Jump to content

kuba_mar

Moderator
 • Content Count

  1,048
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

594 Excellent

About kuba_mar

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Chrzanów
 • Zainteresowania
  "zawodowo": inżynieria materiałowa
  "hobbistycznie": astronomia, meteorologia i zjawiska atmosferyczne

Recent Profile Visitors

3,036 profile views
 1. O, bardzo fajnie słyszeć opinię użytkownika dokładnie tego sprzętu. Ja z tego modelu nie korzystałem, jedynie sugeruję pewne ciekawe rozwiązania jakie można później zastosować. A jeśli chodzi o składanie to w sumie najfajniejsza część zaraz po zakupie drukarki Faktycznie wymaga to trochę czasu i cierpliwości, ale naprawdę bardzo pomaga zrozumieć jak działa sprzęt, a potem ułatwia identyfikowanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów.
 2. Przy próbach zwróć szczególną uwagę na prawidłowość ruchu głowicy. Ten model drukarki, zapewne ze względów oszczędnościowych, wyposażony jest tylko w jeden silnik krokowy połączony z śrubą trapezową. Zamocowane są niesymetrycznie z jednej strony ramy, więc na pewno będą poddawane nierównomiernemu obciążeniu mechanicznemu w zależności od położenia głowicy w płaszczyźnie xy. W przyszłości można pomyśleć o ulepszeniu konstrukcji - albo przez dokupienie i zamontowanie drugiego zestawu z silnikiem krokowym i śrubą trapezową (można znaleźć np. na Aliexpress pod hasłem "Tevo Tarantula Dual Z Axis Upgrade Kit") albo przez ciekawą modyfikację związaną z przeniesieniem napędu z jednego silnika na dwie osie (https://www.thingiverse.com/thing:2014187).
 3. To oczywiście zależy jakiego programu używasz do cięcia modelu 3D. Do najpopularniejszych należą darmowe Slic3r (pliki stl, obj, amf) oraz Cura (pliki stl, obj, 3mf). Pierwsze cztery rodzaje plików które wymieniłeś można konwertować do innych z wykorzystaniem darmowego Blendera. Cmod to pliki Celestii, więc już nie są takie standardowe. Przyznam, że nie znam sposobu ich konwersji do bardziej popularnych formatów, ale wpadło mi w oko, że istnieją skrypty do Blendera, które to umożliwiają. EDIT: Dodaje zrzuty z Blendera: rozszerzenia plików, które można importować: rozszerzenia plików, które można eksportować:
 4. Dziękuję Adamowi za zaufanie i nadanie funkcji moderatora działu druku 3D. Postaram się pomóc w jego rozwoju oraz oczywiście w miarę mojej wiedzy i doświadczenia również we wszystkich aspektach jakie będą tutaj poruszane w poszczególnych tematach.
 5. Ok, ale sam piszesz, że stosujesz dodatkowo lakier do włosów na szkło. A ja wyraźnie pisałem o tym, że to bez dodatkowych środków wydruk trzyma się słabo i dlatego podałem z czego można korzystać. Także nie za bardzo wiem z jaką moją opinią się nie zgadzasz.
 6. Ok, rozumiem, czyli masz w zestawie właśnie taką podkładkę adhezyjną do druku 3D tylko nie w wersji z klejem od spodu (przyklejanej bezpośrednio na powierzchnię stolika) tylko z warstwą magnetyczną (na metalowy stolik). Tak więc masz dwa wyjścia. Pierwsza opcja to będziesz drukował na tej podkładce z zestawu. Musisz mieć jednak świadomość, że żywotność takich podkładek nie jest zbyt duża. Po kilku czy kilkunastu wydrukach należy ją niestety wymienić, bo albo pozostałości poprzednich wydruków będą wpływać negatywnie na przyczepność kolejnych albo po prostu uszkodzisz ją przy odrywaniu wydruków co jest bardzo łatwe. Przykładowo wydruki z ABS na BuildTaku lubią się odrywać od stolika wraz z kawałkami tej podkładki i do niczego ona już się nie nadaje. Druga opcja to ta którą stosujesz, czyli dodanie szkła. Tu jednak bezwzględnie polecam stosowanie jakiegoś materiału i dla osoby początkującej osobiście z doświadczenia polecałbym niebieską taśmę malarską. Jest łatwa do nałożenia i wymiany oraz zapewnia równomierne pokrycie powierzchni.
 7. Tak, chodzi o wszelkie zarysowania, od szpachelki czy skalpela stosowanego do odrywania wydruku czy nawet od dyszy w przypadku złego wstępnego skalibrowania jej wyjściowej odległości od stolika. A co masz na myśli pisząc "magnetyczny podkład oryginalny"? Ewentualnie podaj model drukarki z jakiego korzystasz.
 8. Czyli jak rozumiem dotychczas drukowałeś bezpośrednio na szkle? Nie jest to dobry pomysł, bo po pierwsze łatwo uszkodzić jego powierzchnię, a po drugie wydruk wykazuje bardzo słabą przyczepność. Na powierzchnię szkła warto albo przykleić odpowiedni materiał albo nanieść odpowiedni środek. Ogólnie mówiąc stosuje się kilka podstawowych materiałów: * taśmy - taśma kaptonowa, zwykła niebieska taśma malarska * specjalne podkładki adhezyjne - np. BuildTak, Coropad * specjalne spreje adhezyjne - np. Dimafix * bardziej "domowe" sposoby - klej roślinny, lakier do włosów itp.
 9. Tak dla uporządkowania dyskusji i być może zachęcenia do głębszego zaznajomienia się z tematem spektroskopii: * spektroskopia bada oddziaływania między materią i promieniowaniem elektromagnetycznym * oddziaływanie to może polegać na pochłanianiu lub oddawaniu energii promieniowania elektromagnetycznego przez materię, a więc odpowiednio mówimy tu o absorpcji lub emisji * cząsteczki obdarzone są energią występującą w następujących formach: - energia translacyjna - związana z przemieszczaniem się całej cząsteczki w przestrzeni - energia rotacyjna - związana z wirowaniem cząsteczki wokół osi - energia oscylacyjna - związana z drganiami wiązań łączących atomy - energia elektronowa - związana z energią kinetyczną ruchu elektronów oraz energią potencjalną oddziaływania odpychającego między poszczególnymi elektronami i oddziaływania przyciągającego między elektronami i jądrem - energia wewnątrzjądrowa - związana z energią kinetyczną i potencjalną nukleonów tworzących jądra * cząsteczka może przyjąć lub oddać energię tylko o charakterystycznych wartościach, która odpowiadają różnicy między poszczególnymi poziomami energetycznymi - mówimy więc, że energia jest skwantowana * dla energii translacyjnej poziomy energetyczne są tak bardzo zbliżone, że w praktyce zaniedbuje się ich kwantowanie i nie wyróżnia się spektroskopii translacyjnej * dla energii rotacyjnej najprostszy model jaki można sobie wyobrazić stanowi tak zwany rotator sztywny - dwie kulki połączone sztywnym prętem, gdzie przez środek ciężkości przebiegają dwie prostopadłe osie obrotu * dla energii oscylacyjnej najprostszy model jaki można sobie wyobrazić stanowi tak zwany oscylator harmoniczny - dwie kulki o określonej masie połączone sprężyną, która kurczy się i rozciąga * dla energii elektronowej nie przyjmuje się żadnego prostego modelu mechanicznego * w praktyce najczęściej rozważa się przejścia rotacyjne, oscylacyjne i elektronowe * różnice energii między tymi przejściami przedstawiają się następująco E(el) >> E(osc) >> E(rot) * ze względu na takie takie różnice wartości energii przejścia elektronowe są więc właściwie przejściami elektronowo-oscylacyjno-rotacyjnymi, a przejścia oscylacyjne przejściami oscylacyjno-rotacyjnymi * zasadniczo można więc wyróżnić dwa podstawowe kryteria podziału spektroskopii: - ze względu na sposób oddziaływania materii z promieniowaniem - spektroskopia absorpcyjna, spektroskopia emisyjna oraz dodatkowo (nie należy o tym zapominać) spektroskopia rozpraszania (np. spektroskopia Ramana) - ze względu na formę energii cząsteczek - spektroskopia rotacyjna, spektroskopia oscylacyjna, spektroskopia elektronowa, spektroskopia EPR (elektronowy rezonans paramagnetyczny), spektroskopia NMR (jądrowy rezonans magnetyczny) Oczywiście to tylko bardzo ogólny zarys w kilku zdaniach. Zachęcam do szerszego zapoznania się z zagadnieniem, bo spektroskopia jest bardzo ciekawym tematem. Jakby co zapraszam na PW, mogę polecić odpowiednią literaturę.
 10. Z pewnością nie jest to łuk okołohoryzontalny, a to z kilku powodów: * występuje on przy wysokości Słońca powyżej 58* co oznacza, że w tym roku sezon na obserwację tego zjawiska w Polsce już się skończył * pojawia się poniżej Słońca, a na zdjęciu patrząc na oświetlenie ścian budynków widzimy przeciwną stronę nieba * tak wyraźny łuk okołohoryzontalny powstawałby na chmurach Cirrus; na zdjęciu ich w ogóle nie widać * łuk okołohoryzontalny jest wygięty wypukłą stroną w dół choć często widać tylko jego fragment; na zdjęciu krzywizna zaznacza się w przeciwną stronę Podsumowując, zaobserwowałeś fragmenty tęczy przy dużej wysokości Słońca.
 11. Pytanie trochę nietypowe jak na to miejsce, ale czy mamy tu na forum jakiegoś entomologa?

  1. Show previous comments  3 more
  2. McGoris

   McGoris

   Przecie to zwykły komar no :P

    

  3. kuba_mar

   kuba_mar

   No właśnie nie wiem czy taki zwykły komar ;) Tyle się mówi ostatnio o komarach tygrysich, a ten na zdjęciu ma ciało i nogi właśnie w takie charakterystyczne czarno-białe paski. Ale na owadach to ja się specjalnie nie znam.

  4. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   To jest kura, panie generale!

    

 12. O, z Bellatrix też miałem okazję trochę porozmawiać na różne tematy chemiczne, ale niestety tylko poprzez pw a nie osobiście i nie powiem, było bardzo ciekawie Choć teraz naukowo ukierunkowałem się już w stronę inżynierii materiałowej.
 13. Przy starych fotografiach kolorystyka wywoływanych odbitek w dużym stopniu zależała od wykorzystanej chemii. Także to może być powodem ich innego balansu kolorów w porównaniu do wyjściowej kliszy. W skanowaniu negatywów mam duże doświadczenie (zarówno czarno-białych jaki i kolorowych) i łatwo to zauważyć przy porównaniu uzyskanej cyfrowej kopii ze starą odbitką.
 14. Do nauki fizyki polecałbym jednak podręcznik "Podstawy fizyki" Halliday'a i Resnicka. Cały materiał przedstawiony w ciekawy i przystępny sposób. Sam bardzo dobrze wspominam tę książkę. Jeśli chodzi o matematykę to pamiętaj, że na studiach nie ma takiego przedmiotu . Podstawę stanowi analiza matematyczna i tu warto pewnie zacząć od klasyki, czyli podręcznika "Analiza matematyczna w zadaniach" Krysickiego i Włodarskiego. Powodzenia w dążeniu do celu!
 15. Przebieg misji (warto zwrócić uwagę, że lądowanie planowane jest dopiero na 11 kwietnia): Zwięzły opis misji:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.