Skocz do zawartości

anatol

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  205
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

146 Good

O anatol

 • Tytuł
  Antares
 • Urodziny 14.06.1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Krotoszyn
 • Zainteresowania
  Astronomia, polityka, historia, fotografia.
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 10" DeLuxe, ATM 68/800(PZO), TMB 5 mm, Baader ortho 6 mm, SW LE 20 mm x 2, bino SW, Barlow GSO 2x 2" ED, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, monokular MN2 8x30, lidletka.
 1. Piosenki o kosmosie :)

  "Jolka, jolka pamiętasz" Budki Suflera. W tekście jest o zaćmieniu Słońca. Tekst zainspirowany chyba zaćmieniem z 1982 roku, oglądałem je w szkole. Miałem przewagę nad kolegami, bo miałem szybkę spawalniczą a inni tylko przydymione szkiełka.
 2. Księżycowe zakamarki.

  Po raz kolejny udało Ci się złapać szczelinę, brawo! Ja próbowałem w wizualu 6" newtonem F10, ale to jednak za mało apertura, choć warunki seeingowe w ostatni weekend były idealne. Jak będę miał znowu dostępnego niutka 10" to może się uda. A propos dyskusji o jasności Twoich zdjęć to ja wolę jaśniejszą wersję, widać chyba minimalnie więcej szczegółów i bardziej przypomina wizual.
 3. Dłuższe okulary do nasadki bino

  Niedawno kupiłem parkę plossli Celestrona 32 mm. Okulary same w sobie są ok, ale jednak pole 50 stopni daje efekt studni, czego od czasu jak pierwszy raz użyłem okularów 66 stopni już nie trawię. Ten wątek założyłem mając jeszcze GSO 10", problem stosowania mniejszych powiększeń z nasadką bino rozwiązałem w inny sposób. Mój ATM, również 10" ma większe LW dzięki czemu mogę używać nasadki bez barlowa. Mam obecnie LW 75 mm, ale będę zmieniał na 63 mm. Ponieważ lustro ma F6,6 takie LW wystarczy, aby używać nasadki bez barlowa (obstrukcja wyniesie wówczas 25%). W przypadku GSO 10" proponowałbym podniesienie lustra i zamianę LW na wieksze. Da to lepszy efekt niż kombinowanie z okularami. Nie będzie też raczej obcinać stożka światła, bo nasadka ma długość toru optycznego ok. 100 mm, a szerokość stożka światła w odległości 100 mm od ogniska w przypadku 10" F5 wynosi 20 mm, a bino (mam na myśli nasadkę SW) ma przelot chyba 23 - 25 mm, więc pozostaje jeszcze luz.
 4. Tesla naprawdę leci w kosmos :)

  Nie rozumiem sceptyków. Osiągnięcia Muska są fantastyczne, powrót rakiet na Ziemię to coś niesamowitego a właściwie ... normalnego. Wg mnie wahadłowce to był ślepy zaułek, najbardziej logiczne rozwiązanie to powrót rakiety, którą się wysłało ładunek i w tym kierunku powinny iść prace inżynierów już od dawna. Chwała Muskowi za to, że woli trwonić pieniądze na tego typu projekty niż angażować się w dziwne akcje typu ograniczanie urodzin w Afryce jak Gates.
 5. Księżycowe zakamarki.

  Przemek ewidentnie oszukuje. Nie robi tych zdjęć z Ziemi tylko podlatuje bliżej Księżyca. A tak na poważnie to szczena opada. Jaka masa szczegółów. Jak Ty to robisz ? Dla mnie rewelacyjne jest czwarte zdjęcie - te wzgórza wyrastające wprost z morza, piękne !
 6. ... ale Niemcy w całości.
 7. Obiekt na tle gwiazdy ?

  A mnie ciekawi co innego. Jak Ty to wypatrzyłeś w tym mrowiu gwiazd ?
 8. Księżycowe zakamarki.

  Jest szczelina w Vallis Alpes. W końcu się komuś udało ją sfotografować ! Od lat marzę żeby ją zaobserwować w wizualu, ale na razie bezskutecznie. Podobno 10" wystarczy, ale musi być odpowiednia faza, pogoda, seeing, wysokość Księżyca nad horyzontem więc wygląda na to, że jeszcze parę lat będę na nią polował (jeśli w ogóle się uda).
 9. ED 100

  Łał, dzięki za komplement, to teraz jestem yntelygent, super. Ale żadnych dysków Ci nie narysuję ani nie sfotografuję bo moje lustro tak jak pisałem miało wypadek i na razie lekko niedowidzi. Przy okazji naprawy będę wymieniał LW na mniejsze i modyfikował dobsa, więc na razie nici z obserwacji. Zostaje mi newton 150/1500, jak będzie dobra pogoda to spróbuję zrobić jakiś test. Dzisiaj wystawiłem ten teleskop skuszony czystym niebem, ale jak się ściemniło to po pół godzinie napłynęły chmury i nici z obserwacji. Dawno nie było takiej tragicznej pogody jak w tym roku.
 10. Refraktor SW 150/1200 ED

  Jak się kupi taki refraktor w dolarach australijskich to i obraz pewnie będzie dawał do góry nogami, czyli dla nas prosty. Ale czadersko.
 11. Tajmeniczy świecący obłok

  Ostatnie zdanie w tym temacie bo już czuję oddech bana na karku - po drugiej stronie też cały czas decydujący głos mają ludzie zimnej wojny lub ich wierni uczniowie, którzy mają na rękach krew dzieci palonych napalmem albo zabijanych bombami ze zubożonym uranem. Świat to nie "Gwiezdne wojny", nie ma w nim miejsca dla szlachetnych Jedi.
 12. Tajmeniczy świecący obłok

  Zimna wojna zakończyła się 30 lat temu, a ZSRR nie istnieje od 26 lat. Układu Warszawskiego też już od jakiegoś czasu nie ma, czasy się nieco zmieniły, ale mentalność i postrzeganie świata w czarno - białych barwach jakoś pozostało.
 13. Tajmeniczy świecący obłok

  Ło matko, widzę że rusofobia też nie ma wolnego w Święta. A myślałam, że dzisiaj tylko Antoni z niepokojem (a może i cichą nadzieją) wypatruje czołgów i rakiet zza wschodniej granicy. Jeśli oni dzisiaj nie świętują to dlaczego mają się przejmować nami? Czy my zwracamy uwagę co robimy np. w chiński nowy rok? Więcej empatii.
 14. Tajmeniczy świecący obłok

  Rosja jest tak jakby... na Wschodzie.
 15. Tajmeniczy świecący obłok

  Oni nie mają teraz Bożego Narodzenia.
×