Jump to content

dobsonme

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1546
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

dobsonme's Achievements

288

Reputation

 1. Oczywiście, że pierwszym skojarzeniem był sporadyk. Jednak ilość podobnych szczegółów przekonały mnie do mniej prawdopodobnego scenariusza, czyli do pochodzenia bootydowego. Radiant, jasność, prędkość, barwa, długość, zmiany jasności w czasie przelotu.
 2. Dziś w nocy przekonałem się jak mało wiemy o dynamice tego roju. Samo jego istnienie jest dość ciekawe gdyż jego kometa macierzysta 7P/Pons-Winnecke, ma peryhelium w odległośći 1.24 j.a. czyli tylko jakieś dalekie wyrzuty materii do nas docierają. Co więcej kometa 30 stycznia tego roku zaliczyła kolejne zbliżenie do Słońca i wyprodukowała kolejną porcję materii, która jest dla nas zagadką. W dodatku wygląda na to, że wysokie ZHR w latach 1998 i 2004 pochodziły z innej orbity niż ta po której kometa porusza się obecnie co też nie wróży dobrze zarówno przewidywaniom jak i żywotowi roju. W tym roku rój powinien zakończyć swoją aktywność tydzień temu, co jak na niego jest dość dawno, a tu dzisiaj w nocy udało mi się jednego zaobserwować.
 3. Z początkiem lipca gwiazda zakończyła aktywność.
 4. Dla obserwatora umieszczonego na zewnątrz Wszechświata, czas będzie miał wymiar przestrzenny. Może prowadząc tok myślowy w ten sposób łatwiej będzie Ci znaleźć to czego szukasz.
 5. Problem z zamontowaniem małej masy po przeciwnej stronie jest taki jak widać na obrazku. Masa musi być zamontowana daleko od punktu podparcia, co w dobsonie jest niemożliwe. Owszem ciężarek pomaga, ale do pewnego kąta w którym zaczyna podnosić tubę. Dopiero sprężyna wspomagana przez prawo Hooke'a jest w stanie załatwić sprawę. Jest to stare i sprawdzone rozwiązanie.
 6. Jeżeli zamiast o meteorach mówi się o spadających gwiazdach. Jeżeli przymyka się oko na terminologię żeby przyciągnąć uwagę publiczności. Jeżeli ilość widzów jest ważniejsza niż jakość. To sieje się wiatr. A potem zbiera się burzę.
 7. Meteor to nie jest spadająca gwiazda. Z astronomicznego punktu widzenia to bzdura, z którą staram się walczyć od niepamiętnych czasów. Propagowanie tego zwrotu wśród ludzi, szczególnie dzieci to bezsens nie mający nic wspólnego z popularyzowaniem astronomii. Nie róbmy ludziom sieki z mózgu. Dobra chwytliwa nazwa, czemu nie. Ale jeśli nazwa wpada w ucho, ale jest myląca to w cholerę z nią. Niech sobie ten zwrot wezmą, opatentują, przestaną używać i zapomną. Astronomia na tym skorzysta.
 8. Poprzedniej nocy oceniłem ją na 12,7m z resztą nie tylko ją.
 9. Też mam taki problem spowodowany używaniem okularów o bardzo różnej masie. A właściwie to miałem problem który rozwiązałem za pomocą odpowiednio dobranej sprężyny.
 10. Te przy gwiazdach to ich jasność. Ta mapka bardziej mi się przydała.
 11. Ja ją oceniłem wizualnie na 12.7m Niestety w czasie naszej krótkiej nocy akurat stała w miejscu. Dwie godziny ciągłego patrzenia się w gwiazdkę, z którą się nic nie dzieje, polecam.
 12. 52° 31' 25" N 17° 7' 40" E Byłem tam kilka razy i nigdy na mgłę na szczęście nie trafiłem, z resztą nawet jeżeli to w stronę Czernic jest jeszcze trochę lasu wytargane, można sobie coś znaleźć. Owszem w lesie drzewa trochę zasłaniają, ale to chyba oczywiste. Niebo wydawało mi się niezłe, prawie, że wiejskie. Niestety obecnie oświetlenie S8 + radny lubiący jak mu całą noc w okno świeci rozwaliły mi moje wiejskie niebo i tamto wydaje mi się lepsze.
 13. Jedziesz do Tuczna. Wjeżdżasz w las, koło jeziora Tuczno jest spora przecinka. Niebo dużo lepsze jak na Bednarach.
 14. No co ty, przecież wiadomo, że ruscy na Słońce polecą w nocy.
 15. Ostatnio nadawała w 1989 więc dla większości z was będzie to nowość, że istnieje sobie taka gwiazdka będąca połączeniem rentgenowskiej nowej i czarnej dziury. Najlepsze jest to, że jej skoki jasności można zobaczyć wizualnie. Podobno w 25 minut przygasła o 2,5m, całkiem nieźle. I jeszcze powiększenie aktywności ostatniego dnia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.