Jump to content

Piotr4d

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  2782
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Piotr4d

 1. Do jakiej matrycy? Paweł zaproponował rozwiązanie high end'owe, i słusznie bo to dobry wybór. TS130 f7 ma dedykowany korektor https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12213_TTS-Optics-0-8x-Image-Field-Corrector-2-5--for-Photoline-Apo-130-mm-f-7.html i osobiście w niego bym celował.
 2. Apage 5G, eeee znaczy się LP.
 3. ad. 4. Masz lustrzankę, to i pewnie jakieś obiektywy. Dla EQ5 tuba 200/1000 do długoczasowej fotografii jest za ciężka, do fotografii planetarnej wraz z szybką kamerą np. Asi 120 nadaje się. Jeśli myślisz o foto DS, to na początek przygody obiektyw foto do 300mm będzie dobrym wyborem. Pamiętaj i krótsza ogniskowa tym łatwiejsze fotografowanie.
 4. Przewiduje znikomy wpływ zaświetlenia od Rzeszowa, poza tym księżyc będzie gurował o 2:15. Teleskop można i trzeba wziąć, zerkniemy na księżyc, Jowisza i Saturna. Zabierzcie tylko planetarne okulary.
 5. Też jestem zainteresowany.
 6. Dziś NLC były spektakularne. Niestety pod ręką miałem tylko komórkę, a za statyw robił kosz na śmieci exp. 0,5s Strzyżów.
 7. Prędzej 170mm niż 160mm. Tuba taka... ma 166mm, wiec wystarczy dodatkowe 2-3mm wyściółki z filcu meblowego i będzie wystarczająco sztywno i masz pewność, że nie odkształcenisz tuby.
 8. Księżyc, i wszystko inne zresztą też, będzie taki sam. Tu http://teleskop.astromaniak.pl/ jest symulator gdzie możesz pobawić się parametrami.
 9. Powiększenie wynika z ilorazu ogniskowych teleskopu i okularu. Pole widzenia i ogniskowa są własnościami okularu. Dwa okulary np. 30mm mogą mieć w zależności od konstrukcji diametralnie różne pola widzenia, od 52* dla ploosli do 100* i więcej dla konstrukcji typu Nagler itp.
 10. To może gdzieś w okolicach lipcowego i/lub sierpniowego nowiu uda man się zorganizować. Chyba że jakieś zaćmienie, tranzycik, ostatecznie koniunkcja się trafi w tzw. między czasie No i fajna kometa nam się szykuje, że o perseidach nie wspomnę. Jakiś powód się znajdzie.
 11. Wygląda w miarą naturalnie. Słaby seeing w oczywisty sposób pogarsza detal. W obróbce można wiele zdziałać. Najlepsza do odzyskiwania detalu jest dekonwolucja. Poniżej efekt działania filtra górnoprzepustowego na dodatkowej warstwie z mieszaniem "Łagodne światło" w Photoshopie. Podejrzewam że Gimp też to potrafi.
 12. Daruj sobie te zabiegi, nic z tego nie będzie. Ten reduktor jest bezwartościowy. Wiem!
 13. Reduktor "wyciągnie" komę z brzegów kadru. Albo inaczej- "wciągnie" komę w kadr.
 14. W refraktorach zastosowanie reduktora ogniskowej przesuwa punkt ostrości bliżej obiektywu, a barlow przeciwnie oddala go. W obiektywach powinno być tak samo.
 15. Adam obowiązkowo musi umieścić powyższą infografikę na stronie rezerwacyjnej.
 16. Tak jak napisałeś, przy 135mm PE jest małym zmartwieniem, jednak zastanawiam się o ile EQ3-2 z enconderem na ślimaku będzie lepiej prowadził. Czyż nie lepiej dołożyć prosty guiding do zestawu.
 17. W przypadku obu montaży i podanych parametrach optyki i czasu naświetlania, tylko guding daje pewność, oczywiście w granicach rozsądku, udanych ekspozycji. Dodatkowym kluczowym elementem jest detektor i wielkości pixela, co sumarycznie przekłada się na skalę obrazu. Im mniejszy pixel tym trudniej. Cem25p jest zgrabniejszy i fabryczny ma lepsze parametry prowadzenia, jednak i Heq5 ma swoje plusy.
 18. To czas otwarcia migawki.
 19. Dla wyjaśnienia, dla osób niebywających na zlotach, którym mógłby powstać pejoratywny obraz Przemka. Wiem, że nikt z nas w żaden sposób nie chce umniejszyć jego postaci i nikogo o to nie pomawiam. Przemo to świetny kolega, inteligentny, wesoły i dobry człowiek. Ponadto ma wspaniałą cechę w postaci gromkiego, autentycznego, i wręcz epidemicznego śmiechu, którym nas szczodrze obdarowuje. Przemo jesteś wielki A Propos epidemii . Jestem zdrowy, nie zaobserwowałem u siebie żadnych symptomów zakażenia. ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.