Skocz do zawartości

megrez23

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 349
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez megrez23

  1. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=71746
  2. megrez23

    Do wizualizowcow

    Strzał w dziesiątkę. Już nie mogę się doczekać na możliwość zrobienia kolejnego szkicu. Nie ważne jest ile czasu to zajmuje i to że, zainteresowanie jest małe w porównaniu z innymi tematami. Kiedyś był zeszyt i zero internetu i było super. Dzisiaj jest zeszyt i internet i jest jeszcze lepiej. Gdybym miał się w to bawić dla "lajków" i nie konczących się dyskusji już dawno bym odpuścił. Podejrzewam, że te nasze wywody czyta wielu wizualowców i fotografów śmiejąc się pod nosem, "Panowie o czym Wy tu gadacie... zatracając sens "postrzegania".
  3. megrez23

    Do wizualizowcow

    A może ludziska szkicują ponieważ ich to po prostu cieszy, nie koniecznie myśląc o doskonałości? Za chwilę myślenie będzie anachronizmem, przecież zastępuje je sztuczna inteligencja. Sukcesów w wypowiadaniu się w każdym temacie, życzę.
  4. 29 września 2023 Po dłuższej przerwie kolejny szkic, tym razem położone na wschodniej krawędzi Księżyca - Morze Smyhta. Pomimo słabych warunków, powiedzmy „stabilności widoku w okularze” i skąpania Łysego w jakiejś syfiastej żółtawej poświacie od razu rzucił się w oko jego obraz. Na poniższym szkicu zaryzykowałem i podpisałem nawet niektóre kratery. Generalnie nie dosyć, że pełnia to jeszcze seeing i w ogóle wszystko skopane. W tych warunkach nawet fluorytowy obiektyw mojego Edka🤣 nie był w stanie uratować sytuacji. Mare Smythii, ma średnicę równą 373 km. Jego nazwa pochodzi od nazwiska dziewiętnastowiecznego astronoma brytyjskiego Williama Henry'ego Smytha. Na północ od morza położony jest krater uderzeniowy Neper, zaś na północny zachód od niego kratery Schubert oraz Schubert B. Na południowym brzegu basenu znajduje się krater Kästner. Jeszcze link do szkicu wspomnianego krateru Neper: https://astropolis.pl/topic/66806-krater-neper/
  5. 15 września 2023 - muszę przyznać, że Saturna w tym sezonie obserwuje już od dłuższego czasu i pomimo tego, że seeing nie rozpieszcza w moich warunkach i trudno o stabilny widok, to jednak Planeta jak zwykle zachwyca swoim wyglądem. Zastanawiam się czy mógłbym zobaczyć więcej w lepszych warunkach moim refraktorem. Poniżej rysunek wykonany z wykorzystaniem okularu Baader Genuine Ortho 6 mm. Saturn jak zwykle w pięknym kolorze, chwilami widoczne fragmenty przerwy Cassiniego oraz cień na pierścieniu. Pozdrawiam Jarek
  6. megrez23

    Asteryzmy

    7. Kąt prosty, asteryzm który z łatwością odnajdziemy w gwiazdozbiorze Wodnika na wschód od znanej i lubianej gromady kulistej M2. Poniższy rysunek z 10 września 2023 powstał na podstawie obserwacji w podmiejskich warunkach balkonowych z wykorzystaniem lornetki Zenith 10x50. Układ podziwia się bardzo przyjemnie, między innymi dzięki obecności gromady kulistej (do naniesienia, której na papier użyłem suchej pasteli - jednym słowem odkrywam świat szkiców astronomicznych na nowo).
  7. megrez23

    Asteryzmy

    6. Spłaszczony Orion - to szósty ze sporządzonej przeze mnie długiej listy asteryzmów do zamieszczania w tym wątku. Odnalazłem go bez problemu w konstelacji Delfina. Obserwacji dokonałem 10 września 2023 używając lornetki Zenith 10x50 w podmiejskich warunkach balkonowych. To bardzo ciekawy układ, być może przedstawia Oriona w dalekiej przyszłości, albo przeszłości. Wiem, że w przypadku takich układów różnie można interpretować to co widzimy, ale dla mnie analogia jest widoczna. Dodam jeszcze, że warunki były całkiem dobre, niebo bezchmurne i duża przejrzystość powietrza.
  8. megrez23

    Asteryzmy

    Zapraszam do wspólnej zabawy.
  9. megrez23

    Asteryzmy

    5. Kolejny asteryzm to znajdujący się w gwiazdozbiorze Wodnika układ czterech gwiazd, który początkowo zaliczano do gromad otwartych. Został on odkryty 4 października 1780 przez Charlesa Messiera i jest oznaczony jako M73, NGC 6994. Układ przypomina literę Y lub V. Obiekt został przeze mnie po raz pierwszy rozpoznany 24 sierpnia 2023 roku. Jest to jak do tej pory najtrudniejszy do zlokalizowania oraz obserwacji z prezentowanych w tym wątku asteryzmów ze względu na małą obserwowaną jasność 9m oraz średnicę kątową 2,8’. Poniższy szkic wykonałem 4 września 2023 korzystając z refraktora ED120 SW, f/7.5 oraz okularu Baader Genuine Ortho 5mm, powiększenie 180x. Niebo było przysłonięte wysokim cirrusem, a seeing w skali Antoniadiego tej nocy oceniam na IV. Układ trzech gwiazd przypominający trójkąt równoboczny jest łatwy do dostrzeżenia w moich podmiejskich warunkach, natomiast wyzerkanie 4 składnika jest nieco trudniejsze. Przyglądając się Messierowi 73 warto także wycelować teleskop w znajdującą się w sąsiedztwie gromadę kulistą M72 oraz wszystkim dobrze znaną (przynajmniej ze słyszenia) mgławicę planetarną Saturn.
  10. megrez23

    Asteryzmy

    4. 24 sierpnia 2023, zachodzący Księżyc w pierwszej kwadrze i niebo zasnute jakimś wysokim cirrusem potęgującym poświatę lamp. Śmiało można rzec, że szału nie było przynajmniej do momentu kiedy odnalazłem kolejny asteryzmu w lornetce Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°. Niezbyt wysoko na drzewami pobliskiego wzgórza, gdzieś na pograniczu Koziorożca i Strzelca dostrzegłem unoszący się w przestrzeni idealnie dopasowany do otocznia magiczny kształt przypominający latawiec. Był to typowo "lornetkowy" asteryzm noszący nazwę Terebellum, co z łacińskiego oznacza świder lub śrubę. Niekiedy układ jest określany jako Herman’s Cross. Poniżej rysunek wykonany na podstawie obserwacji lornetką Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°. Oddaje mniej więcej to co mogłem zobaczyć po raz pierwszy w życiu tamtej nocy.
  11. megrez23

    Asteryzmy

    Nie spodziewałem się, że lornetka, a właściwie dwie lornetki staną się tak pożądanymi narzędziami obserwacji w moim przypadku. No cóż, jeśli bawimy się w obserwację asteryzmów są one nieodzowne. Natomiast świadome obserwacje dużych obszarów nieba nabierają zupełnie innego smaku, niż takie bezwiedne przeglądy nieboskłonu. I o tym będzie ten i kolejny post. 3. Byk (Ciołek) Poniatowskiego to asteryzm znajdujący się w gwiazdozbiorze Wężownika na wschód od gwiazdy β Ophiuchi (Cebalrai) i γ Ophiuchi. Ten układ to wszystko, co pozostało po dawnej konstelacji o tej samej nazwie. Jest podobny do gromady otwartej Hiady o kształcie litery V w zodiakalnym gwiazdozbiorze Byka. Asteryzm tworzą słabe gwiazdy 66, 67, 68, 70 i 73 Ophiuchi. Sądzę, że bez problemu odnajdzie go nawet początkujący obserwator, chociaż w moim przypadku nie było to takie oczywiste od początku, ale o tym poniżej. Poniżej szkic asteryzmu wykonany na podstawie obserwacji z 23,24 oraz 26 sierpnia 2023 przy użyciu lornetek Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36° i Zenith 10x50 5.5° w warunkach podmiejskich balkonowych. Moja przygoda z tym asteryzmem zaczęła się 23 sierpnia br, kiedy w wyniku niedoczytania materiałów znalezionych w Sieci sądziłem, że to po prostu gromada otwarta IC 4665. Dzięki tej pomyłce zawdzięczam powstanie poniższego szkicu wspomnianej gromady: To jeszcze nie koniec całego procesu poznawania tego układu. Następnie, kiedy już przyswoiłem perfekcyjnie całą, jak mi się wtedy wydawało wiedzę, podziwiałem układ składający się z gwiazd: β, γ, 66, 67 oraz 68 Ophiuchi. Wszystko było super do momentu kiedy rozpoczął się proces przenoszenia wrażeń wzrokowych na papier. Nagle minie olśniło, kiedy kolejny raz analizowałem materiały, że jednak to co brałem wcześniej za "ciołka" nim nie jest, a opisywany układ jest tym symetrycznym o kształcie litery V. Powyższa grafika to właściwie złożenie dwóch pol widzenia lornetki Zenith 10x50 5.5°, widok w lornetce Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36° to już totalny odjazd w krainę wyobraźni.
  12. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=71161
  13. megrez23

    Asteryzmy

    2. Kolejnym, znacznie trudniejszym do odnalezienia i obserwacji jest asteryzm "muchomor lub diament delfina". Jest to niewielki obszar o rozmiarach 13' x 10', który zlokalizujemy w tymże gwiazdozbiorze. Jego charakterystyczny kształt doskonale widać już przy powiększeniu 28x, w moim przypadku z wykorzystaniem okularu SWA 32mm FOV 70°. Poniższy szkic wykonałem 26 sierpnia 2023 w warunkach podmiejskich – balkonowych, przy bezchmurnym niebie o przejrzystości 5/6. Wykorzystałem refraktor ED120 SW - f/7.5 zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA. W czasie obserwacji zastosowałem powiększenie 86x, na które pozwala mi okular Pentax XL 10.5 mm. Posiadacze większych teleskopów jako bonus powinni dostrzec niewielką galaktykę NGC 7025. Do końca nie jestem pewien czy mi się udało ją wyłuskać z tła w moich warunkach. Jeśli tak, to była to delikatna smużka odchodząca od jednej z gwiazd. Ma ona jasność 12,9m i rozmiary 1,9' x 1,2'. "Muchomor" jest niewątpliwie kolejnym układem, któremu warto się przyjrzeć uważnie.
  14. 23 sierpnia 2023 Warunki podmiejskie – balkonowe, niebo czyste, przejrzystość 5/6, seeing Ant. IV. Refraktor ED120 SW - f/7.5 zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA. Poniżej rysunek gromady otwartej IC 4665 znanej również jako Trójząb Posejdona z wykorzystaniem okularu SWA 32 mm FOV 70° (28x). Szkic wykonany na czarnym papieże długopisem żelowym.
  15. Trochę pomarudziłem i snułem przepowiednie w poprzednim poście, taki ze mnie osiedlowy Wernyhora, a tu wyskakuje jak królik z kapelusza kolejny szkic z 19 sierpnia 2023. Warunki podmiejskie – balkonowe, tradycyjnie wykorzystałem refraktor ED120 SW - f/7.5, zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA. Poniżej rysunek gromady otwartej M15 z wykorzystaniem okularu SWA 26 mm FOV 70°, powiększenie 35X. No co tu wiele gadać, "maleństwo".
  16. megrez23

    Asteryzmy

    Asteryzm – w astronomii, układ gwiazd tworzący na sferze niebieskiej pewien widoczny wzór, jednakże nie zaliczany do któregokolwiek z oficjalnych gwiazdozbiorów. Asteryzm to części jednego gwiazdozbioru oficjalnego lub sąsiadujących ze sobą. Gwiazdy tworzące asteryzm zwykle nie są ze sobą w żaden sposób fizyczne powiązane, a ich pozorna bliskość jest jedynie wynikiem rzutowania na sferę niebieską z punktu odniesienia obserwatora na Ziemi (lub innego punktu odniesienia. Powyżej definicja, a w kolejnych postach postanowiłem przedstawiać szkice asteryzmów. Dla wielu to temat dobrze znany, niejednokrotnie opisywany, ale dla mnie to prawdziwa terra incognita i dlatego ten temat. 1. Jako pierwszy, jeden z najbardziej znanych Collinder 399, Cr 399, czyli popularny „wieszak”. Odnajdziemy go z łatwością w gwiazdozbiorze Liska. Moja obserwacja i szkic pochodzi z 19 sierpnia 2023, warunki podmiejskie – balkonowe. Wykorzystałem refraktor ED120 SW - f/7.5, zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA. Rysunek uwzględnia pole widzenia okularu SWA 32mm FOV 70°, powiększenie 28X. Dostrzegłem również gromadę otwartą NGC 6802 (rysunek), trochę lepiej widoczną w SWA 26mm FOV 70°, powiększenie 35x. To chyba tyle na początek. Pozdrawiam Jarek
  17. TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Cześć. Jak w temacie kupię. Taki jak poniżej: https://teleskopy.pl/Filtr-słoneczny-szklany-5,81--(Orion,--07710)-teleskopy-6089.html Pozdrawiam Jarek

    99 zł

  18. Zmienia się moja balkonowa miejscówka. Blok po prawej, parking pod balkonem. Ciekawe, czy widoki nocnego nieba, którymi mogłem cieszyć się ostatnio zostaną tylko wspomnieniem? Obawiam się, że lampy uliczne przeszkadzające w obserwacjach będę wspominał z rozrzewnieniem. Wkrótce się przekonam. BDI będzie na pewno gwoździem do trumny. To co mam teraz to full wypas.
  19. 14 sierpnia 2023 Kolejne skromne szkice balkonowe. Tym razem M27 i M71 podziwiane w szerokim polu okularu SWA 32mm FOV 70°. Pomimo wielu ograniczeń mojej miejscówki można siedzieć i gapić się długi czas w niebo usiane gwiazdami, a już gęste obszary Drogi Mlecznej sprawiają wrażenie "siania obrazu" - przecież patrzymy na mrowie gwiazd. Poniżej ledwie namiastka urokliwych obszarów Naszej Galaktyki. Pozdrawiam Jarek
  20. Wrzucam kolejne szkice z 12-ego sierpnia znanych obiektów z wykorzystaniem filtra Orion Ultra Block 2 cale. Poniżej mgławica Omega i Orzeł widoczne w SWA 26mm FOV 70°.
  21. 12 sierpnia 2023 Przedstawiam dwa z czterech szkiców wykonanych w trudnych warunkach miejskich /bardziej podmiejskich/ balkonowych moim refraktorem ED120 Sky-Watcher tym razem z wykorzystaniem dwucalowego filtra Orion Ultra Block. Co tu dużo pisać, sami zobaczcie różnicę porównując poprzednie szkice. Dodam tylko, że rysunki mgławic zostały najpierw naniesione na uprzednio wydrukowane fragmenty atlasu, a następnie w domowym „zaciszu” przeniesione na kartki z bloku technicznego. Pozwala to skoncentrować się na kształcie i proporcjach obserwowanego obiektu nie tracąc czasu i energii na nanoszenie gwiazd. Co prawda filtr wycina słabsze gwiazdy, ale coś za coś. Poniżej przykłady z „brudnopisu”. Mgławica Laguna z wykorzystaniem filtra wygląda naprawdę imponująco, widoczne są cztery obszary mglistych poduszek, w jednej z nich jest widoczna gromada otwarta NGC 6523 (pięknie widoczna, zwłaszcza bez filtra). Co do Trójlistnej Koniczyny, to zaryzykowałem i zaznaczyłem położenie jej płatków, które jak się okazało są ułożone jak na moim szkicu. Z początku myślałem, że to sugestia, ale po sprawdzeniu jest jak na szkicu. Warunki naprawdę bardzo dobre, widoczne ramię Strzelca przedzielone ciemnym pasem oraz zagęszczenia gwizd. Seeing Ant. IV, Saturn w lekkiej poświacie zerkając nań przez teleskop. c.d.n.
  22. megrez23

    SWA 38 mm FOV 70

    TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Cześć. Jak w temacie kupię. To jest poniższa seria. https://agenaastro.com/agena-2-super-wide-angle-swa-eyepiece-set.html Pozdrawiam Jarek

    99 zł

  23. Testuję w swoich warunkach balkonowych Oriona UltraBlock 2 cale. Najlepsze efekty widać w obserwacji mgławicy Laguna i Omega, następnie w Trójlistnej, a na koniec poprawa widoczności mgławicy Orzeł. Sprzęt SW 120ED, okulary SWA26 FOV70, BCO18 oraz Pentax XL 10,5. Pryzmat Baader 1,25 lub SW dielektryk 2 cale. Na pewno warto mieć taki filtr na początek! Orion SkyGlow 2 cale jest bardziej subtelny w poprawie widoczności. Pozdrawiam Jarek
  24. TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Cześć. Jak w temacie kupię. Pozdrawiam Jarek

    99 zł

  25. TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Cześć. Jak w temacie kupię. Pozdrawiam Jarek

    99 zł

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.