Skocz do zawartości

robi

Społeczność Astropolis
  • Postów

    267
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez robi

  1. W dniu 25.08.2020 o 13:51, kjacek napisał:

    EDIT od czegoś trzeba zacząć, taka mała lornetka ma najbardziej szerokie pole i daje radę obserwować niebo nawet z ręki przez pewien czas. Ale lepsze obserwacje zaczynają się od umieszczenia lornetki na statywie.

    Mogę to potwierdzić! A nawet poradzić pomyślenie o czymś więcej niż statyw - o żurawiu lornetkowym. To zupełnie inna jakość obserwacji. 

    • Dziękuję 1

  2. Ciąg dalszy prób integracji oczu z lornetką. Nikon atm 2x53mm na opasce z uchwytem do kamery go pro. Według patentu kolegi @grzybu. Kolega @sidiouss wydrukował praktyczny uchwyt łączący opaskę z mocowaniem lornetki.

    Było trochę zabawy z ustawieniem punktowych gwiazd. Obciążona lornetką opaska trochę niestety ciśnie w głowę. Może dorobię jakąś podkładkę z miękkiego materiału?

     

     

    20200601_235125.jpg

    20200601_235111.jpg

    • Lubię 5
  3. Wtrące swoje dwa grosze. Na początku swojej drogi lornetkowca błądziłem po omacku. Czytałem różne porady, opinie co jest polecane w świecie dwururek... Patrzyłem przerażony na ceny. Kupiłem też trochę szmelcu, który się teraz kurzy w szafie. A moja pierwsza to była: Nikon Action Ex 10x50. Czy ona jest tania? To kryterium u mnie zmieniło się po zlotach w Bieszczadach. Tam mogłem spojrzeć na ciemne niebo przez dobre, ale niestety drogie lornetki kolegów. I przestałem wtedy myśleć o tanim lornetkowaniu. Wiem, że boli, ale naprawdę warto odłożyć na dobry sprzęt. Swój podstawowy aktualnie sprzęt kupiłem (taniej ;-) ) na rynku wtórnym, także za granicą. Chyba, że tania to będzie częściowo hand made zrobiona lornetka Nikon ATM 2x53mm? Też względnie tania w stosunku do jakości jest np. używana Delta Optical Extreme 15x70...    

    • Lubię 1
  4. Ja przeszedłem względnie długą ewolucję lornetkową. Moja pierwsza to była: Nikon Action Ex 10x50. Na początku z ręki, ale dość szybko dokupiłem statyw. To zupełnie inna jakość obserwacji, widać znacznie więcej. Potem przyszedł czas na żuraw lornetkowy z Astrokraka. Znacznie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż statyw wg mnie. I leżak ogrodowy. Coś takiego: https://sportservice.pl/product-pol-27615-Lezak-ogrodowy-zero-gravity-z-zaglowkiem-ciemny.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral To jest dopiero wygoda, obserwuję prawie w pozycji leżącej, ale taki leżak jest słabo mobilny…

     

    A potem były inne lornetki…

     

  5. Posłuchałbym rad Marcina_G i zbierałbym kasę na Nikona Action Ex 10x50. Ja zaczynałem od tej lornetki swoją przygodę z astronomią i zawdzięczam jej wiele wspaniałych obserwacji, np. Drogi Mlecznej. Za 300 zł nie ma dobrej lornetki do astro.

    Też korzystałem i mogę polecić lornetkę Delta Optical Extreme 15x70 ED.

     

    Wałkowanego Celestrona Skymastera 15x70 nie mam, ale posiadam niestety jego krewnego Celestrona SkyMastera 20x80 i dla mnie ta lornetka nie nadaje się do użytku, mimo że wymieniałem ją na inny egzemplarz i zlecałem kolimację. Sadzę więc, że ta 15x70 może dzielić z 20x80 podobną „jakość”...

     

    • Lubię 1
  6. Wczoraj skorzystałem z w miarę dobrej widoczności, aby namierzyć drugą kometę w tym tygodniu.

     

    Kometa C/2019 Y4 Atlas. Odległość od Ziemi około 160 milionów km (czyli tylko nieco więcej niż odległość Ziemi od Słońca).

    https://theskylive.com/c2019y4-info

     

    Tu jest ciekawa wizualizacja orbity tej komety. Wynika z niej, że to przybysz z pasa Kupiera, spoza orbity Plutona.

    https://theskylive.com/c2019y4-info#elements

     

    Kometa jest w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Na początku troszkę błądziłem z lornetką Nikon 18x70, ale znalazłem. Zacząłem od namierzenia dwóch gwiazd asteryzmu Wielkiego wozu: Dubhe (α UMa) i Merak (β UMa). Potem skok do duetu galaktyk Bode-Cygaro. I dalej około 6 st na południowy zachód do pary tych galaktyk do charakterystycznego trójkąta z gwiazd. C/2019 Y4 Atlas jest tuż przy układzie gwiazd, tworzonym przez podwójną parę optyczną: Sigma σ UMa): σ 1 (11 UMa) i σ 2 (13 UMa). Szczyt tego trójkąta tworzy Rho (ρ UMa). Nieopodal tego trójkąta jest jeszcze charakterystyczny optycznie podwójny układ gwiazd: pi 1 i pi 2 UMa. Tej intrygującej optycznie „całości” w polu lornetki nie można przeoczyć. W anglojęzycznej wikipedii wyczytałem, że te 5 gwiazd plus jeszcze dwie kolejne A i d to asteryzm o arabskim pochodzeniu zwany Gazelą AL Thiba (wzmiankowany w pracy Allen, Richard Hinckley "Star-Names and Their Meanings", 1899 r.).  Kometa jest również widoczna jako lekkie pojaśnienie przez lornetkę Fujinon 10x50. Przyglądałem się również tej komecie przez swoją największą lornetkę czyli Binonewtona 230/1500mm z okularami RKE 27mm. "Kudłata gwiazda" była widoczna jako owalne pojaśnienie komy z lekko uchwytnym jądrem. Ta C/2017 T2 Panstarrs, która ostatnio obserwowałem w Kasjopei miała podłużny kształt (bardziej „kometarny”).

     

    Jak wspomniałem obserwowałem kometę C/2019 Y4 Atlas  obok trójkątnego układu gwiazd, części orientalnego asteryzmu Gazela. A ja wynalazłem własny asteryzm. Kometa była bowiem „wpisana” w kształt kilkunastu słabych gwiazd, które początkowo kojarzyły mi się z haczykiem. A może to pętla? Ostatecznie dojrzałem w nich kształt łzy czy też kropli. Tak, „Łza Gazeli” ;-)

     

    Przy okazji spoglądając przez Binonewtona stwierdziłem, że galaktyka Bodego wygląda w nim bardzo imponująco, jak młodsza siostra Andromedy. Błądząc po gwiezdnych labiryntach wspominałem także XVII-wiecznego  astronoma Charlesa Messiera, łowcę komet i słynnego twórcę katalogu mgławicowych obiektów "niekometranych". Gdy w polu widzenia mojej lornetki pojawiała się galaktyka Bodego, to pierwszą myślą było: o, jaka duża ta kometa... ;-) Za czasów Messiera prawdziwa natura tych "mgiełkowatych" obiektów (galaktyk,. mgławic i komet) pozostawała nieznana. Wyglądały podobnie. Tylko komety poruszały się a inne mgiełki tkwiły nieruchomo wśród gwiazd. Teraz wiemy więcej, ale ciekawość obserwatorów nocnego nieba, wyposażonych w teleskopy i lornetki pozostała taka sama po 200 latach...

     

    kometa.jpg

    skymap.jpg

    • Lubię 4
    • Dziękuję 1
  7. Szybko Cię raczej znużą obserwacje tylko z ręki. Obserwacje wymagają statywu a najlepiej żurawia lornetkowego ;-) Ja mam coś podobnego, tylko bez przeciwagi, za nią służy mi druga lornetka https://astropolis.pl/topic/66753-%C5%BCuraw-lornetkowy-du%C5%BCy/?tab=comments#comment-760395 Warto też pomyśleć o wygodnym siedzisku. Ma przykład: https://allegro.pl/oferta/regulowany-rozkladany-lezak-ogrodowy-wygodny-fotel-7941193144 A wybór lornetki Nikon Action Ex 10x50 na początek drogi obserwatora to dobry pomysł. Jak widać 4 stówy to za mało...

    • Dziękuję 1
  8. 9 minut temu, Maetrik napisał:

    Ja używam takiej

    https://www.skalnik.pl/czolowka-actik-core-ne-red-680619

    Bardzo wygodna, 3 tryby światła "białego" plus czerwony, jak dla mnie rewelacyjna, bardzo wygodna opcja z akumulatorkiem ładowanym przez usb (baterie z głowy). Regulacja kąta nachylenia. Niestety brak regulacji natężenia czerwonego ale wg mnie jest ono optymalne więc nie ma potrzeby.  Polecam

    Ale przy włączaniu trzeba pomigać białym najpierw?

  9. 31 minut temu, Agent Smith napisał:

    Zawsze pozostaje zwykła latarka i stary, niezawodny, czerwony lakier do paznokci...

    Kupiłem też taką z czerwonymi i zielonymi przesuwanymi, foliowymi filtrami. Kwestia sentymentu - pamiętam podobną z dzieciństwa.

     

    STARA,METALOWA LATARKA SYGNAŁOWA

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/stara-metalowa-latarka-sygnalowa-polecam-i6772407830.html

  10. 4 godziny temu, zubruu napisał:

    Ja ją mam i nie narzekam, jest wygodna. Jedyna wada to by wyłaczyc trzeba przejść wszystkie stopnie jasności (albo czegoś niedoczytałem)

    Różne stopnie jasności czerwieni, to chyba będę w stanie zaakceptować ;-)

    Mam taką:

    Latarka Energizer Headlight Advanced 6 LED

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/latarka-czolowa-energizer-6-led-baterie-lr3-aaa-i5167173137.html

    I dobrze się zaznajomiłem z jej 5 trybami świecenia: punktowym, rozproszonym, całkowitym, strobo i czerwonymi diodami...

  11. 30 minut temu, Gagarin85 napisał:

    Ja mam coś takiego:

     

    https://www.decathlon.pl/czoowka-onnight-100-id_8384992.html

     

    Ma w sumie 3 tryby : czeczerwony, jasny biały i mocny biały. Ale żeby nie przechodzić przez wszystkie 3 to trzymamy 2 sekundy przycisk i się nam wyłącza od razu. Wydaje mi się że cena też dobra.

    Nie widzę możliwości regulowania natężenia czerwonego światła?

  12. 1 godzinę temu, Agent Smith napisał:

    O ile pamiętam któraś nowsza TacTicca Petzla miała regulowane także czerwone światło (chyba trzystopniowo).

    W nich przełączanie z białego na czerwone było długim przyciśnięciem guzika, ale wybrany kolor był zapamiętywany, więc nie było niespodzianek przy ponownym uruchomieniu ;)

     

    Szukam, wygląda że za tą jakość trzeba zapłacić, ale to widzę markowa firma

  13. Szukam przydatnej latarki czołowej tylko z czerwoną diodą o regulowanym natężeniu światła. Mam taką „mieszaną” z białym światłem i czerwonym (do rozpaczy doprowadza mnie w niej konieczność włączania/wyłączania w taki sposób, że uruchamiają się po kolei cztery tryby świecenia, no i nie ma regulacji natężenia) . Inna moja latarka ma regulację natężenia światła, ale nie jest czołowa ;-)

     

    Co sądzić o tej? A może macie jakieś własne modele godne polecenia (w rozsądnej cenie)?

     

    Latarka czołowa Orion czerwona dioda LED z czujnikiem ruchu

     

    https://teleskopy.pl/Latarka-czo%C5%82owa-Orion-czerwona-dioda-LED-z-czujnikiem-ruchu-(-5383)-teleskopy-5354.html

    49 zł

    Czterostopniowa regulacja natężenia czerwonego światła doskonale sprawdzi się podczas ustawiania sprzętu i obserwacji astronomicznych.

     

  14. 2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

    Chętnie bym zobaczył naprawdę dobrą ekranizację "Solaris" Lema. Oglądałem dawno temu jakąś ale nie bardzo pamiętam. 

    Oczywiście nic nie przebije oryginału. 

    Warto zainwestować parę złotych w zakup płyty dvd z ekranizacją "Solaris" wg Tarkowskiego

    https://www.empik.com/solaris-tarkowski-andrzej,p1217026595,film-p

    • Lubię 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.