Jump to content

sfd

Społeczność Astropolis
 • Posts

  308
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About sfd

 • Birthday 01/20/1951

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Dąbrowa Górnicza
 • Zainteresowania
  Obserwacje wizualne nieba, rysowanie, historia
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron C14" Schmidt-Cassegrain 355/3910/SC 3.3"/2"
  GSO RC 8" Ritchey-Chretien Carbon 203/1624/2"
  Intes Santel MCT 180/1800/2" Maksutow-Cassegrain
  Bresser Messier AR-152s Petzval 152/760/3"
  TS-Optics APO dublet ED 120/900/3"
  montaż hybrydowy Sky-Watcher AZ-EQ6 GT
  montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ5

Recent Profile Visitors

2735 profile views

sfd's Achievements

180

Reputation

 1. Najlepszy seeing miałem 5 lat temu z balkonu mroźną zimą, było ok. -180C, przez refraktor Bresser Messier AR 152s okular Baader Hyperion i udało mi się zrobić zdjęcie Nikonem D5200 Jowisza z księżycami.
 2. Witam, mój kolejny projekt/modyfikacja, tym razem myśliwiec przechwytujący z 1945/46 r. Sowiecki MIG13 z napędem konwencjonalnym + silnik rakietowy. Uzyskiwał 740 km/h a po włączeniu silnika rakietowego ok. 850 km/h przez 30 min. Stał się samolotem szkoleniowym dla pilotów MIG15.
 3. Witam, mój kolejny projekt modernizacji: niemiecki pancernik typu "Schanhorst" z okresu II wojny.
 4. Moja przygoda z astronomią zaczęła się w trzeciej klasie, kiedy byłem u Babci na wsi. Chodziłem na wzgórze późnym wieczorem, gdzie roztaczał się piękny widok całej panoramy nieba z gwiazdami. Kiedy wróciłem do rodziców w Warszawie to w piątej klasie z kolegą zamieniłem się znaczkami na starą mosiężną lornetkę. Obraz był odwrócony, powiększenie małe. Kolega twierdził, że jest to morska lornetka. Zacząłem zbierać środki na lepszy sprzęt, grałem w totka po 2,- zł i dobrze mi to szło, kiedy uzbierałem 500,- zł, rodzice skonfiskowali moje fundusze, mówiąc aby się przyłożył do lepszych ocen w szkole a nie zajmował się głupotami. W pierwszym półroczu w jedenastej klasie dostałem "wilczy list" i musiałem opuścić stolicę aby skończyć maturę. Chciałem studiować astronomię, ale okazało się, że uczelnie w Polsce są dla mnie niedostępne. Musiałem się zająć prozą życia. Dopiero w 2012 roku powróciłem na poważnie i z rozmachem do swojego zamiłowania z dzieciństwa kupując Newtona Opticon 203/800 na OLX. Zakup okazał się mało trafiony. Obraz był zniekształcony i niewyraźny. Zwróciłem się o pomoc do Janusza Płeszki, który stwierdził, że teleskop trzeba przedłużyć aby uzyskał właściwe parametry. W końcu pozbyłem się teleskopu. Zdecydowałem się na zakup refraktora Bresser Messier 152s, który mi dobrze służy do dnia dzisiejszego do obserwacji wizualnych. Po pewnym czasie Janusz zmienił w nim wyciąg z 4" na 3" TS z mikro. Daje piękne obrazy z nasadką kątową pryzmatyczną 2" William Optics i okularami Baadera Hyperion. Dzisiaj nie jest to mój jedyny teleskop, kiedy jestem na emeryturze mogę więcej czasu poświęcać na obserwacje nieba w towarzystwie nierozłącznego przyjaciela, przemieszczając się starym Golfem 3 TDI kombi Syncro, gdyż balkon w mieście ma duże ograniczenia.
 5. Witam. Tutaj masz, "Sprzedam Teleskop SW 8" z szukaczem kątowy GSO i Platformą paralaktyczną" http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=58181&sid=a8961b2b3a1809a1e116ab1fc79ea1bd Pozdrowienia.
 6. Witam ponownie i pozdrawiam. Koronawirus spowodował powrót do rysowania na kompie. Nowa wersja pancernika z II wojny światowej typu Richelieu.
 7. Dziękuję za korektę mojego niepoprawnego wpisu. Pozdrawiam.
 8. Druga moja pasja to rysowanie okrętów wojennych i samolotów. Kolejna moja fantazja to lotniskowiec. Lata robią swoje, wyjazdy w teren z teleskopem już nie są tak częste. Więcej czasu spędzam na rysowaniu na laptopie. https://astropolis.pl/topic/68257-rysowanie/?tab=comments#comment-777346
 9. sfd

  rysowanie

  Modyfikacja rysunku https://astropolis.pl/topic/54604-jakie-macie-hobbyzainteresowania-oprócz-astro/page/12/?tab=comments#comment-691459 powstała w sierpniu br a dotyczy okresu II wojny światowej. W tym czasie pancerniki zaczęły tracić swoją pozycje jako najsilniejsze i nie zatapialne jednostki bojowe, ustąpiły miejsca lotniskowcom, gdzie samoloty okazały się najskuteczniejszą bronią na tak duże okręty. Przykłady: - zatopione przez japońskie lotnictwo w grudniu 1941 brytyjskiego pancernika "Prince of Wales" i krążownika liniowego "Renown", - zatopienie przez niemieckie bomby kierowane Fritz X we wrześniu 1943 włoskiego pancernika "Roma" - zatopienie przez amerykańskie samoloty z lotniskowców w kwietniu 1945 japońskiego super pancernika "Yamato"
 10. Powróciłem do kolejnej modyfikacji pancernika wzorowanego na francuskich pancernikach II wojny światowej typu Richelieu, Jean Bart. tym razem ze wzmocnioną obroną przeciw lotniczą, bez dział średniego kalibru.
 11. Astrokrak - Pan Janusz Płeszka nie oszukuje jest pomocny w wielu tematach. Jego wiedza na temat konstrukcji teleskopów jest duża i cenna. Terminy są różne, czasem zbyt długie. Dorabia części, modyfikuje teleskopy, doradza. Ceny są przystępne, nie naciąga. Jego sklep uzupełnia niszę dużych sprzedawców a ceny są niższe. Ja osobiście jestem zadowolony z Jego usług w zakresie doradztwa, dorabiania części i sprzedaży. Polecam Jego sklep i usługi tym co mają cierpliwość, każdy z nas ma jakieś muchy lub zły dzień. Przykład: wymiana i przeróbka wyciągu okularowego na TS 3" wykonana w Astrokraku. MBresser.bmp
 12. Rysuje na kompie. Kolejny mój wytwór wzorowany na francuskich pancernikach II wojny światowej typu Richelieu, Jean Bart.
 13. HAMAL dziękuję Ci za zrozumienie i motywację.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.