Jump to content

astroartur

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by astroartur

 1. Korekcyjne czy przeciwsłoneczne? Facet, napisz do czego to chcesz. W sensie sprzętu i zastosowania. Albo poszukaj chwile bo wątków z okularami jest tu miliony.
 2. Fakt, nie wziąłem pod uwagę, że do gso dają takie:) Co nie zmienia faktu, że: 1. porządna mapa nieba 2. pozniej małe powiekszenie i duże pole (można na tym skończyć lub poz 3 ) do wstępnego namierzenia 3. ewentualne duże powiększenie Gwarantuję, że ilość znajdowanych obiektów zwiększy się dramatycznie:)
 3. A ja ci proponuje kupić okular tak z 25-26 mm 2" jako, że masz niezbyt ciemne niebo. Mam 26 mm i jest to mój ulubiony okular do 8" ogromne pole widzenia idealne do ds i wyszukiwania obiektów. W sumie ten teleskop jest stworzony do okularów 2":) Jedziesz małym powiększeniem a dużym polem i jak coś znajdziesz to zmieniasz na wieksze. Rozlegle ds najlepiej wyglądają właśnie w 2" okularach Do tego obowiązkowo dobra mapa nieba to podstawa. Wtedy znajdowanie obiektów jest o wiele, wiele prostsze. Powodzenia.
 4. Wydaje mi się, że kolega Mariusz ma rację. Co z tego, że ciemne niebo jak takie lustro 8" to kawał teleskopu. Jak obiekt bedzie trochę wyżej nad horyzontem to już widzę jak 8 letnia dziewczynka się zniechęca gimnastykując się bo nie sięga wygodnie do okularu czy szukacza. A taki refraktor już wygodniejszy. Poza ttm cytat ,,...pomysł wydawał się fajny..." i ,,...myślałam bardziej o planetach..." też za tym przemawia.
 5. A może jakaś fajna lornetka? Do wspólnych przeglądów i posiedzeń też dobra. Zawsze można ją skierować byle gdzie i fajnie widać gwiazdy a i jakiś jasny ds się znajdzie. A ido dziennych wypadów sie nada
 6. Synta 8" wcale nie jest aż tak duża. Wchodzi do małego autka ( tuba na tylne siedzenie, montaż do bagażnika) noszenie po schodach to też nie problem tylko trzeba na dwa razy. A całość na miejscowce da się podnieść i przenieść całkiem wygodnie. I nie jestem żadnym siłaczem. Po prostu te 20pare kg w zasadzie każdy podniesie przy odrobinie techniki jeśli nie jest chory czy tam ma problemy z kręgosłupem.
 7. Astrofoto to sztuka! I po to jest opis na początku wątku żeby na fotce nie musiało go być i żebym mógł podziwiać samą zawartość fotki:) można wrzucić drugą wersję z opisami ewentualnie:) Po to się wrzuca foto w internety żeby inni mogli pisać co sądzą. To napisałem:) Zabawne:) i najnazlepiej z opisami drugich opisów jeszcze:)
 8. Te opisy na właściwej fotografii... jakoś się dziwnie ogląda, nie można się skupić bo uwagę od gwiazd odwracają.
 9. Dzięki, pytanie wzięło się z opisu Hyperiona 13mm gdzie jest napisane, że pole 82° jest dobre na papierze. A tu z opini widzę, że nie tylko. Też myślałem, że rozglądanie się w okularze to raczej zaleta.
 10. Masz ES 14 82st?. Jak sprawdza się w obserwacjach takie pole?. Da się je ogarnąć wzrokiem bez krążenia okiem?. Zastanawiam się nad takim okularem ale nie wiem czy ten es 14 chyba 68st nie będzie wystarczajacy.
 11. I kolejna ważna sprawa. Zadaj sobie pytanie czy te mgiełki i plamki (galaktyki, mgławice itp.), które zobaczysz będą Cię satysfakcjonowały. W necie jest dużo symulacji co widać przez teleskop. Bo widoków z kolorami jak z neta nie będzie. Wydaję mi się, że ,,to" się po prostu wie. Ja np. ,,wiedzialem", że niezależnie od tego co zobacze kupię teleskop i będę zadowolony. Bo nocne niebo to pasja. Jak się wyjdzie na dwór i popatrzy w gwiazdy a nie czuje się ,,tego czegoś", to lepiej dać sobie spokój z teleskopami.
 12. Tzn chcesz do maski podpiąć serwo, serwo do pinu arduino, a arduino kablem do kompa (schematycznie?) I żeby to działało z poziomu arduino ide? Pewnie będziesz musiał za każdym razem chcąc zmienić pozycję maski wgrać od nowa program do mikrokontrolera. Prawie jak przycisk:) Spróbuj tak wrzuć taki kawałek kodu. powinno serwo stanąć na 180* i zostać ,,na zawsze" #include <Servo.h> Servo myservo; // tworzy objekt servo do kontroli naszego serwa // na większości płytek można stworzyć takich obiektów 12 int pos = 0; // zmienna do zapamiętania pozycji serwa void setup() { myservo.attach(9); // zdefiniowanie do którego portu podłączone jest serwo } void loop() { for(pos = 0; pos <= 180; pos += 1) // obrót od 0 do 180 stopni { // w krokach co 1 stopień myservo.write(pos); // przekazanie do serwa obrotu o tyle ile jest zapisane w zmiennej 'pos' delay(15); // poczekaj 15ms, aby serwo osiągnęło ustaloną pozycje } Jak chcesz zmienic to wgrywasz drugi kawałek. Powinno wrócić i zostać #include <Servo.h> Servo myservo; // tworzy objekt servo do kontroli naszego serwa // na większości płytek można stworzyć takich obiektów 12 int pos = 180; // zmienna do zapamiętania pozycji serwa void setup() { myservo.attach(9); // zdefiniowanie do którego portu podłączone jest serwo } void loop() { for(pos = 180; pos>=0; pos-=1) // obrót od 180 do 0 stopni { myservo.write(pos); // przekazanie do serwa obrotu o tyle ile jest zapisane w zmiennej 'pos' delay(15); // poczekaj 15ms, aby serwo osiągnęło ustaloną pozycje } } To tak łopatologicznie. Odpisz czy działa (samo serwo)
 13. Czego fotki? Źle przeczytałem i zamiast lusterkiem kątowym próbowałem ustawiać lustrem głównym. Dlatego wątek jest głupi i trzeba go usunąć.:)
 14. Załapałem:) Dlatego chcę usunąć wątek bo jest głupi:)
 15. Jak usunąć wątek? Czytanie ze zrozumieniem nie idzie mi najlepiej:)
 16. A wyciąg ma być wsunięty czy wysunięty? Ma to znaczenie bo widok cienia jest inny, a jak jest wsunięty to dodatkowo widać w lustrze tuleję wyciągu?
 17. Czytam i pisze żeby kręcić środkową a takiej nie ma.
 18. Dzień dobry wszystkim, Mam problem z kolimacją. Mianowicie w dziale ,,kolimacja teleskopu" mam sytuację z rys 1 i 2. A nie ma w syncie tej centralnej śruby koloru czerwonego. I dochodzę do momentu, że jak bym nie kręcił to zaczyna zmieniać mi się widok w zwierciadle a nie ten cień. Co robię źle. Może ktoś coś wie, miał ten sam problem. U mnie czarny pierścień jest przesunięty w dół i w lewo. I pytanie odnośnie punktu 3 i rys 4. Czy chodzi o poluzowanie śrub na tubie i przekręceniu całej celi z lustrem? Pozdrawiam
 19. Może w takim razie problem jest nieistotny w wizualu i nie ma sobie czym głowy zawracać. Tyle, że przy kolimacji laser napewno co innego pokaże więc tu się trzeba zastanowić. A sprawdzałeś co się dzieje bez dokręcania? Czy widać różnicę?
 20. A jak się to ma w przypadku kolimacji? Bo laser skręcony i nieskręcony świeci gdzie indziej? Jak skolimuje to tak muszę wkładać okulary? Czy to nie ma znaczenia?.
 21. To im większe powiększenie tym większa będzie różnica? Pytam bo powiem szczerze zawsze wkładałem okular i nigdy nie przykręcałem go, bo lubię zmieniać w trakcie obserwacji jednego obiektu powiększenia. A bawiłem się niedawno teleskopem i zauważyłem, że okular włożony do wyciągu nie siedzi równo.:)
 22. W mojej syncie redukcja i okular są mocowane na dwie śrubki. I zauważyłem, że jak złapię na jedną, i dokręcam drugą to odchyla to okular. Kręcenie dwoma na raz nie ma sensu bo okular nie siedzi równo, tj. włożony luźno do wyciągu odstaje. Trzeba trzymać dociśnięty okular jedną ręką i skręcać śrubki. Tak to powinno się robić? Fajnie jest w oświetlonym pokoju a po ciemku czy lichym czerwonym świetle może być ciężko.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.