Jump to content

anatol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  805
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

685 Excellent

About anatol

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  ATM 9" F7,2 ATM 6" F10, ATM 67/800(PZO), bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, BPC5 8x30, Tento 12x40, Delta Optical One 8x32, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zbuj, piękne zdjęcie, symboliczne - obserwatorium astronomiczne na tle Księżyca. Astronomia w astronomii. Skąd zrobione? Musiałeś się chyba wysoko wspinać żeby zrobić takie zdjęcie.
 2. To niemożliwe z ziemi. Wygląda jakbyś wyprzedzał ISS siedząc w gwiezdnowojennym TIE-fighterze. Obecność w APOD gwarantowana.
 3. Wczoraj wziąłem "na warsztat" Bressera 90/1200. Miał iść pod młotek, ale jeszcze go sobie zostawię, może na zawsze, zobaczymy. Już się powoli chmurzyło, liczyłem po cichu na Jowisza ale do północy zachmurzenie było już znaczne. Trzeba było lawirować pomiędzy chmurami, ale zaliczyłem kilka podwójnych i powiem szczerze, że refraktorowe gwiazdy mają coś w sobie, jakiś spokój, którego nie ma w newtonach , gdzie jednak spajki, nawet jeśli są niewielkie to roziskrzają gwiazdę, obraz jest bardziej dynamiczny. Coś jakby porównać wiecznie ruchliwego kilkulatka ze skupionym buddyjskim mnichem.
 4. Ale wielkie !!! Oglądając w pełnym rozmiarze miałem wrażenie, że znajduję się na statku Icarus II z filmu "w stronę Słońca". Brawo !
 5. Osobiście do Jowisza? Nie mam z nim nic wspólnego, ani z żadnym z innych VIP - ów. We wszystkich porównaniach ważne jest jednak żeby ustalić jakiś stały odnośnik typu ilość widocznych kraterów w Plato, separacja konkretnego układu podwójnego czy choćby te nieszczęsne jowiszowe pasy. Wtedy łatwiej jest porównanywać. A najlepszy jest właśnie szkic tego co się widzi. Jeśli dzisiejszej nocy pogoda u mnie dopisze (wczoraj było słabo) to wezmę kalkulator i ołówek i będę liczył i szkicował.
 6. Czyli jeśli są widoczne dwa pasy równikowe i dwa zwrotnikowe oraz pociemnienia biegunowe a jest to standardowy widok na Jowiszu, zupełnie zwyczajny i widzialny nawet w małych teleskopach i licząc pociemnienia biegunowe również jako pasy mamy łącznie 11 pasów - widocznych "na co dzień". Obecnie jeden pas równikowy jest w zasadzie rozdwojony więc mamy dodatkowo dwa pasy więc razem 13. Tak więc jak ktoś widzi 13 pasów w powiedzmy 8 - 10 centymetrowym teleskopie tzn. że... ma czyste niebo po prostu bo nie jest to żaden wyczyn. Oczywiście zakładając, że zebra ze 100 czarnymi p
 7. Pytanie jak liczysz pasy? Ja na zdjęciach Peacha liczyłem tylko te ciemne. Inaczej mówiąc, jak zebra ma 100 pasków czarnych na białym tle to mówimy, że zebra ma 100 pasków czy 200? I w ogóle czy zebra jest biała w czarne paski czy czarna w białe?
 8. Liczyłem te paski na zdjęciach Damiana Peacha z 8 lipca i było ich 13-14 ale on fotografuje tylko 14" SCT więc gdzie mu tam do 4" refraktora Taka w wizualu. Sorry za ironię ale nie róbcie sobie jaj panowie.
 9. Lulu, pisałeś że szykujesz większą aperturę do fotografii Księżyca. Co to będzie?
 10. Zajrzę mu nawet pod kołderkę z chmurek jak się da i w wielką, czerwoną dziurę, sorry, plamę.
 11. Oicam, przy najbliższej okazji rzucę okiem na Jowisza i Saturna przez PZO, obiecuję.
 12. Oczywiście autorytet ś.p. Janusza Płaszki nie jest jedyny na świecie, ale jest nasz, polski.
 13. Nie chcę wchodzić w tę dyskusję żeby jeszcze bardziej rozpalać emocje, bo moim zdaniem mały refraktor (mam, w postaci PZO 67/800) nie wytrzymuje konkurencji z newtonem czy to 6 czy 10" (takie mam) w kategorii "ilość widocznych szczegółów" i nie są to subtelne różnice, ale znaczące. Poza tym nie toleruję ciemnych obrazów, a przy małych źrenicach robi się już straszna ciemnica i wtedy - moim zdaniem - szczegóły, np. małe kratery na Księżycu giną w mroku. Ale nie o tym chcę pisać - być może tak znakomite wyniki małą aperturą na Jowiszu to "wina" doskonałego wzroku obserwatora. Mi już stuknę
 14. Lulu, mógłbyś do zestawu porównawczego dorzucić PZO 66/800, którego też przecież masz? Ciekawe jak by sobie dał radę ten obiektyw, który ma tylko F/12 z dłuższymi kolegami?
 15. anatol

  Jowisz w SCT11

  W przyszłym roku podczas wrześniowej opozycji Jowisz będzie na wysokości ok. 37 stopni więc już dosyć wysoko (na takiej mniej-więcej wysokości znajduje się u nas pas Oriona). Oczywiście kolejne lata to będzie już jowiszowa uczta, ale przyszły rok będzie w zasadzie otwierał kilkuletni sezon na Jowisza. Co więcej będzie można obserwować planetę w coraz bardziej "cywilizowanych" godzinach, czyli wczesną nocą a w latach kiedy będzie wysoko na niebie czyli w Byku i Bliźniętach nawet zaraz po obiedzie kiedy tylko się ściemni. Oby pogoda się ustabilizowała i wróciły długie, wielodniowe zimowe wyże z
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.