Skocz do zawartości

JSC

Społeczność Astropolis
  • Postów

    3 690
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez JSC

  1. 22 minuty temu, YOKER napisał(a):

     

    Marcin chciał go zabrac na najbliższy zlot Kudlacze ale ostatni występek adm.astromaniaka/ trwałe usunięcie z forum za to , ze Marcin odważył sie mieć inne zdanie podajac merytoryczng dowód  zawarty na CN/skutecznie go zastopował... 

    No bez jaj... ja rozumiem, ze mozna polemizowac, sprzeczac sie, a nawet byc uszczypliwym, ale nie do tego stopnia. W dodatku kazdy inaczej obsrrwuje i ma inne preferencje co do sprzetu...

    • Lubię 1
  2. 47 minut temu, YOKER napisał(a):

    Jesli zdjecie jest jeszcze mało przekonywującym dowodem jakości optycznej to proponuje wysłuchać że zrozumieniem podany film/test z linku .

    Jesli wasze newtony chlopaki mają podobne obrazy gwiazd  tzn.z taką intensywnością fioletu :) to gratuluję takich ciekawych newtonow ... :) .

    Patrz wyzej. Nie takie fiolety da się usunać ;)

    • Haha 2
  3. Jowisz jest troche dziwny z tymi kolorami.

    Mars nie traci koloru nawet w bardzo malych źrenicach. To samo Saturn. Jowisz natomiast w malych źrenicach traci kolor, ale nie zawsze! Myśle, że chlopaki z CN maja racje - trzeba ogladac z właczna latarka z białym światłem. Najlepiej szkicujac na biakej kartce. Moze nie na każdego to działa, ale wiem z gwiazd podwójnych jak istotny jest kontrast kolorow w postrzeganiu koloru gwiazdy. Przykladem jest Izar. Słabszy skladnik jest albo fioletowy, albo niebieski albo... zielony! Nawet podczas jednej obserwacji mieni sie w oku w zaleznosci od tego w ktore miejsce pola okularu skierujemy wzrok ( czy na czern, czy na jaśniejszy skladnik), a pewnie tez w gre wchodzi widzenie mocne/dzienne ( czopki/preciki).

    Opisalem to juz dawno temu na fiszce z obserwacji Vixenem 80/1200

    pul.jpg.4facdc562ec92945fdcc4784ca232b95.jpg.ea0938dc44a58bbb1a43be105ca68ebc.jpg

    • Lubię 4
  4. 41 minut temu, mkowalik napisał(a):

    i dodaj ze czarno-biale

     

    Pare lat temu na Kudlaczach bylo jakies 170mm apo. Jowisz w bardzo duzym powerze ladnie sie prezentowal, ale koloru to nie mial - przynajmniej tak to zapamietalem. Identycznie jest z kolorami gwiazd. W 12" lustrze kolory obiera sie zupelnie innaczej niz np w 6" teleskopie.

    To kup se 12" lustro i daj wszystkim świety spokój.

    • Kocham 2
    • Haha 1
  5. 11 minut temu, YOKER napisał(a):

    Jak Tal 100rs był na poziomie Takahashi 102 w dowolnym przedziale czasu to mały Fiat też był na poziomie Mrcedesa...

    Porównywać żółty obraz  osiagajacego max.160x do białego obrazu Takahashi przekraczajecego 3xD to jak patrzenie przez szkło butelkowe i NL.

    To byly inne czasy...nie było chinszczyzny zalewającej rynek z każdej strony i dlatego tak sobie to tlumaczymy.

     

    Piszesz o szkle czy jakosci szlifu?

    Porownaj achromata Takahshi do achromata TALa o tej samej swiatłosile, a  nie fluoryta do achromata.

    • Lubię 1
  6. 4 minuty temu, bernard napisał(a):

    Nie wiem czy wart nerki , ale dzisiaj  jest taki postep w montażach, że ta technologia mimo że dobra, trąci już  myszką. 

    Ja mam jego starszego brata New Polaris na takim samym statywie i rozwala jakościa oraz spasowaniem cżesci zdawaloby sie podobnego chinskiego EQ5. Rowniez statyw jest lepszy o stalowego. Trzeba tylko dosc mocno scisnac mocowanie nózek na glowicy i uzywac na maksymalnym rozstawieniu ("rozkroku") nóżek.

    • Lubię 1
  7. 1 godzinę temu, fornax napisał(a):

    @JSC coś dla Cibie .Na słoneczko.:yes:

    Jak bym mial obserwatorium z kopula, to czemu nie ;)

    Tak sobie ostatnio nawet myslalem do jakie apertury wielkosci warto miec wyjazdowy teleskop?

     

    Wyszlo mi, ze 7kg to juz max. i na EQ4.

     

    9 kg ( mam Newtona 200/1000 o tej wadze to wiem) jest jeszcze do przejscia, ale musi miec EQ5 i cięzkie przeciwwag - co juz raczej jest dośc uciążliwe jako zestaw (jedynie przy duzej dozie samozaparcia :D ), zreszta Mateusz o tym tez pisze.

     

    Czyli jezeli refraktor to APO 115...120mm na lekkim EQ

    Lub długi achromat, EDek 102...115mm.

     

    Reszta wiekszych refów tylko pod  kopułe ;)

     

     

     

     

  8. W dniu 13.04.2024 o 21:20, Mateusz F napisał(a):

    Dziś korzystając z pogody postanowiłem zrobić kolejne testy refraktora „cinkiego i dugiego” obserwując Słońce z filtrem szklanym Seymour Solar . Po ostatnich obserwacjach zdecydowałem zrobić test różnych okularów i wybrać taki który zwyczajnie jest w szerokim rozumieniu najprzyjemniejszy. Cinki refraktor jest ograniczony do standardu 1,25” zatem wielkiego wyboru nie było w zakresie ogniskowych 30-40mm :

     

    - Vixen Plossl 40mm

    - Vixen Plossl 30mm

    - Plossl BCO 32mm

    - Omegon Plossl 32mm

     

    IMG_0468.jpeg.757863b7227593cfa292a2eb5ebcba2c.jpeg

     

    Chwilkę poobserwowałem Słoneczko żeby sprawdzić warunki , niestety wiało i seeng nie był rewelacyjny , do tego przez niebo przewalał się cirrus. Niemniej wybrałem obszar testowy 3634 . Obszar ciekawy złożony z dwóch grup plam wypełniony drobniutkimi jak kaszka mikro plankami :

    IMG_0475.jpeg.2bfedef4f92e1dd18a7d78b81ad3ecf1.jpeg

     

    Test okularów :

     

    Okulary Omegon 32mm i Vixen 30mm wypadły najsłabiej , plamki majaczały jako ciapki , jaśniejszy obszar wokół plam miał rozmyte granice. W Plosslu BCO 32mm obraz był ostry i kontrastowy , te małe plamki wygladały jak szpileczki a otoczka wokół plam była wyraźnie odcięta. W Vixenie 40mm obraz był najprzyjemniejszy ale to z uwagi na mniejszą skalę tarczy słońca , do tego granulacja była najlepiej widoczna a omawiane wyżej małe plamki również były jak szpilki.

     

    Podsumowując :

     

    „Cinki dugi” refraktor daje całkiem przyjemny i ładny obraz Słońca , niestety jest to klamot który razem z EQ5 jest bardziej kłopotliwy w transporcie i składaniu niż mój planetarny newton 200/1800. Dodatkowo obraz Słońca w niczym nie jest lepszy niż ten z mojego APO 70/420 które razem z montażem przenoszę w jednej ręce i jest dużo bardziej mobilne.

    Tylko ze przy takim powiekszeniu to nie widzialbys róznicy pomiedzy achromatem 80/1200 a 80/900. Chyba nawet 70/700 i 80/400, chociaz w tym ostatnim to juz widac aberrację sferyczna. Konkludujac 80/900 bylby  za ulamek ceny APO 70/420 i z mobilna lekka rura, na mobilnym lekkim montażu. Co innego duze powiekszenia...

     

    Przypominam motto Antaresa:

    "Refraktor stworzono w celu uzyskiwania dużych powìekszeń" ;)

  9. 23 minuty temu, bernard napisał(a):

    Czytając ten wątek wspominam czasy jak miałem szukacza komet ,  ale i to zdjęcie  z katalogu Vixena zachęciło mnie by pokazać taki  montaż jaki dostalem od wujka w komplecie z dwoma silnikami dla każdej z osi i prosty pilot by tym sterować.

     

    Za taką mechanike to mozna oddac nerke. I jeszcze ten statyw...

    Stary dobry montaz Vixena.

    • Lubię 2
  10. Tylko nie załuj mu powera na Ksiezycu. 

    200x bez wahania. 

    Jekies 6mm orciak np. BGO , a nawet ewentualnie BCO.

    Akurat wiek Księzyca  jest odpowieni na urocze zakatki Alp i Apeninow. Zaraz potem mój ulubiony Gassendi. No i wysoko jest nad horyzontem.

    Jakies konkretne rozpadlinki i kraterki wybierz - tez sprobuje sie wybrac na obserwy jesli tylko niebiosa pozwola ( chociaz widze, ze meteoblue straszy u mnie beznadziejnym seeingiem).

    I dawaj tez od razu Newtona...

     

     

  11. 50 minut temu, mkowalik napisał(a):

    Najwiekszym czynnikiem jest chec zablysniecia na forum celem dowartosciowania swego ego.

     

    Jesli tak chwalisz, ze kolor WCP widac w malych aperturach to moze specyzuj w jakich to szczegolnych warunkach ten kolor jest widoczny....

     

    Ciebie pytam - jako eksperta, a Ty każesz mi odpowiadac.

    Nie chce mi sie juz pisac... poczytaj moze troche madrych i zaznajomionych z obserwacjami astronomicznymi na CN... jesli nie mozesz/ nie chcesz sam obserwowac.

    https://www.cloudynights.com/topic/441060-jupiter-in-small-refractor-telescopes/

     

    Widocznośc WCP ( i jej nasycenie czerwienią) zalezy od wielu czynnikow, o ktorych mozesz poczytac w linku z CN*. Bardzo zalezy od warunkow atmosferycznych i... od samego Jowisza.

    Obecnie jest blada, ale kilka lat temu piekną czerwien widziakrm nawet w źrenicy 0,55mm w 4" EDku. Jeszcze kilka lat wcześniej WCP byla jeszcze bardziej nasycona kolorem i nawet w 70mm SkyLuxie bylo to widoczne ( źrenica 1mm).

     

    * bardzo ciekawe spstrzeżnia na temat widocznosci kolorów w aspekcie "wyłaczenia" widzenia nocnego i wyznaczenia punktu bieli w naszym oku/mózgu. Jak to zrobic - w linku :).

    No ale o tym wszystkim to Ty powinieneś pisac a nie ja. To Ty znasz sie najlepiej, masz najwieksze doświadczenie i najwieksza wiedze.

     

     

    • Lubię 2
  12. 4 godziny temu, mkowalik napisał(a):

     

    Twoich absurdalnych wyssanych z palca stwierdzeniach zabrakło najważniejszego "...że nie posiadam teleskopu" :-).

     

     

     

    Posiadam wiele teleskopów o róznych konstrukcjach, robie szkice obserwacyjne, robie zdjecia. Robie bezpośrednie porownania tych teleskopów w róznych warunkach i o róznych porach roku, w różnych okresach (wazne w przypadku ciagle zmieniajacych sie planet). Widzualem te wszystkie struktury, o ktorych pisalem powyzej w róznych teleskopach.

    Napisz cos konkretnego jesli nie umiesz szkicowac, a nawet robic zdjec smartfonem przez okular. Ale uprzedzan, od razu wylowie klamstwa... jesli naklamiesz, bo wiem jak to wszystko wyglada.

     

    Co do WCP

    jej kolor zalezy od wielu czynników. Wymienisz kilka poza teleskopen? I moze wyjasnisz o co chodzi konkretnie z tym teleskopem? Moze chodzi o źrenicę wyjściowa? A moze o cos innego? Wyjasnij - jestes przeciez ekspertem!

     

  13. 3 godziny temu, mkowalik napisał(a):

     

    Nie daj się wkręcić w "przewagę kontrastu obrazu planet z małej apertury ale cinkiej i długiej" nad obrazem w dużej aperturze ale już nie takiej długiej. W cieńkiej (mała średnica obiektywu / lustra)  i długiej wraz z powiększeniem obraz może i jest nadal kontrastowy, ale kolor Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu blednie. Więc zamiast WCP obserwujesz BCP (Biało Czarną Plamę).

     

    Koledzy refaktorowcy, również cierpią na dwucalownicę złośliwą bo im większy jest refraktor tym mają większą radość z obrazów planet. Zachwytów o tym, że im dłuższy refraktor, tym lepszy obraz....jest jakoś zdecydowanie mniej.

    Piszesz tak jak bys obserwowal szczególy planetarne lub Księżycowe.... a tego nie robisz.

    W zyciu nie naszkicowales obiektu astronomicznego,  nie zrobiłes zdjec.

    Nie widziales Rima Hadley, nie obserwowales dna Vallis Alepes, tranzytu Ksiezycow Galileuszwych, struktur na powierzchni Marsa, pasm chmur na Saturnie...ale jestes pierwszy do dyskusji o sprzecie astronomicznym.

  14. Nie daj sie wkrecic na "przewage apertury". To co w wizualu naprawde sie liczy to kontrast (jak chociażby widocznośc wspomnianej tu WCP, rozpadlinek na Księżycu, czy marsjanskich struktur powierzchni) i odporność na seeing ( refraktory sa najbardziej odporne). No chyba ze masz słaby wzrok, to rzeczywiscie jasnośc obrazu (a wiec apertura) pomaga.

    W astrofoto kontrast nie jest az tak istotny, bo zawsze mozesz go podciagnąć podczas obróbki zdjecia, wiec tam liczy sie apertura, zdolnośc rozdzielcza. Podobnie z seeingiem. Komputer lepiej sobie radzi ze stackowaniem obrazów niz nasz mózg.

     

    Co do kolimacji Maka - rozkolimowal mi sie juz po pierwszej sesji obsrwacyjnej - w fabryce pewnie za słabo zakontrowali. Ale rzeczywiscie kolimacja jest trywialnie prosta w porównaniu np z Newtonem i teraz trzyma sie mocno.

    Co do kolimacji refraktora... nie ma w ogole takiej potrzeby jesli tylko fabryka dobrze skolimowala lub ktos nieumiejetnie nie grzebal przy soczewkach. Możesz go rzucac i obijac o sciany i kolimacja trzyma nawet stulecia.

     

    Co do Maków Bressera. Mój 100/1400 jest świetnie wykonany. Ma metalowa cele. Nawet zakrecany dekiel jest metalowy. Maki SW miały mniejsze lustra pomimo nominalnej takiej samej srednicy jak Bressery. Zreszta te Maki Bressera to klony Meade. Jedynym minusem to plastikowa oslona tylnej cześci (Mak 127), ale jak nie wieszasz na niej kilogramowej lustrzanki to jest OK.

    • Lubię 2
  15. 2 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

    Hej 

         A może zamiast maczka jakiś edek, np sw100ed?

         Miałem maczka, newtona i został refraktor. Dla mnie daje najbardziej kontrastowe obrazy, gwiazdki szpilki i masz w miarę szerokie pola czego nie uraczysz w maku....

    Zdecydowanie, ale tani to on nie jest... przynajmniej jednak wiesz, ze z kontrastem  lepiej byc juz nie moze, że nie rozkolimowal sie podczas przenoszenia, ze Strehl jest najwyższy z możliwych....

     

    Moje trzy planetarne typy tanich dobrych, oplacalnych, korzystnych, ok. 4" refów to:

    1. Na pierwszym miejscu opłacalnosci oczywiście taki jak mój 😁 

    TS 102/1122ed na... dałbym EQ4 exsos1 ( chociaz zalecaja EQ5)

    2. Na drugim miejscu dalbym triplet Tecnosky  115/800 + mimo wszystko tak jak wyżej EQ4 

    3. Na trzecim legendarny juz SkyWatcher 100/900ed, montaz jak wyżej.

     

    Oczywiscie im lepszy montaz tym... lepszy, ale ich ceny sa tak gigantyczne ( poza typowymi EQ3.2, EQ4, EQ5, ze nie wiem czy opłacalne, ewentualnie jakies uzywki w doskonalym stanie np.  z oferty Vixena ).

     

    Nie twierdze, ze Maki sa zle.... sam mam jednego jako mobilny grab&go i chwalę. To samo z Newtonami....

     

    Rozumiem tez, ze refraktor wcale nie musi byc "korzystny i opłacalny" i na pewno dla niektórych warto sprawic sobie przynajmniej raz w zyciu jeszcze lepszej jakosci refraktor (np. fluorytowy Takahashi lub Vixen), jesli tylko mamy odpowiednie zasoby finansowe. 

     

     

  16. 4 godziny temu, Proksima Centauri napisał(a):

    z go to?

    Wystarczy napęd na jedną oś ( bez goto). Tak samo bedzie prowadzic jak z goto. 

    Ja przestrzegam przed zbyt wielkimi ciężarami. Kazdy kilogram sie liczy.

    Ja mam stary lekki montaz Vixena i jest tak samo stabilny jak EQ5 (a moze nawet bardziej), a wazy z 5kg mniej, dlatego sprzedałem EQ5.

    Skad bedziesz obserwował? To ważne ze wzgledu na seeing.

  17. Tylko do wizuala i biagania po polach w poszukiwaniu dobrego seeingu, to bym bral jak najlzejszy, nawet EQ4 ( mysle o Exsos1 do 7 kg udźwigu)

    Do fotek jak najcięższy nawet EQ6, ale tym EQ4 tez da sie z powodzeniem krecic fimiki.

    Oczywiscie EQ5 tez sie wyrobi.

    • Lubię 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.