Jump to content

Winter

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1689
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Status Updates posted by Winter

 1. Kupiłbym np. QHY163M, no ale...
  https://www.astrobin.com/full/332878/0/

  1. Show previous comments  20 more
  2. trouvere

   trouvere

   Jeśli nie będziecie powodowali prześwietlenia, czy jak to się potocznie mówi: przepalania Alnitaka blisko 50 000 razy to tego rodzaju "serwetek" nie będzie.

  3. MateuszW

   MateuszW

   Niestety w przypadku tak jasnej gwiazdy to niemożliwe :) Choć tu faktycznie można skorzystać z przewagi cmosa i małego szumu odczytu, dzięki czemu ograniczyć czas pojedynczych klatek przy niewielkiej stracie dla snr. Czyli np zamiast 30x600s zrobić 150x120s. ALE czy aby na pewno to cokolwiek zmieni? Na pojedynczej klatce nie będzie widać wtórnych odbić, ale czy ze stacka nie wyciągniemy ich tak samo? Czyli hipoteza jest taka, czy odbita "serwetka" zachowuje się jak obiekt DS i po prostu wyciągamy go z szumu tak samo jak każdą mgławicę? Czy może trochę inaczej.

  4. Maro21
 2. Czy tylko mi to przeszkadza, że na zewnątrz w okresie grzewczym mamy komorę gazową na zewnątrz ? Obserwacje w tym syfie są bardzo niezdrowe :(

  1. Show previous comments  19 more
  2. HAMAL

   HAMAL

   Mój podpala dodatkowo starymi podkładami kolejowymi :I a wiecie czym one są nasączane.

  3. Winter
  4. Ura

   Ura

   uu kreozot :( chyba fuj.

   samochodem się chwalą, a piecem nie - przynajmniej u nas.

 3. Nie przekonam się chyba nigdy do nowej giełdy :)

  1. Show previous comments  18 more
  2. astrokarol
  3. Adam_Jesion
  4. astrokarol

   astrokarol

   No to już TA wersja giełdy ?

   PS. Jak się dodaje taki "powiadamiacz" z nickiem ?

 4. Muszę zrobić przesiadkę z Canona 20D na coś nowszego i padło na 70D. Znalazłem informację, że lepszy wybór to 7D Mark II lub pełna klatka 5D Mark II lub 6D na które mnie nie stać. Macie jakieś zdanie na ten temat ?

  1. Show previous comments  17 more
  2. WilkFenris

   WilkFenris

   ...lepszym samochodem. No shit. Ja bym po prostu kupił to, co mi najlepiej pasuje pod względem ceny do możliwości i zaczął robić fotki :) Dyskusje o wyższości jednych matryc nad innymi zostawiam tym, których faktycznie na to stać. Mnie nie stać i jest mi dobrze z tym co mam. I to jest sztuka :) Zamiast się zadręczać co jest lepsze po prostu się ciesz fotkami. Wyjdziesz na tym lepiej ;)

  3. WilkFenris

   WilkFenris

   A wszystkim, którzy tak polecają FF i "tylko FF" sorry Panowie... moim zdaniem musicie czasami wykazać nieco empatii i spojrzeć (o ironio) na szerszy obrazek ;) Czasami mam wrażenie, że w tych wszystkich tabelkach, pikselach i zakresach tonalnych, gubicie człowieka z którym rozmawiacie. Ot i tyle co mam do powiedzenia :)

  4. Winter
 5. Proszę bardzo na jaki pomysł wpadli innowacyjni Rosjanie - billbordy na niskiej orbicie. Zawalmy niebo tak by nie było nic widać a co ! https://www.sciencealert.com/(...)

  1. Show previous comments  16 more
  2. szuu

   szuu

   w przyszłości, w której można sobie wyobrazić zasranie całego nieba billboardami nie będzie już żadnego powodu tego robić bo wszyscy będą żyć w wirtualnej rzeczywistości i to tam będzie najcenniejsza przestrzeń reklamowa :D w naszej wyobrażalnej przyszłości może jakiś startup zdobędzie kasę na taki eksperyment, może coś poleci, będzie małe, brzydkie, w międzyczasie się pare razy zepsuje i pozostawi niesmak :P

  3. MateuszW

   MateuszW

   @szuu oby tak było. A najlepiej jakby Ci ludzie w przyszłości całkowicie zamknęli się w swoich domach w wirtualnym świecie, nigdy nie wychodzili i z tego powodu niepotrzebne stałoby się jakiekolwiek oświetlenie czegokolwiek na zewnątrz :) Na to pustkowie wychodzić będą już tylko astronomowie ze swoimi tubami :)

  4. Fredrixxon

   Fredrixxon

   Całe szczęście że testują bigosa. Do ściągania tego dziadostwa z nieba będzie jak znalazł :)

 6. Niewyobrażalnie niesamowity dzisiejszy APOD. Strzał życia.... brak mi słów by opisać jak to zdjęcie jest wspaniałeGiganticJet_Chang_960.jpg

  1. Show previous comments  16 more
  2. cyberboss

   cyberboss

   Jest tu jakby coś:

    

  3. Hagen

   Hagen

   Ta fota to mistrzostwo nie tylko świata!!!!!

  4. RomekAstrobaza

   RomekAstrobaza

   Wracając ze Stanów w 2002 roku wpadliśmy w burzę z piorunami - podobny widok miałem :)
   Poza tym, że obsrany byłem troszkę, bo turbulencje wielkie - widoki miałem piękne hehe

 7. PILNE. Czy ktoś wie jak poprawnie mają być ułożone soczewki w korektorze MPCC ? Nie mogę znaleźć info w internecie. Próbowałem już 2 konfiguracji i nadal nie mogę wyostrzyć zestawu. Może ktoś pomoże ?

  1. Show previous comments  16 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   Na długim czasie powinieneś widzieć wielki placek od jasnej gwiazdy, nawet jak jesteś bardzo daleko od ostrości.

  3. Winter

   Winter

   Dzięki za podpowiedź. Sprzęt schowany i idę spać 

  4. Tayson

   Tayson

   Ewentualnie celujac w jasne gwaizdy jasnosc calej klatki bedzie wieksza niz na losowym rejonie nieba. Maxim-Information-Mode-Area. domyslnie powinien pokazac dla calego suba.

 8. W Tarnowie jest tak tragiczne powietrze, że duszę sięwe włąsnym mieszkaniu !! :(

  1. Show previous comments  15 more
  2. DARK

   DARK

   Wyprowadzcie sie na jakąś niedużą wieś. Skorzysta i wasza pasja i płuca :)

  3. Ura

   Ura

   ja tak zrobiłem :)

  4. DARK

   DARK

   Ja też. Moze i pare stopni chlodniej ale czyste powietrze to podstawa

 9. Szukam gotowych przewodów 5.5/2.1 tego typu. Może wiecie gdzie to kupić ? Szukałem i znalazłem na allegro tylko jeden 40cm.
  82957be1426ab1eb07747b84a200

  1. Show previous comments  14 more
  2. lkosz

   lkosz

   @Winter zlutuj sobie samemu, szkoda godzinami szukać kawałka kabelka. Jeśli prąd ma być tak koło 1A to mogą być jakiekolwiek wtyczki, a jeśli większy, to poszukaj solidniejszych, z oznaczonym amperażem w nocie katalogowej (nie tylko przez sprzedawcę, który może sobie napisać wszystko).

  3. Winter

   Winter

   @RMK nie chcę stosować przejściówek itp. bo to proszenie się o kłopoty. @lkosz PW
   @Jarkowy123 przeszukałem całe allegro, nie jestem tak upośledzony, żeby nie sprawdzać przed napisaniem tutaj :D

  4. cyberboss

   cyberboss

   Albo kup po prostu bezpośrednio u Jolo:

   https://shop.astrojolo.com/product/power-cable/

   Sam kupowałem i polecam. Są w silikonie, więc na mrozie nie sztywnieją.

 10. Wybadałem świetną miejscówkę do zrobienia DM jedyne 20km na południowy wschód od Tarnowa. Ciemno jak na końcu świata bez łun. Wychodzę z auta żeby rozłożyć SWA, ledwo nogę postawiłem na ziemi a tam jakieś odgłosy dzikich zwierząt dość blisko :/ Jako, że tam nic nie było widać bo taka ciemność to trochę mnie to odstraszało. Pojechałem z 0,5 km dalej i to samo. Czułem się nieswojo...Mogłem tam w sumie zostać, ale nie chciałbym mieć kontaktu z dzikiem czy czymś podobnym. Jakie są wasze doświadczenia ?

  1. Show previous comments  13 more
  2. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Nie mam wielkiego doświadczenia w obcowaniu z dzikimi zwierzętami i nie jestem znawcą tematu, ale "na ucho" oceniam, że "moje" kwietniowe wilki podeszły mnie na odległość 150-200 m. Nie sądzę też, abym to ja miał być ich celem; wspomniane odgłosy były raczej efektem walki o przywództwo w stadzie - jak sądzę. Sytuacja rozgrywała się w głębokich ciemnościach na rozległym (i cichym) terenie, więc nie mogłem niczego dojrzeć. Ale same odgłosy mi wystarczyły... ;) Pozdrawiam łowców :)

  3. Piotrek Guzik

   Piotrek Guzik

   Po Twoim wcześniejszym opisie wyobraziłem sobie, że były nie dalej niż 20 metrów od Ciebie :).

  4. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Bo ja jestem z radia, więc mam nawyk obrazowej narracji ;) A poza tym - lepiej słyszę niż widzę :) A nieco poważniej - ciemnica była straszna, więc "na oko" niczego nie mogłem ocenić. Teren był w miarę rozległy i praktycznie z każdej strony otoczony ścianą lasu. Najbliższa wieś znajdowała się jakieś 3-4 km ode mnie. Żadnych odgłosów cywilizacji, stąd te wilki w ciemnościach robiły na mnie naprawdę duże wrażenie. Być może zwarta strefa drzewostanu wzmacniała nieco odgłosy w otwartej przestrzeni. Myślę, że w absolutnej głuszy i ciemnościach nasz zmysł słuchu jest dodatkowo wyczulony, dlatego podejrzewam, iż nawet jeśli to był dystans 100 m, to wrażenie było wręcz namacalne... Nigdy więcej! :D

 11. Miałem testować sprzęt bo jest czyste niebo... ale po 5 minutach na zewnątrz mam zawroty głowy od tego syfu. W Polsce jak w chlewie obsranym gównem. Czym ci ludzie palą to nie mam pojęcia.

  1. Show previous comments  13 more
  2. wiatr

   wiatr

   No dobra objaśniam: śmieszy mnie to nagłe zauważenie problemu  a on istnieje od dziesięcioleci. 

   Nie neguje szkodliwego działania syfu wydzielanego w wyniku spalania śmiecia w piecach kominkach grilach i czym tam jeszcze

    

    

   @winter musze cie rozczarować mieszkam w mieście i nie mam żadnego pieca - za ogrzewanie odpowiadają takie ciepłe przedmioty na ścianie:)

  3. lkosz

   lkosz

   No rzeczywiście zabawne... 700 - 1000% normy zanieczyszczenia na południu. Nikt tego nagle nie zauważył, tylko zaczęto to w końcu rzetelnie mierzyć w całym kraju, a do głosu doszło młodsze pokolenie, które nie ma zamiaru chorować przez cudzą głupotę. Dodatkowo lepiej znane są skutki zanieczyszczenia powietrza, które raczej trudno już ignorować. Do "zwykłego" zadymienia zaczyna się podchodzić jak do trucizny, bo tym jest w rzeczywistości. Ot cała tajemnica.

  4. Krzychoo226

   Krzychoo226

   @wiatrproblem nie jest zauważony nagle tylko od momentu gdy dane z czujników pomiaru jakości powietrza stały się publicznie dostępne i gdy każdy może sobie taki czujnik kupić i podłączyć do sieci. A to że zima w tym kraju śmierdzi to wie od małego każdy, ale teraz nie da się tego od tak zamieść pod dywan i skwitować młody jesteś i *** wiesz.

 12. Wydarzyło się coś nieprawdopodobnego :D
  Ostatnio podpytywałem jak ustawić polarną z widokiem tylko na południe. Niestety dostępne na ten moment metody zawiodły. Bardzo chciałem zrobić próbne strzały z balkonu mając w świadomości ile ostatnio pogody przeszło mi koło nosa. Co więc zrobiłem ? Poszedłem do kuchni z której widzę polarną, wróciłem na balkon, wziąłem zestaw za nogi statywu i mniej więcej na oko ustawiłem, odpaliłem guiding i oto efekt 220s klatki :D   

  1. Show previous comments  13 more
  2. Tuvoc

   Tuvoc

   To podobnie jak i ja. U mnie na celowniku Abell 31 w h-alpha.

  3. isset

   isset

   27 minut temu, Tuvoc napisał:

   Abell 31

   Mam ponad 6h materiału i widać jakąś plamkę. Ale ja próbowałem z Warszawy, z największym LP w Polsce :)

  4. Tuvoc

   Tuvoc

   Z tego co widziałem np. na strobin to potrzeba dużo więcej materiału.

 13. Mam korektor komy RCC do newtona 130/650 ale nic nie koryguje. Co robić ? :)

  1. Show previous comments  12 more
  2. Piotr4d

   Piotr4d

   Mateusz, tak T2/T2 to najprostsze rozwiązanie. Ja zaproponowałem "cos ala" czyli o odpowiedniej długości i nakręcane bezpośrednio na draw tube, tak jak ma złączka do MPCC.

   Winter i tak sprzedajesz korektor, więc po problemie, a do nowego MPCC kup złączkę tą którą podlinkowałem, no chyba,że masz zmieniony wyciąg.

  3. Winter

   Winter

   Mam oryginalny wyciąg Crayforda 2 cale dual speed

  4. kudi145

   kudi145

   Zobacz czy w Twoim wyciągu odkręca się końcówka drawtube, jeśli tak to zamów w astrokraku złączkę na odpowiedni gwint gwint :D

 14. Chyba na forum nie doceniamy chińskich poczynań w kosmosie :)

  1. Show previous comments  12 more
  2. Winter

   Winter

   Niektóre wątki powstały zanim wysłano sondy w kosmos. Chyba że jest tak mało informacji że nie ma o czym pisać

  3. ekolog

   ekolog

   _105051354_b5199ff4-d4ee-49e2-8fa5-6aa39

    

   A model of Chang'e 4 probe on display

    

   Pozdrawiam

  4. ekolog

   ekolog

   @JSC
   Mówisz, masz!

   Roślina Arabidopsis może dać "pierwszy kwiat na Księżycu", jak mówią chińskie media państwowe. :)

   wiecej już w nowym wątku:

   https://astropolis.pl/topic/65511-bezpośrednie-badania-drugiej-strony-księżyca-aktualnie-change-4/?do=getLastComment

 15. Południowy-wschód - czyste niebo :D

  1. Show previous comments  10 more
  2. HAMAL

   HAMAL

   Wątpię by się ujawniał :D po co drażnić kolegów :P

    

  3. Winter

   Winter

   Idę do pracy, ale do 23 można coś podziałać :)

  4. astrokarol

   astrokarol

   Tak, lepiej by się nie ujawniał :D

 16. Red Sprites, 2 dni temu nad Oklahomą

   

  jellyfish2_strip.png

  1. Show previous comments  9 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   No właśnie. Bo zastanawiam się zwyczajnie, czy to są "normalne" zdjęcia, czy z jakiegoś super hiper urządzenia. No i czy czułość musi być ustawiona na bardzo wysoką, czy może być bardziej normalna (bo wysoka implikuje krótkie klatki, czyli dużo klatek). No bo może od teraz zacznę sobie cykać fotki nad chmurą burzową i w końcu coś złapie :) Ciekawe też, jaka jest statystyka, ile czasu trzeba focić, żeby coś złapać.

  3. Winter
  4. HAMAL

   HAMAL

   Narobiliście mi smaka :)

 17. Potrzebuję nabyć mobilną osłonę przed wiatrem zestawu astrofoto. Poleci ktoś coś ?

  1. Show previous comments  9 more
  2. Winter

   Winter

   Widziałem go. Myślę, że to będzie właśnie taka konstrukcja, ale szukam jeszcze czegoś innego.

  3. bartolini

   bartolini

   Ten, który podlinkowałem, to taki jak ma Łukasz. 

  4. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   To ja bym się w sumie podpiął pod ten temat - też bym czegoś takiego potrzebował, ale w ramach osłony przeciwświetlnej. I, żeby nie było za łatwo, musi oczywiście być jakieś "ale" - najlepiej, żeby dało się to rozstawić bez udziału śledzi itp., czyli bez wbijania czegokolwiek w grunt.

 18. Robię sobie skrzynkę zasilającą i rozglądam się za akumulatorem żelowym deep cycle. Można coś tu przyoszczędzić ? Interesuje mnie coś około 40 Ah.

  1. Show previous comments  9 more
  2. lkosz

   lkosz

   O jak sklep eltrox to tam kup akumulator :) Sprzedają dobre w rozsądnych cenach, sam się u nich zaopatruję.

   Jeśli boisz się sam lutować to tam zestaw C można wybrać czyli zlutowany :) Tylko pytanie jakich natężeń się spodziewasz?

  3. Winter
  4. lkosz

   lkosz

   Radzę omijać żelowe akumulatory. Fakt zżelowania elektrolitu ma zalety przy niestandardowych pozycjach ładowania, dużych wstrząsach, ale w typowych zastosowaniach ma dużą wadę - wymaga bardzo dobrej i dokładnej ładowarki. Jeśli dobrze pamiętam tolerancja napięć ładowania jest mniejsza. Akumulator nie może przesadnie gazować, inaczej tworzą się bąble wodoru między elektrolitem, a płytami i w zasadzie trwale zwiększa się rezystancja wewnętrzna. W typowych VRLA AGM wodór unosi się grawitacyjnie do góry, skąd po przekroczeniu ciśnienia progowego jest usuwany przez zawór na zewnątrz.

 19. Czy taki laptop sprwadzi się do prowadzenia sesji, ustawiania montażu itp ? http://allegro.pl/laptop-dell-d620-2x1-66-2gb-80-rs232-com-wifi-i5424669593.html

  1. Show previous comments  8 more
  2. ZbyT

   ZbyT

   miałem kilka lapków Della serii D6XX. Są świetne ale to już mulące zabytki. Tablet za 300zł bije je na głowę pod względem mocy obliczeniowej czy baterii, a będzie wystarczająco nowoczesny przez kilka następnych lat. Dokładamy do niego huba USB i po problemie. Jedyny minus to mały ekran ... bo klawiaturę można dołożyć

  3. Winter

   Winter

   Do innych zastosowań mam laptopa MSI GE70. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o laptopa do sesji foto tak by nic się nie lagowało itp.

  4. _Spirit_

   _Spirit_

   Asus eee - mam go od kliku lat. Przy wyłączonym WiFi i innych zbędnych dodatkach, przyciemnionym maksymalnie ekranem bateria trzyma 6-8 godzin. Używam do prowadzenia sesji.

 20. Szukam instrukcji jak połączyć ze sobą Maxima i Stellarium. Zakładka zoom w Maximie nie ułatwia kadrowania.

  1. Show previous comments  8 more
  2. Winter

   Winter

   Za astrometry za dużo kombinacji, zależy mi na czymś sprawnie działającym i myślałem o Stellarium. Obczaję tutki na FA. :)

  3. wessel

   wessel

   Nie unikniesz platesolvingu bo przecież po jeździe do obiektu i tak musisz poprawić pozycję do założonego kadru.

  4. Winter

   Winter

   Ale ja chcę robić platesolve itp. chcę tylko przy dużej skali widzieć w co celuję. Liczę na to że uda mi się przenieść aktualną pozycję z maxima do stellarium i tam już dokładniej najechać na wybrany fragment mgławicy. Chyba, że to nie możliwe to będę to robił współrzędnymi jak napisał Tyson lub poprzez kilkumintowe ekspozycje... jeśli będzie coś widać.

 21. Z utęsknieniem czekam na wielkie i jasne komety. Przez najbliższe lata nic się nie zapowiada, ale być może się kiedyś doczekam. Poprzednich nie widziałem, bo nie za bardzo byłem "w temacie". Życzę więc tego sobie i wszystkim tym, którzy też na nie czekają.

  cometmcnaught.jpg

  1. Show previous comments  8 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   Ja niestety lub stety widziałem "tylko" te komety po 2010 r. od kiedy obserwuje niebo. Szkoda, że nie robiłem jakiś zapisów czy coś bo pamięć ulotna jest ... Choć 4 komety dość dobrze pamiętam. Z ciekawszych to była C/2011 L4 PanSTARRS, która miała widoczny kolor. 

  3. DARK

   DARK

   Od 1997 roku widziałem do tej pory 134komety w tym 11 widocznych gołym okiem. Pierwsza trójka z tych jasnych to komety C/1995 O1 Hale-Bopp, 17P/Holmes i 153P/Ikeya-Zhang a ze słabszych bardzo podobały mi się 73P/Schwassmann-Wachmann 3 fragm B i C, C/2004 F4 Bradfield i 67P/Churyumov-Gierasimenko. Ostatnimi laty rzeczywiście brakuje jasnych efektownych komet na polskim niebie, ale nigdy tak nie było żeby ich nie było :)

  4. Marcinos

   Marcinos

   nigdy nie wiadomo co przyleci ;) wszystko przed nami

 22. Black frajdej dla idiotów. Ceny wyższe niż przed tymi śmiesznymi zniżkami. To przekracza jakiekolwiek granice :/

  1. Show previous comments  7 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   Oni starają się być sprytniejsi od Nas a My od nich. 

  3. ZbyT

   ZbyT

   dla wielu sprzedawców to black frajer day :)

  4. Adm2

   Adm2

   Kilka lat temu kupiem ubranie. Black Friday - wszystko na przecenie 20%.

   W następny weekend - wszystko na przecenie 30%  - już więcej nie chodzę do tego sklepu.

 23. To jest niesamowite !!!
  36482565_245133359412214_2204740363829116928_n.jpg.aeca3226020ba1b75aa7df27f457eef6.jpg

  1. Show previous comments  7 more
  2. Piotr4d

   Piotr4d

   Wszechświat to ciemny las- przeogromny las z niezliczoną ilością myśliwych.

   ?

   Polecam.

  3. Alice

   Alice

   To z Frontier Fields?

  4. Piotr4d

   Piotr4d

    Wspomnienie o przeszłość ziemi. Liu Cixin. Jestem świeżo po lekturze drugiego tomu i tak mi się nasunęło.

   Chiński produkt wysokiej jakości.

 24. Brawo Robert Kubica. Cierpliwość i dążenie do celu niczym u astrofotografów. Wszyskiego dobrego :)

  1. Show previous comments  7 more
  2. Piotr4d

   Piotr4d

   No i dobrze, niech się rozwija (Orlen). Niech Niemiec, czy inny europejczyk, kupuje Nasze paliwo i złoży się na te 100 baniek. 

  3. Winter

   Winter

   Cokolwiek by to nie było - ten człowiek udowodnił że można prowadzić bolid F1 jedną ręką. Oczywiście ta na wpół-sprawna ręką jest na kierownici, ale tak jak mówił Robert w jednym z wywiadów - nie bierze udziału w kierowaniu bolidem. Sam do końca nie wiedział jak to będzie, gdy wsiadał ponownie do bolidu po raz pierwszy ok. 18 miesięcy temu po nieszczęśliwym wypadku. Przyznał, że był sam zaskoczony tym, że tak dobrze prowadzi mu się bolid jedną ręką :shocked: FORZA ROBERT !

  4. HAMAL

   HAMAL

   Ja zawsze prowadze jedną ręką, inaczej sobie nie wyobrażam, gdy są obie na kierownicy to walczą ze sobą która rządzi :D

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.