Jump to content

Szymoff

Społeczność Astropolis
 • Posts

  613
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Szymoff

 1. Wiem na pewno, że obiektyw reaguje na komendy z poziomu APT. Sprawdzałem tylko na sucho w dzień z ciekawości. Nie wiem jak to wygląda z autofocusem bo do tego potrzeba gwiazdy ale podejrzewam, że też nie powinno być problemu.
 2. Fajna, przyjemna w odbiorze fotka.
 3. Ja też tylko sprzęt policzyłem. Nie głosowałem na czuja tylko najpierw mniej więcej wszystko rozpisałem. Dobrze zrobiłem bo bym zagłosował źle. Nie przypuszczałem że wskoczyłem już do przedziału 20-30k a jeszcze nie mam dedkowanej kamery. Także panowie przed głosowaniem policzcie bo z tego co patrzę to chyba nie tylko mi wydawało się, że wydałem mniej.
 4. Jednak nie powinienem na gorąco wrzucać fotki. Zawsze stosowałem zasadę przespania się po obróbce i zerknięcia chłodnym okiem bo wtedy sporo można wyłapać. Dodałem trochę koloru. Chyba teraz jest lepiej.
 5. Wypadało by coś wrzucić ale jak się patrzy ostatnio na zalew prac na tak wysokim poziomie to aż człowiekowi głupio, wyjeżdżać ze swoimi wypocinami. Mam troszkę opóźnienia z obróbką i tu prezentuję to co zbierałem na przełomie czerwca i lipca. Kolejne podejście do narrowbandu i znowu trochę zbyt ambitny obiekt pod moje niebo i rejestrator. O ile w Halpha, Canon wciąga fotony jak koń owies o tyle przy siarce czy tlenie już wybrzydza jak dziecko przy marchewce z groszkiem (gwiazdki mniam, mniam a siarka i tlen ble). No ale nie jest tak źle jak przy SH2-170 i tu mimo wszystko coś tam się zarejestrowało. Przy pierwszych próbach widzę, że w palecie Hubble'a też coś skromnego powinno wyjść. Na razie prezentuję Halpha i HaRGB. Orion Optics VX8 - NEQ-6 - CANON 450D MONO MOD chłodzony - Halpha 7nm -26x1200s ISO800, CANON 450D MOD chłodzony RGB - 4h
 6. Są dwie szkoły. Jedni lubią odszumiać aż do rozmycia szczegółu i pojawienia się kisielu w tle a inni wolą zostawić trochę szumu i oszczędzić szczegół. Ja osobiście wolę delikatny szumek. Takie zdjęcie wydaje się bardziej naturalne i ostrzejsze.
 7. Przymierzam się od dłuższego czasu do tego obiektu ale musiałbym się ruszyć gdzieś w teren bo ode mnie nic rozsądnego z tego nie wyjdzie. Ty pewnie gdzieś pod ciemnym niebem zbierałeś materiał? PS. Z canona to przynajmniej w kolorze a nie w szlachetnych barwach wikarego
 8. Super fotka. Jedyne czego mógłbym się przyczepić to to, że nie ja ją zrobiłem. Pierwsze co się rzuca w oczy to kolor , który mi bardzo przypadł do gustu. Cieszy zarówno serce jak i duszę.
 9. Gwiazdki faktycznie dziwne no i szkoda tego centrum chociaż takie fotki M42 też mają swój klimat. Najbardziej z takiej miejscówki jednak mnie interesowały te pyły w tle bo samą M42 często się widuje. Tutaj fajnie to pokazałeś. Sporo się tam dzieje.
 10. jeszcze jedna fotka z 28.09. Newton 200/900 + Explore Scientific 5x + ASI 120 mono +filtry ZWO
 11. Nie wychwyciłem tematu, który przelał czarę goryczy ale już wiem chociaż o co chodzi. Mi osobiście brakuje kilku osób, które mimo trudnych charakterów wnosiły bardzo dużo do życia forum. No ale ja to taki sentymentalny jestem. Na forum jak w małżeństwie jak cały czas by było słodko i cukierkowo to by człowieka zemdliło. Mi też się kiedyś dostało w jednym temacie, że później godzinami szlochałem w kącie ale jakoś się pozbierałem i nie mam do nikogo żalu. Ważne tylko żeby nie przegiąć i ostatecznie wrócić do łóżka znaczy do dyskusji. A wracając do tematu to na dworze też jest spokojniej. Wczoraj u mnie starsznie wiało a dziś już nie wieje i nie pada i noce coraz dłuższe i księżyca ubywa. Same pozytywy
 12. Z wczoraj Newton 200/900 + Explore Scientific 5x + ASI 120 mono +filtry ZWO
 13. Dokładnie w tym miejscu byłem w tym roku. Fajna miejscówka chociaż dobrze mieć towarzystwo bo od straży granicznej słyszałem, że nocą misie lubią tamtędy schodzić do Lutowisk.
 14. Kurcze nie widzę na tym zdjęciu nic niepokojącego. Patrzę na laptopie może dlatego ale gwiazdki wyglądają ok nie to co u Charon_X. Sam mam jednego Canona 450D z filterm Baadera ale odblasków nie zauważyłem. Widzę jednak, że zjawisko u niektórych osób występuje: https://www.cloudynights.com/topic/480166-modified-dslr-internal-reflections/
 15. Czyli jednak faktycznie tego tlenu jest tam na jeden wdech. Ja ostatnio robiłem ten obiekt starym canonem i myślałem, że to jest powodem słabych efektów ale jednak ogólnie jest to wymagający cel pod OIII. A możesz jeszcze do kompletu zaprezentować Halpha?
 16. Tylko pozazdrościć jak 5h materiału w takich warunkach bez odszumiania tak wygląda. Pomyśl nad tym. Jak można mieć jeszcze lepsze gwiazdki to wizja dializ nie jest już tak przerażająca.
 17. Najlepiej jednak chyba przetestować samemu. Baader podaje: If you have f.e. a coma corrector, field flattener, focal reducer, focal extender (to a lower degree due to concave surface), or in extreme cases a whole lens group for more complex field corrections a few centimeters in front of the filter it could be useful to flip the filter against the rule from above (thus having the arrow pointing away from the telescope). Cause in such cases the likelihood of reflections from the sensor could be lesser then fort- and back- reflections from such glass-surfaces. If in doubt, it helps to make some test images from a star field with bright stars, using the filter in both ways for comparison.
 18. No tak ale to chyba banding, który wyłazi przy mocnym wyciąganiu materiału . Przy składaniu bez flatów też są takie pasy niestety. Skrobanie matrycy też miało wpływ na taki efekt.
 19. Tę matrycę udało mi się kupić przerobioną tylko podmieniłem w body ale już 2 inne ubiłem przy samodzielnej modyfikacji i kolejna czeka na debayeryzację tylko muszę znowu nabrać weny. Z jedną prawie się udało bo działała po włożeniu do body ale później chciałem ją oczyścić bliżej krawędzi i finalnie uszkodziłem jeden drucik. Ok ciekaw jestem co jest w stanie wyczarować ktoś bardziej doświadczony: - https://www.dropbox.com/sh/43ozxb2yx7s1imh/AACg2hnY6sYVK-_Yfwu6uSlQa?dl=0
 20. Chciałem poeksperymentować i zrobić ten obiekt w bikolorze ale niestety okazał się zbyt ambitny na mojego Canona. W OIII pomimo zebrania 13h materiału niestety sygnał jest znikomy i nic rozsądnego z tego nie wyjdzie. Pozostaje w związku z tym tylko zaprezentować HaRGB. Orion Optics VX8 - NEQ-6 - CANON 450D MONO MOD chłodzony - Halpha 7nm - 6h, CANON 450D MOD chłodzony RGB - 4h
 21. Fotka z Canona. Napisz w jaki sposób uzyskałes taką kolorystykę.
 22. To normalne zjawisko przy wyciąganiu materiału. Powinieneś robić maskę na gwiazdy przy wyciąganiu, ewentualnie usunąć gwiazdy i po obróbce na warswach je dodać. Jest trochę zabawy ale można ten kolor uzyskać. Co do bandingu to też raczej dość powszechne przy mocnym wyciąganiu materiału. Tu nie jest tragicznie. Można to poprawić przykładowo w darmowym programie fitswork (background flatten" > lines to equal values). Sam kiedyś robiłem Cygnus Wall z canona 450D na newtonie 8" i z przykrością muszę stwierdzić, że twoje zdjęcie jest bardzo udane. Wtedy byłem ze swojego zadowolony a teraz będę musiał podejść do obróbki jeszcze raz. Wielkie dzięki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.