Jump to content

Hamster

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  933
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Hamster

 1. A jaki jest cel szybkiego rozładowania akumulatora? Po co?
 2. Hamster

  Moje podwójne

  Też o układzie potrójnym w Epsilonach gdzieś kiedyś czytałem. Znalazłem w wiki potwierdzenie. Ale żeby to teleskopem zobaczyć, to chyba trudno będzie Epsilon-2 Lyrae[edytuj | edytuj kod] Układ Epsilon-2 Lyrae tworzą białe gwiazdy ciągu głównego, należące do typu widmowego A6 i A7[6]. Gwiazdy te obiegają wspólny środek masy w 724 lata, dzieli je średnio 145 au; zbliżają się na 95 i oddalają na 195 au[5]. Ponadto jaśniejszy składnik ma towarzyszkę zidentyfikowaną dzięki interferometrii plamkowej[8][5][11], która jest odległa o 0,1″ od jaśniejszej gwiazdy (pomiar z 2005 roku)[11]
 3. Masz rację, nie znasz się więc się wypowiesz: To jest ochrona kupującego w PayPal https://www.paypal.com/pl/webapps/mpp/paypal-safety-and-security W Revolut masz tylko tanie przewalutowanie i zasilenie konta w każdym momencie kwotą potrzebną do transakcji. Widzisz, ja jestem akurat w takiej sytuacji, że trafiłem na sklep w GB i chcę zakupić u nich coś za nie małą kasę. Jest to nowy sklep z niezabezpieczoną witryną, bez żadnych opinii w Internecie i nie chciał bym aby moja kasa gdzieś wsiąkła i musiałbym się użerać aby ja odzyskać albo nie. W takim przypadku robi to za m
 4. A Revolut ma taką dobrą ochronę jak PayPal? Też dają gwarancje transakcji lub zwrot gotówki?
 5. Czyli mówisz, że podpinając Revoluta pod PayPala automatycznie pobierana jest płatność z Revoluta w żądanej walucie i nie jest przewalutowywana przez PayPal? Tak moim zdaniem powinno to działać. Sprawdzone? jeżeli tak jest to się podpinam, bo PayPal ma złodziejskie opłaty za przewalutowania.
 6. Jedziesz z grubszej cenowo rury ale jeżeli mogę coś polecić z tańszej opcji to: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2335_TS-Optics-30-mm-2--UFL-Eyepiece---69--Field-of-View---6-Element-Design.html Okular z dobrą korekcją. Jest też wersja 35mm. Nie wiem czy docelowy ale za te pieniądze warto.
 7. Nie to miałem na myśli. Chciałem tylko poprawić MarcinaG, że okular 40mm a nie 30mm może mieć pole własne max 45* . Tobie mogę polecić dobrego superplossla 30mm z polem 52* da Ci to pole widzenia 3* i max źrenicę wyjściową rzędu 6mm. Tło będzie może jasne ale rekompensuje to szerokość pola. Mnie tło nigdy nie przeszkadzało. Najlepsze obrazy jakie widziałem przez mój refraktor 102/500 były właśnie z okularem 30mm Celestron Ultima.
 8. No co? Nie potraficie sobie wyobrazić 8-mio latki obsługującej taki sprzęt? Ja tez nie Echhh. A potem znów tu będzie płacz i lamenty, że ani okazyjnego teleskopu ani piniędzy i co robić, pomóżcie.. Szkoda gadać.
 9. https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25884242,wladze-kielc-szuka-oszczednosci-wylacza-oswietlenie-uliczne.html#sondaz Co prawda tylko częściowo będą wyłączać ale dobre i to. Zapowiada się obiecująco.
 10. W Kielcach latarni ulicznych na razie nie wyłączają ale i tak widać zdecydowaną poprawę. Wystarczyło, że markety i galerie powyłączały światła w budynkach i na parkingach.
 11. Akurat dla montażu i jego napędu o wiele lepsze jest równomierne rozłożenie siły nacisku niż zwiększone obciążenie zestawu. Zresztą, podawane obciążenie maksymalne jest dla tub bez przeciwwagi.
 12. Mam dwie, do lżejszego MAKa 1.25'' z akcesoriami w tym rozmiarze i lekkiego refraktora 102/500 nawet z okularem 2'' wystarczy taka 1 kg. z zestawu od SW Adventurera, ale trzeba zmienić pręt na taki z gwintem M12. Do cięższego zestawu ok. 5kg to raczej polecam tę: https://deltaoptical.pl/przeciwwaga-sky-watcher-do-eq2?from=listing
 13. Kolumnę miałem w zestawie z nogami kupione w DO. Nogi jak pisałem odsprzedałem, bo się uśmiałem jak rozpakowałem i powiesiłem na nich teleskop. W FLO dokupiłem tylko adapter do statywu i nowe siodełko z zaciskiem klinowym a nie śrubką.
 14. Ale ja mam kolumnę (pier). Masz w tym wątku, wcześniej, zdjęcie mojego małego zestawu.
 15. Do samolotu statyw 1.5'' faktycznie może być trochę za duży. Ja mój kupiłem razem z głowicą AZ4 na spółkę z jednym astrofanem. On wziął głowicę a ja nogi. Kosztowały mnie w ten sposób chyba 250zł. Ale już nie ma takiej dobrej ceny na ten zestaw. Musiałem tez dokupić w FLO przejściówkę do tego statywu, aby móc zamontować pier. Bolec przeszkadzał. Mam też stal 1.75'' ale to już ciężkie bydlę i różnica wagowa względem 1,5'' jest duża. Jeżeli kupisz w zestawie, to sam się przekonasz, czy wieszając 5kg na tym statywie jeszcze daje radę, czy trzeba szukać czegoś lepszego, bo się wszystko telepie
 16. Fakt, lepiej kupić w kraju i mieć na miejscu gwarancję. Zawsze możesz odsprzedać potem statyw dla kogoś kto wykorzysta go do czegoś lżejszego np. adventurera + aparat. Ja wymieniłem statyw na stal 1.5'' i chyba to jest najlepsze rozwiązanie nie tracąc na mobilności. Pamiętaj, że stabilność zestawu jest najważniejsza, bo gdy jej nie ma, to gubisz przyjemność obserwacji. Upgrade softu do stosowania klina nie ma tu znaczenia. Po prostu potem, przy odpalaniu softu na smartfonie, wybierasz opcję AZ a nie EQ gdy nie chcesz używać klina. Też mi brakuje pilota z macalnymi przyciskami do ręcznego czes
 17. Nie kupuj w zestawie z oryginalnym statywem, bo tego nie udźwignie. Masz MAKa z kątówką 2'' + 2'' okular + duży szukacz - to będzie galareta. Lepiej kup samą głowicę i od razu mocniejsze nogi + pier.
 18. Ja byłbym za rozwiązaniem mikropłatności miesięcznych dla chcących mieć płatne konto i pomóc utrzymać to forum. Coś w stylu Spotify czy innych Netflixów np. 5zł miesięcznie i stałe zlecenie zrobione na koncie bankowym. Jest to niezauważalne dla budżetu a rocznie daje już 60 zł/os. Taka luźna propozycja.
 19. Zbiórkę można uruchamiać na koniec roku. Spróbujmy i zobaczymy ile uda się zebrać np. przez cały grudzień. Kwoty co łaska bez limitów.
 20. Okazuje się, że można łatwo wyeliminować problem z MAK-ami czy innym sprzętem, który powieszony z lewej strony montażu ma szukacz na dole a pokrętło ostrości koliduje z kątówką. Wystarczy zrobić upgrade softu na wersje AZ/EQ dual mode Right Arm. Sprzęt wieszamy potem z prawej i problem znika. A ja kombinowałem z obejmami na MAK-a...
 21. A ja muszę pochwalić tym razem Deltę. Zostałem profesjonalnie obsłużony z ponadstandardowym zainteresowaniem się tematem przez sprzedawcę p. Piotra. Duży plus +
 22. Ok, mega promocja! Lornetkę wystawiam praktycznie za połowę jej sklepowej europejskiej ceny. 420pln z wysyłką kurierem. Cena do końca tygodnia. Później cena wraca na 500pln.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.