Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2041
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by JSC

 1. To może tak trochę hejtersko. 1. Nie wierzę, ze SW 120ED ma zero aberracji sferochroamtycznej, no chyba, ze testy były robione dla konkretnego miejsca na soczewce (myślę o znanych testach pana Rohra). 2. Nie wierze, ze Mak-Newton jest najwspanialszą konstrukcja wszechczasów (wiem, ze sie narażam ). Dobre opinie o tych konstrukcjach mogą wynikać po prostu z dobrej jakości, dobrego wykonania tych teleskopów. 3. Wierzę, ze triplet LZOS to wspaniała konstrukcja. Jest niemalże tym cudownym teleskopem spełniajacym wszystkie warunki, jak: US, trochę DS , mobilność, czas chłodzenia, nie trzeba sie martwić o kolimacje... ale cena nowego LZOSA 115/805 poraża. 4. TS 115/800 to klon Kasai Blanca. Świetny teleskop (patrz podobnie jak wyżej), ale od wersji numer 2. Cena jest wysoka, ale śmiesznie mała w porównaniu do podobnego LZOSa. Nawet zastanawiałem się ostatnio nad nim, ale ostatecznie wybrałem planetarnego TS 102/1122ED. 5. APO ze stajni Takahashi... na pewno dobre, ale drogie, ale co dobre musi być drogie... chociaz nie wiem czy warte swej ceny. Podobnie rzecz się ma z rasowymi Vixenami. Brakuje w tym zestawieniu dobrych Maków a i pewnie SCTków (o których wspomniano powyzej).
 2. Wszędzie piszą, ze EXOS2 ma nogi 1,5". Ale za to ma podwójne zaciski na nóżkach
 3. SW EQ 3.2 ma stalowe nogi 1,75"? szukam info po sklepach i nie mogę znaleźć.
 4. To jest kluczowe stwierdzenie! Po przysłonieciu rozdzielczośc maleje, ale zmniejszają się aberracje. Bez przysłonięcia aberracje niweczą rozdzielczość (szczególnie przy gorszym i średnim seeingu, który nakłada się na aberracje). Czyli po przysłonięciu mamy ładniejszy obraz o takim samy uszczegółowieniu (generalnie, bo jest jeszcze wiele innych małych niuansików). De facto w postrzeganiu szczegółów liczy się długość ogniskowej przy rozsądnych średnicach - aperturach (zakładając oczywiście ta sama konstrukcje i jakość wykonania teleskopu). Wiem, ze dla niektórych to jeszcze jest szokujące stwierdzenie , ale tak jest i widzę, ze inni to potwierdzają.
 5. Jak dokupi "trzymadełko" do smartfona, to zostanie już tylko stówka https://teleskopy.pl/Orion-SteadyPix-EZ-uniwersalny-adapter-do-smartfonów-(-05347)-teleskopy-4138.html
 6. Jeżeli okrąg stanie się w jakichś warunkach bezwartościowy, to wygra wielokąt. Vide sześciokątny wir na Saturnie, vide niektóre kratery na Księżycu zbliżone do sześciokąta... vide plaster miodu.
 7. Jest dość nisko nad horyzontem, wiec seeing musiałby być jakis superidealny. Z drugiej strony ze zdjęć widać, że czapa polarna jest obecnie bardzo duża, wiec moze i błyska na biało na tle czerwonej tarczy. Trzeba sprawdzić samemu EDIT Dyspersja atmosferyczna może mocno przeszkadzać w dojrzeniu tej białej czapy...
 8. To takie? https://teleskopy.pl/Orion-SteadyPix-EZ-uniwersalny-adapter-do-smartfonów-(-05347)-teleskopy-4138.html Kupiłem takie kilka tygodni temu, ale jeszcze nie próbowałem. W każdym razie jakość wykonania tego mocowania jest niesamowita.
 9. ^^ Piękne szczegóły, piękny klimat. Ładne! I do tego z komóry? Przez okular? PS Obróć je, bo leży na boku
 10. Majaczy mała rozpadlinka w Dolinie Alpejskiej :) Jak zwykle najwyższa klasa zdjęć zachęcająca do oglądania Księżyca.
 11. To jednak nie jest taka zwykła grypa, skoro mamy z jej powodu kilkaset zgonów dziennie tylko z jednego regionu we Włoszech. Z ludźmi to tak jest - jak nie zobaczą stosu trumien, to wszystko OK, ale potem totalna panika.
 12. Sorki, ale tak mi się skojarzyło z lupą...
 13. Niby dlaczego Mars ma wymagać większej apertury niż Jowisz czy Saturn, a nawet Księżyc? Ludziska są chyba przewrażliwieni przez poprzednią opozycję, gdzie rzeczywiście słabo było cokolwiek zobaczyć. Ale przy w miarę normalnych opozycjach struktury powierzchni zobaczysz nawet w SkyLuxie 70/700.
 14. Cześć Niestety bez żadnej wiedzy nie ma sensu kupowania teleskopu. Najpierw wiedza o astronomii, potem wiedza o teleskopach, a na końcu zakup teleskopu. Zacznij od zakupu jakichś książek, powertuj internet... Ps Znowu Levenhuk...
 15. Chłodzisz do temperatury punktu rosy, a grzałką utrzymujesz temperaturę punktu rosy.
 16. Najlepiej mocno nie zaciskać - tylko tyle, aby nie ruszały się soczewki. ale czasem przy skopanej optyce mocne zaciśnięcie soczewek poprawiało mi obraz (gwiazdę). Nie wiem dlaczego tak było, ale tak było
 17. Nie chodzi o odległość miedzy soczewkami. Ta wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo istotna. Chodzi o naprężenia wewnętrzne w soczewkach lub ewentualnie ich figurę.
 18. Niestety nie. Wszystkie soczewki sa lekko "mimośrodowe" i trzeba potem je mozolnie ustawiać, jesli nie ma znaczników. Złe ustawienie skutkuje astygmatyzmem. Ale bez paniki - tutaj masz jak się je ustawia (na przykładzie SkyLuxa): https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html Sam kiedyś kręciłem soczewkami w takich SkyLuxach i rzeczywiście przynosiło to bardzo widoczne efekty. PS Nawet siła zacisku pierścienia ma bardzo istotne znaczenie dla dawanych obrazów.
 19. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł na budżet obywatelski. Zamiast obserwatoriów powinny powstawac wytyczone miesca, gdzie mozna sobie rozstawic sprzęt, gdzie można wyłączyć oświetlenie, z jakąś mała infrastrukturą. To byłoby rzeczywiście dla obywateli interesujacych się obserwacjami astronomicznymi. Obserwatorium w dokładnym tego słowa znaczeniu, powinno być placówą oswiatową/naukową, finansowana z budżetu szkolnictwa. BTW W Słupsku pomimo zaawansowania projektu, tez niestety czar prysł....
 20. Jesli miałes GSO12" to co Ci w nim przeszkadzało? Oglądałes w nim np. Jowisza? Co z nim było nie tak?
 21. Testy testami, ale tez od razu zakup nowych okularów i kątówki (pryzmatycznej). Obawiam się, ze do EDka (a chcę raczej tego 102 f/11) bez Baadera-Zeissa sie nie obejdzie. Pryzmat Vixena fajnie współpracuje z achromatem, ale z EDkiem może być inaczej, bo ma zupełnie inna korekcje kolorów. PS Jak koronowirus zobaczy w domu nowy telskop, to dopiero będzie szalał
 22. Bo mają to feralne małe lustereczko na wlocie (a niektóre wcale nie takie małe).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.