Jump to content

JSC

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2260
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by JSC

 1. Widzę nowe posty... Wchodzę z nadzieją, że będzie coś o tym gotowaniu jajek, a tu dalej rozprawa na temat skraplaczy...
 2. Tu masz klakulator pola. Sam zobacz w czym rzecz. https://www.skyatnightmagazine.com/astronomy-field-view-calculator/
 3. Z punktu widzenia optyki lepiej jak promienie padaja na szkiełko pod mniejszym kątem. A wiec barlow przed filtrem.
 4. poczytałem co Ci dwaj panowie pisali w Uranii z 1954 roku w sparwie budowy Newtona. Taka ciekawostka. Ponoć kwadratowa w przekroju tuba jest lepsza od okragłej. Przychodzą mi na myśl kominiarze - ponoć kwadratowy przekrój komina jest lepszy, bo wiry powietrza osadzaja się w kątach. Pisali tez, ze drewniana tuba jest lepsza od stalowej - tu mam wątpliwosci jednak... juz kiedys była dyskusja na temat materiału na kopuły astronomiczne i wyszło, ze na stalowej ładnie osadza sie rosa i przez to teleskop jest suchy. Z drugiej strony drewno ładnie reguluje wilgotność - nadmiar wchłania.
 5. Na Newtonach to się znam jak kura na pieprzu (na razie ), ale mój ma właśnie przykręcany aluminiowy dekiel od spodu. Nie wiem czy tak było fabrycznie, czy poprzedni właściciel zrobił takie ulepszenie (?) - błękitny Newton 200/1000. Plus jest taki, ze teraz nie korci tak bardzo aby grzebać przy ustawieniu LG A tak na poważnie to mozliwe, ze ten aluminiowy dekiel ma właśnie wyłapywać rose przed jej osadzeniem sie na lustrze (lub w jakis inny sposób utrudniac jej pojawienie się). EDIT Przepraszam - dekiel jest stalowy i na 100% fabryczny - sprawdziłem.
 6. Absolutnie nie rozkrecać! Poczekac na dobry seeing i ogladac obiekt co najmniej 15 stopni ponad horyzontem. Zresztą tak jak Ci pisali - mogła to być prawie niewidoczna chmurka lub mgiełka, jesli nie zaparowana optyka.
 7. Trzeba tylko sobie na karcie poustawiać odpowiednie limity na stronie swojego banku.
 8. Jak do tej pory nie zauważyłem odchyłek od teorii Sacka W praktyce wszystko jest jak to co namalował. https://www.telescope-optics.net/eyepiece_aberration_2.htm EDIT Dla niezorientowanych: ABBE=ortho
 9. Używam do ciasnych podwójnych okularu Takahashi Abbe 4mm z pryzmatem T2 Baadera-Zeissa i gwiazdy sa jak rysowane cyrklem. Nie zauważyłem żadej aberracji (w tym AC). Niestety - ja głupi - dotąd nie sprawdziłem tego okularu na planetach i Ksiezycu. Wydawało mi sie absurdalne jego zakładanie na teleskop f/11 przy takich nisko połozonych planetach. Ale na pewno teraz to sobie sprawdzę. W innych orciakach AC nie zauważyłem. Oczywiście jest dyspersja atmosferyczna, ale im wyżej tym jest jej mniej, aż do zupełnego zaniku. Mam swietne okulary Kellnera, ale - niestey - lekkko nie wyrabiaja z EDkiem f/11 - to jednak musi byc f/15 (z achro 80/1200 sa absolutnie rewelacyjne)/, Z lustrem jest nieco lepiej, ale i tak widać kolor jak sie dobrze przypatrzysz w tych okularach (w f/15 oczywiście tez bez fałszywego koloru).
 10. Jeszcze sie odnise do aberracji chromatycznej. U mnie zależy po prostu od okularu.
 11. Aż musiałem sprawdzic z tą ostrością.... Przed chwilką patrzyłem (na antenki) przez pryzmat i przez lusterko (zwykłe) w refraktorze ED. Możesz mieć rację, ze w lusterku jakoś łatwiej się ją osiąga, ale w pryzmacie jest deczko ostrzej i jest większy kontrast Muszę to sprawdzić w nocy...
 12. Trochę mi nie odpowiada to zagłębienie soczewki. Wolałbym VolcanoTop, a ewentualnie płaski jak BGO (Masuyama). Z Astroshopu napisali mi tak: 'Niektore artykuly sprowadzamy dosc regularnie, inne sa raczej na zamowienie klienta. Czas oczekiwania 3-5 tygodni oznacza w tym przypadku orientacyjny czas jaki bylby potrzebny na sprowadzenie okularu po otrzymaniu od Pana zamowienia." Z tego co czytam na forum to "orientacyjny czas" oznaczać może nawet rok... Nie wiem czy zaryzykować?
 13. W kwestii lustro/pryzmat warto zacytowac pewien artykuł z CN "[...] Zakładając tę samą jakość produkcji pryzmaty dają mniej rozproszenia światła, co jest dobre. I w przeciwieństwie do lustra, one się samokolimują. Ale także tworzą fałszywe kolory w zakresach z szybkimi współczynnikami ogniskowymi. Podobnie jak w przypadku starych eksperymentów Jr. High, kiedy przesyłasz światło do pryzmy pod kątem innym niż prostopadły, spowoduje to fałszywy kolor. Szybkie teleskopy przesyłają światło do ukośnego pryzmatu pod bardziej stromym kątem i mogą w rzeczywistości wprowadzić fałszywe barwy w zakresy, gdzie ich nie ma. Im ostrzejszy kąt (szybszy teleskop) tym więcej fałszywego koloru zostaje wprowadzony. Pryzmaty są droższe w większych rozmiarach niż lustra i mogą wyjaśniać, dlaczego w 2 "i większych przekątnych dominują lustra. Z drugiej strony pryzmaty nigdy nie rozpraszają światła, dzięki czemu mogą uzyskać doskonały kontrast. Ponadto nigdy się nie starzeją. Pod względem transmisji każda z nich zależy od powłok. Wielokrotny pryzmat i ulepszone lustro aluminiowane mogą osiągnąć około 98% transmisji. Ale to naprawdę nie jest ważne. [...]" PS Proszę zauważyc, ze "rozprasznie światła" to nie jest to samo co "transmisja". https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/optical-theory/diagonals-prisms-vs-mirrors-r79 To chyba wszystko co "trzeba" wiedzić o pryzmatach i lustrtach...
 14. Chodzi o barwy, a nie o ostrośc i zasięg, ale dajmy temu pokój, bo bez refraktora i oględzin "organo-leptycznych" tego nie sposób wyjaśnić. Ale nie twierdzę, ze dany pryzmat z danym refrakltorem nie pogorszy obrazu. Moze - zależy jak sa ustawione w damym refraktorze barwy i jak dany przyzmat je przesuwa. Baaa.... w szybkich APO zalezy tez w którym miejscu obserwujesz w polu okularu. Tylko długie, bardzo długie refraktory mają w całym polu tak samo.
 15. Ludzkie oko! Chodzi mi o to, ze każdy nieco inaczej ustawia sobie ostrość w refraktorze, bo inaczej widzi barwy. Niektórzy pewnie w ogóle nie powinni miec refraktora, a innym nawet achromat f/5 nie przeszkadza.
 16. Byc moze miałes ostrość ustawioną nie w tym punkcie co trzeba. W refraktorze nie jest to taka 100% pewność i jednoznaczność, bo w zależności od oka ustawiasz sobie ostrośc na konkretną barwę. Na którą? Cos pomiedzy zielonym i reszta barw, ale blizej zielonego. Gdybys mi powiedział jaki był kolor z pryzmatem i jaki jest kolor po lekkim rozogniskowaniu w jedną i druga strone bez kątówki, to można określić działanie przymatu. Inaczej sie nie da.
 17. Do 80 ED to tylko dobry pryzmat! Ponizej masz jak z tym EDkiem pracuje.
 18. Zalezy od seeingu. Gdybys miał seeing na 50 cm lustro, to wygrałoby lustro... jeśli chodzi o detal.
 19. Sprawność - czyli ile odbije promieni - nie ważne w jakim kierunku :D... Ważne jest skupienie, wielkość ziarna lustra.
 20. Też kupiłem od @Grzegorz Czernecki (na refraktor 100mm - chyba dwa tygodnie temu). I tez polecam :)
 21. Sprzedam Orion SteadyPix EZ uniwersalny adapter do smartfonów. Stan idealny. Wszystko działa perfekcyjnie. Wykonanie jest bardzo wysokiej jakości. Ma samocentrujący zacisk okularu - kręci się górnym pokrętłem i trzy zaciski od dołu zmniejszają lub zwiększają średnicę. Trochę się zastanawiałem czy sprzedać, bo jest to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy adapter do smartfonów, ale tak rzadko go używam (dodatkowo mam kamerkę), że chyba nie ma sensu, aby leżał w szufladzie. To jest dokładnie ten sam model jak w sklepie teleskopy.pl https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4138&lunety=Orion SteadyPix EZ uniwersalny adapter do smartfon w 05347 Na poniższym filmiku pan z Oriona pokazuje jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=cmJovcxl06w Wieczorkiem zrobię fotki, ale stan jest taki sam jak na zdjęciach ze sklepu. Cena 260zł razem z kosztami wysyłki na terenie Polski.
 22. Na spokojnie - trzeba odczekać na pogodę, na obiekty, które sa nieco wyzej nad horyzontem, bo jak są nisko, to falowanie powietrza i gruba warstwa atmosfery niszczą widok. Na ksiazkę, którą Ci poleciłem tez trzeba zapolowac, bo wczoraj już ją kumus polecałem i zeszła ostatnia na Allegro , a w księgarniach juz chyba jej nie mają.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.