Skocz do zawartości

Grigo

Społeczność Astropolis
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Grigo

  1. może ktoś mi podpowie jak podczas edycji usunąć to niebieskie tło treści ogłoszenie?
  2. Witam wszystkich. Wystawiam na sprzedaż mój zestaw do obserwacji wizualnych. Przemyślany jest jako kompromis pomiędzy ceną, mobilnością, możliwościami na jakie pozwala i wygodą obserwacji. Sprzedaję jako całość. Warta docenienia jest torba która bardzo ułatwia przenoszenie tuby optycznej oraz zwłaszcza opaski grzewcze które zapobiegają zaszronieniu lub zaparowaniu optyki. W zestawie; Teleskop DO GSO 8" f6 Dobson - wszystko co było w komplecie sklepowym. dodatkowy okular GSO Super View 15mm 1.25" fov 68* soczewka Barlowa GSO 2.5x 1.25" dodatkowy szukacz SkyWatcher 9x50 - kątowy 90*(w komplecie jest szukacz prosty) dodatkowy szukacz Red Dot - Sky Surfer III filtr szary - księżycowy filtr zielony - planetarny torba/pokrowiec (duży) Delta Optical prosty przyrząd do kolimacji opaski grzewcze na okulary i szukacze, sterowniki do nich, kable akumulator żelowy 7Ah 12V (gratis) ładowarka do akumulatora pudła, dokumenty zakupu 2017 Stan optyki bardzo dobry. Cena sklepowa zestawu 3600zł - nie licząc kosztu opasek grzewczych, regulatorów napięcia, aku i ładowarki. Oferuję za 2500zł Preferuję odbiór osobisty ale możliwa wysyłka kurierem.
  3. Ha... Właśnie sfotografowałem go na szczycie Halicza(1333m) na Połoninie Bukowskiej (czyli na hali). Ale ten Płochacz nic a nic nie był płochy... ? Był jakieś 1.5-2m od obiektywu...
  4. Też pokażę ptaszka... ? który sam podlazł mi pod obiektyw jak posilałem się na Haliczu (Fujinon XF 16-80 mm f/4) I jeszcze dwa robale... ( Venus Optics LAOWA 65 mm f/2.8 2x Macro APO)
  5. БГШ 2.3 x 40 - lornetka którą kupiłem za grosze wiele lat temu - oglądanie gwiazd przez nią niezmiennie daje mi wiele frajdy ?
  6. He... , a może ta cała ''walka" z light polution wcale nie jest takim oszołomstwem.........! Przecież nie wszysto da się załatwić wielokrotną ekspozycją i zdejmowaniem gradientu w photoshop'ie. Rownież aspekt estetyczny się liczy...., nie tylko dla amatora astronomi, ale też dla zwykłego turysty zwiedzającego Rzym nocą. Nie wspomne o innych aspektach... He... , pożyję jeszcze troszkę - popatrzę jak ewoluują poglądy na Astro-Forum.org
  7. Grigo

    Canon 1000D?

    Nie moge się powstrzymać żeby nie dorzucić moich trzch groszy. A to z powodu prezentowanego tu często poglądu w stylu: " Canon, Canon....ponad szystko!". Również musiałem doknać wyboru - jaką lustrzankę kupić. Nie sposób wyrobić sobie pogląd słuchając opinii posiadaczy. Każdy jest zakochany we własnym sprzęcie i ten który posiada będzie wychwalał. Posiłkowałem się więc testami, opiniami i zestawieniami parametrów w internecie (w większości w języku angielskim). Co wybrałem...? Fuji s5pro...! A co za tym idzie - szklarnie Nikon'a - kit Nikkor 18-105 VR. Jako drugą puszkę kupię Nikon D5000 jak trochę stanieje. Nie ma jeszcze testów na jego temat , ale spodziewam się że będzie miał tą samą marycę CMOS , soft i elektronikę co Nikon D90. Polecam fajną stronkę; http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image.../(brand3)/Nikon . Warto zwrócić uwagę na taki parametry jak ; Dynamic Range i Tonal Range. Na pewno jednak do astro-foto lepszy będzie Canon 350D.....!
  8. Wątek popłynął do rynsztoka miejskich slamsów.........................
  9. Dablin jest 2 milionową ,gęsto zaludnioną aglomeracją na wschodnim brzegu.Zachodnii brzeg jst słabo zaludniony i jest tam "cimno jak w d...."A na dodatek Irlandia jest wyspą na Atlantyku co powoduje że powietrze ma niekiedy niezwyklą przejrzystośc - gdy nie pada, nie ma chmur albo mgły. Link który umieściłem powyżej akyualizuje się co 3 godziny.Wyjśnie tylko że tego ranka widoczność był na jakieś 70 km(wg.mojej oceny) Udało mi się widzieć Merkurego na wysokości ok.1,5stopnia nad horyzontem w porannej zorzy.W centralnej Polsce,gdzie wcześniej mieszkałem, chyba niemożliwe!?
  10. Kilkischen ,Co.Clare. Wioska pomiędzy Shannon,Ennis i Limerick-jeden z najlebszych pod względem light pollution obszarów w Europie(mam na myśli raczej całe zachodnie wybrzeże)
  11. Aż się nie mogę powstrzymać, by w tym wątku nie pochwalić się, że dziś "o porannym brzasku"oglądałem sobie Merkurego okiem nie uzbrojonym!!-(uprzednio onaleziony pry pomocy lornetki).Czas obserwacji-pomiedzy 07:15-07:30 czasu lokalnego.Czy komuś w kraju się to udało w ciągu ostatnich kilkunastu dni?Deszczowa Irlandia?! - a tak często mam tu nad głową kawał smolistego nieba usianego gwiazdami - teraz właśnie zimą! Patrzcie co my tu mamy http://www.wunderground.com/global/Region/...ility.html?MR=1 Wniesek:Brać telepy pod pachę i do Irlandii na małe lukanko
  12. Merkury zniknął za dachem odległego budynku,około 1,5* nad linią horyzontu o godzinie 23:35 czasu lokalnego.Dostrzegam go z łatwością niemal codziennie-ostatnimi wieczorami. Widoczność Merkurego w tym wypadku uwarunkowana jest przejrzystością atmosfery.
  13. Ale zdzierstwo w tym polskim Lidlu !! Moje dzieciaki kpiły tą lornetkę za 16.99EUR w Lidlu w Ennis ,Co.Clare,Irlandia---- co po aktualnym średnim kursie do zł:3,8695 daje cenę 66 złotych polskich
  14. Grigo

    Meade 10x50

    Moje dzieciaki kupiły tatusiowi na gwiazdkę to ustrojstwo... za jedyne 16,99 euro (oczywiście w Lidlu) W mojej opinii - rewelacyjny stosunek jakości do ceny! Urzywałem wcześniej rosyjsie TENTO 12x40.W poruwnaniu z nią Mead daje przynajmniej ostre punktowe obrazy gwiazd! Byłaby zacznie lepsza gdyby ją wyczerniono wewnątrz tubusów. Pozdrowka...
  15. Odgrzeję trochę ten temat...ponieważ dopiero teraz na niego natrafiłem. Po wielu miesiącach - znowu mam swobodny dostęp do netu Zpytam: Czy może ktoś na forum ma wyrobioną opinię na temat wsomninych wcześniej lornet firmy Unitd Optics - BA6 series ? Jak są one oceniane w porównaniu do Apogee RA-88-SA (jakość optyki) Oprócz tego który system odchylenia osi optycznej okularów jest lepszy pod względem jakości obrazu - 90* czy 45* ?
  16. ten laptop cos mi zle wybija literki... Co.Clear na zachod od Ennis
  17. Co.Clar na zachodnim wybrzezu Irlandii ! Na zachod od miasta Enneis nad oceanem. Tanie loty do Shannon.Niebo jest tu wyjatkowo przejrzyste-gdy niema zachmurzenia, a na mapie light-pollution czarne pole!!! Dobre miejsce na zlot zimowy-zima jest tu podobno najbardziej pogodna.
  18. Z wielkim respektem dla uczestników tego forum - zwłaszcza tych z kilkuletnim stażem, chciałbym zainicjować nowy wątek, na wcale nie nowy temat. Problem Light Polution - zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem !! Temat był już podjęty w 2003 przez Adama Jesiona http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...yszczenie+nieba A ostatnio przez Binocooler'a http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12099&hl= Sprawa jednak umyka uwadze niniejszej społeczności, jakby niezauważona -a szkoda ! Warto zajrzeć do do artykułów zamieszczonycz AstroNEWS ; http://news.astronet.pl/news.cgi?750 http://news.astronet.pl/news.cgi?1745 http://news.astronet.pl/news.cgi?886 Jak sie zoriętowałem - tworzy się światowy ruch na rzecz przeciwdziałania zjawisku light polutions.I tu znowu kilka linków które wcześniej zamieściłem na forum; http://www.darksky.org/index.html http://www.lightpollution.it/worldatlas/pages/fig1.htm http://irishastronomy.org/ilpac/ Zacytuję fragment jednego z artykułow z AstroNEWS; "Okazuje się, że astronomia to nie jedyna dziedzina, która ucierpi na sztucznym rozświetleniu nocnego nieba. Poważne skutki mogą dosięgnąć zwierząt prowadzących nocny tryb życia, a więc i całej ziemskiej biosfery. Poza tym widok gwiaździstego nieba, będący w rzeczywistości panoramą otaczającego nas Wszechświata, miał zawsze olbrzymi wpływ na ludzką wyobraźnię a tym samym kulturę i sztukę, filozofię i religię, literaturę i naukę..." Słynne stwierdzenie Immanuela Kanta brzmi; Niebo gwiaździste nade mną - Prawo moralne we mnie ....no to jak będziemy mieli nad sobą kiepsko kwiaździste niebo, to jakaż będzie ta nasza moralność - ten nasz moralny zmysł ? Rzucam ten "post" jak małą gałązkę chrustu do zaledwie tlącego się zarzewia - może roznieci się z niego wiekszy płomień... ? Może jakaś dysputa na tym świetnym forum...? Przecież słowa mają moc sprawczą ! A idee zataczają coraz szersze kręgi !! A tak całkiem serio zapytam ; Czy w tym kraju są jacyś ludzie którzy robią coś w tej sprawie , i tylko ja o niczym nie wiem ???
  19. Jeśli pogoda dopisze też wpadnę...w sobote wieczorem ...na kilka godzinek. Pozdrowionka !!
  20. A może Polish Section of Internatinal Dark Sky Association ?
  21. Całkiem poważny topic panie Binocooler - jest to temat boleśnie leżęcy mi na sercu... W USA i Europie tworzy się "obywatelski" ruch ochrony nocnego nieba przed zanieczyszcenien świetlnym. Oto kilka linków: http://www.darksky.org/index.html http://www.lightpollution.it/worldatlas/pages/fig1.htm http://www.lightpollution.it/indexen.html http://irishastronomy.org/ilpac/ W połowie lat siedemdziesiątych na zielonym skwerku pośród blokowiska w 40-tys. mieście Zdunskiej Woli w centrum polski, odnajdywałem gwiazdy, naniesione w Atlasie Nieba...Dobrzyckiego, jako 6-tej wielkości !! No i Drogę Mleczną...Obecnie nie widze gwiazd 4mag na skraju Pabianic, gdzie mieszkam!! Niekiedy mam fantazję - pojechać za miasto by popatrzeć w rozgwieżdżone niebo - łąka na skraju lasu,gdzie niema rzadnych świateł. I jakież rozczarowanie... Najbardziej rzucającym się w oczy elementem widoku nocnego nieba jest brudno-brunatna łuna nad Łodzią. Nocą-gdziekolwiek nie skręcisz w boczną drogę, w poszukiwaniu pięknego nieba-wszędzie napotkasz światła i odległe łuny! A w każdej - nawet najbardziej zapadłej wiosce , wzdłuż jedynej drogi , świecą sodowe latarnie!! To chyba taka mocherowa mentalność - ambicją każdego sołtysa jest by w jego wiosce świciły sodówki..!!! Ostatniej jesieni przebywałem pod Weilburg'iem 70 km na północ od Frankfurt'u...I cóż mogę powiedzieć o niebie ? Że nie było takie brudne!! A to z powodu powszechnego stosowania tam lamp rtęciowych. Lampy sodowe świecą tylko gdzieniegdzie-np.w centrum wsi na głównym skrzyżowaniu , itp. Wiem, bo pracy wieczorem lubiłem wejść na okoliczne wioskowe wzgórze by ukoić duszę widokiem nieba! No tylko te samoloty...snujące się z wolna na niskim pułapie...całe mnóstwo! Widocznie tamtejszym władzom nie obca jest idea czystego nieba-być może stanowi to element szeroko rozumianej ochrony środowiska !? Jeśli można oczekiwać od kogoś by zabrał głos w tej sprawie, w tym naszym zacofanym kulturowo kraju, to będą to właśnie ASTROFANI - podziwiacze rozgwieżdżonego nieba!! Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów
  22. Przeczytałem uważnie cały-obecnie już archiwalny wątek, i nie dowiedziałem się czym różni się C80ED od C100ED ! A bardzo mnie ten temat interesuje ! Noże jednak znajdą sie na forum osoby mające wyrobioną opinię na temat w/w refraktorów ED Celestrona? Krótko mówiąc który lepszy?....bardziej użyteczny? Pozdrówka...! ed
  23. Również ja gratuluję....Jestem Twoim fanem Sumas...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.