Jump to content

astroartur

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  65
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

23 Neutral

About astroartur

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

375 profile views
 1. Fakt, nie wziąłem pod uwagę, że do gso dają takie:) Co nie zmienia faktu, że: 1. porządna mapa nieba 2. pozniej małe powiekszenie i duże pole (można na tym skończyć lub poz 3 ) do wstępnego namierzenia 3. ewentualne duże powiększenie Gwarantuję, że ilość znajdowanych obiektów zwiększy się dramatycznie:)
 2. A ja ci proponuje kupić okular tak z 25-26 mm 2" jako, że masz niezbyt ciemne niebo. Mam 26 mm i jest to mój ulubiony okular do 8" ogromne pole widzenia idealne do ds i wyszukiwania obiektów. W sumie ten teleskop jest stworzony do okularów 2":) Jedziesz małym powiększeniem a dużym polem i jak coś znajdziesz to zmieniasz na wieksze. Rozlegle ds najlepiej wyglądają właśnie w 2" okularach Do tego obowiązkowo dobra mapa nieba to podstawa. Wtedy znajdowanie obiektów jest o wiele, wiele prostsze. Powodzenia.
 3. Wydaje mi się, że kolega Mariusz ma rację. Co z tego, że ciemne niebo jak takie lustro 8" to kawał teleskopu. Jak obiekt bedzie trochę wyżej nad horyzontem to już widzę jak 8 letnia dziewczynka się zniechęca gimnastykując się bo nie sięga wygodnie do okularu czy szukacza. A taki refraktor już wygodniejszy. Poza ttm cytat ,,...pomysł wydawał się fajny..." i ,,...myślałam bardziej o planetach..." też za tym przemawia.
 4. A może jakaś fajna lornetka? Do wspólnych przeglądów i posiedzeń też dobra. Zawsze można ją skierować byle gdzie i fajnie widać gwiazdy a i jakiś jasny ds się znajdzie. A ido dziennych wypadów sie nada
 5. Synta 8" wcale nie jest aż tak duża. Wchodzi do małego autka ( tuba na tylne siedzenie, montaż do bagażnika) noszenie po schodach to też nie problem tylko trzeba na dwa razy. A całość na miejscowce da się podnieść i przenieść całkiem wygodnie. I nie jestem żadnym siłaczem. Po prostu te 20pare kg w zasadzie każdy podniesie przy odrobinie techniki jeśli nie jest chory czy tam ma problemy z kręgosłupem.
 6. Astrofoto to sztuka! I po to jest opis na początku wątku żeby na fotce nie musiało go być i żebym mógł podziwiać samą zawartość fotki:) można wrzucić drugą wersję z opisami ewentualnie:) Po to się wrzuca foto w internety żeby inni mogli pisać co sądzą. To napisałem:) Zabawne:) i najnazlepiej z opisami drugich opisów jeszcze:)
 7. Te opisy na właściwej fotografii... jakoś się dziwnie ogląda, nie można się skupić bo uwagę od gwiazd odwracają.
 8. Dzięki, pytanie wzięło się z opisu Hyperiona 13mm gdzie jest napisane, że pole 82° jest dobre na papierze. A tu z opini widzę, że nie tylko. Też myślałem, że rozglądanie się w okularze to raczej zaleta.
 9. Masz ES 14 82st?. Jak sprawdza się w obserwacjach takie pole?. Da się je ogarnąć wzrokiem bez krążenia okiem?. Zastanawiam się nad takim okularem ale nie wiem czy ten es 14 chyba 68st nie będzie wystarczajacy.
 10. I kolejna ważna sprawa. Zadaj sobie pytanie czy te mgiełki i plamki (galaktyki, mgławice itp.), które zobaczysz będą Cię satysfakcjonowały. W necie jest dużo symulacji co widać przez teleskop. Bo widoków z kolorami jak z neta nie będzie. Wydaję mi się, że ,,to" się po prostu wie. Ja np. ,,wiedzialem", że niezależnie od tego co zobacze kupię teleskop i będę zadowolony. Bo nocne niebo to pasja. Jak się wyjdzie na dwór i popatrzy w gwiazdy a nie czuje się ,,tego czegoś", to lepiej dać sobie spokój z teleskopami.
 11. Tzn chcesz do maski podpiąć serwo, serwo do pinu arduino, a arduino kablem do kompa (schematycznie?) I żeby to działało z poziomu arduino ide? Pewnie będziesz musiał za każdym razem chcąc zmienić pozycję maski wgrać od nowa program do mikrokontrolera. Prawie jak przycisk:) Spróbuj tak wrzuć taki kawałek kodu. powinno serwo stanąć na 180* i zostać ,,na zawsze" #include <Servo.h> Servo myservo; // tworzy objekt servo do kontroli naszego serwa // na większości płytek można stworzyć takich obiektów 12 int pos = 0; // zmienna do zapamiętania pozycji serwa void setup() { myservo.attach(9); // zdefiniowanie do którego portu podłączone jest serwo } void loop() { for(pos = 0; pos <= 180; pos += 1) // obrót od 0 do 180 stopni { // w krokach co 1 stopień myservo.write(pos); // przekazanie do serwa obrotu o tyle ile jest zapisane w zmiennej 'pos' delay(15); // poczekaj 15ms, aby serwo osiągnęło ustaloną pozycje } Jak chcesz zmienic to wgrywasz drugi kawałek. Powinno wrócić i zostać #include <Servo.h> Servo myservo; // tworzy objekt servo do kontroli naszego serwa // na większości płytek można stworzyć takich obiektów 12 int pos = 180; // zmienna do zapamiętania pozycji serwa void setup() { myservo.attach(9); // zdefiniowanie do którego portu podłączone jest serwo } void loop() { for(pos = 180; pos>=0; pos-=1) // obrót od 180 do 0 stopni { myservo.write(pos); // przekazanie do serwa obrotu o tyle ile jest zapisane w zmiennej 'pos' delay(15); // poczekaj 15ms, aby serwo osiągnęło ustaloną pozycje } } To tak łopatologicznie. Odpisz czy działa (samo serwo)
 12. Czego fotki? Źle przeczytałem i zamiast lusterkiem kątowym próbowałem ustawiać lustrem głównym. Dlatego wątek jest głupi i trzeba go usunąć.:)
 13. Załapałem:) Dlatego chcę usunąć wątek bo jest głupi:)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.