Jump to content

anatol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  281
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

196 Good

About anatol

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/14/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Zainteresowania
  Astronomia, polityka, historia, fotografia.
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM 10" F6,6, ATM 6" F10, ATM 67/800(PZO), bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, monokular MN2 8x30.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Piękne zdjęcia tomekfsx1. Przy okazji zastanowiło mnie co się dzieje z założycielem tematu ISS, Hamalem. Dawno go tu nie było. A może potajemnie przedostał się na ISS i obserwuje nas z orbity ?
 2. Ok, ale czy te 2 cm apertury będzie dla Ciebie znaczącym przeskokiem ilościowym ? Na pewno 5" (nie mówiąc już o 6") zrobi różnicę, ale ten niecały cal więcej ? Nie chodzi o to, że wątpię, czy różnica będzie bo na pewno tak, ale czy znacząca. Poniżej porównanie średnic mojego PZO 64/800, Vixena JSC i czterocalowca. Można oczywiście policzyć ile każdy zbiera światła itd. Na tym rysunku chciałem pokazać "na oko" jak to wygląda. W sumie 2 cm różnicy a "kółko" jednak sporo większe.
 3. JSC, ewentualne przejście z 80 mm na 100 mm ma sens? Raczej nie byłaby to spektakularna różnica, ale delikatna ewolucja.
 4. Mają w ofercie 154/2250, czyli F14,6. Całkiem nieźle. Ciekawe ile kosztuje.
 5. Ma krótkie włosy, więc może to chłopak w sukience (może ma nawet brodę). "Postępowe" to logo było.
 6. anatol

  Wiosna !!!!

  Krokusy piękne, moje ulubione kwiaty. Dla mnie prawdziwe symbole zaczynającej się wiosny obok śpiewających wieczorami kosów i wysokiego Księżyca w okolicach I kwadry, który jest niezwykle piękny o tej porze roku na tle ciemniejącego nieba.
 7. Jak mógł zapytać na Astromaniaku o swój problem skoro nie miał tam konta, bo nie mógł go aktywować? Zapytał więc na innym forum, bo założył, słusznie zresztą, że ktoś tutaj mu pomoże, bo wiele osób ma konta i tutaj i na Astromaniaku.
 8. Gdyby ludzkość była mądrzejsza i nie wydawała tyle siana na zbrojenia to byłoby jeszcze fajniej. I niech nikt nie pisze, że dzięki wojnom i wojsku mamy wynalazki, bo tylko znikomy procent ludzkiej pomysłowości jest związany z zabijaniem drugiego człowieka a czasy wielkich postępów technologii są związane raczej z dłuższymi okresami pokoju jako chociażby rewolucja przemysłowa XIX wieku czy obecne czasy po II WŚ (oczywiście cały czas toczone są jakieś wojny, ale lokalne).
 9. Jak się skontaktować a Astrokrakiem? Pisałem na mail astrokrak@astrokrak.pl ale bez odzewu. Czy trzeba pisać na jakiś inny adres? Jeszcze krótko przez śmiercią ś.p. Pana Janusza pisałem z nim na temat zakupu wyciągu, nadal jestem zainteresowany, ale nie ma jak się skontaktować z kimkolwiek kto wyprzedaje sprzęt.
 10. Niestety młodzież nie docenia wartości zasobów internetu. Kiedyś znałem niemal na pamięć każdą książkę astronomiczną w naszej bibliotece miejskiej a każda nowa pozycja to był skarb i czasami czekało się wiele miesięcy zanim była wolna, bo ciągle krążyła wśród czytelników. Ja, mimo, że bardzo dużo (za dużo) czasu spędzam przed ekranem komputera lub ze smartfonem w ręku to tylko i wyłącznie czytam i czerpię wiedzę (astronomia, historia, polityka). W telefonie nie mam żadnej gry a w kompie tylko starego Dooma (ach te piękne pikselowe postacie). Telewizja mogłaby nie istnieć oprócz Planete i Discovery. Ktoś kto nie doznał głodu informacyjnego nie doceni oceanu wiedzy, do której mamy dostęp (jeszcze w miarę nie ograniczony dostęp). Sorry za off-top, wróćmy na Ziemię, tfu, na Księżyc.
 11. Szacun dla pracy włożonej w analizę. Zobaczcie też jak potężna ilość materiału jest dostępna w necie. Kiedyś można było o tym tylko pomarzyć albo pracowicie zbierać samemu materiał latami i to z dużo gorszym skutkiem ze względu na brak odpowiedniego instrumentarium.
 12. No właśnie. Skąd właściwie Damian Peach robi zdjęcia, bo raczej nie wszystkie z Anglii.
 13. ZbyT, czym robiłeś te megafoty ?
 14. Żenujące. Poziom poddanych ambasador Mosbacher.
 15. Jak każdy znałem Janusza z "teraźniejszej" strony. Czasami przy okazji zakupów w Astrokraku chwilę dyskutowaliśmy na PW. Nigdy nie miałem okazji poznać Go osobiście. Czytając wspomnienia niektórych forumowiczów jestem w szoku jak dowiaduję się jak wielki wkład w historię astronomii amatorskiej w Polsce miał Janusz Płeszka. O historii tego wyjątkowego ruchu dowiadujemy się czegoś przy okazji śmierci kolejnych jego ojców-założycieli. Dlatego mam prośbę kochani - nie pozwólmy tym wszystkim wspomnieniom siedzącym w waszych głowach zginąć ! TRZEBA TO WSZYSTKO SPISAĆ. NIECH POWSTANIE KSIĄŻKA O JANUSZU I O CAŁYM RUCHU ASTRONOMII AMATORSKIEJ W POLSCE. TO BĘDZIE NAJLEPSZE UPAMIĘTNIENIE OSOBY JANUSZA PŁESZKI - NIE TABLICE PAMIĄTKOWE CZY NAZWA ODLEGŁEJ PLANETOIDY. Wiem, ze to niełatwe zadanie i nie wiem kto ma się za to zabrać. Ale wiem, ze każdy z nas kupiły taką książkę, przeczytałby z wypiekami na twarzy od deski do deski i zajęłaby ona najważniejsze miejsce na półce z książkami a pamięć o Januszu nie odejdzie w ten sposób razem z nami.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.