Jump to content

anatol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  638
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

487 Good

About anatol

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 06/14/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Zainteresowania
  Astronomia, polityka, historia, fotografia.
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM 9" F7,2 ATM 6" F10, ATM 67/800(PZO), bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, Delta Optical One 8x32, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jeśli obiektyw będzie kupowany na Aliexpress to najpierw w zwykłej, pełnej tubie sprawdziłbym jego własności optyczne. Może się okazać, że wykonasz składaną tubę, obrazy będą niezadowalające i będziesz szukać przyczyn w konstrukcji tuby a może się okazać, że sam obiektyw jest marnej jakości albo cela źle wykonana lub poskładana. Jeśli kupisz jakiegoś starego Zeissa czy obiektyw z D&G Optical albo Istara to wiadomo, że jakość będzie bez zarzutu ale z chińszczyzną nigdy nie wiadomo.
 2. A kiedy będzie jakieś zaćmienie w Europie w sensownie bliskim terminie (10 - 15 lat)?
 3. NASA nie szykuje jakiegoś szybkiego skoku na tę asteroidę ? Aż się prosi skoro będzie przelatywać tak blisko. A może Musk coś zorganizuje? W sumie jest jeszcze 9 lat, nie tylko USA może się skusić, czuję że będzie do niej kolejka jak na Gubałówkę.
 4. Każdy się może pomylić. Ważne umieć przyznać się do błędu.
 5. Tak się rodzą fake newsy.
 6. Widziałeś lot meteoru czelabińskiego? To gdzie Ty wtedy byłeś? Czelabińsk jest 3 tyś km od Polski. Na dodatek meteor leciał ze wschodu na zachód więc nawet zanim wszedł w atmosferę to nie przelatywał nad Polską.
 7. Do końca nie wiem po co go kupiłem, okazja była po prostu. Usprawniłem go trochę, bo obrazy dawał totalnie skopane, jak się okazało soczewki w celi żyły własnym życiem. Unieruchomiłem je w prosty sposób (pisałem o tym na forum) i teraz jest dużo lepiej. Trochę obserwowałem Księżyc, trochę Marsa, podwójne mnie jakoś nie kręcą. Docelowo miał być używany do szybkich obserwacji kiedy nie ma czasu na chłodzenie newtona i do Słoneczka, bo nowy cykl na dobre się zaczął, ale jeszcze zobaczę, może wróci na giełdę ? Ale to raczej z powodu małej apertury, bo te 90 mm (a raczej 86 mm, bo tyle ma faktyczn
 8. Pytanie czy warto robić sobie problem dla tych 60 cm ? Tuba 1,6 m spokojnie się mieści nawet do małego samochodu, a nawet jeśli wziąć taką tubę na plecy to jakoś super niewygodnie by nie było - tylko niosący wyglądałby jak łowca słoni z flintą na plecach.
 9. Obserwacje powinny być wygodne żeby skupić się na samej obserwacji a nie na bolącej szyi czy kręgosłupie. Nie chodzi o samą wygodę jako taką, rozumianą jako wygodnictwo, brak wysiłku. O to chodzi Okroju.
 10. Inny dobry sposób żeby refraktor był wygodniejszy w użytkowaniu (niestety bez skracania tuby) to przesunięcie środka ciężkości. Spójrz na zdjęcia mojego niedawnego nabytku czyli Bressera 90/1200 przed i po wymianie wyciągu na porządny, metalowy. Cięższy wyciąg w połączeniu ze stalowym, gwintowanym łącznikiem przesunęły środek ciężkości o dobre 15 cm do tyłu (tuba została tez skrócona 7 cm pod bino). Zaletą w tym przypadku okazała się też plastikowa cela obiektywu zmniejszająca ciężar "na drugim końcu" (ale waga to jedyna zaleta tej celi). Po zmianie wyciągu mogłem też założyć cięższą dwucalową
 11. Newton na dobsonie (jeszcze z możliwością obracania tuby w obejmach jak ten zalinkowany wcześniej Orion 10") to największy komfort obserwacji. Okroju, a czy ludzie nie stworzyli teleskopów po to, aby widzieć więcej szczegółów ?
 12. Już nie raz walczyłem na sąsiednim forum próbując uzasadniać te oczywiste zdawałoby się prawdy, ale czasami to jest walka z wiatrakami. Księżyc w lustrze 10" (i więcej) w powiększeniach 250-300x i więcej, nawet w średnich warunkach to prawdziwa uczta dla oczu.
 13. Newton z tego zestawu Oriona 6" F11 miałby obstrukcję 13%, więc praktycznie pomijalną (podobno obstrukcja już w okolicach 20% nie ma znaczącego wpływu na obraz). A propos okularów to taki teleskop nie jest zbyt wymagający pod tym względem i mogą być nawet zwykłe tańsze plossle. Sam mam taki sprzęt, newtona 6" F10 i mogę powiedzieć tyle, że na obiektach US obrazy mają znakomity kontrast. 1000% procent racji, kolimacja to podstawa, również w wizualu. Podejrzewam też, że fabryczne chińskie newtony, nawet jeśli optyka jest dobra cierpią często z powodu niedokładności montażu. C
 14. Wg mnie kolejność jest zgoła inna 1. Refraktor 2. Planetarny newton z obstrukcją rzędu 15-20% o światłosile w okolicach F10 3. Reszta konstrukcji Nawet takie planetarne newtony produkowano seryjnie i to nie byle kto bo sam Orion: https://stargazerslounge.com/topic/159354-orion-optics-6-f11-planetary-dobsonian/ a jeśli ktoś chce sobie zrobić taki teleskop sam to może sobie kupić zestaw luster: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1676_ORION-UK-Hauptspiegel---150-1600mm---f-11---1-6-Lambda.html
 15. Seryjnie nie. Ale nieseryjnie robią takie lustra całkiem rozsądni ludzie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.