Jump to content

Hamster

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  928
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

100 Good

About Hamster

 • Rank
  Wega
 • Birthday September 17

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kielce
 • Sprzęt astronomiczny
  Omegon Twinmaster AZ, SW AZ-GTi, MEADE LX85 AC 120/700 OTA, MAK 127, Refraktor Celestron 102/500, Zeiss Jenoptem 7x50W

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  2788966
 • Skype
  hamster_pl

Recent Profile Visitors

2099 profile views
 1. Jedziesz z grubszej cenowo rury ale jeżeli mogę coś polecić z tańszej opcji to: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2335_TS-Optics-30-mm-2--UFL-Eyepiece---69--Field-of-View---6-Element-Design.html Okular z dobrą korekcją. Jest też wersja 35mm. Nie wiem czy docelowy ale za te pieniądze warto.
 2. Nie to miałem na myśli. Chciałem tylko poprawić MarcinaG, że okular 40mm a nie 30mm może mieć pole własne max 45* . Tobie mogę polecić dobrego superplossla 30mm z polem 52* da Ci to pole widzenia 3* i max źrenicę wyjściową rzędu 6mm. Tło będzie może jasne ale rekompensuje to szerokość pola. Mnie tło nigdy nie przeszkadzało. Najlepsze obrazy jakie widziałem przez mój refraktor 102/500 były właśnie z okularem 30mm Celestron Ultima.
 3. No co? Nie potraficie sobie wyobrazić 8-mio latki obsługującej taki sprzęt? Ja tez nie Echhh. A potem znów tu będzie płacz i lamenty, że ani okazyjnego teleskopu ani piniędzy i co robić, pomóżcie.. Szkoda gadać.
 4. https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25884242,wladze-kielc-szuka-oszczednosci-wylacza-oswietlenie-uliczne.html#sondaz Co prawda tylko częściowo będą wyłączać ale dobre i to. Zapowiada się obiecująco.
 5. W Kielcach latarni ulicznych na razie nie wyłączają ale i tak widać zdecydowaną poprawę. Wystarczyło, że markety i galerie powyłączały światła w budynkach i na parkingach.
 6. Akurat dla montażu i jego napędu o wiele lepsze jest równomierne rozłożenie siły nacisku niż zwiększone obciążenie zestawu. Zresztą, podawane obciążenie maksymalne jest dla tub bez przeciwwagi.
 7. Mam dwie, do lżejszego MAKa 1.25'' z akcesoriami w tym rozmiarze i lekkiego refraktora 102/500 nawet z okularem 2'' wystarczy taka 1 kg. z zestawu od SW Adventurera, ale trzeba zmienić pręt na taki z gwintem M12. Do cięższego zestawu ok. 5kg to raczej polecam tę: https://deltaoptical.pl/przeciwwaga-sky-watcher-do-eq2?from=listing
 8. Kolumnę miałem w zestawie z nogami kupione w DO. Nogi jak pisałem odsprzedałem, bo się uśmiałem jak rozpakowałem i powiesiłem na nich teleskop. W FLO dokupiłem tylko adapter do statywu i nowe siodełko z zaciskiem klinowym a nie śrubką.
 9. Ale ja mam kolumnę (pier). Masz w tym wątku, wcześniej, zdjęcie mojego małego zestawu.
 10. Do samolotu statyw 1.5'' faktycznie może być trochę za duży. Ja mój kupiłem razem z głowicą AZ4 na spółkę z jednym astrofanem. On wziął głowicę a ja nogi. Kosztowały mnie w ten sposób chyba 250zł. Ale już nie ma takiej dobrej ceny na ten zestaw. Musiałem tez dokupić w FLO przejściówkę do tego statywu, aby móc zamontować pier. Bolec przeszkadzał. Mam też stal 1.75'' ale to już ciężkie bydlę i różnica wagowa względem 1,5'' jest duża. Jeżeli kupisz w zestawie, to sam się przekonasz, czy wieszając 5kg na tym statywie jeszcze daje radę, czy trzeba szukać czegoś lepszego, bo się wszystko telepie przy najlżejszym dotknięciu. Pilot do tej głowicy to standardowy SynScan z zestawów od SW HEQ5 i pokrewnych.
 11. Fakt, lepiej kupić w kraju i mieć na miejscu gwarancję. Zawsze możesz odsprzedać potem statyw dla kogoś kto wykorzysta go do czegoś lżejszego np. adventurera + aparat. Ja wymieniłem statyw na stal 1.5'' i chyba to jest najlepsze rozwiązanie nie tracąc na mobilności. Pamiętaj, że stabilność zestawu jest najważniejsza, bo gdy jej nie ma, to gubisz przyjemność obserwacji. Upgrade softu do stosowania klina nie ma tu znaczenia. Po prostu potem, przy odpalaniu softu na smartfonie, wybierasz opcję AZ a nie EQ gdy nie chcesz używać klina. Też mi brakuje pilota z macalnymi przyciskami do ręcznego czesania okolic namierzonego celu ale taki pilot, to już spory dodatkowy wydatek. Jeżeli dobrze wypoziomujesz sprzęt i ustawisz go na 3 obiekty/gwiazdy, to korekta nie będzie potem potrzebna. Wyszukiwanie dobrze celuje i trzyma cel.
 12. Nie kupuj w zestawie z oryginalnym statywem, bo tego nie udźwignie. Masz MAKa z kątówką 2'' + 2'' okular + duży szukacz - to będzie galareta. Lepiej kup samą głowicę i od razu mocniejsze nogi + pier.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.