Jump to content

kuba_mar

Moderator
 • Content Count

  1054
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

620 Excellent

About kuba_mar

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Chrzanów
 • Zainteresowania
  "zawodowo": inżynieria materiałowa
  "hobbistycznie": astronomia, meteorologia i zjawiska atmosferyczne

Recent Profile Visitors

3457 profile views
 1. Jeszcze jedna fotka, tym razem spod ciemnego nieba.
 2. Nad Starym Miastem w Krakowie - jeśli przyjrzycie się to w lewej części kadru mamy Wawel, a w centralnej Wieżę Ratuszową i Kościół Mariacki.
 3. A więc nowy wątek utworzony: https://astropolis.pl/topic/70779-poszukuję-pliku-stl-dla/ Zapraszam!
 4. Za zgodą użytkowników wydzieliłem kilka ostatnich postów i tworzę nowy temat obejmujący wszelkie pytania i odpowiedzi związane z poszukiwaniami plików .stl dla konkretnych zastosowań. Jeśli ewentualnie macie inny pomysł na nazwę tematu to proszę o sugestie. Zachęcam do wrzucania zarówno próśb, jak i pomocnych odpowiedzi.
 5. Co powiedzielibyście na utworzenie nowego wątku dotyczącego próśb i poszukiwań plików stl dla konkretnych modeli i zastosowań? Na początek w sam raz nadawałyby się do niego posty kolegów @kubaman i @czarny1979. W tym wątku zaraz zaginą wśród innych informacji.
 6. Taki kształt bocznej powierzchni walca wynika z ustawień przy jego tworzeniu, a nie z parametrów eksportu do pliku stl. W Tinkercadzie można uzyskać ją znacznie gładszą zmieniając parametr "sides" na maksymalną wartość równą 64. Jest to wyjaśnione na przykład tutaj: https://tinkercad.zendesk.com/hc/en-us/community/posts/360015504654-Cylinders-not-printing-round
 7. O, bardzo fajnie słyszeć opinię użytkownika dokładnie tego sprzętu. Ja z tego modelu nie korzystałem, jedynie sugeruję pewne ciekawe rozwiązania jakie można później zastosować. A jeśli chodzi o składanie to w sumie najfajniejsza część zaraz po zakupie drukarki Faktycznie wymaga to trochę czasu i cierpliwości, ale naprawdę bardzo pomaga zrozumieć jak działa sprzęt, a potem ułatwia identyfikowanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów.
 8. Przy próbach zwróć szczególną uwagę na prawidłowość ruchu głowicy. Ten model drukarki, zapewne ze względów oszczędnościowych, wyposażony jest tylko w jeden silnik krokowy połączony z śrubą trapezową. Zamocowane są niesymetrycznie z jednej strony ramy, więc na pewno będą poddawane nierównomiernemu obciążeniu mechanicznemu w zależności od położenia głowicy w płaszczyźnie xy. W przyszłości można pomyśleć o ulepszeniu konstrukcji - albo przez dokupienie i zamontowanie drugiego zestawu z silnikiem krokowym i śrubą trapezową (można znaleźć np. na Aliexpress pod hasłem "Tevo Tarantula Dual Z Axis Upg
 9. To oczywiście zależy jakiego programu używasz do cięcia modelu 3D. Do najpopularniejszych należą darmowe Slic3r (pliki stl, obj, amf) oraz Cura (pliki stl, obj, 3mf). Pierwsze cztery rodzaje plików które wymieniłeś można konwertować do innych z wykorzystaniem darmowego Blendera. Cmod to pliki Celestii, więc już nie są takie standardowe. Przyznam, że nie znam sposobu ich konwersji do bardziej popularnych formatów, ale wpadło mi w oko, że istnieją skrypty do Blendera, które to umożliwiają. EDIT: Dodaje zrzuty z Blendera: rozszerzenia plików, które można importować:
 10. Dziękuję Adamowi za zaufanie i nadanie funkcji moderatora działu druku 3D. Postaram się pomóc w jego rozwoju oraz oczywiście w miarę mojej wiedzy i doświadczenia również we wszystkich aspektach jakie będą tutaj poruszane w poszczególnych tematach.
 11. Ok, ale sam piszesz, że stosujesz dodatkowo lakier do włosów na szkło. A ja wyraźnie pisałem o tym, że to bez dodatkowych środków wydruk trzyma się słabo i dlatego podałem z czego można korzystać. Także nie za bardzo wiem z jaką moją opinią się nie zgadzasz.
 12. Ok, rozumiem, czyli masz w zestawie właśnie taką podkładkę adhezyjną do druku 3D tylko nie w wersji z klejem od spodu (przyklejanej bezpośrednio na powierzchnię stolika) tylko z warstwą magnetyczną (na metalowy stolik). Tak więc masz dwa wyjścia. Pierwsza opcja to będziesz drukował na tej podkładce z zestawu. Musisz mieć jednak świadomość, że żywotność takich podkładek nie jest zbyt duża. Po kilku czy kilkunastu wydrukach należy ją niestety wymienić, bo albo pozostałości poprzednich wydruków będą wpływać negatywnie na przyczepność kolejnych albo po prostu uszkodzisz ją przy odrywaniu wydruków
 13. Tak, chodzi o wszelkie zarysowania, od szpachelki czy skalpela stosowanego do odrywania wydruku czy nawet od dyszy w przypadku złego wstępnego skalibrowania jej wyjściowej odległości od stolika. A co masz na myśli pisząc "magnetyczny podkład oryginalny"? Ewentualnie podaj model drukarki z jakiego korzystasz.
 14. Czyli jak rozumiem dotychczas drukowałeś bezpośrednio na szkle? Nie jest to dobry pomysł, bo po pierwsze łatwo uszkodzić jego powierzchnię, a po drugie wydruk wykazuje bardzo słabą przyczepność. Na powierzchnię szkła warto albo przykleić odpowiedni materiał albo nanieść odpowiedni środek. Ogólnie mówiąc stosuje się kilka podstawowych materiałów: * taśmy - taśma kaptonowa, zwykła niebieska taśma malarska * specjalne podkładki adhezyjne - np. BuildTak, Coropad * specjalne spreje adhezyjne - np. Dimafix * bardziej "domowe" sposoby - klej roślinny, lakier do włosów itp.
 15. Tak dla uporządkowania dyskusji i być może zachęcenia do głębszego zaznajomienia się z tematem spektroskopii: * spektroskopia bada oddziaływania między materią i promieniowaniem elektromagnetycznym * oddziaływanie to może polegać na pochłanianiu lub oddawaniu energii promieniowania elektromagnetycznego przez materię, a więc odpowiednio mówimy tu o absorpcji lub emisji * cząsteczki obdarzone są energią występującą w następujących formach: - energia translacyjna - związana z przemieszczaniem się całej cząsteczki w przestrzeni - energia rotacyjna - związana
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.