Skocz do zawartości

tater

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  212
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

44 Neutral

O tater

 • Tytuł
  Astro-Forum.org
 • Urodziny 07.11.1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 • Facebook / Messenger
  1834797

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Biedrusko k. Poznania
 • Zainteresowania
  astronomia, komputery, capoeira i rowery
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 10", Geoptik 15x70
 1. Nowe bino od TS dla newtona?

  Dzięki i przepraszam za dublowanie tematu, musiałem przeoczyć. Z niecierpliwością czekam na testy.
 2. Hej, niedawno trafiłem na takie cudo od TS: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10297_TS-Optics-parfokaler-1-25---Binoansatz-1-1-Vergroe-erung---voller-Wegausgleich.html Pod linkiem szczegóły techniczne i szereg zalet. Jak myślicie, Święty Graal dwuocznych użytkowników newtonów czy tylko droga zabawka? Może ktoś już czytał o tym lub używał i może się podzielić informacjami?
 3. Apertura vs seeing

  Kiedyś zainteresowałem się zmniejszaniem apertury (podejrzewałem moje poprzednie lustro o złą krzywiznę na brzegach) i trafiłem na takie DIY: http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi?a=diyapodmask Tu trochę więcej teorii: http://www.telescope-optics.net/apodizing_mask.htm Po polsku od kolegi z naszego forum: http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/poprawiamy-kontrast-planetarnych-obserwacji-za-pomoca-maski-apodyzacyjnej/
 4. Bolid 01.09.2015

  Takie 2 linki znalazłem w temacie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8438-barzdzo-jasny-bolid-wysoko-na-niebie/ http://b1.pl/spotted/posty/find/text/komentarze/?post=962006007175875&text=
 5. nowa seria okularow ES

  To prawdopodobnie standardowej konstrukcji 5-elementowe erfle, więc korekcją mogą znacznie odstawać od droższych braci. Średnio opłacalne, chyba że pozytywnie zaskoczą transmisją, wyczernieniem i ogólną jakością wykonania.
 6. Miejscówka w okolicy Poznania

  Nie, Jeziory Wielkie nad nie tak wielkim jeziorem o nazwie... Jeziory Wielkie
 7. Warto przemyśleć to, co pisze Paether odnośnie ilości okularów. Taki duży zestaw trochę kosztuje, a zbyt duża ilość szkieł do wyboru to więcej problemu niż pożytku. Mając lepsze szkła w mniejszej ilości, skupisz się na podziwianiu obrazów, a nie poszukiwaniu tego najlepszego powiększenia, czy szukaniu upuszczonych zaślepek. Plossl GSO to tylko 4 soczewki w 2 grupach, a TS HR to bodajże 6 soczewek w 4 grupach, więc na lepszą transmisję bym nie liczył w przypadku TS HR
 8. Obłoki srebrzyste

  "Trochę" dalej na północ (52° 32'), widziałem jasne NLC w nocy z poniedziałku na wtorek (około 2:20). Były wysoko nad horyzontem, jakieś 45 stopni nawet.
 9. Wprzedaż akcesoriów.

  PW w sprawie Astro-Tech 8 mm
 10. [APOD] Galaktyczne drzewo

  Nie taki mały ten błąd - aż dziwne, że to przeszło niezauważone...
 11. Niezidentyfikowany obiekt kosmiczny

  Prawie na pewno chodzi o ISS, obserwowałem ten przelot, ale jasność wyniosła zdecydowanie poniżej -3 mag.
 12. ASA 12N - astrograf

  Andrzej zwrócił uwagę na wykruszenie zębatki i naszła mnie myśl, czy może to jej fragmenty miały wpływ na powstanie usterki, o którą toczy się tu spór. Bo gdzieś te drobinki musiały się podziać?
 13. Kwadrantydy w tym roku

  Obawiam się, że długo się nie nacieszysz ich brakiem, moje nadzieje na spektakl zasłoniła właśnie idąca od zachodu ciemna kurtyna.
 14. Jowisz 2012/2013

  Jako miniaturka, to pierwsza, a w pełnym rozmiarze druga.
 15. 12H DO PEŁNI :)

  Punkt 2 to krater Arystach, pozostałe jasne punkty również są kraterami i nie wiem skąd to zdziwienie, a chiński lądownik nie znajduje się w zaznaczonych obszarach.
×