Jump to content

Szymoff

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  564
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Szymoff last won the day on May 8 2020

Szymoff had the most liked content!

Community Reputation

1656 Excellent

1 Follower

About Szymoff

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 12/19/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mszczonów
 • Sprzęt astronomiczny
  OO VX 8", NEQ-6, Canon EOS 450d mod, Canon EOS 450d mono IDAS LPS D1, eq-2 refraktor 70/700, nikon d5100, celestron neximage vga 640x480, Atik 16ic,

Recent Profile Visitors

4721 profile views
 1. Sama galaktyka bardzo fajna chyba w tej agresywnej wersji nawet bardziej mi się podoba. Jest wrażenie trójwymiarowości. Co do gwiazd to faktycznie nie bałdzo, tło też bym oszczędził jak dla mnie zbyt mocno odszumione. Wtedy co wisiał ten pył też próbowałem coś robić ale materiał był słabiutki i nic ciekawego z tego nie wyszło.
 2. Ja kiedyś z archaicznego canona 450D paliłem 19x20min https://astropolis.pl/topic/64785-głowa-małpy-z-canona/ więc przy ASI chyba powinno tyle materiału wystarczyć.
 3. Szymoff

  M51

  One shot colour nabiera nowego znaczenia
 4. Szymoff

  M51

  Dla mnie tło jest w sam raz. Jestem z tych co nie lubią nadmiernego odszumiania. Fajnie się sprawuje ta kamerka.
 5. Widzę, że tu czasem lepsze fotki lądują niż w galerii. Super detal!
 6. Nie sprzedasz nie masz 20 postów
 7. A ja napisze trochę inaczej. Przeważnie przy tak niskim budżecie kończy się poleceniem lornetki. Ja wiele lat temu mając lornetkę radzieckiej produkcji wcale nie rozwijałem swojej pasji. Może to wina samej lornetki lub braku statywu a może nie byłem wtedy jeszcze gotowy (ciężko powiedzieć). Dopiero jak dostałem w prezencie coś czego chyba nikt na forum nie poleci a mianowicie refraktor 70/700 na montażu eq-2, moja pasja wręcz eksplodowała. Wtedy niewiele wiedziałem o teleskopach ale marzyłem o tym żeby takowy posiadać. Jak już go dostałem to zadziałał taki efekt WOW, że to TELESKOP, że ma oku
 8. Najpierw kalibracja żeby PHD wiedział, że jak ruszy montażem w te stronę to gwiazdka poruszy się tak a jak w te stronę to tak. Jakbyś obrócił kamerkę guidera to musisz przeprowadzić ponowną kalibrację a jak nie ruszasz nic przy guiderze to przy kolejnych sesjach kalibrację możesz (ale nie musisz) sobie odpuścić. Jak już się skalibruje to możesz przestawić montaż na obiekt, który chcesz focić. Po dograniu kadru w PHD wybierasz gwiazdkę lub multistar guiding i uruchamiasz guiding. Później się denerwujesz że przyszły chmury i ciągle gubi gwiazdkę. Rozłączasz setup i znosisz do domu.
 9. Jeżeli chodzi o APT to ma on wbudowaną listę obiektów więc można z tego korzystać zamiast z planetarium poza tym możesz dodać swoje obiekty do listy co ułatwia życie jak chcesz naświetlać ten sam obiekt w kolejne dni. Ja jeżeli naświetlam jakiś nowy obiekt to planuję sobie w Stellarium. Tam ładnie widać jak wpasuje się on w kadr. Stellarium można sobie zsynchronizować z APT dzięki czemu po zrobieniu plate solve w APT możesz podejrzeć w stellarium czy kadr wygląda dokładnie tak jak sobie założyłeś czy trzeba przesunąć albo obrócić. Jak jest już tak jak chesz to możesz zapisać położen
 10. Fotka robiona przez Newtona Orion Optics 200/900 na montażu NEQ-6 opaskowanym. Canon 450D Mono chłodzony lodóweczką. Niestety przy mocniejszym wyciąganiu materiału z tego Canona trzeba się nagimnastykować bo operacja debayeryzacji odcisnęła piętno na matrycy a nie wszystko da się zdjąć flatem. Co do ekspozycji to wszystko palone klatkami po 5min. Przydałoby się 10-15min ale przy tak niepewnej pogodzie szkoda było stracić taką klatkę. Halpha 7nm - 47x300s SII - 50x300s OIII - 42x300s Kiedyś robiłem h alpha tym canonem ale dużo dłuższe klatki i więcej materiału to i o
 11. Testowa fotka Canonem 450d Mono w palecie HST. Niestety pogoda nie dopisywała więc nie udało się uzbierać wystarczającej ilości dobrego jakościowo materiału. Część była zbierana przy księżycu a część między chmurami. O ile Wodór wyszedł jako tako to tlen wyglądał jakby był robiony przez mgłę. Nie uda się w tym roku już nic dozbierać więc fotka musi wylądować tu.
 12. Hej, Wiem, że już gdzieś padło to pytanie a tu nie znalazłem. Czy DreamFocuser współpracuje z NINA?
 13. A ja ciągle nie mogę wyjść z podziwu, że ludzie z Warszawy takie fotki robią i zawsze z przyjemnością patrzę na nowe zdjęcie z projektu taras. Przecież u ciebie przed wyjściem na balkon nocą trzeba się nasmarować kremem z filtrem a nie mając zegarka to człowiek by nie wiedział czy to już noc czy jeszcze dzień.
 14. Kształt gwiazd na twoim zdjęciu to nie tylko kwestia guidingu ale przede wszystkim kolimacji. Zauważ że w różnych częściach kadru gwiazdy masz rozjechane w różnych kierunkach i przybierają różne kształty. Przesunięcie kadru to pewnie kwestia tego, że rozłączałeś guiding i eksperymentowałeś w trakcie sesji ewentualnie PHD zgubił gwiazdę (widać, że na poszczególnych screenach prowadził na różne gwiazdy). W innym przypadku jeżeli ciągle prowadziłby na te same gwiazdy a montaż realizowałby komendy to kadr powinien być zachowany. Czy korzystałeś z asystenta guidingu w PHD?
 15. Skoro gwiazda ucieka na taką odległość w tak krótkim czasie to dlaczego na wykresie w PHD jest tak pięknie? Przy takim ruchu gwiazdy wykres powinien wyglądać jak zapis EKG nastolatka po dopalaczach a nie jak u nieboszczyka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.