Jump to content

Szymoff

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  423
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Szymoff last won the day on April 5

Szymoff had the most liked content!

Community Reputation

1,228 Excellent

About Szymoff

 • Rank
  Altair
 • Birthday 12/19/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mszczonów
 • Sprzęt astronomiczny
  OO VX 8", NEQ-6, Canon EOS 450d mod, Canon EOS 450d mono IDAS LPS D1, eq-2 refraktor 70/700, nikon d5100, celestron neximage vga 640x480, Atik 16ic,

Recent Profile Visitors

2,603 profile views
 1. Ja ładnych kilka lat temu próbowałem swoich sił z tym programem. Fajne w nim było to, że można było używać webcama z podglądem na żywo. Ustawienie na biegun jest w nim jednak dość czasochłonne i z tego co pamiętam wymagało przynajmniej kilkunastu minut. Jest też taki fajny programik ASTROTORTILLA, w którym ciekawie jest rozwiązany sposób ustawienia na biegun. W nim nie musisz czekać 10minut żeby zobaczyć jak zdryfowała gwiazda. Najszybsze i wystarczające jest chyba ustawienie bieguna za pomocą EQmoda. Teraz już tylko tak ustawiam i zajmuje to chwilkę.
 2. No to celowaliśmy ostatnio w ten sam obiekt. Tylko u mnie ślizgał się tuż nad drzewami i lampami ulicznymi (dużo bym dał żeby to była stodoła:-). Ja zebrałem zaledwie 1,5h (klatki po 90s) i za cholerę nie dało się z tego czułek wyciągnąć. Nawet na negatywie nic nie da się dopatrzeć, także w moim przypadku 1:0 dla Arp 244 a u ciebie czułki widoczne jak na dłoni. Na tyle jednak mnie ten obiekt urzekł, że na pewno do niego wrócę w przyszłości.
 3. Ze względu na silne porywy wiatru. Dzięki temu miałem więcej klatek, z których mogłem coś wybrać.
 4. Wydawało się, że będzie łatwy obiekt ale jednak łatwo nie było. Przydałoby się drugie tyle materiału żeby wyciągnąć halo no i pewnie lepsze niebo. W przyszłości trzeba będzie podejść jeszcze raz do tego obiektu. Orion Optics VX8 - NEQ-6 - CANON 450D MOD - 90x240s
 5. Szymoff

  M101

  Szczegół i kolorystyka wyglądają bardzo fajnie. Jedynie co to może udałoby się powalczyć troszkę z kolorowym szumem na galaktyce ale to dosłownie troszeczkę?
 6. O samej lodówce pisałem tu: Jakbym teraz robił to nie dawałbym regulatora temperatury i tak temperaturę na matrycy podaje APT a to jest najważniejsze. Od dłuższego czasu przymierzam się też do zrobienia lodówki do swojego nikona D5100 tylko czasu nigdy nie ma a tam będzie jeszcze inna konstrukcja mam nadzieję że bardziej wydajna i lżejsza.
 7. To Canon z usuniętą maską Bayera z matrycy. Dodatkowo był jeszcze chłodzony. Może być też zastanawiająca ta dysproporcja koloru do luminancji ale to wnikało z kiepskich warunków przy naświetlaniu koloru. Przechodziły chmury i seeing też był słaby. Nie przestawiałem więc teleskopu na inny obiekt tylko do oporu paliłem kolor na tym.Finalnie udało się wybrać całkiem sporo klatek.
 8. Wreszcie trochę pogodnego nieba ale mimo to nie przypuszczałem, że z materiału cokolwiek wyjdzie. W trakcie sesji mocno wiało i wykres guidingu nie wyglądał za ciekawie. Ostatecznie jednak coś tam widać. Wybór padł na Galaktykę Sombrero, której nigdy jeszcze nie naświetlałem. Zawsze przypominałem sobie o niej po czasie. Orion Optics VX8 - NEQ-6, CANON 450D MONO 22x240s + kolor Canon 450d Mod - 62x240s
 9. Jakieś takie bardzo przyjemne w odbiorze.
 10. Mimo wszystko widać różnicę i to sporą.
 11. Nie jasno się wyraziłem, mi chodziło o szufladę filtrową do body Nikona i łączenia z teleskopem te szuflady do łączenia obiektywów Nikona z astrokamerką widziałem. Czy jest coś takiego do Nikona: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6025_TS-Optics-Canon-EOS-T-Adapter-with-Filter-Quick-Changer---Low-Profile.html?
 12. Właśnie w przypadku tego modelu potrzebny jest kabel USB który jest z aparatem i dodatkowo drugikabelek, który trzeba sobie dorobić/dokupić Czyli większe kombinacje niż w przypadku Canona:-) Nie odradzam Nikona. Wiadomo, że niektóre modele wyjątkowo dobrze sprawdzają się w fotografii nocnej. W przypadku tej marki trzeba będzie się jednak wykazać większą inwencją twórczą.
 13. W przypadku Nikona D5100 uważaj na upgrade firmwarea. Po upgradzie nie można używać baterii innych producentów niż Nikon (da się to jednak obejść jak poczytasz w necie). Ten problem dotyczy chyba tylko dwóch modeli Nikona ale niestety w tym Nikona D5100. Miałem z tym trochę komplikacji jak chciałem dorobić zasilanie sieciowe, na które pewnie wcześniej czy później będziesz chciał przejść. Druga sprawa gdy będziesz chciał zautomatyzować sesję za pomocą np.APT - astro photography tool, będziesz musiał dokupić drogi kabelek do połączenia aparatu z komputerem albo zrobić go samemu. Gdy zaczynałem z astrofoto było kiepsko jeżeli chodzi o wsparcie dla Nikonów dlatego do astro kupiłem Canona. W tej chwili jest lepiej ale nadal nie aż tak dobrze jak w przypadku Canona. Dużo akcesoriów jest dostępne głównie do Canona. Przykładowo dla Canonów są tak zwane Clip filtry, które łatwo znaleźć nawet z drugiej ręki. W przypadku Nikona coś się pojawia ale do formatu DX nie spotkałem (być może są). Do Canona są szuflady filtrowe (do Nikona nie spotkałem) itd.
 14. Szczegół na galaktykach powala na kolana. Piękne zdjęcie.
 15. Materiału nie jest tak mało ale na pewno tak jak mówisz warunki zaważyły. W mniejszej skali fajnie wygląda. Ostatnio przy delikatnych cirrusach próbowałem coś naświetlać ale z materiąłu nic ciekawego nie dało się wyciągnąć i wylądował w koszu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.