na 16" Dzisiaj zamówiłem zestaw pokrowców na poszczególne części teleskopu - będzie często przewożony samochodem, poza tym optyka wymaga pieszczot i wielkiego szacunku jeżeli ma długo służyć. Dokupiłem też klasyczny szukacz WO 7x50 ale nadal czekam na montaż - jakieś kłopoty z dostawą. Oczywiście jak wszystko będzie w komplecie zamieszczę fotki. Jeszcze raz polecam MEADE LB każdemu obserwatorowi który chce mieć naprawdę dużą aperturę i zasięg za dobrą cenę - obsolutnie bez konkurencji w swojej klasie. Pozdrawiam i oczywiście jak najczystszego nieba.
  20. Te klony to małe piwo. A jak się Giertych z Lepperem zapiszą to cały nasz (widzialny) kosmos szlag trafi. I co ja będę po nocach oglądał...
  21. Mam dopiero co zakupionego LB 12". Czy taka platforma go udźwignie? Jeżeli tak, to czy rozważysz wykonanie takiej celach komercyjnych? Jestem "techniczny" ale przy mojej pracy posiadanie takiego cudeńka to tylko droga kupna... chylę czoła... Pozdrawiam. 300 pogodnych nocy życzę...
  22. Uzywam tej lornetki od pół roku. Doprawdy nie wiem dlaczego miała by się rozkolimować... Jest mechanicznie i optycznie znakomita. Szczerze powiem, że mam zamiar kupić 8x42 APO do celów turystycznych. Noszenie 7x50 po górach z pełnym plecakiem i cyfrową lustrzanką powoduje bardzo duży ubytek płynów... Ale do astro absolutnie polecam. Pozdrawiam i pogodnego nieba...
  23. Jestem astromaniakiem z Sanoka, od dawna marzącym o astronomii a od niedawna czynnym obserwatorem. I dopiero na tym spotkaniu dowiedziałem się, że jest w Sanoku jeszcze ktoś oprócz mnie Fajna impreza, co prawda w fatalnym miejscu ale teraz perspektywa zorganizowania w naszym mieście czegoś na kształt organizacji miłosników astronomii wydaje się całkiem realna.. obym nie zapeszył. Pozdrawiam.
  24. Absolutnie popieram żurawia lornetkowego Komfort obserwacji jest znakomity, wart każdej wydanej złotówki. Żadnych statywów fotograficznych. Szczerze radzę odkładać kasę na żurawia. Pozdrawiam. PRECZ!!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.