Jump to content

dja.obserwator

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  323
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dja.obserwator

 1. Wcześniej posiadałem Celestrona 20x80 była za jasna i małe pole widzenia
 2. Polecam DeltaOptical 10x50 Silver https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-silver-10x50
 3. Gwiazdka dość w głębokim minimum poniżej nawet 9.5 mag
 4. Aktualizacja krzywej fazowej dla SU Cyg
 5. Moje obserwacje. aktualizacja krzywej fazowej
 6. 61 Cygni jedna z najbliższych układów karłowatych gwiazd podwójnych. Znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, w odległości ok. 11,4 lat świetlnych od Słońca. Odkryty w 1659 przez polskiego astronoma Jana Heweliusza. Do układu 61 Cygni należą dwa składniki A i B. Składnik A to karzeł typu widmowego K5V o masie 0,7 masy Słońca, promieniu 0,72 promienia Słońca, jasności 0,085 jasności naszej Dziennej Gwiazdy. Temperatura powierzchni tej gwiazdy to 4450 K, jasność wizualna 5.2 mag. Składnik B jest również karłem o typie widmowych K7V,o jasności wizualnej 6.1 mag, masie 0,63 masy Słońca, promieniu 0,67 promienia Słońca i jasności 0,039 jasności naszej Dziennej Gwiazdy. Jego temperatura powierzchniowa jest nieco niższa od temperatury składnika A i wynosi 4120 K. Obie gwiazdy obiegają wspólny środek ciężkości w czasie 653,2 roku; dystans jaki je dzieli to 84 au. 61 Cygni jest gwiazdą o jednym z największych ruchów własnych, w ciągu 150 lat przesuwa się na ziemskim niebie o mniej więcej długość średnicy tarczy Księżyca. Obydwa składniki układu są gwiazdami zmiennymi – 61 Cygni A jest gwiazdą zmienną typu BY Draconis, zaś 61 Cygni B gwiazdą rozbłyskową. Jest pierwszą gwiazdą, której odległość od Ziemi określono w 1841 roku.
 7. W te ciepłe letnie dni,wysoko nad horyzontem w północnej części gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy,zachęcam do obserwacji gwiazdy zmiennej,a mowa o Z UMa (Z Ursae Majoris). Gwiazda została odkryta przez Dr ES King,odkryta dopiero w 1904 roku. To gwiazda zmienna półregularna SRB,która w ciągu 195 dni zmienia swój blask od 6.2 do 9.4 v mag. Ze średnią 7.2 - 8.9 v mag. Możemy zaobserwować maksima główne jak i wtórne. Gwiazda o typie widmowym M5,to czerwony chłodny olbrzym o temperaturze około 2500 kelvinów,to znaczy że gwiazda jest dużo chłodniejsza od naszego Słońca. Gwiazda to już opuściła ciąg główny,która już wypaliła swój wodór przemieniając w hel,potem węgiel i w tlen Gwiazda posiada dwa okresy 195 dni i 205 dni. Gwiazdę można odnaleźć 3 stopnie na wschód od jasnej gwiazdy (Delta). Jak widać poniżej na krzywej jasności AAVSO,obecnie blask gwiazdy jest w głębokim minimum. Zachęcam do obserwacji i udanej pogody. JDAA to moje obserwacje niebieskim krzyżykiem źródło: krzywa AAVSO,mapka Sky Charts (CdC)
 8. Diagram Hertzsprunga-Russella (H-R) – wykres klasyfikujący gwiazdy. Został skonstruowany w 1911 r. przez E. Hertzsprunga, a w 1913 r. udoskonalony przez H.N. Russella. Jak widać poniżej na diagramie Russella,nasza gwiazda dzienna czyli Słońce jest widoczna gdzieś pośrodku,w typie widmowym G2. Czyli temperatura Słońca wynosi 5800 kelvinów Gwiazdy ciągu głównego typu widmowego od B do F są bardzo gorącymi gwiazdami od naszego Słońca i dużo jaśniejsze. Gwiazdy typu od K do M są dużo chłodniejsze od naszego Słońca,ale za to czerwonymi nadolbrzymami. Pozdrawiam Obserwator gwiazd zmiennych
 9. Jak widać na diagramie HR poniżej,nasze Słońce jest typu widmowego G2,to znaczy że jej temperatura wynosi 5800 stopni kelvinów Jak widać gwiazda zmienna X Cyg podczas maksimum staje się wtedy jaśniejsza i gorętsza od naszego Słońca.
 10. X Cyg jej typ widmowy to F7 - G8,podczas pulsacji jej temperatura podczas pojaśnienia w maksimum wynosi 6600 stopni kelvinów,a do minimum staje się chłodniejsza od Słońca wynosząca jej temperatura spada do 5200 stopni kelvinów
 11. Ależ też może być tak,że w gwieździe mogą być jakieś zakłócenia w procesie pulsacji,jakieś gwałtowne nieregularne i wtedy maksimum może się opóźnić albo przedłużyć i wtedy maksimum jasności na krzywej fazowej może być przesunięte w lewo lub w prawo względem 0 - 1 Faza. Z gwiazdami zmiennymi jest różnie o dość chaotycznym zachowaniu w jądrze gwiazdy czyż nie prawda
 12. Ten układ zaćmieniowy jak na dużą amplitudą jasności,najlepiej obserwować przez lornetkę 10x50 o dużym polu widzenia
 13. Ogólnie należy dodać że,ten układ zaćmieniowy 68 Her to szybkie rotujące gwiazdy który składnik A jej prędkość rotująca to 145 km/s,drugi składnik B jej prędkość rotująca wynosi 105 km/s. W przybliżeniu nasze Słońce rotuje zaledwie 19,4 km/s. Tam musi zachodzić do silnego promieniowania rentgenowskiego podczas rotacji gwiazd i dużej temperatury.
 14. 68 Herculis (68u Her) lub (u. Her) to gwiazda zmienna zaćmieniowa,ten układ zaćmieniowy jest położony w centralnej części gwiazdozbioru Herkulesa,gwiazda jest położona na zachód od czworoboku gwiazd Herkulesa. Gwiazda została odkryta przez J. Schmidt w 1869 roku. 68 Her,to podwójny układ zaćmieniowy typu Algola (EA). Jest oddalona 665 lat świetlnych od Słońca. Współrzędne położenia gwiazd RA: 17:17:19.60, Dec: +33:06:00.0, Gwiazda składnik A,jest niebiesko-białą gwiazdą ciągu głównego typu widmowego B1.5V,to znaczy że jest bardzo gorącą gwiazdą o temperaturze jej powierzchni 19 000 stopni kelvinów wow! Jest jaśniejsza 1300 razy od naszego Słońca,a jej masa wynosi 6.8 mas Słońca. Gwiazda obraca się prędkością obrotową 145 km/s. Nasze Słońce jest typu widmowego G2 o temperaturze 5800 stopni kelvinów,jak widać poniżej na diagramie,jest duża różnica gwiazd Drugi składnik B,jest również niebiesko-białą gwiazdą ciągu głównego typu widmowego B5.to znaczy że jest również gorącą gwiazdą o temperaturze jej powierzchni 11 000 stopni kelvinów wow! Jest jaśniejsza 160 razy od naszego Słońca,a jej masa wynosi 2.8 mas Słońca. Gwiazda obraca się prędkością obrotową wynoszącą 105 km/s. Te dwie gwiazdy są bardzo blisko siebie,że przypominają układ zaćmieniowy typu Beta Lyrae. Można zaobserwować zaćmienie główne jak i wtórne. Do zaćmienia dochodzi co 2 dni,a czas trwania zaćmienia głównego wynosi 13 godzin. Jej zmienność podczas zaćmienia wynosi od 4.69 - 5.37 V mag,wtórny 4.93 V mag. Ten układ gwiazd posiada trzeci składnik gwiazd o jasności 10 mag,ale nie ma nic wspólnego zaćmieniami. Podczas obserwacji przez lornetkę,gwiazda widoczna o niebiesko-białą barwą Podczas zaćmień,gwiazdę obserwuj co 15-20 minut,poza zaćmieniami raz na noc. Przewidywane najbliższe zaćmienia główne jak i wtórne http://www.as.up.krakow.pl/minicalc/HERU.HTM Zachęcam do obserwacji i udanej pogody.
 15. Podczas jej wzrostu jasności w maksimum,jej temperatura wtedy wzrasta do 6400 K. W porze wiosennej i letniej zachęcam do obserwacji tej gwiazdy zmiennej.
 16. Wtedy zaobserwowałem ją lornetką 20x80 SkyMaster
 17. Aktualizacja krzywej fazowej dla X Cyg
 18. Aktualizacja krzywej fazowej dla S Sge
 19. Według biuletynu AAVSO,maksimum dla R Ser wypada w połowie Czerwca 2019 roku
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.