Jump to content

anatol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  357
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

252 Good

About anatol

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/14/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Zainteresowania
  Astronomia, polityka, historia, fotografia.
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM 10" F6,6, ATM 6" F10, ATM 67/800(PZO), bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, monokular MN2 8x30.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. https://spaceweather.com/ Po lewej masz aktualny widok Słonka w dość dużej rozdzielczości. Jak widać plam nie widać. Minimum aktywności słonecznej chyba już za nami, ale plam jeszcze nie ma.
 2. Dexter77 ma rację. Stosunkowo niewielki, ale wspólny wysiłek Ziemian wystarczy, żeby nasza planeta była rajem dla nas wszystkich, ludzi i zwierząt. Lot ludzi na Marsa powinien być wręcz zabroniony jako marnowanie środków (podobnie jak inne głupie pomysły i wynalazki jak samochody typu SUV). A kasę, która idzie na zbrojenia trzeba przeznaczyć na projekty ochrony Ziemi z zewnątrz typu asteroida czy promieniowanie.
 3. No i jak na razie miałby rację. Wyprawa na Marsa to na razie mrzonki a co dopiero taki Ganimedes. Mam na myśli wylądowanie na powierzchni i kilkudniowy choćby pobyt.
 4. Jeszcze w podstawówce a było to ponad 30 lat temu wyobrażałem sobie, na podstawie tego co przeczytałem w książkach i w "Uranii", że w wieku 40 lat będę latał na wycieczki na Księżyc a Mars będzie już zasiedlony (a wówczas wydawało mi się, że mając tyle lat jest się już prawie dziadkiem, nota bene główny bahater serialu "40 latek" wyglądał jakby nieco starszej niż obecni 40-latkowie). Niestety teza naukowca, że "nigdy" jest chyba prawdziwa, bo po pierwsze , wiadomo odległość. Po drugie jednak nie wiemy i długo nie będziemy wiedzieli dokąd właściwie będziemy lecieć. Powiedzmy sobie szczerze, nic o egzoplanetach właściwie nie wiemy i długo nie będziemy wiedzieli. Chodzi mi o wiedzę jaką mamy choćby o Marsie. Ba, taki Pluton, w porównaniu do egzoplanet na wyciągnięcie ręki i co? Jak długo czekaliśmy żeby coś się o nim dowiedzieć? Więc nawet jeśli zbudujemy statek, wsadzimy w niego ludzi i wyślemy w trwający wieki lot to polecą w ciemno dosłownie. A na miejscu może się okazać, że planeta owszem jest, ma atmosferę ale przypomina Wenus na przykład. I trzeba będzie wracać. Dopiero jak znajdziemy metodę szybkiego zwiedzania wszechświata to możemy sobie wysłać sondy na odległe rubieże galaktyki, które sprawdzą gdzie jest dla nas druga ziemia. Może spytać Lucasa jak działał skok w nadprzestrzeń? Na a po trzecie w nawiązaniu do tego co pisałem na początku - my możemy sobie marzyć, ale ludzkość a zwłaszcza politycy są nadal na poziomie walk plemiennych, świeża sprawa - Kurdowie, czy to problem dla świata wykroić im kawałek państwa? Więc jeśli nie potrafimy załatwić tak prozaicznych (w skali kosmicznej) spraw to gdzie tam ludzkości latać w kosmos.
 5. Sorry za pomyłkowy wpis. Jeśli autor ogłoszenia ma możliwość to proszę to usunąć.
 6. Dzisiaj wstałem przed piątą rano i obserwowałem naszego kosmicznego sąsiada newtonem 6" F10. Widoki jak na zdjęciach Loxleya. Niesamowicie przejrzyste powietrze, niezły seeing i Księżyc wysoko wiszący na niebie dały wspaniałą ucztę dla oka. Obserwowałem z pow. 250x - głębokie, smoliste cienie, wspaniały kontrast, w Plato widoczne dwa kratery, w tym jeden jako wyraźny krążek z dziurką, w Claviusie mnóstwo kraterowego drobiazgu, Prosta Ściana na samym terminatorze wyglądała niczym oświetlony księżycowy chiński mur, a całości dopełniał monumentalny Kopernik z wianuszkiem setek drobnym kraterów wokół. No i Apeniny głęboko wrzynające się w mrok niczym olbrzymi, poszarpany miecz. Dla takich widoków warto w niedzielę wstać tak wcześnie. Sorry, za off-top w tym fotograficznym wątku, ale musiałem się podzielić wrażeniami. A w ogóle coraz bardziej podoba mi się Księżyc po pełni. Na pewno to kwestia spowszednienia widoków przed-pełniowych, ale układ cieni na księżycowych formacjach w fazach po pełni jakoś bardziej mi się podoba.
 7. Nie wiem jak w TS 102/1100 ED ale w TS 102/1100 achro wyciąg jest bardzo solidny. I ma coś czego nie ma 100ED (z tego co wiem) czyli możliwość obrotu wokół osi, więc bardzo wygodna sprawa w wizualu.
 8. Jeśli od roku nie kolimowałeś teleskopu a w międzyczasie był wożony po kilkaset km to na 100% jest rozkolimowany. Stąd problemy z ostrzeniem. Te plamy mają znikomy wpływ na jakość obrazów, są za małe po prostu. I są prawdopodobnie wynikiem wysychania rosy na lustrze (para wodna nie jest sterylnie czysta). A nieostre gwiazdy na brzegach to norma w teleskopie z F5.
 9. Mnie by wystarczył ten długi "szukacz" zamontowany na tubusie Schmidta-Cassegraina. To pewnie jakiś achromat Zeissa 5 - 6", który robi za guider czy coś w tym rodzaju. Jakby miał iść kiedyś na złom to chętnie go przygarnę
 10. Musisz wrócić do foto Księżyca. Rywalizacja z Loxleyem na pewno przysłuży się temu wątkowi. Oczywiście nie chodzi o jakieś wyścigi typu kto zarejestruje mniejszy krater czy węższą szczelinę, ale o pokazywanie piękna Kosmosu. Księżyc tak niezmienny od milionów lat jest jednak dzięki fazom najbardziej dynamicznym wizualnie obiektem na naszym niebie. I chyba niedocenianym przez obserwatorów.
 11. Dla mnie "Księżycowe zakamarki" to główny wątek na tym forum. Jak tylko jest w nim coś nowego to od razu tam zaglądam. Kiedyś więcej osób wrzucało to fotki teraz wysoki poziom podtrzymujesz w zasadzie tylko Ty, Loxley. Nie przestawaj focić! Rób to do końca świata i jedną pełnię dłużej ! Może kiedyś przerzucisz się na większy sprzęt, to dopiero byłyby widoki jakbyś robił zdjęcia jakimś planetarnym (w sensie fotograficznym) newtonem 8-10".
 12. Jak zwykle ogień. Mam wrażenie, że rejestrujesz więcej szczegółów niż jest dostępne dla 6". Masz jeszcze w stopce Cassegraina RC 9", nie fotografujesz nim ? Te trzy cale więcej w twoich rękach to dopiero byłby czad. Rejon Vallis Schróteri w oświetleniu po ostatniej kwadrze moim zdaniem wygląda lepiej niż przed pełnią. Podobnie jest z Claviusem. Idzie jesień więc Księżyc po pełni będzie przez kilka następnych miesięcy lepiej dostępny. Będzie można cieszyć oczy wspaniałymi widokami bez potrzeby wstawania o 3 rano.
 13. Wstałem dzisiaj po czwartej i obserwowałem naszego kochanego kosmicznego sąsiada. Używałem newtona 6" F10, ale tylu szczegółów ile Loxley zarejestrował nie wyłapałem. Te szczeliny w Gassendim są, mówiąc kolokwialnie, mega. Wyciskasz ostatnie soki z tego TS-a. To musi być bardzo dobrze złożony egzemplarz. Szacun.
 14. JSC, na tym zdjęciu gdzie siedzi facet przy mega długim achro jaki to jest teleskop ? Nie wygląda na 6", ale nawet na mniej. Masz gdzieś opis zdjęcia ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.