Jump to content

anatol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  306
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

210 Good

About anatol

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/14/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Zainteresowania
  Astronomia, polityka, historia, fotografia.
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM 10" F6,6, ATM 6" F10, ATM 67/800(PZO), bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, monokular MN2 8x30.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W sumie autor tego "dzieła" nie napisał, ze nie widać Jupka gołym okiem więc poniekąd ma rację. Przez lornetkę ewidentnie będzie go widać, a że przy okazji również gołym okiem? Tam jest jeszcze jeden kwiatek : "Podobnie jak w przypadku deszczu meteorytów czy innych wydarzeń niebiańskich, najlepiej jest wybrać się poza granice wielkich miast i dać swoim oczom czas na oswojenie się z ciemnością" Łał ! Nie czujecie się nobilitowani mogąc obserwować swoimi lornetkami i teleskopami "niebiańskie" widoki ?
 2. Jaki dobry wzrok musieli mieć starożytni astronomowie czy choćby Kopernik, że widzieli Jowisza gołym okiem !
 3. Fajne macie drzwi w piwnicy - ościeżnice (vel framugi) przykręcone od zewnątrz. Mam nadzieję, że nie trzymasz tam smakowitych zapraw, szkoda by było. A statyw fajnie odnowiłeś, mam podobny, używam go pod żurawia lornetkowego.
 4. Zakładając, że mamy do czynienia z trollem. Zawsze mnie zastanawiało co oni z tego mają ? Kasę za klikalność czy tylko czystą satysfakcję, że ktoś poświęca im czas ?
 5. Neptun opanuj się. Jakie "poglądy społeczne"? O co Ci chodzi? Nie znam sklasyfikowanej dolegliwości skutkującej pisaniem w sposób niegramatyczny. Niektórzy mają problem jedynie z ortografią. Czasami pisząc pod wpływem emocji napisze się coś nieskładnie. Ale sposób w jaki Ty piszesz świadczy tylko o twoim niechlujstwie. I dlatego spotykasz się z taką reakcją. Pisanie w poprawny sposób świadczy o szacunku dla osoby, do której piszesz.
 6. Czy to w ogóle ktoś konsultuje (i z kim) ? Czy każdy kto ma odpowiednią rakietę wysyła w kosmos co mu się podoba? Ciągle się słyszy, że bliskie orbity są zaśmiecone, a tu jeszcze dołożą 12 tyś obiektów. Nie ma innego sposobu na internet dla Afryki?
 7. Idę o zakład, że jutro będą w APOD.
 8. Zachowujemy się jak miłośnicy astronomii w latach 60-tych obserwujący pierwsze satelity. Nawet były specjalne sekcje ich obserwacji. Za kilka miesięcy takie orbitalne swory spowszednieją jak dzisiaj zwykle satelity albo ISS.
 9. Widziałem! Jupi! Piękny widok. Ale myślałam, że będą jaśniejsze. Bez lornetki nie ma efektu. I nie żałuję, że wczoraj poszedłem minutę przed ich przelotem do domu bo przy wczorajszej warstwie cirrusów w ogóle bym ich nie spostrzegł.
 10. Ja o 2.38 spojrzałem ostatni raz na zegarek i poszedłem do domu. Można się ugryźć w tyłek. Mam nadzieję, że jak ich będzie aż tyle to nie będzie to koniec obserwacji astronomicznych. Nie chciałbym żeby bez przerwy w okular wlatywały mi jakieś kosmiczne śmieci. Nie mówiąc już o astrofotografii. Niby fajnie to teraz wygląda, ale żebyśmy tego dnia nie wspominali ze złością jako początek końca naszej pasji.
 11. Ja za nowe warstwy w lustrze 6" F10 zapłaciłem 220 zł, ale nawet nie wiem jakie one były. Wykonane chyba ze 3 lata temu i nadal są bardzo ładne. W teleskopie planetarnym gdzie z założenia masz dużo światła można myć lustro nieco rzadziej i warstwy trzymają wówczas dłużej.
 12. Pytanie czy mniejsza sprawność jest spowodowana rozpraszaniem części światła czy raczej po prostu wchłanianiem go przez lustro. Czy czarna ściana odbija mało światła bo je rozprasza czy po prostu fotony w niej grzęzną.
 13. Lepszy kontrast ? Jaki to ma związek ze współczynnikiem odbicia ? Obraz będzie jedynie nieco ciemniejszy, ale kontrast zależy od innych czynników.
 14. Czy taka lorneta 100 mm może zastąpić na DS np. newtona 10". Jakie miałeś dotychczas teleskopy ?
 15. Dzisiaj jestem już "odbanowany". Wczoraj mogłem tylko przesyłać PW, ale nie mogłem komentować niczego. Pojawiał się czerwony napisał, że mam bana.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.