Jump to content

Winter

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,272
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Winter

 1. Wszystko wzięło się przez ogłupiające media wszelkiego rodzaju. Filmy, seriale, wiadomości wysyłają jasny przekaz, że wszędzie czai się niebezpieczeństwo zaszczepiając w ludzkich umysłach strach. Wystarczy wejść na jakiś gównoportal z wiadomościami to wszystko negatywne lub perwersyjne. Rozumiem, że ciemna uliczka uruchamia instynkty pierwotne i można odczuwać niebezpieczeństwo próbując przez nią przejść, ale gdy kładziesz się spać ? przez umysł biednego człowieka przewijają się wszystkie negatywne scenariusze jakie dnia dzisiejszego i w poprzednich zobaczył/usłaszał...to czemu się dziwić ? Musi być włączone światło. To jest jedyne wytłumaczenie i innych nie ma.
 2. U mnie w miejscowości rodzinnej wyłączali oświetlenie w całym mieście od 24 do 4... przez tydzień. Pierwszy raz z centrum miasta widziałem tyle gwiazd, a tam gdzie mieszkałem to M31 gołym okiem bez problemu co ostatni raz zażyło mi się ponad 15 lat temu gdy jeszcze nie było tyle świateł. Niestety niestabilni psychicznie mieszkańcy, którzy o tych godzinach siedzą/śpią w domach zaczęli pisać skargi i wydzwaniać do urzędu gminy. Oberwało się również burmistrzowi... który tłumaczył, że w związku z podwyżkami cen prądu musi na czymś oszczędzać, ale niektórzy mieszkańcy już na stosie go chcieli palić. Akcja gaszenia świateł trwała tydzień po czym zaczęli wymieniać oświetlenie sodowe na ledowe nie dość że niedaleko mnie to bez jakiejkolwiek regulacji nachylenia wysięgnika. Teraz k**** nie powiem jakie mam niebo Wszystko przez niestabilnych emocjonalnie i psychicznie zacofańców, którzy mają sprane umysły przez nadmiar telewizji. Wszędzie czują się zagrożeni, nawet podczas snu.
 3. Chyba mogę mówić o sporym szczęściu jeżeli to Perseid. Podczas sesji astrofoto w dniu 18.08 około godziny 21.20, gdy jeszcze Księżyc był schowany....była chwila, by położyć się na rozgrzanej ziemi i pooglądać pięknie rozgwieżdżone niebo. Pomyślałem, że uwiecznię ten moment lustrzanką z obiektywem 50mm na krótkim czasie naświetlania skierowaną w okolice Łabędzia. Leżąc tak na plecach naciskałem spust migawki co chwila próbując ustawić ostrość. Tak po jakimś czasie patrzę na kolejne zdjęcie pojawiające się na wyświetlaczu aparatu a tam smuga i banan na twarzy, że zarejestrowałem coś przez przypadek Canon 5D mk 2 mod, 50mm 1.8 na f2.6, 10s, ISO1600
 4. Nowe kamerki ZWO miały pojawić się w czerwcu/lipcu i cisza .
 5. Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha, 50x bias, temp. sensora -1C. Ha 16x1200s Edit: Chyba coś przekombinowałem, bo tło wygląda dla mnie lepiej na 3x1200 niż tutaj. Ogólnie to szum masakra... nie wiem czy to darki naprawią bo materiału już trochę jest. Nie da rady zejść poniżej -1C w te ciepłe noce.
 6. Czy klatki będę mógł porównać w zakładce zoom (zostaną nałożone w jakiś sposób) czy też będę musiał porównywać klatki w osobnych okienkach.
 7. Rozumiem, że najpierw trzeba zalginować zestaw by wiedział na co patrzy czyli najazd na jakieś popularne okolice, pinpoint->zdjecie rozwiązane, zakładka telescope i sync, później otwieramy stare zdjęcie, pinpoint itd. ? Da się tak zrobić by nie robić korekty ?
 8. Jeśli miałbyś ochotę to podeślij stacki na priv to bym sprawdził moją metodę i odeślę co mi wyszło .
 9. https://www.stardreamsobservatory.com/?page_id=95
 10. W maximie dithering ustawiamy via gudier czy mount ? 5 pix wystarczy ? Ile odstępu czasowego między klatkami  przy ditheringu ?
  Przy gudingu czas ekspozycji mam ustawiony 4 s i delay after 0.5s.

  1. Show previous comments  4 more
  2. Tayson

   Tayson

   Jeżeli w miarę ogarniasz Maxima, a widzę że tak to przesiadka na sgp nie będzie problemem! 

   Poczytaj mój temat o ustawianiu ostrości. Jak dla mnie to "najtrudniejsza" rzecz w sgp :-)

    

   Najpierw ustawiasz swój equipmnet i lokalizacje, potem ctrl+m, kadrujesz i sekwencje podpinasz pod profil sprzętowy. 

    

   W pdh kuratorem tworzysz profil guidera, ewentualnie darki pod kamerę guidera, lekko dopiescic parametry gudingu i gotowe. 

    

   Jak chesz to odezwij się na PW i prześlę Ci swoi profil sprzętowy. Zobaczysz które opcje mam zaznaczone, a które puste. 

  3. MateuszW

   MateuszW

   W maximie jest coś takiego jak setling criteria w opcjach guidera (w strzałce). Można określić tam, jaki błąd guidera jest akceptowalny aby rozpocząć ekspozycję. Daje to więc upragnioną nam opcję i nie trzeba bazować na sztywnym czasie. Niestety czasami ta opcja puszcza ekspozycję bez sensu, głównie gdy są chmury i gwiazdy nie widać :)

  4. Tayson

   Tayson

   Chyba tylko autorzy maxima wiedza jak to ( setling criteria ) dziala.... :)

   Mocno losowa akcja.

 11. Gwiazdki pozostawiają wiele do życzenia, ale reszta mi się podoba
 12. Na fotografii bakteriofagi atakujące bakterię :
  f463a2ba97b7c449425eec72dd731b53.jpg

  1. szuu

   szuu

   na fotografii bakteriofagi korzystając z konstytucyjnego przywileju wolności słowa informują komórkę o pojawiającej się możliwości rozpoczęcia produkcji bakteriofagów ^_^

  2. Astrobonq

   Astrobonq

   Jakie bakteriofagi? Przecież to lądowniki Apollo ;p

 13. Rozważa ktoś sprzedaż QHY163M ?

 14. U mnie przez chwilę wyszedł księżyc między frontami burzowymi. Liczyłem na jakiś cud i strzał życia mając w kadrze piorun, Księżyc i Perseidy no ale miałem na to może 15 min, a później rozpętało się burzowe piekło
 15. Wyszło coś godnego uwagi na poziomie ASI1600 bez problemów z artefaktami ?

  1. Pav1007

   Pav1007

   Dlaczego tak się boisz tych artefaktów? Na zdjęcia, które robię widziałem je tylko raz - występują tylko na bardzo jasnych gwiazdach.

  2. bas.sic

   bas.sic

   Dokładnie, nie wiem o co ta spina. Ja na swoich zdjęciach z baaardzo jasnymi obiektywami widziałem ten efekt z 2-3 razy max..

  3. Winter

   Winter

   Jestem słaby w obróbce i nie wiem czy je ogarnę. Myślałem o QHY183M bo tam już jest inna matryca.

 16. Miałem problemy więc materiału mało. Zebrałem wodór i tlen i pierwszy raz próbowałem uzyskać jakieś kolory. Znalazłem kilka tutoriali ale w PS coś źle robię dlatego uruchomiłem akcję i za SII dałem Ha. Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha i OIII 7nm, bez klatek kalibracyjnych, temp. sensora -1C. 1. Ha 3x1200 2. Ha 3x1200+OIII6x600
 17. Wczoraj ustawiłem montaż po raz kolejny na polarną sprawdzając na której godzinie znajduje się Polarna. 10 sekund kręcenia śrubami i klatki 20 minutowe z 510 ogniskowej schodziłem tak jak należy
 18. 1. Pewnego razu wybrałem się z kolegą na obserwacje przez lornetkę poza miasto do miejsca gdzie jest najciemniej w okolicy. Zatrzymaliśmy się na drodze asfaltowej,a dookoła nas były pola ze zbożem i lasy. Wysiadamy. Biorę statyw, lornetkę i rozstawiam sprzęt. Było nieswojo bo ciemno jak w pewnej części ciała gdzie już promienie słoneczne nie dochodzą, ale dzielnie nastawieni na obserwacje staliśmy wpatrzeni w pięknie rozgwieżdżone niebo. Nagle usłyszeliśmy tak dziwny i przerażający ryk niczym diabła prosto z piekieł, że w sekundach byliśmy w aucie z powrotem. W momencie jak pakowałem na prędce sprzęt to rykło to coś będąc jeszcze bliżej może ok 15m... Myślałem, że mnie to pożre razem z autem. 2. Jak rozstawiam sprzęt pod domem to często przechadzają się koty, które zazwyczaj idą gdzieś bokiem i się nie zbliżają. Mam nadzieję, że żadnemu nie przyjdzie do głowy połaskotać moich odkrytych nóg futerkiem bo chyba bym podskoczył z drugą prędkością kosmiczną i nie wiadomo gdzie bym się znalazł
 19. Próba całego nowego zestawu nie obyła się bez problemów. ASI 120MC (nowsza wersja) nie będzie działać po hubie usb 3.0 dlinka. Daje czarne obrazy we wszystkich aplikacjach choć przy poświeceniu latarką coś tam majaczyło. Wpiąłem bezpośrednio do laptopa przy okazji rozpinając kabel usb i resetując laptopa kilka razy i w końcu zaskoczyło, a myślałem, że to koniec Chciałem ograniczyć się do jednego kabla usb z zestawu, ale chyba nic z tego. Z takich spraw technicznych wyszło jeszcze, że alginację i ostrzenie robiłem na filtrze L bo na Ha nic nie widać. Maska Bathinova nie sprawdza się przy dokładnym ostrzeniu. Dzięki niej uzyskałem FWHM na poziomie 3.0, natomiast ostrząc za radą @Grzędziel czyli sprawdzanie wartości FWHM zszedłem do 1.4 przy czym ustaliła się w trakcie nocy na ok 2.0 ze względu na spadek temperatury. Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha 7nm, bez klatek kalibracyjnych, temp. sensora -5C. Edit: Jakiś wniosek ? Muszę zebrać klatki kalibracyjne i sprawdzić czy te szumy nie będą tak dotkliwe.... ale dałem rady zejść tylko do -5C. Szkoda, że nie mam do porównania innej kamerki mono. 1. IC1805 23x600s, po obróbce. crop. 2. NGC 6888 1x600s, lekki strech.
 20. Dla mnie wszystko jest delikatnie "spuchnięte". Może materiał nie pozwalała na takie wyciąganie ? Widzę na sąsiednim forum twoje testy i jest podobnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.