Jump to content

gojin

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Neutral

About gojin

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

505 profile views
 1. Wszystkie zdjęcia dość leciwym już Galaxy s7
 2. Jeśli to nie żart, to tak. Zdejmuje się klapę przed obserwacjami i w ich trakcie. Tak jak nie da się wypić zamkniętego piwa, tak nie da się obserwować zatkanym teleskopem.
 3. Nie próbowałem jeszcze połączenia lasera z barlowem. Dzisiaj jeszcze raz sprawdzę jak sprawa wygląda z laserem bez dokręcania śrubą tylko ręką od góry, a potem jeszcze sprawdzę z obklejoną taśmą i czy to go wycentruje na środek znacznika LG. Co do samej kolimacji lasera tak jak pisałem wcześniej, na odcinku 6 m plamka na ścianie praktycznie stoi w miejscu przy obracaniu laserem (zrobiłem do tego konstrukcję gdzie laser leży sobie poziomo a ja mogę nim kręcić w miarę swobodnie.) W ostateczności (teleskop tylko do wizuala) zrobię porównanie obrazów jakie daje przez teleskop po kolimacji pudełkiem, a potem po zmianach i kolimacji laserem i zobaczę która da ostre obrazy.
 4. Ok, czyli walczymy dalej :). Dziwi mnie, że nie polecacie kolimatora z kliszy. Przeczytałem ze 100 postów gdzie ludzie go ubóstwiają, niektórzy stawiają go wyżej niż kolimatory laserowe. Swoją drogą, skąd mam wiedzieć czy kolimator sam w sobie nie jest źle wytoczony? Nie mam żadnego porównania. Mam za to 3 różne pudełka po kliszy przerobione na kolimatory i wszystkie pokazują kolimację w punkt .... Chyba muszę się przejechać na jakiś zlot i zrobić porównanie co jest złe. - Ostatnie pytanie, jak będę chciał zrobić Star Test, to czy ogniskowa okularu robi jakąś różnicę?
 5. Mam mały problem i nie wiem w którym miejscu mam szukać przyczyny. W skrócie : Kolimowałem zawsze pudełkiem po kliszy, jakość obrazów całkiem ok (Epsilony Lutni rozbijane za każdym razem po wychłodzeniu teleskopu). Ale kolimacja pudełkiem po kliszy, wiadomo - niewygodna. Zresztą muszę to robić za każdym razem bo to Light Bridge. Była przecena na Ali i kupiłem sobie kolimator laserowy marki SVbony (nie taki straszny szit zgodnie z tym co czytałem). Kolimator oczywiście był rozkolimowany, po skolimowaniu śrubkami punkt lasera na ścianie w odległości 6 metrów w zasadzie się nie rusza. Czyli kolimator skolimowany no to jedziemy z tematem na teleskopie. Najpierw kolimacja pudełkiem po kliszy, no i jest perfekt (zdjęcie nr 1) . Wkładam mój skolimowany kolimator i ..... świeci jakieś 8mm-1cm od środka ... :/ (zdjęcie 2) . Przy ruszaniu kolimatorem w wyciągu kolimator nie zatacza kółek więc mogę chyba uznać, że jest ok. Skoro jest ok.. to co jest nie tak? (zdjęcie 3 widok LW z odbiciami lasera) czemu mam ufać bardziej ? pudełko po kliszy którego używałem zawsze i nie mogłem narzekać na jakość obrazów?. Czy jesteście w stanie ocenić czy widok przez pudełko po kliszy (zdjęcie zrobiłem przez tą małą dziurkę w denku przez którą się kolimuje) (zdjęcie 4 -przez wyciąg 1.25" ) pokazuje poprawny widok LW i LG?
 6. Niestety taki znak czasów. Chwytliwy nagłówek jest, wyświetlenia są, kasa jest - mission complete. Polecam poczytać ten artykuł gdzie redaktor pewnego portalu oficjalnie przyznaje, że pisze bzdury bo dzięki temu wzrasta mu ruch na stronie. https://www.kwantowo.pl/2019/05/19/glupota-na-niedziele-najwyzszy-czas-na-koniec-swiata/. Informacja o lornetce i Jowiszu jest dla nas śmieszna i żenująca, ale przyznać trzeba autorowi, że w zasadzie to pisze prawdę. Jest to prawda na poziomie "NASA poinformowała, że Ziemia posiada Księżyc i można go dostrzec jednym okiem!" Żenada ale jednak prawda. Problem niestety narasta i będzie narastać dopóki nie zostaną zoptymalizowane algorytmy pojawiania się stron w wyszukiwarkach. Większość z nas szuka wiedzy na fachowych portalach a nie śmieciach typu Onet, wp.pl itp. ale dopóki coś się nie ruszy będzie jeszcze gorzej :/
 7. Coraz większej ilości satelit nie da się uniknąć, ale zastanawiam się czy nie dałoby się rozwiązać problemu z innej strony. Co nam przeszkadza? - to, że satelity widać. A dlaczego je widać? - bo odbijają światło. To dlaczego nie zrobić ich z materiałów, które nie będą tego światła odbijały aż tyle? Dlaczego nie pokryć ich materiałem/farbą - np. Venta black?
 8. Sprzedam kultową lornetkę do przeglądu Nieba - BGSZ 2.3x40. Sprzedaję ją z dodatkowymi akcesoriami dzięki, którym możemy jej używać bez trzymania jej rękami, idealne na wiosenne i letnie noce na leżaczku . Oczywiście lornetka nadal jest w "oryginalnym" stanie i w takim ją sprzedaję, akcesoria do montażu na głowie nie będą zamontowane lecz dołączone do paczki, niech każdy sam zadecyduje jakiej wersji chce używać. Minimalnie rozwiercone otwory przy nakładkach od strony oczu pozwalają na trochę szersze pole widzenia niż w pierwotnej wersji (opis tej przeróbki jest jeszcze gdzieś na forum). Lornetka od strony optycznej jest w idealnym stanie, powłoki dobrze się trzymają, żadnych rys na soczewkach co mam nadzieję widać na zdjęciach. Od strony wizualnej stan oceniam na dobry +, na obudowie zostały 3-4 kropki z markera, próbowałem je zmyć ale potrzeba chyba do tego dobrego alkoholu, a u mnie tylko małoprocentowe , na mostku który łączy okulary jest trochę zdrapanej farby. Sprzedaję tylko dlatego, że sam posiadam lornetkę z dwóch telekonwerterów Nikona, BGSZ trzymałem w zasadzie dla znajomych do wspólnych obserwacji na leżakach, ale szkoda żeby się marnowała do używania jej 5 razy do roku. Cena 320 zł w cenie wliczone są koszta wysyłki. Cena do rozsądnej negocjacji.
 9. Witam, czy ktoś ma sprawdzoną miejscówkę w miejscu oznaczonym na mapie? Jak widać po SQM na tym terenie można mieć ok 21,31 mag/arc sec2. (4 klasa Bortle więc już całkiem znośnie jak na bliskość aglomeracji Śląskiej). Szukam czegoś w okolicach do 50 km od mojego miejsca zamieszkania, na szybkie wypady na kilka godzin i do domu. Ostatnio byłem w okolicach miejscowości Boruty, miejsce dobre (odcięta lasem polana) ale powiem szczerze trochę zbyt dzika i dość nagminnie nawiedzana przez zwierzynę. Macie jakieś propozycje? (warunki wg. kolejności - ciemność, łatwość dojechania, bezpieczeństwo ) P.s mapka wzięta stąd - https://www.lightpollutionmap.info/ - Filtr Atlas 2015
 10. Tutaj prezentacja najnowszego dodatku do Space Engine P.s Tak wymagania są dość duże jeśli chce się korzystać z pełni możliwości programu.
 11. Dla celów naukowych, można wyłączyć tworzenie obiektów proceduralnie, a zostawić same rzeczywiste. Oczywiście w tym momencie najlepiej się czujemy podróżując po Drodze Mlecznej. Polecam, też pobranie tekstur w HD dla Planet i Księżyców, tylko uwaga - komplet to prawie 60 gb z tego co pamiętam . P.s Space Engine - jest w 100% darmowy
 12. Bardzo dobry - zgadzam się , ale czy najpiękniejszy? Bawiliście się kiedyś space engine? Nie mogę się od niego oderwać już od 4-5 lat - tutaj mały przykładowy filmik
 13. Faktycznie zapomniałem napisać- to standardowy GSO 8x50 taki jak w załączniku.
 14. Witam, podczas czyszczenia szukacza niestety nie byłem w stanie zapamiętać kolejności w jakiej należy powkładać do niego soczewki oraz przedłużki. Czy jesteście w stanie mi pomóc? Przyjmijmy, że elementy oznaczymy numerami od lewej strony do prawej . 1- tuleja baza 2. tuleja długa 3. tuleja krótka 4. soczewka cienka 5. soczewka gruba 6. krzyż Będę wdzięczny za instrukcje
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.